رییس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی و ارایه گزارش عملکرد صد روزه:

به وزرا تاکید شده از اهداف اصلی آنها اشتغال است

به گزارش نویدتهران،رییس جمهور در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی، ضمن تشریح مهمترین برنامه‌های دولت، گزارشی را از عملکرد 100 روزه دولت دوازدهم در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به مردم ارائه کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی سه شنبه شب این گفت‌وگو را که بطور زنده از شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی پخش شد، با موضوع زلزله کرمانشاه و قدردانی از تلاشگران برای یاری مردم زلزله زده این استان آغاز کرد و اظهارداشت: مردم قهرمان و پهلوان استان کرمانشاه این ایام غم‌دار مصیبت و حادثه دردناکی هستند و ما برای همه درگذشتگان از خداوند بزرگ تقاضای رضوان و رحمت و برای همه مصدومین تقاضای شفای عاجل می‌کنیم و امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم مرزدار عزیز برای عبور از این گذر سخت کمک کنند.
رییس جمهور با قدردانی از همه کسانی که در 15 روز گذشته در روند امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه فعال بودند، گفت: همه مردم ایران اعم از مردم عزیزکرمانشاه، مقامات دولتی و نیروهای مسلح به نحوی در این حادثه غم‌بار به مردم زلزله زده یاری رساندند.
دکتر روحانی اظهارداشت: در این گونه حوادث معمولا کار بسیار سختی برای همه است برای اینکه به نحو مطلوب به مردم کمک کنند. در این سال‌ها و دهه‌های اخیر زلزله 7.3 دهم ریشتری در کشور نداشتیم. زلزله بسیار شدید بود و شب واقع شد که کار را سخت‌تر می‌کند. برق، آب و گاز و راه‌های ارتباطی با مشکلات فراوانی مواجه می‌شود اما با یاری مردم و امدادگران کارهای بسیار ارزنده ای انجام گرفت به گونه ای که حدود 2700 نفر از لحظه وقوع زلزله تا فردا ظهر از زیرآوارها نجات پیدا کردند.
رییس جمهور با اشاره به انتقال بیش از 7 هزار مصدوم به بیمارستان‌ها گفت: روز دوم که به منطقه زلزله زده سفر کردم ، روحیه مردم بسیار عزیز سر پل ذهاب بسیار خوب بود. آنچه از مسئولین می خواستند یک درخواست کاملاً به حقی بود و آن روز بیشترین مسأله، آب آشامیدن و چادر مطرح بود که به سرعت این نیازمندی‌های اولیه به مردم رسید.
دکتر روحانی افزود: هنگامی که به بیمارستان کرمانشاه رفتم،همه پزشکان و پرستاران عملا بعد از وقوع زلزله نخوابیده بودند و به طور مداوم کار می‌کردند 300 عمل جراحی در آن بیمارستان انجام گرفته بود و در چند ساعت اول 1550 عمل جراحی انجام گرفته که کار بسیار بزرگی را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داد .
رییس جمهور با اشاره به فعالیت های خوب وزارت کشور و ستاد بحران و هلال احمر گفت: البته هنوز مشکلات مردم فراوان است ولی اگر صدا و سیما خدمات و عملکرد دولت و مردم را در جریان این زلزله با زلزله های قبلی رودبار و منجیل و حتی با سایر کشورهای اروپایی، آمریکایی و پیشرفته مقایسه کند، به نظر من اینبار از همیشه در حوادث قبلی مردم و دولت خیلی بهتر عمل کردند.
دکتر روحانی با بیان اینکه مردم نقص دولت را به خوبی جبران کردند، افزود: نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه و بسیج خیلی کمک کردند، از مراحل اولیه عبور کردیم و در زمینه اسکان موقت هستیم. مردم بخواهند جایی را در نزدیکی خودشان اجاره کنند، دولت آن اجاره را پرداخت می‌کند و کانکس‌های مورد نیاز مردم نیز به سرعت در حال ساخت است.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: برای اولین بار همه بودجه لازمی را که دولت باید پرداخت کند، بلافاصله در اولین جلسه هیأت وزیران پس از بازدید از مناطق زلزله زده تصویب کردیم و 50 درصد همه وجوه تصویبی در اختیار ارگان‌هایی قرار گرفته که خدمات را به مردم می‌رسانند.
