در تماس تلفنی دکتر روحانی و اردوغان عنوان شد؛

ایران و ترکیه آماده گشودن فصل تازه ای در روابط مشترک و جهش در همکاری های اقتصادی هستند

روسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در تماسی تلفنی تاکید کردند که آماده اند فصل تازه ای را در همکاری های مشترک بگشایند و جهشی را در روابط تهران – آنکارا بویژه در عرصه اقتصادی ایجاد کنند.
به گزارش نویدتهران،دکتر روحانی گفت:برای رساندن حجم مبادلات سالانه دو کشور به رقم 30 میلیارد دلار، باید یک جهش در این روابط و همکاری ها ایجاد کرد
اردوغان: ترکیه مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه ها توسعه دهد
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه با قدردانی از تماس تلفنی “رجب طیب اردوغان” رییس جمهور ترکیه گفت:طی چهار سال گذشته برای توسعه و تعمیق روابط ایران و ترکیه گام های بزرگی برداشته شد اما باید برای رساندن حجم مبادلات سالانه دو کشور به رقم 30 میلیارد دلار، یک جهش در این روابط و همکاری ها ایجاد کرد.
رییس جمهور اظهارداشت : ایران به تلاش برای تحقق افق 30 میلیارد دلاری مبادلات اقتصادی تهران – آنکارا متعهد است و اکنون فرصت برای ایجاد جهش در روابط دو کشور در همه حوزه های مورد علاقه فراهم است.
دکتر روحانی با اشاره به اهمیت تقویت همکاری های بانکی میان دو کشور، گفت: تقویت همکاری های بانکی پایه مهمی در توسعه روابط ایران و ترکیه خواهد بود و بانکهای بزرگ دو کشور باید برای توسعه همکاریها، بیش از پیش ترغیب شوند.
رییس جمهورهمچنین همکاری های منطقه ای ایران و ترکیه را با اهمیت برشمرد و گفت: همکاری های دو جانبه و سه جانبه با روسیه در حوزه مسایل منطقه ای و از جمله در روند مذاکرات آستانه مهم است و می تواند به صلح و ثبات منطقه کمک کند.
دکتر روحانی همچنین ضمن تبریک ماه مبارک رمضان به رییس جمهور ترکیه ، برای وی آرزوی سلامتی و برای ملت ترکیه آرزوی بهروزی کرد.
رییس جمهور ترکیه نیز در این تماس تلفنی با تبریک پیروزی مجدد دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، رای بالای مردم را نشان دهنده جایگاه ویژه وی در میان مردم دانست و تاکید کرد: ترکیه مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه ها توسعه دهد.
رجب طیب اردوغان اظهارداشت: روابط ایران و ترکیه روابطی رو به توسعه بوده و تقویت بیش از پیش این روابط در عرصه های دوجانبه و منطقه ای بسیار حائز اهمیت است.
وی افزود: ما در نشست سال گذشته شورای عالی و راهبردی روابط ایران و ترکیه اراده خود را برای ارتقاء همکاریها نشان دادیم و تحقق مبادلات 30 میلیارد دلاری در این راستا می تواند جهشی در روابط ایجاد کند.
رییس جمهور ترکیه افزود: در مسیر تقویت همکاری های تهران – آنکارا مانعی وجود ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری های منطقه ای دو کشور اشاره کرد و گفت : این همکاری ها بویژه در نشست آستانه به صلح و ثبات منطقه، کمک می کند.
اردوغان افزود: ما می توانیم جهت آسایش ، رفاه و ثبات منطقه، با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه و حتی دیگر کشورها ، روند مذاکرات آستانه را با شتاب بیشتری پیگیری کنیم.
دو طرف تاکید کردند که تشکیل سریع نشست شورای عالی راهبردی روابط ایران و ترکیه در تهران و با حضور روسای جمهوری دو کشور خواهد توانست روابط دو جانبه را تقویت و راههای توسعه همکاری های منطقه ای را گسترش دهد.