وزیر اطلاعات در سمینار تروریسم ،افراط گرایی و امنیت منطقه ای در غرب آسیا؛

وهابیت به تدریج تبدیل به ایدئولوژی جریان های تروریستی شده است

به گزارش نویدتهران،حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود علوی، در سمینار تروریسم، افراط‌گرایی و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا، اظهار کرد: کار امنیتی چه در بخش نرم‌افزار و چه در بخش‌ سخت‌افرازی وظیفه دستگاه‌های اجرایی و امنیتی است ولی مطالعه آن مختص به ما نیست بلکه همه دستگاه‌ها باید در این باره همراهی و هم‌اندیشی کنند.
وی ادامه داد: یک نمود اطلاعات ۳۶ میلیونی مدنظر امام که به اطلاعات ۸۰ میلیونی تبدیل شده است، همین همایش و هم‌اندیشی‌های نخبگانی است. باید این هم‌فکری‌ها ادامه داشته باشد که نتیجه آن اطلاعات دانش‌پایه و استوار باشد.
وزیر اطلاعات با بیان اینکه افراط‌گرایی مذهبی در هر دینی به حرکت‌های نامعقول و ناهنجار از جمله تروریسم منجر می‌شود، گفت: ما شاهد حرکت‌های افراط‌گرایانه سیک‌ها در هند که به ترور گاندی منجر شد، حرکت‌های افراطی بودایی در میانمار و… بودیم. افراط‌گرایی مذهبی در هر دینی منجر به تروریسم می‌شود و برای شناخت تروریسم باید بسترها و ریشه‌های آن را شناخت.
دکترعلوی با بیان این که ریشه تروریسم در وهابیت است، تصریح کرد: با فروپاشی عثمانی و تشکیل کشورهای کوچک و بزرگ در منطقه و پایان یافتن خلافت، موضوع خلافت به عنوان یک آرمان گذشته برای آرمان‌گرایان در دنیای اسلام شد. کسانی به دنبال مجد خلافت بودند و راه احیای اسلام را در احیای خلافت می‌دانستند.
وی یادآور شد: انگیزه احیای خلافت منجر به حرکت‌های مختلف از جمله سوق دادن برخی از آرمانگرایان به حرکت‌های تروریستی شد، در قرن گذشته شاهد اشغال بعضی از کشورهای مسلمان بودیم. از اشغال فلسطین تا افغانستان. استعمار کشورهای اسلامی توسط قدرت‌های غربی در قرن بیستم از بسترهای شکل‌گیری افراط‌گرایی مذهبی شد. به عنوان مثال آنچه در لیبی و الجزایر رخ داد، این بود که در کنار نهضت‌های آزادیبخش بعضی جریان‌های تند و افراطی هم شکل گرفتند که به حرکت‌های تروریستی روی آوردند.
علوی با بیان این که تروریسم بسترساز سیاست‌های استکبار می‌شود، ابراز داشت: استکبار از پیدایش تروریسم استقبال می‌کند. شرایط امروز تروریسم موجب شده تا مگسک اسلحه به سمت سینه‌های مسلمانان برود و توجه‌ها را به جای فلسطین به سمت خود مسلمانان ببرد و موجب شده تا استکبار از تروریسم استقبال کنند.مگر ترامپ نگفت که قدس باید ۲۰ سال قبل به عنوان پایتخت اسرائیل شناخته می‌شد. چه چیزی بستر این کار را فراهم کرد؟ چه چیزی موجب شد تا ۲۰ سال قبل مانع این کار شود؟
وی اضافه کرد: ۲۰ سال قبل تروریسم را در جهان اسلام نداشتیم و اجماع درباره خطر اول بودن اسرائیل در جهان اسلام وجود داشت ولی این شرایط امروز وجود ندارد هرچند که جریان‌های تروریستی ضربه‌های بسیاری خورده و سرخورده شده‌اند و همین موجب حرکت‌های جنون‌آمیز شده است.
وزیر اطلاعات با بیان این که تحقیر ملت‌ها از عوامل منجر به پیدایش تروریسم است، عنوان کرد: عصبیت‌های نژادی و مذهبی موجب می‌شود تا افراد به سمت عقلانیت نروند بلکه به سمت و سوی تروریسم بروند.
دکتر علوی یادآور شد: ما در مذاکره‌ای که با سرویس اطلاعاتی آلمان داشتیم گفتیم که مرکز اسلامی در هامبورگ وجود دارد. بروید ببینید چرا در این مرکز که عمر ۷۰ ساله دارد یک تروریست پرورش نداده است ولی در برخی ازمراکز به اصطلاح اسلامی تحت نظر برخی دولت ها تروریست پرورش می‌یابد.
وی با تاکید بر این که امروز جریان‌های تروریستی مانند داعش ضرباتی اساسی خورده‌اند، بیان کرد: امروز داعش حاکمیت ندارد ولی وجود دارد زمین را از دست داده‌اند ولی اسلحه را از دست نداده‌اند و به دنبال تملک زمین در افغانستان، پاکستان و آسیای میانه هستند تا از این طریق ایده خلافت اسلامی را به قول خودشان احیا کنند. بنابراین جریان‌های تروریستی را نباید پایان یافته تلقی کرد هرچند حاکمیت آن پایان یافته است.
وزیر اطلاعات اضافه کرد: نهضت تجدید دینی توسط سیدجمال و محمد عبده آغاز و دنبال شد ولی با فروپاشی عثمانی این حرکت افول کرد و جای خود را به بعضی از حرکت‌هایی داد که عصبیت و عصبانیت را به خاطر فروپاشی امپراطوری عثمانی داشتند و همین نگرش موجب گرایش‌های مختلف از جمله تروریسم شد.
دکتر علوی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نفس مذهب و دین خواستگاه تروریسم نیست، اروپا و آمریکا سعی کردند اسلام را منشا تروریسم قلمداد کنند و این مسئله ای است که باید در نشست ها و کنفرانس ها به آن پرداخته شود.
وی تصریح کرد: آنچه نطفه تروریسم را منعقد می کند افراط گرایی است، خواه اسلامی باشد، خواه مسیحی، یهودی، بودایی و هر مذهب دیگر باشد.
وزیر اطلاعات استعمار، اشغال و تحقیر مسلمانان را زمینه ساز بروز افراط گرایی عنوان کرد و اظهار داشت: عصبیت وهابیت در عربستان از دیگر عوامل افراط گرایی است که فرق اسلامی را تکفیر و قتل مسلمانان را اباحه کرده است.
دکتر علوی یادآور شد: وهابیت به تدریج تبدیل به ایدئولوژی جریان های تروریستی شده است .
وی با بیان اینکه منشا تروریسم، وهابیت و حامیان آن در منطقه هستند اظهار داشت: ادعای این ایدئولوژی احیای خلافت اسلامی است که آرمان جوانان مسلمان است. چه بسا اینها قدرت طلبی خود را پشت این آرمان دنبال می کنند.