دکتر روحانی ضمن تسلیت مجدد به مردم عزیز این خطه، افزود: از مردم بزرگوار ایران و همه دست‌اندرکاران کمک رسانی تشکر و سپاسگزاری کرده و در آغاز صحبت این ایام بسیار مبارک یعنی ایام مولود پیغمبر اسلام(ص) و ماه ربیع‌المولود و آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) را به ملت و همه شیعیان و مسلمان‌ها تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و امیدوارم در 100 روزی که گذشته، ما توانسته باشیم آن خدمتی را که وعده داده بودیم، به مردم ارایه کرده باشیم که در فرصت امشب بخش‌هایی را به مردم گزارش خواهم دادم.
رییس جمهور با اشاره به اینکه مجموعه خدمات صد روزه در یک مجلد کتاب جمع‌آوری شده و هم‌اکنون در سایت دولت در دسترس مردم است و مردم می‌توانند این گزارش را ملاحظه کنند، گفت: برنامه‌ریزی‌های اساسی برای سال 96 و برنامه‌های کلی برای 4 سال پیش رو در این صد روز تدوین شده و همچنین بودجه در دولت برای ارایه به مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است.
دکتر روحانی اظهار داشت: در بودجه امسال شاهد تحول مثبتی خواهیم بود که به موقع‌ در مجلس شورای اسلامی گزارش آن را خواهم داد.
مجری پرسید: یکی از مهم‌ترین وعده‌هایی که شما در انتخابات ریاست جمهوری دادید، موضوع اشتغال است و شما گفته بودید که مهم‌ترین چیزی که از همکاران‌تان خواهید خواست اشتغال است؟ از همین جا شروع کنید.
رییس جمهور پاسخ داد: می‌خواهم در مقدمه این بحث این نکته مهم که در ایام انتخابات هم به آن اشاره کردم را متذکر شوم؛ دولت دو هدف اساسی را در بخش اقتصاد دارد. یکی ریشه‌کن کردن فقر مطلق در طول دولت دوازدهم است و قدم‌های اولیه‌ای که در 6 ماهه اول امسال و در این صد روز برداشته شده و ادامه خواهد یافت و دیگری رونق اقتصادی و ایجاد عدالت و کوتاه‌کردن و کم کردن نابرابری‌ها بین مردمی که در دهک‌های پایین و دهک‌های بالا قرار دارند.
دکتر روحانی بالا بردن درآمد مردم و توزیع عادلانه را دو هدف اصلی دولت در بخش اقتصاد عنوان کرد و افزود: بنده در ایام انتخابات به مردم وعده دادم که تا پایان دولت دوازدهم فقر مطلق را ریشه‌کن خواهیم کرد و امروز در سال اول دولت دوازدهم، مستمری قشر آسیب‌پذیر یعنی افرادی که عضو کمیته امداد و بهزیستی هستند، بیش از 3 برابر نسبت به سال گذشته اضافه شده و در آینده به 5 برابر می رسد.
رییس جمهور ادامه داد: بر اساس طراحی صورت گرفته برای سال آینده که در بودجه هم پیش‌بینی شده است، از همه آنهایی که از حداقل استاندارد پایین‌تر هستند ثبت‌نام به عمل آمده تا به آنها در زندگی یاری شود.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در بحث رونق زندگی مردم یکی از مسایل بسیار مهم مسأله اشتغال است. در اشتغال یک عقب‌ماندگی‌هایی از گذشته داریم. یعنی از سال 85 تا 92 تقریباً اشتغال خالص ما صفر بوده و از سال 93 تحرک خوبی در زمینه اشتغال شروع شده است؛ متوسط اشتغال خالص از پاییز 93 تا تابستان 96 ، سالانه به طور متوسط 685 هزار اشتغال خالص بوده است.
