آیت‌الله آملی لاریجانی:

امروز دشمن می‌خواهد گلو‌گاه‌های اقتصادی را در کشور ما ببندد

به گزارش نویدتهران، آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: امروز که چشم بسیاری از مسلمانان و مظلومان جهان به جمهوری اسلامی است، هر قدمی که برای استحکام این نظام برداشته شود، یک عبادت محسوب می‌شود. امروز هر قدمی که برای اقتدار بیشتر نظام جمهوری اسلامی و خنثی کردن دشمنی‌ها برداشته شود، یک عبادت به حساب می‌آید.
آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در گردهمایی سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران که با موضوع گسترش هدفمند دیپلماسی و ارتباطات خارجی برگزار شد، ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع) ابراز امیدواری کرد که خداوند متعال قلوب همه ما را به انوار محبت اهلبیت(ع) منور بگرداند.

وی ضمن تشکر از خدمات وزارت امور خارجه و سفرا و نمایندگی‌های کشور و وزیر خارجه با اشاره به شناخت ماهیت جمهورري اسلامی تصریح کرد: گمان می‌کنم اگر در این مسئله تحقیق کنیم، ریشه بسیاری از دشمنی‌های سلطه جهانی و خصوصا امریکایی‌ها و اذنابشان را با نظام جمهوری اسلامی می‌توانیم بفهمیم.

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی به لحاظ مبانی فلسفه سیاسی یک نظام واقعا بی‌بدیل است، به بيان استناداتی در این زمینه پرداخت و گفت: متفکران غربی در قرن بیستم ادعا می‌کردند که لیبرال دموکراسی و لیبرالیسم تنها ایدئولوژی حاکم بر دنیاست و سیطره لیبرالیسم بر همه جا تمام شده است و حرف‌هاي فوكوياما دائم تكرار مي‌شد كه قرن بیستم قرن پایان ایدئولوژی‌هاست؛ به این معنا که ليبراليسم در نظام سياسي، سرمايه‌داري بازار و صحنه اقتصادي حاكم شده است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در یک چنین فضایی نظام جمهوری اسلامی با معماری امام خمینی(ره) شکل گرفت و انقلابی پیروز شد که چارچوب آن همین چیزی است که در قانون اساسی آمده و بنیان فلسفی آن بر حسب آن چیزی که می‌شود از قانون اساسی استخراج کرد، یک بنیان فلسفه سیاسی بی‌بدیل هست که در آن اعتقاد به مردمسالاری به تمام معنا وجود دارد.

وی با بیان اینکه شیوه عملی امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری نشان داد که به این مردمسالاری، به حقیقت معنا اعتقاد دارند، گفت: از سوی دیگر ترکیب این مردمسالاری و ارزش‌های دینی و اخلاقی است که یک فلسفه سیاسی واقعا بی‌بدیل را در دنیای امروز مطرح کرده است.

آیت‌الله آملی لاریجانی با برشمردن اقتضائات و لوازم نظام جمهوری اسلامی اظهار کرد: هرکسی که اندک مراجعه‌ای به اصول قانون اساسی کند، اصل دوم صراحتا اعلام می‌کند که نظام سیاسی جمهوری اسلامی مبتنی بر شش مولفه است که اولین مولفه آن عبارت از نگاه توحیدی (لا اله الا الله) است؛ یعنی به این صراحت در متن قانون اساسی که چارچوب و ساختار یک نظام را نشان می‌دهد، تصریح می‌کند که نظام جمهوری اسلامی مبتنی است بر پایه ایمان به شش مولفه که اولین آن خدای یکتاست.

رئیس قوه قضاییه وحی الهی، معاد، عدل، امامت و کرامت و ارزش والای انسان و آزادی توأم با مسئولیت در برابر خدا را بعنوان مولفه‌های دیگر این نظام یادآور شد و افزود: یک چنین نظامی شالوده و بنیان آن بر اساس ارزش‌های ایمانی و کرامت انسانی و ارزش‌های والای انسانی است.

