دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار با رییس کمیته روابط ایران در پارلمان اروپا:

موضع گیری اروپایی‌ها درباره بحث حقوق بشر دفاع از حقوق بشر نیست

به گزارش نویدتهران، دبیر ستاد حقوق بشر گفت:موضع گیری اروپایی‌ها درباره بحث حقوق بشر دفاع از حقوق بشر نیست، چون اگر چنین بود باید یک تناسبی وجود می‌داشت.

یانوش لوان دوفسکی رئیس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا و هیئت همراه با دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

محمدجواد لاریجانی در حاشیه این دیدار در رابطه با موضوعات مطرح شده در این جلسه گفت: این افراد از پارلمان اروپا و گروه های دوستی با ایران بودند که طرفدار بسط روابط با ایران هستند، البته معنایش این نیست که مواضع اروپا نسبت به ایران مواضع مورد قبول ما است.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: جمعی از نظرات این مهمانان نسبت به ایران مثبت است و در این جلسه مسائلی را با آن ها مطرح کردیم که اولین مسئله این است که باید مطمئن شویم اروپایی ها تعهداتشان را به خوبی انجام می دهند؛ مثلاً ما در مورد برجام از این نحوه عملی که اروپاییان نسبت به تعهدات خود دارند راضی نیستیم .

مشاور رئیس قوه قضاییه در امور بین الملل گفت: در هر صورت سه کشور اروپایی برجام را امضا کرده اند و اتحادیه اروپا هم تایید کرده است حالا وقتی که می خواهد روابط خاص اقتصادی اتفاق بیفتد می گویند که آمریکا نمی گذارد. اگر بنا بود که کشورهای اروپایی و به خصوص این سه کشور تعهداتشان منوط به تعهدات آمریکا باشد پس چرا گفتیم ۱+۵ بلکه می گفتیم ۰+۳ لذا اروپایی ها باید پای تعهداتشان بایستند.

وی گفت: هیئت اروپایی در این جلسه توضیح داد که به این اطلاق نیست و گفتند ما در حال تلاش هستیم که گشایش هایی در شرکت ها و بانک هایی که چندان در آمریکا سرمایه ندارند انجام دهیم تا به راحتی کارشان را انجام دهند .

لاریجانی گفت: البته این بدان معنا نیست که آن تحریم ها برداشته شده است، چون ما نگفتیم تحریم های شرکت های کوچک برداشته می شود یعنی بنا بوده است که همه تحریم ها برداشته شوند فلذا توصیه بنده این بود که اروپا تعهدات خود را به خوبی انجام دهد.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: نکته بعد در زمینه های حقوق بشری بود، آن ها مطرح کردند که ما یک مشکل و تفاوت فرهنگی داریم که باید به آن توجه شود و ما هم اشاره کردیم که این تفاوت فرهنگی وجود دارد اما مشکلی نیست و مشکل موضع نامناسب سیاسی است.

مشاور رييس قوه قضاییه در امور بين الملل افزود: مثلاً در ایران فرض کنید که فردی متهم به قتل می شود یا متهم به اعدام می شود یا متهم به جاسوسی می شود و سه سال در زندان است غوغایی به پا می گردد، همین الان اتحادیه اروپا بخشی از مسئولان ما را به خاطر این که در امر حقوق بشر می گویند تخلف داشته اند، تحریم کرده اند البته مسئولان قضایی و قضات ما برایشان تحریم های اروپایی خیلی مهم نیست .

وی گفت: این در حالیست که هر روزی که می گذرد صدها کودک یمنی و زن و مرد و پیر و جوان در یمن علاوه بر این که کشته می شوند به عنوان یک زندانی بزرگ از غذا و دارو هم محروم هستند .

لاریجانی افزود: در یمن هزاران نفر کشته می شوند و در بحرین هم به همین صورت است؛ اما اروپایی ها خیلی که فشار داشته باشند یک اعلامیه می دهند که ما نگران هستیم عربستان سعودی و برخی کشورها این کارها را می کنند و اسلحه می فروشند و پول ها هم رد و بدل می شود؛ اما هیچ خبری از لیست تحریم نداریم .

دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: پس معلوم می شود که موضع گیری اروپایی ها درباره بحث حقوق بشر دفاع از حقوق بشر نیست چون اگر چنین بود باید یک تناسبی وجود می داشت .

