کمالوندی در نشست خبری:

اگر قرار است اروپایی‌ها کاری کنند، باید ظرف ۶۰ روز انجام دهند

به گزارش نویدتهران،معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی به سئولات خبرنگاران پاسخ داد.

بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران  پیش از بازدید جمعی از خبرنگاران رسانه های کشور از روند کاهش تعهدات برجامی در مجتمع آب سنگین خنداب در کنفرانس خبری که به همین منظور در این مجتمع برگزار شد به سئولات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور با اشاره به فرصت‌های پیش روی اروپا در برجام اظهار کرد: بعد از شروع فرصت دو ماهه به اروپا برای اجرای تعهدات برجامی، سازمان انرژی اتمی تولید اورانیوم را ۴ برابر کرد و این تولید مجددا در روزهای اخیر افزایش یافت و از امروز شمارش معکوس ده روزه ما برای ۲۷ ژوئن (۶ تیر) آغاز شده که ما از سقف ۳۰۰ کیلو عبور کنیم. ما در زمینه آب سنگین به مصرف کننده تبدیل شده‌ایم که در یکی از موارد تا ۵۷ نوع بیماری را می‌توان تشخیص داد. ممکن است در سنوات آینده نیازی به صادر کردن آب سنگین نباشد.

کمالوندی در ادامه گفت: اگرچه ما نمی‌خواهیم تعهداتی را که در گذشته داشته‌ایم و بازارهایی که پیدا کرده‌ایم را کنار بگذاریم، ممکن است با یک روندی، با رفتن به ۱۳۰ به بالاتر، مزیت‌های اقتصادی را کنار نگذاریم و آن را به عنوان مواد اولیه صادر نکنیم و با ارزش افزوده آن را صادر کنیم.

وی درباره مرحله دوم اقدام ایران برای کاهش تعهدات به برجام گفت: درباره مرحله دوم ما منتظر تصمیم مسئولان هستیم. هنوز برای اروپایی‌ها وقت باقی است. آنها در گذشته هم فرصت داشتند. اروپایی‌ها اظهار عجز کرده‌اند. آنها فکر نکنند که بعد از 60 روز، بار دیگر فرصت 60 روزه خواهند داشت. اقدامات ایران در راستای بندهای 26 و 36 برجام است. درباره بند دیگری که در رابطه با مرحله دوم هست، امروز در خدمت متخصصان بودیم. آنچه که متخصصان ما از سوی مقامات عالی دستور گرفتند این است که هر دو رآکتور را همزمان جلو ببرند، در واقع هم بازطراحی و هم طراحی قبلی. اگر در کار باز طراحی راکتور کندی صورت بگیرد یا اینکه تعهدات از سوی آنها اجرا نشود و ایران تصمیم بگیرد که برگردد به رآکتور قبلی، با توجه به اینکه ما لوله‌هایی که در آن سیمان هست را در اختیار داریم، می‌توانیم با بیرون آوردن سیمان‌ها مجدد از آنها استفاده کنیم.

وی افزود: اما همچنان وقت و فرصت برای اروپایی‌ها وجود دارد و ما دو ماه هم بیشتر از آن دوره یک ساله صبر استراتژیک صبوری کرده‌ایم. طرفین اروپایی هنوز در حال رفت‌وآمد به ایران هستند تا برجام را حفظ کنند.

کمالوندی با اشاره به تعهدات برجامی ایران گفت: هنوز هم حرف‌های خوبی زده می‌شود، اما مهم عمل است و ما بیشتر از این صبر نخواهیم کرد. اگر قرار است اروپایی‌ها کاری انجام دهند، باید ظرف ۶۰ روز انجام شود و دیگر زمان نخواهند داشت. ما خیلی از تجهیزات را می‌توانیم خودمان تولید کنیم ولی اگر به ما بدهند با سرعت بیشتری کارمان را انجام می‌دهیم. اروپایی‌ها اگر بخواهند در مسائل فنی سیاسی‌کاری کنند، ایران مسیر خودش را می‌رود. ما باید بدانیم ارزش اقدامات طرف مقابل چقدر است. مسئول اصلی وزارت خارجه است، ضمن آنکه محل شورای امنیت ملی است. هیات نظارت بر برجام هم هست. تا الان ایران صبر کرده تا حجت به ویژه برای خارج از کشور تمام شود. هیچکس ایران را به خاطر اینکه برجام تعلیق می‌شود، مقصر نمی‌داند. باید بین تعهدات توازن وجود داشته باشد. تشخیص توازن نیاز به اطلاعات دارد. ما در سازمان انرژی اتمی ده‌ها گزینه و انتخاب را در اختیار گذاشته‌ایم. این آزمایش مهمی برای اروپا است. اروپا اگر تعلل کند، یعنی یا نمی‌خواهد به تعهدات خود عمل کند یا اینکه نمی‌تواند انجام دهد. پس اگر نمی‌توانید ما با یک موجود کم توان مواجه هستیم. اروپا هم بخاطر منافع خودش هم که شده حتما باید اقدامی انجام دهد و اگر انجام ندهد ما حتما اقدام خواهیم کرد.

وی درباره تاسیسات هسته‌ای فردو نیز اظهار کرد: فردو فعلی با فردو سابق خیلی تفاوت دارد. تنها چیزی که نداریم، فقط غنی سازی است. ما الان در فردو مرکز خلا هم داریم. در نطنز واحد اختاط هست. زیرساخت‌های لازم مونتاژ را برای غنی سازی هسته‌ای دیدید. در شرایط بسیار خوبی قرار داریم همه امکانات برای حرکت با شتاب را داریم و اگر محدودیت‌ها برداشته شود خواهیم دید که به سرعت برای پیشرفت و تامین رفاه کشور حرکت خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در ذهن ترامپ این است که اگر کسی از ایران آب سنگین نخرد، کارخانه آب سنگین اراک، اتوماتیک‌وار به دلیل آنکه دلیلی برای تولید ندارد تعطیل می شود؛ ترامپ نمی‌داند که ما «هم بازار داریم» و هم «نیازهای مختلف داخلی را می‌شناسیم».

کمالوندی افزود: آمریکا در اقدامی غیرانسانی و ترورگونه، شرکت رادیو دارو ایران را تحریم کرد اما دیدیم که هیچ اتفاقی در کشور نیفتاد به دلیل اینکه ظرفیت و امکانات ما برای تامین نیازهای بیماران در داخل کشور وجود داشت و این ظرفیت همچنان رو به توسعه است.

وی گفت: همه در سازمان انرژی اتمی گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستند و نخواهیم گذاشت صنعت هسته‌ای کشور هیچ‌گونه صدمه‌ای ببیند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: دو سناریو درباره فراتر رفتن از سقف ۳.۶۷ وجود دارد. یکی این است که غنی‌سازی فراتر از ۳.۶۷ درصد را برای نیاز بوشهر تعریف کنیم که آن‌وقت ۵ درصد می‌شود. سناریوی دیگر هم این است که برای راکتور تهران تعریف کنیم که آن‌وقت ۲۰ درصد خواهد شد.

وی افزود: اگر تا ۲ ماه و نیم آینده بازار نداشته باشیم ذخایر آب سنگین می‌تواند از ۱۳۰ تن هم بگذرد.

کمالوندی ادامه داد: هم طراحی قبلی راکتور اراک مدنظر است وهم بازطراحی آن. اگر بدعهدی صورت بگیرد ایران لوله‌های کالندریا را دارد و راکتور قبلی نیز قابل احیاست. ممکن است هر دو راکتور را با هم داشته باشیم.