وی با تاکید بر اینکه راه نظام جمهوری اسلامی از راه لیبرال دموکراسی جداست، گفت: لیبرالیسم زمانی ادعا می‌کرد که ما در هر سرزمینی می‌توانیم رشد کنیم؛ چون به ارزش‌ها در ساختار خودمان کار نداریم؛ یعنی بستر فراهم می‌کنیم که هرکسی با هر ایدئولوژی در این بستر رشد کند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه لیبرال دموکراسی به تعبیری نسبت به ارزش‌هایی که افراد انتخاب می‌کنند، خنثی است، ادامه داد: این توهمی بیش نبود و الان بعید است که کسی در عرصه فلسفه سیاسی معتقد باشد که لیبرالیسم ایدئولوژی نیست.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اکنون ده‌ها و صد‌ها کتاب و مقاله راجع به ایدئولوژی‌های سیاسی پیدا می‌کنید که لیبرالیسم را جزء یکی از ایدئولوژی‌ها در کنار ایدئولوژی‌های دیگر به حساب می‌آورد؛ چون لیبرال دموکراسی هم بر اساس یکسری ارزش‌ها شکل گرفته است.

وی شناخت اینکه در چه مواردی راه ما از لیبرال دموکراسی جدا می‌شود را مهم دانست و با بیان اینکه یکی از مهمترین مولفه‌های لیبرال دموکراسی، فردگرایی است، تصریح کرد: فردگرایی از بنیان‌های مدرنیته و تجدد هم است و تقریبا خیلی از مُصنّفین به این مسئله اشاره کرده‌اند که فردگرایی جزو ارکان لیبرال دموکراسی است و اینکه هر انسانی یک واحد مستقل است و اهداف و ارزش‌هایش را خودش تعیین و انتخاب می‌کند.

آیت‌الله آملی لاریجانی اظهار کرد: در ورژن کلاسیک لیبرالیسم عنوان می‌کردند که کار دولت‌ها باید حداقلی باشد و حداقل دخالت را در کار مردم داشته باشند و انسان‌ها با فکر خودشان و در چارچوب اهداف شخصی خود منتهی بر اساس نفعشان، در سرنوشت شخصی و اجتماعی و سیاسی خود ورود کنند و آزادی هر شخص محدود می‌شود به اینکه به آزادی کسی دیگر اضرار نرساند یا اضرار به دیگری نرساند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: بنا به این نظر دولت‌ها نباید در ساحت ارزش‌های جامعه و مردم ورود کنند و کاری به سعادت مردم نباید داشته باشند و هر کس سعادت خود را خودش تشخیص می‌دهد که این حرف قرن نوزدهم بود و متاسفانه در کشور ما همین حرف‌های قرن نوزدهمی را بعنوان حرف‌های مهم لیبرال دموکراسی به خورد مردم می‌دادند.

وی تصریح کرد: لیبرال دموکراسی جدید و نوین تا حدی چرخیده‌ است به سمت دخالت دولت و گفته‌ دولت‌ها خصوصا در ساحت اقتصاد ورود کنند وگرنه عدم ورود آنها موجب اضرار مردم می‌شود و هم در ساحت‌های اجتماعی و لذا دولتی که اثرگذارتر است را قبول دارند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه ادعای اینکه لیبرال دموکراسی چه کلاسیک و چه جدید خالی از ارزش و بی‌طرفانه است و دولت در لیبرال دموکراسی بی‌طرف است، حرف بیخودی است، تصریح کرد: لیبرال دموکراسی مملو از ارزش است؛ ارزش‌هایی که هم در نظام سیاسی و اقتصادی اختیار می‌کند و هم در دخالت دولت‌ها.

رئیس قوه قضاییه افزود: جمهوری اسلامی نظامی است که از ابتدا بر ارزش‌های خود اصرار می‌کند و برعکس لیبرال دموکراسی و مدرنیته که بنا را به فردگرایی گذاشته اند، اسلام فردگرایی را قبول ندارد.

