آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

مردم برای حفظ امنیت کشور و اخلاق فرزندانشان، فضای مجازی سالم می‌خواهند

به گزارش نویدتهران، خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه دشمنان شما مردم یک لحظه هم از اندیشه براندازی فروگذار نخواهند کرد و باید هوشیار بود، اظهار کرد:یک توطئه دشمن ایجاد ناامیدی است. ملتی که رهبری آنچنان دارد که دشمنان می‌گویند دوراندیش‌ترین رهبر جهان است و مردمی اینچنین وفادار دارد، همه مشکلات را حل خواهد کرد.
آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران، با اشاره به فرمایشی از امیرالمومنین علی (ع)، اظهار کرد: باید شکرگزار نعمات معنوی همچون نعمت ایمان و ولایت باشیم.

وی با اشاره به آیه ۴۱ سوره مبارکه احزاب، ادامه داد: مومنین زیاد به یاد خدا باشید؛ سازندگی جان شما در سایه یاد خداست؛ جان با یاد خدا تغذیه می‌شود. دل مرده را یاد خدا زنده می‌کند و آدم را در برابر گناه ضدضربه می‌کند.

آیت‌الله خاتمی، تصریح کرد: در رویارویی با دشمن آن چیزی که انسان را مقاوم می‌کند آن است که بداند پشتیبانی همچون خدا دارد. همچنین در زمان قضاوت،کار،تقسیم امکانات،خلوت‌ها و لذت‌ها و در زمان خشم باید خدا را در نظر داشت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، با اشاره به فرارسیدن ایام فاطمیه و شهادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها، گفت: باید هم ایام فاطمیه اول و هم ایام فاطمیه دوم را بزرگ بداریم.

وی با اشاره به حادثه کشتی نفتکش سانچی، گفت: این مصیبت تاثر انگیز بود و این مصیبت را به بازماندگان شهدای خدمت تسلیت می‌گوییم.

آیت‌الله خاتمی با اشاره ششم بهمن سالگرد حماسه مردم آمل گفت: مردم آمل هزاران سنگر برای مقابله با کمونیست‌های از خدا بی‌خبر تشکیل دادند. انصافا آن روز آمل حماسه آفرید. کمونیست‌ها در آن روز لوله تفنگ را بر روی دهان جوانی گذاشتند و از او خواستند که به امام(ره) توهین کند اما آن جوان با اینکه گلوله در دهانش بود فریاد زد «جانم فدای امام خمینی».

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه شناسنامه انقلاب ما امام راحل عظیم‌الشان است، اظهار کرد: ما مدیون امام بوده‌ایم، هستیم و خواهیم بود و تدوام این انقلاب شکوهمند اسلامی از رهگذر عمل به رهنمودهای آن بزرگ می‌گذرد. الحمدالله رهنمودهای امام(ره) زنده است و مفسر درست خط امام و آنکه امام را با تمام وجودش لمس کرده یعنی آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای در جمع ما هستند و خط ناب امام را باید از این نایب بر حق امام گرفت.

وی در رابطه با ۳۹مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: بحق انقلاب اسلامی نعمت بزرگ خداوند بر جهان اسلام و بخصوص بر مردم عزیزمان بود. نعمت حاکمیت دین،حاکمیت ملت بر سرنوشت خود، نعمت استقلال و امنیت و خودباوری ملی و ده‌ها نعمت از این رهگذر نصیب ملت بزرگ ما شد.

آیت‌الله خاتمی، افزود: ۳۹ سال این انقلاب مانده است و خود را آماده می‌کنیم که سال آینده چهلمین سال پیروزی انقلاب را جشن بگیریم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه مردم دِین خود را به انقلاب ادا کردند، اظهار داشت: امسال دهه فجر را بیشتر گرامی بدارید. امسال راهپیمایی ۲۲ بهمن را باشکوه‌تر برگزار خواهید کرد چرا که معنای عمیق‌تری خواهد داشت.

وی افزود: دشمنان شما مردم با بازی‌های کودکانه می‌خواستند به انقلاب آسیب برسانند؛ راهیپمایی‌های باشکوهی داشتید که تکمیلش در ۲۲ بهمن خواهد بود و زبان این راهپیمایی این است که ما تا آخرین قطره خون پای انقلاب ایستاده‌ایم.