وی خاطرنشان کرد: جریان های تروریستی الگوی انحرافی از اسلام و خلافت اسلامی هستند وتلاش می شود توسط استکبار به عنوان یک الگوی جایگزین انقلاب اسلامی و انقلاب اسلامی بدلی معرفی شوند.
دکتر علوی هدف از پیگیری این سیاست توسط استکبار را رویگردانی جوانان مسلمان سنی از انقلاب اسلامی ذکر کرد و اظهار داشت: این در حالی است که انقلاب ما یک انقلاب اسلامی است و نه شیعی.
وی ادامه داد: آن ها می خواستند نگاه جوانان مسلمان را از شکل گیری یک محوریت اسلامی و توجه ملل مسلمان به انقلاب اسلامی با اصالت و رهبری هوشمندانه آن جلوگیری کنند.
وزیر اطلاعات هدف دیگر دشمنان اسلام را چهره سازی در مقابل سید حسن نصرالله عنوان کرد که در جنگ ۳۳ روزه به چهره محبوب در بین جوانان شیعه و سنی تبدیل شد وی افزود دشمنان اسلام قصد داشتند با چهره سازی بدلی ، از چهره شدن سید حسن نصرالله جلوگیری کنند.
دکترعلوی افزود: در هم شکستن جبهه مقاومت از دیگر اهداف دشمنان اسلامی بوده است به طوری که با انتفاضه هایی که در سال های اخیر شکل گرفته بود، حتی تئوریسین های صهیونیست هم فروپاشی رژیم صهیونیستی را پیش بینی می کردند اما با مسئله تروریسم و برگرداندن مگسک ،سلاح ها به سمت سینه مسلمانان برگشت.
وی ادامه داد، نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم ۲۰۱۳ آرامترین سال را پشت سر گذاشت.
وی در هم شکستن زیرساخت های کشورهای اسلامی را از دیگر اهداف دشمنان اسلام در طی سال های اخیر عنوان کرد و اظهار داشت: آنها به دنبال ترویج چهره خشن و بدبین و اسلام هراسی بودند و تلاش کردند احساسات جوانان پرشور را در میدان تکفیری گری و تروریسم تخلیه کنند.
وزیر اطلاعات در بخش دیگری از سخنانش گفت با رهبری جمهوری اسلامی و هدایت های مقام معظم رهبری جبهه مقاومت ایستادگی کرد.
دکترعلوی با طرح این سوال که اگر مقاومت نبود امروز چه وضعیتی داشتیم، ادامه داد: امروز شاهدیم که جبهه ی مقاومت علیرغم تمام زحماتی که متحمل شده جان تازه ای گرفته و هویت خود را در مقابل دشمن صهیونیسم احیا می کند و جوانان خردمند و هوشمند به سمت محور مقاومت بر می گردند.
وی افزود: حزب الله جایگاه خود را پیدا کرده و حامیان تروریست ها و سعودی ها دچار سرخوردگی شده اند به طوری که دست به حرکات جنون آمیز می زنند.
وزیراطلاعات اضافه کرد عربستان سعودی دست در دست رژیم صهیونیستی می گذارد اما می بینیم که در یمن و لبنان دچار ناکامی شده است.
وی با بیان این که در جهان اسلامی نفرت از آمریکا و رژیم صهیونیستی روز به روز افزایش می یابد، اظهار داشت: ترامپ با این احساس که همگرایی در دنیای اسلام به هم ریخته و اعراب دیگر دشمن اول را رژیم صهیونیستی نمی دانند جابجایی سفارت را اعلام کرد، هر چند اقدام وی باعث شد روح تازه ای در جامعه اسلامی دمیده شود.
سمینار تروریسم، افراط‌گرایی و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا امروز با حضور وزیر اطلاعات و جمعی از کارشناسان مسائل سیاسی و امنیتی در مرکز آموزش و پژوهش‌های وزارت امور خارجه برگزار شد.
این سمینار از جمله پیش نشست های کنفرانس امنیتی تهران است که قرار است ۱۸ دی ماه ۹۶ در تهران تشکیل شود.