وی ادامه داد: نسبی‌گرایی لیبرالیسم خودش را به یک ورطه خودشکنندگی می‌اندازد و نقد عمده نقادان قوی لیبرالیسم در مغرب زمین که بخشی از آن‌ها به جامعه‌گرایان معروف هستند، این است که لیبرالیسم به نحوی خودشکننده است؛ چراکه به خودگرایی منتهی می‌شود و به لحاظ فلسفی خودگرایی شکننده است.

آیت‌الله آملی لاریجانی بیان داشت: در بستری که لیبرالیسم یک چنین ادعایی داشت و متفکران غربی و تاریخ‌نگاران افکار و ایده‌ها سلطه جهانی لیبرالیسم و پایان همه رقبا را ادعا می‌کردند، فلسفه سیاسی نظام جمهوری اسلامی حرف تازه‌ای مطرح کرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نظام و نگاه توحیدی مسیر کاملا روشنی را برای این نظام ایجاد کرده است، گفت: بنیان تمام دخالت‌ها و تصرف‌ها و افکار و جهت‌گیری‌ها نگاه توحیدی نظام جمهوری اسلامی است؛ چون بنیان آن عبارت از ایمان به وجود خدای یکتا و اقتضائات آن است.

وی ادامه داد: نگاه توحیدی بحث مهمی است که نحوه حیات خاصی را در برابر نحوه حیات تجدد و مدرنیته دارد و اقتضائات نحوه حیات توحیدی یک نگاه فلسفی خاص خصوصا در مسئله جامعه، سیاست و فلسفه سیاسی است.

آیت‌الله آملی لاریجانی ادامه داد: در چنین بستری نظام جمهوری اسلامی متولد شد و بنیانگذار آن امام راحل (ره) خودش از کسانی بود که با تمام وجود به این نظام و بنیان‌های فکری آن و به مردم و حضور آن‌ها اعتقاد داشت. مقام معظم رهبری هم همینطور و کاری هم نداشتند که در صحنه عمل چه گروه‌هایی سرکار می‌آیند و همه سلایق در دوره چهل ساله جمهوری اسلامی سرکار آمدند. چپ‌ها آمدند؛ راست‌ها آمدند؛ اعتدال‌گرایان آمدند؛ پس بنابراین نظام جمهوری اسلامی نشان داد مردم و رای آنها حرف اول در عالم سیاست است و باور‌های ایمانی و ارزش‌های اخلاقی و دینی آنها هم اساس شکل حکومت را تشکیل می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: اقتضای این نوع نگاه، باورمندی به خود، اعتماد به نفس، عزتمندی و کرامت و رفتن تا پای شهادت برای اعتلای این معناست؛ چون انسان‌ها وقتی به چیزی ایمان آورند، پای آن می‌ایستند.

آیت الله آملی لاریجانی درادامه با اشاره به تبیین فلسفه سیاسی، دینی و ایدئولوژی اسلام گرایی توسط غربی‌ها اظهار کرد: آنهایی که اتاق جنگ برای ما تشکیل می‌دهند، به بنیان‌های دینی نظام ما و تحرک سیاسی که به واسطه این بنیان‌ها وجود دارد، توجه می‌کنند و این مسئله مهمی است که نباید فراموش شود.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: کشور‌های سلطه‌گر به این فکر می‌کنند که چه نیرویی است که در نظام جمهوری اسلامی علیرغم فشار‌های غیر منقطع آمریکایی‌ها در طول ۴۰ سال، مردم را در صحنه حاضر می‌کند. آمریکایی‌ها در طول ۴۰ سال اخیر از براه انداختن کودتا و جنگ تا تحمیل تحریم‌ها هر کاری که می‌توانستند علیه نظام و مردم ایران انجام دادند؛ اما با تمام این موارد مردم ما همچنان برای حمایت از نظام درصحنه حاضرند و نظام ما نیز مقتدرانه در سطح منطقه و بین الملل ایستاده است.

وی تصریح کرد: در لبنان نیرویی را که غربی‌ها میلیشیا می‌نامیدند، امروز به یک نیروی قدرتمند سیاسی در این کشور تبدیل شده است که در مقابل صهیونیست‌ها ایستادگی می‌کند. در یمن علیرغم فشار‌های رقت آمیز زیادی که به مردم این کشور وارد می‌شود، یمنی‌ها مانند کوه ایستاده‌اند. تحلیلگران غربی در پشت صحنه درحال تجزیه و تحلیل این امر هستند که چه نیرویی وجود دارد که ملت ما و ملت‌های منطقه را در برابر فشار‌ها مقاوم کرده است.