رییس جمهور افزود: البته این رقم نسبت به بیکاری که در جامعه داریم و نیروی فعالی که وارد بازار کار می‌شوند، کم است و رقم بالاتری را نیاز داریم. تلاش مان این است که این رقم را بالا برده و ظرف یکی دو سال آینده این رقم را بالای 900 هزار نفر برسانیم.
دکتر روحانی اظهار داشت: در حال حاضر آمار اشتغال خالص در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال، بالای 700 هزار نفر است؛ اما در عین حال عقب هستیم و بیکاران فراوانی داریم. بنابراین در این صد روزه نسبت به متوسط دو سه سال گذشته یک مقدار پیش آمدیم؛ البته این آمار چون فصل به فصل متفاوت است، باید ببینیم چگونه خواهد بود اما این هدف‌گذاری را از طریق طرح‌های مختلفی که داریم ، دنبال خواهیم کرد.
رییس جمهور با بیان اینکه به تمام وزرا گفته شده که یکی از مسئولیت‌هایشان اشتغال است، گفت: یکی از فرصت‌هایی که می‌توانیم توسط آن اشتغال را بالا ببریم ، فضای مجازی، صنعت و خدمات و کشاورزی است.
دکتر روحانی ادامه داد: بر اساس گزارش وزارت ارتباطات، در 6 ماهه اول 50 هزار نفر را مشغول به کار کردند؛ با شرکت‌های مختلف و در مجموع در طرح‌هایی که برای اشتغال داشتیم در زمینه کارورزی، اشتغال فراگیر، طرح تکاپو، در این فاصله صد روزه عملیاتی و اجرایی شده است؛ یعنی در طرح کارورزی، اعلام شده از 120 هزار نفر ثبت نام کردند، 20 هزار نفر کارورزی را شروع کردند و بنابراین همه این طرح‌ها آغاز شده و ادامه خواهد یافت . هدف ما این است که اشتغال را به رقمی برسانیم که مجموعه بیکاری را پایین بیاوریم.
رییس جمهور افزود: البته امسال نسبت به پارسال یک واحد درصد بیکاری پایین آمده و از 12.7 به 11.7 رسیده است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم؛ برای 4 ساله برنامه‌ریزی کردیم و قدم‌هایی که برداشتیم در این زمینه قدم‌های مثبتی بوده، ضمن اینکه باید اعتراف کنم تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
رییس جمهور در پاسخ به این سوال که منابع حاصل برای برطرف کردن فقر مطلق از کجاست؟ یارانه‌ها را تغییر می‌ دهید و یا منبع خاصی برای آن تعریف کرده اید، اظهارداشت: اساس این برنامه بر این است که فقر را در کشور از طریق رونق اقتصادی و اشتغال مرتفع کنیم. در طول برنامه دولت یازدهم هم به کمیته امداد و هم به بهزیستی کمک کردیم تا بتوانند افراد را از زیر پوشش خارج کنند و در این زمینه 5 هزار میلیارد به کمیته امداد دادیم یعنی افراد تحت پوشش را خارج و خودکفا می‌کنیم که از طریق رونق اقتصادی و اشتغال امکان پذیر است.
دکتر روحانی اضافه کرد: اما در کشور عده‌ای هستند که نیازمند کمک هستند. اساس این کمک بر مبنای این است که بتوانیم از طریق درآمدهای بیشتر جبران کنیم حالا این درآمدها از طریق فعالیت‌های اقتصادی و مالیاتی است یا سایر درآمدهایی که دولت خواهد داشت. دولت درآمدهایش در حال افزایش است یعنی نسبت به پارسال درآمدهایمان افزایش داشته اما چون هزینه ها هم افزایش پیدا می کند، از این لحاظ باید این فعالیت را ادامه دهیم یعنی وقتی بحث سرمایه‌گذاری می‌کنیم، استفاده از ظرفیت‌های مختلف در کشور می‌کنیم و بخشی از درآمد دولت به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه مبنای دولت این نیست که یارانه نقدی را افزایش دهد ، تصریح کرد: البته یارانه را در بخش‌های مختلف افزایش دادیم اما نه به صورت نقدی که ماهانه به مردم پرداخت کنیم. در بخش کشاورزی در طول 4 سال دولت گذشته تقریباً پول خرید تضمینی گندم را به حدود 2 برابر رساندیم و این کمک به کشاورزان کشور است به مفهوم یارانه نقدی نیست اما کمک می‌کنیم که محصولات کشاورزی رشد پیدا کند و از این طریق به باغداران و دیگران کمک می‌شود و در بحث روستا هم تلاش می‌کنیم برای اینکه روستاها تحول مثبت پیدا کنند.
