سنای آمریکا تحریم‌های جدید علیه ایران تصویب کرد

رای گیری برای تحریم جدید علیه ایران در مجلس سنای آمریکا تصویب شد.

به گزارش نویدتهران،رای گیری برای تحریم جدید علیه ایران به بهانه «برنامه موشکی و حمایت از گروه‌های تروریستی و نقض حقوق بشر» در سنای آمریکا انجام شد که براساس آن و با رای بالا تحریم های جدیدی علیه ایران تصویب شود.

سنای آمریکا طرح تحریم‌های جدید ضد ایران و روسیه را با نود و هشت رای موافق و دو رای مخالف تصویب کرد.

پیش از آغاز رای‌گیری، سناتور بن کاردن (دموکرات) معاون کمیته روابط خارجی سنا نیز در حمایت از تحریم جدید ایران سخن گفت و آن را از اولین طرح‌های دو حزبی کنگره نامید. سناتور باب کورکر که طرح تحریم جدید ایران به خاطر فعالیت‌های تروریستی را پیشنهاد داده بود، قبل از رای گیری این طرح از همه حمایت‌ها تشکر کرد. مارک وارنر سناتور دموکرات ویرجینیا که حامی توافق هسته‌ای ایران بود، در صحن سنا گفت: از تحریم فعالیت موشکی و نقض حقوق بشر ایران حمایت می‌کند.

اما بیل نلسون سناتور فلوریدا درباره تحریم جدید ایران گفت، توجه کنیم که گزارش‌ها حاکی است ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

جزئیات طرح جدید

بر اساس این طرح در صورت تصویب در صحن سنا، دولت آمریکا ظرف مدت ۹۰ روز، باید تحریم‌های جدیدی علیه افراد و نهادهای فعال در توسعه برنامه‌های موشکی ایران تصویب کند.

همچنین بر اساس یکی دیگر از طرح ها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طور مستقیم تحت تحریم قرار خواهد گرفت. در صورت تصویب این اولین بار خواهد بود که سپاه تحریم می‌شود. آمریکا پیشتر در سال ۲۰۰۷ نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تحریم کرده بود.

طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» سه محور دارد:

تحریم‌های موشک بالستیک: براساس این طرح، افراد مرتبط با برنامه موشک بالستیک ایران و کسانی که با آن‌ها معامله دارند را هدف قرار می‌دهد.

تحریم‌های جدید تروریسم: برای اولین بار، آمریکا تحریم‌هایی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به اتهام حمایت از تروریسم اعمال می‌کند.

اجرای تحریم تسلیحاتی: اگر این طرح قانون شود، کلیه افرادی که در فروش، تامین قطعه، تعمیر و انتقال تانک، خودروی زرهی، تسلیحات با کالیبر بالا، هواپیماهای جنگی، بالگردهای تهاجمی، کشتی، موشک و سامانه‌های موشکی به ایران، نقش‌آفرین باشند، توسط رییس‌جمهور مورد تحریم قرار می‌گیرند و دارایی آن‌ها توقف می‌شود.

جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا پیشتر در چند توئیت از قانونگذاران آمریکایی خواست از هرگونه تحریم بیشتر ایران خودداری کنند. کری هشدار داد تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران ممکن است ناقض برجام باشد.

چهارشنبه ۲۴ خرداد، سنای ایالات متحده عصر طرح تحریم روسیه را نیز به طرح تحریم جدید ایران اضافه کرد. سناتور‌ها می‌گویند در واکنش به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا و همچنین اقدامات تهاجمی آن کشور در نقاط مختلف جهان، با طرح تحریم‌های جدید علیه مسکو موافقت کردند.

کاخ سفید نیز پیشتر گفته بود، هنوز آماده اعلام موضع‌گیری رئیس جمهوری درباره تحریم مسکو یا تهران نیست و اطلاعات بیشتر متعاقبا اعلام خواهد شد.