آیت الله آملی لاریجانی بیان داشت: امروز آمریکایی‌ها کاملا عریان به صحنه آمده‌اند و می‌گویند که ما می‌خواهیم با تحمیل فشار نظام جمهوری اسلامی را از بین ببریم؛ اما تحلیلگران وافرادی که در اتاق‌های فکر آن‌ها نشسته‌اند به ماهیت نظام جمهوری اسلامی و عواملی که باعث اقتدار این نظام و حمایت مردم از آن شده است، توجه دارند.

رئیس دستگاه قضا گفت: معمولا آن‌هایی که مشغول کار اجرایی هستند کمتر به مباحث نظری توجه می‌کنند؛ اما من این درخواست را دارم که شما سفرا و مسئولان نمایندگی جمهوری اسلامی در خارج از کشور به مباحث نظری در مورد ماهیت نظام توجه داشته باشید و این پیام را برسانید که نظام ما یک نظام مبتنی بر بنیان فلسفه سیاسی- اسلامی توانمند است.

وی تصریح کرد: غربی‌ها صد‌ها کتاب و مقاله در مورد لیبرالیسم نوشته‌اند؛ ما چرا این کار‌ها را نمی‌کنیم و پیرامون ماهیت نظام‌مان اقدام جدی به عمل نمی‌آوریم؟ لذا در وزارت امور خارجه باید به این مهم توجه شود و بطور فنی و با استناد‌های متقن به تبیین بنیان‌های نظام اسلامی پرداخته شود.

آیت الله آملی لاریجانی اظهار کرد: امروز نظام جمهوری اسلامی مقتدرتر از همیشه در صحنه منطقه‌ای وبین‌المللی حاضر است؛ لذا دشمنی سلطه‌گران جهان خصوصا آمریکایی‌ها علیه نظام ما بارزتر شده است و آن‌ها امروز صحبت از براندازی می‌کنند؛ اما جمهوری اسلامی کشوری است که امکانات فراوان اقتصادی و سرمایه بزرگ انسانی در اختیار دارد.

رئیس دستگاه قضا افزود: هیچ کشوری در منطقه ما به اندازه جمهوری اسلامی از نیروی فکری وانسانی توانمند برخوردار نیست و این امر یکی از مؤلفه‌های اقتدار جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به انسجام مردم و مسئولان در نظام جمهوری اسلامی برای مقابله با توطئه‌های دشمنان گفت: برخلاف توهّمات آمریکایی‌ها وشخص رئیس جمهور متوهّم آن که دنبال تلفن کردن مسئولان جمهوری اسلامی به خودش است، فشار‌های آمریکا واذناب منطقه‌ای‌اش ملت ما را منسجم‌تر و قوای کشور را هماهنگ‌تر کرده است و همه مسئولان درفکر خنثی کردن این فشار‌ها هستند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به سخنان امروز صبح رئیس جمهور در گردهمایی سفرا اظهار داشت: صحبت‌های امروز رئیس جمهور محترم عزتمندانه بود و باید از ایشان و اظهارات متین و مقتدرانه‌شان تشکر کرد. صحبت‌های امروز رئیس جمهور که مشابه بیانات مقام معظم رهبری بود، یک تبلیغ نیست؛ بلکه منطبق با استعداد‌های کشور است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به انسجام و هماهنگی قوای کشور برای مقابله با توطئه‌های دشمن گفت: امروز برای همه ما خنثی کردن سلطه و اقدامات ایذایی و تخریبی دشمن یک وظیفه شرعی و عقلانی است و برای این منظور باید به کار جهادی روی آوریم وایستادگی کنیم.

