محمد جواد لاریجانی:

دولت نیجریه به حکم آزادی شیخ زکزاکی توجه نمی‌کند

در دیدار محمدجواد لاریجانی با هیئتی از علما و فرهیختگان کشور نیجریه، تبیین حقوق بشر اسلامی و گسترش همکاری‌ها مورد توجه قرار گرفت.
محمد جواد لاریجانی با اشاره به ارزیابی خود از این نشست اظهار کرد: با هیئتی از علما و فرهیختگان کشور نیجریه چه مسلمان و چه مسیحی دیداری داشتیم و علایق آن‌ها این بود که ایران را بشناسند و پیشرفت‌های ایران را مورد توجه قرار دهند.

به گزارش نویدتهران،وی ادامه داد: نیجریه کشوری بزرگ از جهان اسلام است که گرفتار آشوب‌ها و فتنه‌های سلفی گری است و گروه‌های سلفی تحت عنوان بوکوحرام در این کشور به مسلمانان، مسیحیان و شیعیان رحم نمی‌کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان تصریح کرد: جناب آقای شیخ زکزاکی که در حال حاضر در بند است و متاسفانه بیش از شش فرزند او به شهادت رسیده‌اند، شیخ زکزاکی فقط رهبر شیعیان نیجریه نیست بلکه او کسی است که مورد احترام و توجه شیعیان، مسیحیان و بخش خوبی از اهل سنت نیجریه است و مردم و علما همه به او توجه دارند که این امر بخاطر حق طلبی و صفایی است که این فرد دارا است.

محمدجواد لاریجانی خاطرنشان کرد: منتهی فتنه سلفی گری این کشور بزرگ را تحت تاثیر قرار داده و فعالیت‌های تروریستی سبب شده است که خسارت‌های زیادی بر آن وارد شود.

وی با بیان اینکه همانگونه که دادگاه نیجریه حکم داده است شیخ زکزاکی باید هرچه سریعتر آزاد شود، گفت: اما دولت حتی به حکم دادگاه خود توجه نمی‌کند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان افزود: گذشته از این موارد مردم نیجریه باید این حق را داشته باشند که در صلح و ارامش دین مورد علاقه خود را دنبال کنند.

محمدجواد لاریجانی ادامه داد: نیجریه کشور بزرگ اسلامی است و در آنجا فرق بین سنی شیعه وجود ندارد و همچنین مسیحیان زیادی در آن زندگی می‌کنند. همچنین گروه صوفی که پیرو مذهب مالکی هستند و بسیار گروه قوی و قدرتمندی از اهل تسنن هستند در این کشور حضور دارند.

وی اظهار کرد: معتقد به تعامل فرهنگی وسیع هستیم و این دوستان علاقه‌مند بودند که در زمینه حقوق بشر اسلامی با کشور ما کار کنند و ستاد حقوق بشر امکانات قابل توجهی را در اختیار ان‌ها خواهد گذاشت.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان یادآور شد: در این دیدار موضوع تبیین حقوق بشر اسلامی و گسترش همکاری‌ها مطرح شد.