وزیر جهاد کشاورزی:

یارانه نان و دارو حذف نخواهد شد

به گزارش نویدتهران،وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت سیزدهم حذف ارز ترجیحی را انجام خواهد داد، برای آن برنامه‌ریزی کرده و آن را اصلاحی بزرگ به نفع مردم و اقتصاد کشور می‌داند.

سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با بخش خبری اظهار کرد: کمبود مواد غذایی به دلیل خشکسالی در دنیا شایع شده و تنها مربوط به کشور ما نیست، در دنیا با افزایش قیمت محصولات کشاورزی مواجه هستیم.

وی افزود: بخشی از جریان افزایش قیمت‌ها هم به جنگ و بحران اوکراین بازمی‌گردد که باعث ایجاد چالش در حمل و نقل غلات در دنیا شده است و قیمت‌ها از ۳۵ تا ۸۰ درصد افزایش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با توجه به الزام قانون حذف ارز ترجیحی در بودجه سال ۱۴۰۱، دولت ملزم است در خصوص حذف این ارز اقدام کند. ارز ترجیحی به اهداف خود نرسیده است، این ارز عادلانه توزیع نشده است و موجب بیماری اقتصاد ایران شده و بهره‌وری را در عرصه دام و طیور کشور به ورطه نابودی کشانده است.

وی ادامه داد: صنعت دام و طیور از وجود ارز ترجیحی رنج می برد و حذف آن درخواست تولیدکنندگان این صنعت است، ارز ترجیحی موجب رانت و فساد گسترده در حوزه تامین نهاده های وارداتی شده است و سرعت قاچاق با ایجاد فاصله قیمتی افزایش یافته است بنابراین اقلامی که باید در سفره مردم ایران باشد به سفره مردم کشورهای دیگر وارد شده است.

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: متخصصان و نخبگان اقتصادی کشور هم به حذف ارز ترجیحی اذعان دارند و این امر یک اصلاح بزرگ اقتصادی خواهد بود، دولت سیزدهم این کار را انجام خواهد داد و برای آن برنامه‌ریزی کرده و آن را یک اصلاح به نفع مردم و اقتصاد کشور می‌داند.

مقام عالی وزارت با بیان اینکه در این طرح مردم اطمینان داشته باشند که دولت پیش از حذف ارز ترجیحی، قدرت خرید مردم را تقویت خواهد کرد و جبرانی آن را به حساب خانوارها واریز می‌کند، گفت: دو ماه پیش از اجرای طرح، واریز جبرانی و ترمیم قدرت خرید مردم بر اساس دهک‌ها انجام خواهد شد و پس از آن تغییر نرخ ارز اجرا می‌شود.

وی افزود: اهداف کاملا مشخص است و اهتمام ویژه بین دولت و مجلس شورای اسلامی وجود دارد، امیدواریم با کمک مردم بتوانیم شرایط خوبی را ایجاد کنیم که این یک ضرورت برای اقتصاد ایران است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که یارانه نان و دارو حذف نخواهد شد و مردم دغدغه از این جهت نداشته باشند، عنوان کرد: نان صنعتی با همین قیمت ادامه مسیر خواهد داد، یارانه آرد صنف و صنعت در جریان حذف ارز و هدفمندی یارانه‌ها به حساب خانوارها واریز خواهد شد.

ساداتی‌نژاد تاکید کرد: برای ادامه آزادسازی سایر کالاها، تمهیدات لازم برای سرمایه در گردش تولید کنندگان اجرا شده است تا به راحتی تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد، همچنین برای نهاده تولید کنندگان روستایی و عشایری هم تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

وی در رابطه یا تخصیص کالابرگ به مردم گفت: براساس قانون ما به سمت کالابرگ هم حرکت خواهیم کرد اما از آن جایی که زیرساخت‌های ایجاد کالابرگ الکترونیکی بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی که ابلاغ شده و قانون بودجه، زمان‌بر است، بنابراین این کار با واریز یارانه به مردم انجام خواهد شد و هر زمان که زیرساخت آماده شود به کالابرگ الکترونیکی تغییر خواهد کرد.

ساداتی‌‌نژاد در پایان یادآور شد: یارانه حذف نمی‌شود و تنها هدفمند شده و از یارانه کالا به سمت مصرف کننده نهایی تغییر خواهد کرد.