آیت الله العظمی مکارم شیرازی مطرح کردند:

علم رجال پایه محکمی برای فقه و فقاهت است

به گزارش نویدتهران، بدون اطلاع از علم رجال نمی توان فتوا داد و قدمی برداشت و این علم پایه محکمی برای فقه و فقاهت است و هر چه می گذرد این علم گسترش بیشتری پیدا می کند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی امروز در مراسم رونمایی از کتاب«الجامع فی الرجال» که به همت موسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج) و توسط حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی به رشته تحریر در آمده است، با اشاره به اهمیت و جایگاه علم رجال گفتند: علم رجال یکی از علوم مهم اسلامی است و منظور از این علم این است که افرادی که در سند روایت آمده است حالشان از نظر وثاقت روشن شود چون اعتقاد به روایت در صورتی است که تمام رجال سند معتبر باشد.

ایشان افزودند: اگر علم رجال نباشد فقیه و فقاهت هر دو لنگ می شوند چون این علم وضع سند را روشن می کند.

معظم له خاطر نشان کردند: بدون اطلاع از علم رجال نمی توان فتوا داد و قدمی برداشت و این علم پایه محکمی برای فقه و فقاهت است و هر چه می گذرد این علم گسترش بیشتری پیدا می کند.

حضرت آیت الله مکارم در ادامه به 3 ویژگی برتر این کتاب رجالی اشاره کردند و تاکید کردند: ویژگی نخست این کتاب جامعیت آن است که ۱۹ هزار راوی بررسی شده است یعنی مؤلف تمام کتاب های روایی را دیده و راویان را استخراج کرده و مورد بررسی قرار داده است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: این کتاب سراغ کتب اهل سنت هم می رود که اگر نام رجال ما در کتاب آن ها برده شده باشد، استخراج کند از این رو اهمیت زیادی به صحیحین می دهد و سوابق رجال شیعی در این کتاب ها را آورده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطر نشان ساختند: ویژگی دیگر کتاب این است که مولف این کتاب، آیت الله زنجانی بسیاری از افراد مجهول الحال را با تحقیق معلوم الحال کرده، یعنی قناعت به مجهول بودن نکرده و به سراغ تحقیق و قرائن رفته است تا بتواند فرد راوی مجهول را از مجهولیت خارج کند.

ایشان در پایان با تقدیر از انجام تحقیقات و اصلاح و تکمیل کتاب الجامع فی الرجال گفتند: حجت الاسلام والمسلمین قزوینی مردی سخت کوش و کوشا در علوم اسلامی هستند و با تحقیق و زحمت بسیار این کتاب را زنده کردند.

خاطر نشان می شود: موسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر (عج) به همت مرحوم آيت الله خزعلي در سال1371 تاسیس شد که تاکنون بيش از100عنوان کتاب و 14عنوان نرم افزار ممتاز کشوري وبين المللي در علوم گوناگون ديني را عرضه کرده است.

لازم به ذکر است: نسخه ي خطي کتاب الجامع في الرجال اثر آيت الله شيخ موسي عباسي زنجاني از علماي قرن 14هجري قمري است که موسسه ي تحقيقاتي حضرت واليعصر بعد از ده سال کار پژوهشي و تحقيقي آن را در دوازده جلدبه چاپ رسانده است.