وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط زنده تصویری با خانواده شهیده قورچانی:

شهدای منا در اوج عبادت به شهادت رسیدند

به گزارش نویدتهران،صالحی با اشاره به اینکه شهدای منا از جایگاه خاصی برخوردا هستند، گفت: اگر حج را قله‌ی عبادات بدانیم در این ایام حالت احرام اوج عبادت است، به دنبال آن در زمان احرام اوج عبادات در منا است، شهدای منا شهدایی هستند که در این نقطه اوج عبادت به معبود الهی پیوستند، همچنین شهدای منا در اوج مظلومیت در غربت به شهادت رسیدند و اتفاقات پس از شهادت آنها بسیار مظلومانه بود.

پنجمین هفته از طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم»، بعداز ظهر روز گذشته با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک ارتباط زنده تصویری با خانواده شهیده اغول بی‌بی قورچانی از شهدای منا استان گلستان در منزل این بانوی شهید برگزار شد.

سید عباس صالحی در این ارتباط زنده تصویری با اشاره به اینکه شهدای منا جایگاه خاصی دارند، اظهار داشت: این شهدا از یک سو مهاجر الی الله بودند، این شهدا از خانه خود حرکت کردند و به سمت بیت‌الله و خانه رسول خدا رفتند که خداوند خود اجر زیادی برای این امر قائل است، از سوی دیگر این شهدا در اوج عبادت شهید شدند.

وی ادامه داد: اگر حج را قله‌ی عبادات بدانیم در این ایام حالت احرام اوج عبادت است، به دنبال آن در زمان احرام اوج عبادات در منا است، شهدای منا شهدایی هستند که در این نقطه اوج عبادت به معبود الهی پیوستند، همچنین شهدای منا در اوج مظلومیت در غربت به شهادت رسیدند و اتفاقات پس از شهادت آنها بسیار مظلومانه بود، اگر شهدا قله‌ای دارند که بسیار بلند و غیرقابل تصور است شهدای منا ترکیبی از این ویژگی‌ها را دارند که به آنها جایگاه خاصی می‌‌دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در این فاجعه ما بیش از ۴۶۰شهید داریم که ۸۰شهید اهل تسنن و ۴۹شهید برای همین استان گلستان است، یاد همه‌ی شهدای منا به ویژه شهدای استان گلستان و به خصوص این شهیده والامقام را گرامی می‌داریم. امیدواریم بتوانیم راه شهدا که راه اخلاص و معنویت است را ادامه دهیم.

در بخشی از این ارتباط زنده تصویری حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار منا ابراز داشت: بر خانواده این شهیدان شرایط سختی گذشته است، به رسم‌ ادب باید حضورا خدمت شما می‌‌رسیدیم اما متاسفانه شرایط امروز کشور این امکان را فراهم نکرد.

وی ادامه داد: حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهتمام ایشان به تکریم خانواده‌های شهدا ستودنی است، در این طرح خانواده‌هایی که در تهران حضور دارند به صورت حضوری دیدار و خانواده سایر شهدا که در استان‌ها هستند به صورت ارتباط زنده تصویری مراسم تکریم آنها برگزار خواهیم شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی خاطرنشان کرد: باتوجه به نزدیکی به ایام سالگرد فاجعه منا جناب آقای صالحی خواستار ارتباط با یک خانواده شهید از میان شهدای منا بودند و از این رو امروز در خدمت این خانواده بزرگوار هستیم.

علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز در بخشی از این ارتباط زنده تصویری ضمن عرض تسلیت به تمام خانواده‌های شهدای منا، گفت: تحمل این مصیبت برای خانواده‌هایی که عزیزان خود را برای یک حج با شکوه راهی سفر کردند بسیار سخت است، ما به عنوان کارگزاران حج و زیارت وظیفه خود می‌دانیم که حقوق خانواده شهدای منا را پیگیری کنیم، در این میان از توجه همه‌ی مسئولین به خانواده شهدا به ویژه شهدای منا تشکر می‌کنم.

در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با اشاره به داغ شهدای منا تصریح کرد: این داغ جانسوز از سال ۱۳۹۴ همچنان بر دل مردم ایران هست و عربستان سعودی به جای رسم مهمان‌نوازی متاسفانه مهمان‌کشی را به راه انداخت و عزیزانی که برای وصال خانه یار رفته بودند به خود یار رسیدند. از این رو امیدوارم خداوند این شهدا را از ما قبول و در نهایت تقرب الهی قرار دهد.

خجم لی امام جمعه اهل سنت نگین‌شهر در بخشی از این ارتباط زنده تصویری نیز گفت: از تمام مسئولین به خصوص رهبر معظم انقلاب که توجه ویژه‌ای به شهدای منا دارند تشکر می‌کنیم، برادران اهل سنت ‌پای به پای دیگر اقوام برادران اهل تشییع با یک وحدت ستودنی در حفظ آرمان‌های نظام و انقلاب تلاش کرده و تا به امروز در این ‌مسیر ۶۵۰شهید را خدمت کشور کرده و از این پس نیز در جهت حفظ آرمان‌های کشور و اهداف رهبر معظم انقلاب از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند بود.

همچنین ایل محمد قوچانی همسر شهیده قوچانی نیز در بخش پایانی این ارتباط خاطرنشان کرد: از همت مسئولین که در این شرایط سخت کرونایی برای این ارتباط زحمت کشیدند بسیار تشکر و قدردانی دارم، خداوند به رهبر معظم انقلاب و همه‌ی مسئولین عمر با عزت بدهد، در واقعه منا من بیش از ده روز در عربستان بودم اما از همسرم خبری نبود، پس از آن مجبور شدم به کشور بازگردم و بعد از چندین ماه به ما اعلام کردند که جنازه همسرم در منا شناسایی شده است و این تسلی دل خانواده ما بود و این به موجب سخنان رهبری و پیگیری مسئولین صورت گرفت.