وی تاکید کرد: امروز که چشم بسیاری از مسلمانان و مظلومان جهان به جمهوری اسلامی است، هر قدمی که برای استحکام این نظام برداشته شود، یک عبادت محسوب می‌شود. امروز هر قدمی که برای اقتدار بیشتر نظام جمهوری اسلامی و خنثی کردن دشمنی‌ها برداشته شود، یک عبادت به حساب می‌آید.

آیت الله آملی لاریجانی درادامه با سنگین برشمردن وظیفه سفرا و مسئولان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور در شرایط فعلی اظهار کرد: امروز دشمن می‌خواهد راه پیشرفت اقتصادی ما را سد کند و آن را بمثابه یک نقطه ضربه به جمهوری اسلامی در نظر گرفته است؛ بنابر این همه باید در جهت خنثی کردن این توطئه دشمن تلاش کنیم و راه دشمن را در مقابله با پیشرفت اقتصادی کشور سد کنیم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به مؤلفه‌های الهی و ایمانی حاکم بر نظام جمهوری اسلامی گفت: نظام جمهوری اسلامی بر پایه بنیان‌های خود، قدرت اصلی را قدرت حق می‌داند که همه بر آن قائم هستند و فرق است میان کسی که این عالم را سراسر وجود خدا می‌داند و کسی که چنین فکر نمی‌کند.

وی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر ایمان به خداست و برپایه این مضمون قرآنی بنا شده است که سماوات و ارض به خداوند قائم است. وقتی نگاه مردم و مسئولان یک نگاه ایمانی باشد دیگر ترسی وجود نخواهد داشت؛ البته این امر منافاتی با تدبیرکردن ندارد چرا که مومن کَیِّس است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اقتدار روزافزون نظام جمهوری اسلامی تصریح کرد: جمهوری اسلامی امروز درمنطقه یک قدرت حاکم است و با اقتدار خود داعش‌های مسلح به سلاح‌های کشور‌های سلطه گر را از عراق و سوریه بیرون راند. آن‌هایی که می‌گفتند ۲۰ سال جنگ با داعش لازم است و می‌خواستند ما را مشغول کنند، حالا می‌بینند که با رشادت‌ها و شهامت‌ها و شهادت‌های فرزندان این سرزمین، به حول وقوه الهی نسل داعش از عراق کنده شد واز سوریه نیز کنده خواهد شد.

رئیس دستگاه قضا اظهار کرد: اقتدار جمهوری اسلامی رساندن سلاح نیست که اگر هم باشد اشکالی ندارد؛ چرا که آمریکایی‌ها از هزاران کیلومتر آنطرف‌تر به این منطقه آمده‌اند و درآن پایگاه تأسیس کرده‌اند و به داعشی‌ها کمک می‌کنند و به عربستان سعودیِ کذایی هزاران میلیارد سلاح می‌فروشند؛ بعد به جمهوری اسلامی اشکال می‌کنند که سلاح می‌فروشد؛ حال آنکه مسئله اصلی، اتکا ملت‌های منطقه به مبانی و فکر نظام جمهوری اسلامی است. وابستگی یمنی‌ها به قدرت ایمانشان است و درعراق و سوریه و لبنان وافغانستان هم همینطور است و این قدرت ایمان برگرفته از همان بنیان فکری است که منجر به ایجاد نظام جمهوری اسلامی شد.