دکتر روحانی اضافه کرد: همانطور که قبلاً وعده داده بودم لایحه‌ای به مجلس ارایه دادیم تا 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی و معادل آن هم از بانک‌ها استفاده کنیم برای اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ده هزار نفر، که این لایحه را مجلس شورای اسلامی تصویب کرد و در دولت برنامه‌ریزی و آیین‌نامه‌اش تدوین و تصویب شد و در روند اجرا قرار گرفته است. کمک به روستائیان یک نوع یارانه است برای اینکه به اشتغال آنها کمک کنیم اما به معنای اینکه پول نقد بدهیم، نیست به جز افرادی که نیازمندند یا معلول و یا فقری دارند که باید مستقیم به آنها کمک کنیم آن را از طریق مستمری‌بگیرانی که دریافتی آنها را افزایش می‌دهیم ادامه می‌یابد.
دکتر روحانی در پاسخ به اینکه مهم‌ترین برنامه‌های دولت یازدهم کنترل تورم و متوقف کردن نرخ منفی اقتصادی بود، خیلی‌هم انتقاد به دولت بود که دولت به قیمت ایجاد رکود، توانست کنترل تورم کند ولی قول داده بودید که رونق اقتصادی ایجاد کنید و رشد اقتصادی قابل لمس که در همه جنبه‌های زندگی مردم مشاهد شود. دولت برای اینکه رشد اقتصادی قابل قبولی ایجاد کند، چه برنامه‌های مشخصی دارد؟ اظهارداشت: وعده ای که در دولت یازدهم داده بودیم تا تورم را یک رقمی بکنیم، آن سیاست را ادامه می‌دهیم، یعنی هدف ما این است که تورم، یک رقمی باقی بماند. لازم به توضیح است که وقتی تورم یک رقمی است، معنایش این نیست که 8 درصد ارزان شده بلکه معنی‌اش این است که به طور متوسط اجناس و کالا و خدماتی که در اختیار مردم قرار می گیرد 8 الی 9 درصد اضافه شده است البته هنرمان این است که نگذاشتیم 30 الی 40 درصد اضافه شود. تورم یک رقمی معنایش ارزانی نیست، ‌معنایش گرانی سطح پایین 8 الی 9 درصدی است و این روند را ادامه می‌دهیم.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: در موضوع رشد اقتصادی در دولت گذشته، هم‌زمان که تورم را پایین آوردیم، رشد منفی را مثبت کردیم. رشد سال 91 طبق آمار بانک مرکزی ، منهای 6.8 بوده و طبق اعلام مرکز آمار منهای 7.4 بود. یعنی در سال 91، حدود 7 واحد درصد منفی بوده است و سال 92 شاهد کاهش درصدمنفی بودیم البته رشد اقتصادی همچنان منفی بود .در سال ،93 رشد مثبت به اضافه 3 داشتیم در سال 94 شرایط اقتصادی بسیار سخت و در نتیجه رشد ما مثبت یک درصد شد اما در 95 رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم و برای اولین بار طی سالیان اخیر به رشد دو رقمی رسیدیم و امسال رشد ما در سه ماهه اول با نفت 6.5 و بدون نفت 7 درصد است بنابراین هدف ما این است که رشد اقتصادی بالای 5 درصد در دولت دوازدهم داشته باشیم.
دکتر روحانی تاکید کرد: برای اینکه رشد اقتصادی ایجاد کنیم باید نحوه بودجه ریزی تغییر کند و بایستی مردم را وارد عرصه اقتصاد کنیم. امسال برای طرح‌های نیمه تمام یک طرح ویژه‌ای داریم که در بودجه‌، به مجلس شورای اسلامی ارایه خواهیم کرد. ضمن اینکه باید سرمایه‌گذاری خارجی را بیشتر جذب کنیم.