مشاور رييس قوه قضاییه در امور بين الملل گفت: بین کسی که هر روز دارد هزاران نفر را می کشد و مردم دارند از گرسنگی می میرند با کسی که دو نفر را به عنوان جاسوس گرفته است باید تفاوت باشد؛ چه طور این میزان اعلامیه علیه یکی هست و این میزان اعلامیه علیه دیگری نیست؟

وی گفت: پس مسئله فرهنگی بحث بعدی است این جا اصلاً بحث فرهنگی مطرح نیست .

لاریجانی گفت: البته ما توضیح دادیم که یک تجربه بزرگی را آغاز کرده ایم و بعد از انقلاب یک نظام مدنی سیاسی که ماهیت دموکراتیک هم دارد و بر اساس عقلانیت اسلامی بوده و با عقلانیت لیبرال و سکولار تفاوت دارد را بنا گذاشته ایم و با همه کاستی ها و مشکلاتی که داشته ایم این تجربه، ایران را به پیشرفته ترین کشور منطقه در علم و تکنولوژی و توانمندی و از همه مهم تر نظام مدنی تبدیل کرده است و لذا غرب باید به این تجربه با احترام نگاه کند.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران در رابطه با تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران گفت: در این دیدار آن ها راجع به اصل مذاکرات حقوق بشری با اروپاییان و چشم انداز آن سوال کردند البته ما با مذاکرات مخالف نیستیم بلکه ما با وقت تلف کردن مخالف هستیم.

وی خاطرنشان کرد: چشم انداز مذاکره اگر این باشد که موضع گیری اروپا در امر حقوق بشر راجع به ایران از حالت سیاسی خارج شود چشم انداز خوبی است پس باید برای آن قرینه ای باشد اگر ما مطمئن نشویم که این مذاکرات یک چنین جهتی دارد و می خواهد به دور از سیاسی بازی و دغل بازی های سیاسی برای همکاری های حقوق بشری باشد ما با این گفتگوها مخالفتی نداریم.

مشاور رييس قوه قضاییه در امور بين المل گفت: تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران چه آن قسمتی که مربوط به امور تجاری است من شخصاً با آن مخالف هستم، البته دولت باید روی آن نظر بدهد چون کشورهای اروپایی روابط تجاری خود را منتظر اتحادیه اروپا نمی گذارند و اگر جایی نفعی برایشان داشته باشد خودشان اقدام می کنند مثلاً فرانسه منتظر نمی ماند ، انگلیس منتظر نمی ماند و بر اساس معیارهای خودشان با ما کار می کنند معمولاً در کشورهای آفریقایی و کشورهای خاصی که یک بودجه اتحادیه اروپا برای طرح های توسعه ای می گذارد این دفاتر تشکیل می شود البته در خود اتحادیه اروپا این دفاتر وجود دارد که مربوط به کارهای داخل اروپا است .

وی گفت: اما در مورد موضوع حقوق بشر من قویاً مخالف هستم، در مورد حقوق بشر اگر این ها یک مواضع معتدل داشتند و مواضع همراه و مناسبی داشتند می گفتم که این دفتر، دفتر خوبی است ولی ما در ۴۰ سال گذشته جز دشمنی ، یک جانبه گری، تبعیض و عدم پایبندی به اصول از اروپایی ها چیزی ندیدیم بنابراین این دفتر پایگاهی برای ادامه همین شیطنت است مگر این که مواضع خود را تغییر دهند.

لاریجانی درباره مذاکره ایران با اروپا در خصوص موضوع حقوق بشر و بیان مواضع ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپا اخیراً دو دور مذاکره داشته است که در چارچوب مذاکرات جامع بوده است البته یک کارگروه حقوق بشری هم داریم که یک دور آن در بروکسل انجام شده است و یک دور آن اخیراً در تهران انجام شده است البته این دو دور، مقدماتی بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: در این جلسات نظرات جمهوری اسلامی توسط آقای غریب آبادی مسئول بخش حقوق بشری که از طرف ستاد حقوق بشر تعیین شده، این مذاکرات انجام شده است .

مشاور رييس قوه قضاییه در امور بين الملل گفت: ما در حال جمع بندی هستیم که این مذاکرات در آینده چه دستاوردهایی می تواند داشته باشد مواضع خود را شفاف و بدون هیچ گونه ابهام و کاملاً روشن با طرف اروپایی و هر طرف دیگری در میان گذاشته و در میان می گذاریم .