وی با اشاره به ناکامی‌های آمریکایی‌ها در منطقه غرب آسیا گفت: آمریکایی‌ها امروز می‌بینند که علیرغم هزینه کرد ۷ تریلیون دلار (به ادعای رئیس جمهورشان) هیچ چیز نصیبشان نشده است. آن‌ها می‌خواستند جمهوری اسلامی را نابود کنند؛ اما امروز نظام ما مقتدرتر از همیشه در صحنه منطقه و بین الملل حاضر است. همچنین آمریکایی‌ها می‌خواستند برای رژیم صهیونیستی امنیت بوجود آورند؛ اما امروز این رژیم ناامن‌تر از همیشه به موجودیت نامشروع خود ادامه می‌دهد.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اقداماتی که سفرای کشور در خارج می‌توانند برای بی اثر کردن توطئه‌های اقتصادی دشمن انجام دهند، گفت: امروز دشمن می‌خواهد گلو‌گاه‌های اقتصادی را در کشور ما ببندد؛ لذا شما سفرا می‌توانید با ارائه راهکارها‌یی وانجام اقداماتی در جهت اتصال به کشور‌ها و شرکت‌ها این توطئه دشمنان را خنثی کنید و این مهم در چارچوب راهبرد نظام، شدنی است و همه باید درجهت نیل به آن تلاش کنند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: قوه قضاییه بار‌ها اعلام کرده در بحث اقتصادی که مسئله امروز کشور است حاضر است به دولت کمک کند. ما در عین حال که در حد وظایف ذاتی که در قانون اساسی تعریف شده اقدام می‌کنیم، موظفیم ضمن مقابله با فساد و برخورد با مفسدین اقتصادی مسئله امنیت اقتصادی را تامین کنیم که در جلسات هماهنگی اقتصادی قوا این مسئله طرح شده است.

وی تصریح کرد: قوه قضاییه برای امنیت اقتصادی و برای اینکه سرمایه‌های درون کشور را به کار بیندازد و از سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور استفاده شود، امیدوار است که در صحنه عمل با کمک دولت این مسیر را پیش ببرد و انشاءالله ثمرات روشنی داشته باشد.

آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: امروز قوه قضاییه به‌عنوان یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار فزاینده‌ای در کشور دارد و اختیارات قوه قضاییه با توجه به اصل ۱۵۶ که مربوط به حل و فصل دعاوی و خصومات است، بسیار گسترده است. همچنین در فصل یازدهم قانون اساسی و برخی فصول دیگر به وظایف قوه قضاییه اشاره شده است. قوه قضاییه در بحث نظارت‌های گسترده و احیای حقوق عامه که تا حدی مغفول مانده بود، اقداماتی انجام داده است. همچنین در بحث پیشگیری از وقوع جرم و گسترش آزادی‌های فردی که متاسفانه در اثر برخی ندانم‌کاری‌ها در سطح کشور مخدوش می‌شود، وظایفی بر عهده دارد؛ اما بدلیل گستردگی تاثیر و نفوذ قوه قضاییه این دستگاه مورد هجمه‌های عجیب سلطه جهانی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه قوه قضاییه یکی از سد‌های محکم برای نفوذ دشمن است، گفت: آنها این مطلب را می‌دانند که قوه قضاییه با نفوذ و جواسیس آن‌ها برخورد کرده است و آن‌ها به همین دلیل برای تخریب قوه قضاییه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و متاسفانه عده‌ای در درون کشور آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و همان سخنان را بازتاب می‌دهند و برخی حرف‌ها را برجسته می‌کنند که ربطی به قوه قضاییه ندارد.