رییس جمهور با اشاره به قراردادهایی که در 100 روز اول با بانک‌های کشورهای مختلف بسته شده و نیز اخذ 23.1 دهم میلیارد دلار موافقت قطعی فاینانس اضافه کرد: در طول مدت 100 روز قراردادهایی به ارزش بیش از 5 میلیارد دلار نهایی شده است. در بسیاری از زمینه‌ها شما می‌بینید کشورهایی که با ما کار می‌کنند می گویند، ما می‌فهمیم که نباید به ایران کالا صادر کنیم، باید در ایران سرمایه‌گذاری انجام دهیم.
دکتر روحانی گفت: یکی از تصمیماتی که در همین جلسات اخیر روسای سه قوه اتخاذ کردیم، حمایت همه جانبه از سرمایه‌گذاری بویژه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور است که بیایند در ایران سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین برای رشد اقتصادی هم نیاز به فناوری، هم نیاز به سرمایه گذاری و هم نیاز به بازار اشتغال داریم. در واقع رشدی می‌خواهیم که توأم با اشتغال بیشتر مردم باشد و با فناوری بیشتر؛ پس رشد فناورانه توأم با اشتغال هدفی است که در این دولت دنبال می‌کنیم.
مجری از رییس جمهور پرسید: سه تا از سرفصل‌های مهم بودجه جاری دولت صرف حقوق کارکنان دولت، کسری صندوق‌های بازنشستگی و پرداخت یارانه‌های نقدی می‌شود که هر سه قابل کنترل و مدیریت هستند. در یارانه نقدی تعداد یارانه‌بگیران بیشتر هم شد، کسری صندوق بازنشستگی بسیار جدی است که علی‌القاعده باید مستقل باشند و هزینه‌های جاری دولت. ما در بخش عمرانی تخصیص قابل ملاحظه‌ای نداشتیم، برای این چه می‌خواهید بکنید تا اینکه دولت حرکت کند؟
دکتر روحانی پاسخ داد: ما در این 100 روز اول فعالیت دولت دوازدهم، 25 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی اختصاص دادیم و این یک تحول بسیار خوبی در این صد روزه بوده است. 25 هزار میلیارد تومان هم تخصیص داده شده و هم پرداخت شده است. این در مجموع تا پایان سال رقم قابل ملاحظه‌ای در بودجه عمرانی خواهد بود. برای سال آینده فکر دیگری کردیم. یعنی بودجه عمرانی‌مان را می‌خواهیم اهرم کنیم برای اینکه از صندوق و بانک‌ها و از سرمایه مردم استفاده کنیم. این سه چهار تا با هم می‌شود و در مجموع طراحی ما یک بودجه عمرانی بالایی است.
رییس جمهور اظهارداشت: در بودجه‌ای که به مجلس تقدیم می کنیم این را خواهیم آورد و در فصل بودجه، در 19 آذر در مجلس توضیح خواهم داد. بنابراین در بخش عمرانی امسال لااقل در این صد روز وضع ما نسبت به مدت مشابه پارسال خیلی بهتر بود. اما درباره مشکل پرداخت یارانه ها که اشاره کردید. نسبت به یارانه، دولت و مجلس باید با هم تصمیم‌گیری کنند. در این زمینه مجلس سال گذشته تکلیف کرد که دولت هر کس را شناسایی کرد که وضع زندگی‌اش خوب است و نیاز به یارانه ندارد، یارانه‌اش را قطع کند.
دکتر روحانی ادامه داد: این کار ساده و آسانی نبود. وزارت رفاه این مسئولیت را به عهده گرفت. یارانه یک تعدادی قطع شد و برخی اعتراض کردند و یارانه‌شان برگردانده شد. هر سال تعداد یارانه‌بگیران ما اضافه می‌شود. ما سالانه بیش از یک میلیون رشد جمعیت خالص داریم و همه آنها اضافه می‌شود به یارانه‌بگیران سالانه. اما اینکه باید چه کار کرد و پرداخت یارانه‌ها باید به چه شکل باشد، با مجلس مشورت خواهیم کرد و در بودجه امسال اگر مجلس تصمیمی گرفت بر مبنای آن عمل می‌کنیم.
