معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا هشدار داد:

سوءاستفاده از درگاه بانکی اجاره شده از سوی کسب‌و کارهای غیر قانونی

به گزارش نویدتهران،معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا با اشاره به واگذاری درگاه‌های بانکی از سوی کسب‌و کارهای اینترنتی گفت: متاسفانه شاهد هستیم که برخی کسب‌و کارهای اینترنتی که مجوزهای فعالیت دارند و دارای درگاه چندین بانکی هستند برخی از درگاه‌های بانکی خود را به کسب‌و کارهای غیر مجاز واگذار می‌کنند.
سرهنگ حسین رمضانی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا اظهار کرد: عموما درگاه‌های واگذار شده به کسب‌و کارهای فاقد مجوز برای مقاصد غیر قانونی همانند قماربازی و شرط بندی‌های اینترنتی که وفق قوانین و مقررات موضوعه جرم بوده استفاده می‌گردد.

وی افزود: عمل مذکور موجب ایجاد مسئولیت کیفری و مدنی برای صاحبان اصلی درگاههای بانکی کسب و کارهای اینترنتی می‌شود، لذا تاکید می‌گردد چنانچه صاحبان اصلی کسب‌و کارهای فوق نسبت به در اختیار قراردادن درگاه‌های بانکی اینترنتی به سایر کسب‌و کارهای غیر قانونی اقدام نمایند پلیس فتا نسبت به معرفی آن‌ها به مقام قضایی اقدام خواهد نمود.

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور خواست در راستای قانون مبارزه با پولشویی نسبت به نظارت دقیق‌تر بر درگاه‌های بانکی پرداخت اینترنتی اقدام نمایند و گفت: بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در این حوزه با مسئولیت پذیری بیشتر نسبت به ایفای وظایف قانونی خود اقدام نمایند تا درگاه‌های موصوف در راستای جرایمی همچون قمار آنلاین بستر ارتکاب جرم را تسهیل ننماید.

سرهنگ رمضانی با اشاره به فعالیت حداقل 20 هزار کسب‌و کار اینترنتی در کشور گفت: این 20 هزار کسب‌و کار اینترنتی به صورت رسمی و غیر رسمی مشغول فعالیت هستند که برای دریافت هزینه کالاها و خدمات ارائه شده از درگاه‌های بانکی استفاده می‌نمایند.

وی تاکید کرد: تمامی کسب‌و کارهای اینترنتی باید مجوزهای لازم را اخذ نمایند تا برای در دریافت درگاه بانکی بتوانند اقدام نمایند.

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا گفت: رعایت قوانین عمومی کشور و قانون تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران، ارتباط بین زمینه فعالیت سایت و شرح فعالیت‌های مشخص شده در مجوزهای شغلی از ضرورت‌های اخذ درگاه پرداخت اینترنتی است که باید رعایت نمایند.

سرهنگ رمضانی در پایان به کاربران پیشنهاد داد: برای دریافت اطلاعات و آموزش بیشتر، هشدارها و توصیه های پلیس فتا می‌توانند به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه و در صورت مشاهده موارد مشکوک نیز گزارش خود را در بخش ثبت گزارش مردمی به ما اطلاع دهند.