آیت‌الله خاتمی، تصریح کرد: این را واقع‌بینانه می‌گویم که شما مردم توطئه‌ها را خنثی کردید؛ جنگ قومیت‌های اول انقلاب را شما جارو کردید؛ جنگ دفاع مقدس ۸ ساله را شما تمام کردید؛ فتنه سال ۸۸ و فتنه دی ماه ۹۶ را هم شما جمع کردید؛ مردم شما فتنه منافقین را جمع کردید به این صورت که خانه‌های تیمی منافقین را کشف کردید؛ شما پاسداران انقلاب هستید؛ هرجا توطئه شد به سرعت به مسئولین به عنوان یک واجب خبر دهید.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، گفت: شکر مسئولان نظام خدمت به این مردم و گشودن گره از کار این مردم است. این منت نیست بلکه وظیفه و تکلیف است؛ مسئولین مدیون این مردم هستید و مردم توقع دارند به مشکلات بپردازید.

وی با اشاره به طرح‌های دشمن در مقطع کنونی، گفت: باید این را باور کنیم که انفلاب بزرگ اسلامی ما در غفلت کامل غرب به پیروزی رسید؛ یعنی اگر احتمال می‌دادند که انقلاب ما این عمر و عمق را پیدا کند، آنرا در نطفه خفه می‌کردند؛ بنابراین کینه آنها از این انقلاب عمیق است و مدام در پی توطئه‌اند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه دشمنان شما مردم یک لحظه هم از اندیشه براندازی فروگذار نخواهند کرد و باید هوشیار بود، اظهار کرد:یک توطئه دشمن ایجاد ناامیدی است. ملتی که رهبری آنچنان دارد که دشمنان می‌گویند دوراندیش‌ترین رهبر جهان است و مردمی اینچنین وفادار دارد، همه مشکلات را حل خواهد کرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، تصریح کرد: دشمن در پی سوء استفاده از ابزار جدید اطلاع رسانی است؛ از کانال تلگرام و اینستاگرام تا ابزار دیگری که در این عرصه هستند. ما با فضای مجازی مخالف نیستیم؛ بلکه با فضای مجازی سالم با استفاده از ظرفیت‌های داخلی بدون دخالت دشمنان موافق هستیم. اما بین وضعیتی که الان داریم با وضعیتی که باید داشته باشیم، فاصله‌ها زیاد است.

آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: مردم برای حفظ امنیت کشور و اخلاق فرزندانشان، فضای مجازی سالم می‌خواهند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت رفع مشکلات مردم، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که مگس بر روی زخم می‌نشیند؛ انتظار مردم از مسئولان آن است که این زخم‌ها برطرف شود. کارگر زحمت می‌کشد و سر ماه حقوقش را می‌خواهد.

وی خطاب به مسئولان، گفت: نگذارید واحدهای تولیدی تعطیل شود. در دو ماه باقیمانده تا پایان سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، بجای اینکه حرف‌های حاشیه‌ای و بعضا چالشی بزنید، به درد مردم برسید.

آیت الله خاتمی در ادامه با اشاره به حاشیه سازی‌هایی که عده‌ای در سایت‌ها پیرامون بودجه حوزه‌های علمیه ایجاد کرده‌اند،گفت: بنده به عنوان طلبه‌ای که ۴۵ سال است طلبه ام و سه دوره است عضو شورای عالی حوزه هستم به مردم عزیزمان می‌گویم والله یک ریال حقوق ماهیانه ما که نامش شهریه است از بودجه های دولتی نیست؛ از سهم امامی است که این مردم و متدینین می‌دهند. حتی مقام معظم رهبری که بیشترین شهریه را می دهند یک ریال از وجوه دولتی نیست.

وی تصریح کرد: با صراحت می گویم ولو ممکن است ملامت شوم، میانگین شهریه یک طلبه مابین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است و بالاترین شهریه ای که یک عالم ۲۰ سال درس خوانده می‌گیرد، زیر خطر فقری است که مسئولین ا علام کرده‌اند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به جار و جنجال عده ای پیرامون بیمه طلبه‌ها، اظهار داشت: طلبه‌ها شهروند هستند؛ حتی دولت‌های قاجار و صفویه هم به مدارس دینی می‌رسیدند؛ دولت کنونی نیز همانطور که به دانشگاه‌ها هزینه می‌دهد یک بخشی از این هزینه هم برای محل درس آقایان است.

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: ما حوزه مستقل داریم و اگر خداوند کمک کند و بتوانیم روزی در این عرصه‌ها هم بودجه نگیریم، شورای عالی حوزه ما استقبال می‌کند؛ البته الان ممکن نیست و حوزه این بودجه و پول را ندارد که همه طلبه‌ها را از سهم امام بیمه کند اما آرزوی همه مراجع و همه اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، استقلال حوزه حتی در این جهات است.