رییس جمهور تصریح کرد: نسبت به صندوق‌ها وضع ما فعلاً سال به سال بدتر می‌شود. یعنی ما در سال آینده 50 هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی چه تأمین اجتماعی و چه کشوری کمک خواهیم کرد. نیروهای مسلح که وضع‌شان بدتر است. برای صندوق های بازنشستگی باید فکری کرد. یکی از قدم‌هایی که دولت در این 100 روزه برداشته این است که به سازمان تأمین اجتماعی دستور دادیم، تمام بنگاه‌های اقتصادی شان را عرضه کنند و بفروشند و مدیریت هیچ بنگاه اقتصادی را نباید به عهده داشته باشند. البته با آن پول می‌توانند سهام داشته باشند، در بازار بورس یا در بانک‌ها، اما در عین حال مدیریت این بنگاه‌ها را باید کنار بگذارند.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: یکی از هدف‌های ما در دولت دوازدهم این است که بنگاه‌های اقتصادی به مردم واگذار شود و فکر می‌کنم که غیر از دولت بقیه آنهایی که بخش‌های عمومی و غیر دولتی هستند، یا نیروهای مسلح، آنها هم باید واگذار کنند. در این زمینه در این دولت با مقام معظم رهبری هم صحبت کردم و ایشان کاملاً موافقند که همه اینها به مردم واگذار شود. بنابراین این باعث رونق اقتصادی شده و در اقتصاد تحول ایجاد می‌کند.
رییس جمهور گفت: در حال حاضر بانکها هم بنگاه‌داری می‌کنند. دستور من به وزیر اقتصاد این است که هر رییس بانکی که می‌آید، اولین شرط این است که تعهد کند، اموال راکد را بفروشد و خود این قدمی است. اما در عین حال صندوق‌های ما مشکلات زیادی دارند که باید سر جای خودش بحث شود و این مسأله را حل کنیم و بقیه موارد هم همین‌گونه است. به هر حال معضلاتی است که در یک سال حل نمی‌شود، ولی هدف دولت این است که معضل بانک‌ها را حل کنیم که بعد اشاره می‌کنم که قدم‌های خوبی در این زمینه در این 100 روزه برداشته شده است.
دکتر روحانی در پاسخ به درخواست مجری برای توضیح بیشتر این نکات، اظهار داشت: بانک‌های ما برای ارتباط‌ با دنیا و کار با بانک‌های جهانی نیاز به یک تحول بزرگ دارند. بعضی‌ها فکر می‌کنند که مشکل بانک‌ها برجام است. یک بخش آن مربوط به برجام است. خیلی از قوانینی لازم است تصویب کنیم که این مشکلات رفع شود. اخیراً دو لایحه در ارتباط با مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم به مجلس شورای اسلامی دادیم تا بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.
رییس جمهور با اشاره به ضرورت فعال شدن بانک‌ها در این زمینه اظهار داشت: شفاف‌سازی کار بانک‌ها و بخش اقتصادی دولت یکی از اهداف مهم این دولت است.
دکتر روحانی با اشاره به مشکل سپرده‌گذاران در برخی از موسسات مالی و اعتباری که از زمان گذشته و در اواخر دهه 70 و 80 مجوزهایی گرفته بودند و برای خودشان کارهایی می‌کردند، گفت: متأسفانه یکی از معضلات اقتصادی را این موسسات با تشویق مردم به سرمایه گذاری با سود بالا بدون اینکه تخصص این کار را داشته باشند و پیامدهای آن را بدانند و یا می‌خواستند سر مردم کلاه بگذارند، ایجاد کردند.