وی با ذکر مثالی در این رابطه گفت: دختر خانمی در جایی رقصیده است و فایل آن را در فضای مجازی گذاشته است؛ این کار مجرمانه است؛ ولی قوه قضاییه با سماحت از کنار آن گذشته و به او تذکر داده است و آزادش کرده‌اند. صدا و سیما برنامه‌ای تهیه کرده است که بنده درست و غلط آن را نمی‌دانم؛ شاید هم آن برنامه، برنامه جالبی نبوده باشد؛ اما این مسئله چه ربطی به قوه قضاییه دارد؟ در اینجا هرچه هجمه توانستند روانه قوه قضاییه کردند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با ذکر مثال دیگری در این رابطه گفت: یک خانمی با بی‌حجابی و نشر و گسترش فحشا و فساد کار‌هایی در کشور می‌کند؛ او را محکوم کرده و دو سال به او زندان می‌دهند؛ بساطی راه می‌اندازند که برای فلان فرد بیست سال حبس صادر شده است و بعد هم در درون کشور و متاسفانه در همین صدا و سیما حرف آقایی که خود را منتسب به نظام و اقتصاددان می‌داند، پخش می‌شود و می‌گوید شما این خانم را که یک روسری بر بالای چوب کرده، بیست سال حبس داده‌اید؛ ولی با مفسدین اقتصادی برخورد نمی‌کنید؛ هر دو سخن این فرد خلاف است. قوه قضاییه با مفسدین اقتصادی در حد امکانات برخورد کرده است؛ فساد سه هزار میلیاردی نمونه بارز آن است. ده‌ها و صد‌ها پرونده در مجتمع اقتصادی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. باید در نظر داشت همه مفسد اقتصادی نیستند؛ بلکه ممکن است مجرم اقتصادی باشند. هرکسی که تخلف کند و جرمی مرتکب شود، مفسد اقتصادی نیست و یا به لحاظ حقوقی ممکن است مجرم اقتصادی هم نباشد. در چند سال اخیر عده زیادی که معوقات بانکی داشتند و آن را نمی‌دادند، با زور قوه قضاییه مبالغ را برگردانده‌اند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: این حرف را قبول داریم که قوه قضاییه در بحث رسانه‌ای کردن اقداماتش کاستی دارد؛ اما این درست نیست که فردی بدون سند حرف‌هایی بزند. از یکی از این افراد سوال کردند که شما بر چه اساس این حرف‌ها را می‌زنید؟ گفت: در افواه و روزنامه‌ها نوشته شده است. شما ببینید یک شخص اهل نظر در صدا و سیما علیه یک قوه‌ای حرف می‌زند و بعد می‌گوید در افواه و روزنامه‌ها اینگونه نوشته شده است.

وی ادامه داد:امروز در قوه قضاییه میلیون‌ها پرونده مورد رسیدگی قرار می‌گیرد این حجم گسترده و فوق‌العاده‌ای از خدمات‌رسانی است. نظامی هستیم که هرکسی به دستگاه قضایی مراجعه می‌کند، باید برایش پرونده تشکیل شود. شما نمی‌توانید به هیچ بهانه‌ای جلوی تشکیل پرونده را بگیرید. گاهی دولتمردان و دوستان در مجلس می‌گویند چرا شما برای هر حرفی پرونده تشکیل می‌دهید؛ ما می‌گوییم طبق قانون اساسی بحث طرح دعوا در دادگستری‌ها یک حق برای مردم است و ما به این کار موظفیم؛ البته می‌توانیم در صدا و سیما و رسانه‌های جمعی در این رابطه بحث کنیم که ایّهاالناس برای هر کاری به دستگاه قضایی مراجعه نکنید.

آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد: در سال ۹۶، ۱۶ میلیون و ۳۰۰ پرونده (البته منظور پرونده‌های یکتا نیست) در قوه قضاییه تشکیل شد و تقریبا به همین اندازه رسیدگی شد و در سازمان تابعه ثبت اسناد ۷۰ میلیون خدمت در یک سال انجام شده است. این در حالی است که با اینهمه حجم خدمت‌رسانی آنهم به لحاظ محدودیت‌های بودجه و منابع انسانی، طبیعی است که یک جایی مشکلاتی وجود داشته باشد. بحث بودجه نیز قصه پرغصه‌ای است که باید در جای دیگر سخنش را گفت؛ بنابراین بسیاری از تخریب‌ها با وجود این حجم خدمت‌رسانی بی‌مبناست. شما می‌بینید این دشمنان شخصی و برخی از افراد که چهره هم هستند، علیه دستگاه قضایی صحبت کردند؛ بست‌نشینی کردند که جلوی رسیدگی قضایی را بگیرند؛ اما قوه قضاییه مطابق قانون و با اقتدار به کار خود ادامه داده است.

رئیس قوه قضاییه افزود: گاهی تخریب کردند و گاهی دشمنی شخصی کردند و در رسیدگی به یک پرونده، علیه رئیس قوه قضاییه حرف زدند و این از مظلومیت‌های قوه قضاییه است. یک وقتی رئیس جمهور محترم می‌فرمودند: ببینید چقدر علیه ما افترا و تهمت می‌زنند؛ گفتم هرچه به شما می‌گویند، عُشر چیزی که به من گفتند نیست؛ اما چه می‌شود کرد؟ باید صبوری کرد و کار را انجام داد. اگر ما کارمان درست باشد و به کسی ظلم نشود، بقیه‌ی آن را، حق تعالی خودش دفاع می‌کند.