رییس جمهور با بیان اینکه بواسطه این اقدامات از اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم با یک مشکل بزرگ مؤسساتی که غیرمجاز بودند، مواجه بودیم، افزود: سپرده‌گذاران در این موسسات پول گذاشته بودند و آنها نمی‌توانستند سود به مردم پرداخت کنند و مجموعه سرمایه گذاران یک چیزی حدود 3 میلیون و 400 خانوار بود که پول های آنها در مؤسساتی بود که دچار مشکل شده بودند.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: دولت قدم‌های بسیار بزرگی را در پایان دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم در این راستا برداشت و مخصوصاً در هفته‌های اخیر در جلسات روسای سه قوه هم این بحث را مطرح کردیم که موجب تسریع در اقدامات شد؛ چون این کار نیاز به هماهنگی قوه مجریه، بانک مرکزی، قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی با هم دارد و همه باید دست به دست هم دهیم که این مسأله حل شود.
رییس جمهور تصریح کرد: خوشبختانه مشکلات 98 درصد سپرده‌گذاران در ماه‌ها و هفته‌های اخیر در حال حل شدن است؛ البته 2 درصد که بالای 100 و 200 میلیون است، باید اموالشان برآورد شود و قوه قضائیه باید در این زمینه تسریع کرده تا راه حل آن عده نیز مشخص شود.
دکتر روحانی ادامه داد: بنابراین در صد روز گذشته دو مسأله پیش روی ما قرار گرفت؛ یکی مسأله زلزله که حادثه بسیار تلخی بود و در این زمینه باید تلاش بیشتری کنیم و مسأله دوم مشکل سپرده‌گذاران بود که زندگی‌شان دچار مشکل شده بود که الحمدالله در هفته‌های اخیر قدم‌های خوبی در این راستا برداشته شده است.
رییس جمهور در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید: نوسانات نرخ ارز و تغییرات آن معمولاً برای مقامات اقتصادی خیلی قابل اتکا نیست و شما به عنوان رییس جمهور برای 4 سال آینده در مورد ارز چه قول قابل اتکایی می‌دهید؟ ، خاطرنشان کرد: نرخ ارز، در طول دولت یازدهم به طور متوسط اگر 4 سال را حساب کنیم، رقم خیلی بالایی نبود و بانک مرکزی اعلام کرده که حدود 5 الی 6 درصد به طور متوسط در طول 4 سال افزایش قیمت ارز داشتیم.
دکتر روحانی ادامه داد: در مقطعی از سال جاری هم بخاطر شایعاتی که ایجاد شد، یک رشد غیرقابل پیش‌بینی در بازار ایجاد شد که یک مقدار متعادل شد، اما در عین حال همه ساله در این فصل طبق آمار در آذر و دی، با افزایش قیمت ارز مواجه ایم که در بهمن و اسفند پایین می‌آید، امسال هم از آن قاعده کلی مستثنی نیست.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه برنامه دولت این نیست که از طریق افزایش نرخ ارز درآمد کسب کند، گفت: آن شایعاتی که در میان مردم است که دولت باز کم آورده و دارد دلار را گران می‌کند، اصلا دنبال این نیستیم؛ البته در بازار اقتصاد هر کالایی به دلایلی نوسانی قابل قبول دارد و همه ارزهای دنیا نرخ‌هایی دارند که در طول سال بالا و پایین می‌شود و ما هم جزو آنها هستیم، اما اینکه ما تعمداً نرخ ارز را بالا ببریم تا درآمد دولت را تأمین کنیم ، واقعا وجود ندارد.
دکتر روحانی اظهار داشت: تلاش دولت‌های یازدهم و دوازدهم بر این بوده که نرخ ارز متعادل باشد و آنچه نیاز ارزی ماست با درآمد ارزی ما اعم از نفت، میعانات و صادرات غیرنفتی متعادل بوده و در مجموع تراز ما مثبت است.
رییس جمهور افزود: مردم نباید نگران باشند از اینکه امسال یا در سال‌های آینده نوسان شدیدی در نرخ ارز ایجاد خواهد شد، چراکه برنامه دولت این نیست و بنای ما هم بر این نیست؛ آرامش، مهم‌ترین اصل مدنظر دولت در اقتصاد است.