وی ادامه داد: روزی نیست که نظام سلطه هزاران هزار حرف علیه قوه قضاییه نزند. تمام رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی را بسیج کرده‌اند. مجموعه‌ای از تلویزیون‌های ماهواره‌ای (VOA و BBC و …) مرتب علیه شخص رئیس قوه و جمهوری اسلامی ایران تبلیغ می‌کنند. در اینجا باید ایستادگی کرد و از خدمات گسترده‌ای که انجام می‌شود، اطلاع‌رسانی صحیح صورت گیرد.

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه متاسفانه حقوق بشر یکی از نقاطی است که امریکایی‌ها و غیرامریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و … روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و مرتب گزارش‌های نقض حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی ایران می‌دهند، گفت: آن‌ها رویشان نمی‌شود بگویند نظام جمهوری اسلامی ایران را قبول ندارند؛ بنابراین می‌ایند و روی قصاص دست می‌گذارند؛ این در حالی است که قصاص اختصاص به جمهوری اسلامی ایران ندارد و تمام کشور‌های اسلامی قصاص را قبول دارند. من کاری به عربستان سعودی که آنگونه گردن می‌زند و دست قطع می‌کند ندارم؛ در برخی کشور‌های غربی نیز اعدام وجود دارد؛ اما نظام جمهوری اسلامی ایران براساس قرآن و وحی الهی این حق را برای اولیای دم قائل است و چه بسا همیشه این حق منتهی به اعدام نمی‌شود و براساس برخی گزارش‌ها حدود یک سوم آن به مصالحه ختم می‌شود.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: آن‌ها مسائلی را به‌عنوان نقض حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌کنند که در همه کشور‌های اسلامی به نحوی مورد احترام است. دروغ‌های شاخ‌دار مطرح می‌کنند و در گزارشی از دبیرکل سازمان ملل مسئله عجیبی مطرح شده بود و اسم یک افغانی را آوردند که در اصفهان اعدام شده است و هرچه جستجو کردیم، چنین اسمی در رسیدگی‌ها نبود. آن‌ها با توهمات و القائات منافقین و ضدانقلاب خارجی مطالبی را می‌نویسند و می‌گویند در جمهوری اسلامی ایران فردی را بدون رسیدگی اعدام کرده‌اند. ما چنین چیزی نداریم؛ از این سنخ حرف‌های بی‌مبنا که علیه کشورمان می‌زنند بسیار زیاد است.

وی با تاکید بر اینکه سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران باید در رابطه با این مسائل کمک کنند، گفت: اگر استعلام‌هایی در این زمینه وجود داشته باشد، ما پاسخگو هستیم؛ البته ستاد حقوق بشر تمام ادعا‌های دبیر سازمان ملل و مشابهات آن را منعکس کرده و پاسخ می‌دهد ولیکن اگر در سفارتخانه‌ها پرسش‌هایی در این زمینه مطرح باشد، ما برای تبیین مطالب و اطلاع‌رسانی در خدمت دوستان هستیم.

آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: امروز بحث حقوق بشر ابزاری در دست کشور‌های سلطه‌گر خصوصا امریکایی‌هاست و میزان نقض حقوق بشر در این کشور‌ها بی‌انت‌ها و بی‌حد و حصر است. زندان گوانتانامو یک نمونه کوچک در این رابطه است. این زندان آنقدر افتضاح بود که اوباما در تبلیغات انتخاباتی‌اش وعده بستن آن را داد. در آن زندان هیچ رسیدگی‌ای صورت نمی‌گیرد و با اینکه یک زندانی حقوقی دارد، در واقع آن‌ها را زندانی حساب نمی‌کند.

رئیس قوه قضاییه گفت: زندان ابوغریب و کشتار‌های جمعی که در عراق و افغانستان انجام می‌دهند، سلاح‌هایی که در اختیار رژیم‌های سفاک منطقه قرار می‌دهند، نمونه‌هایی از نقض حقوق بشر است. آن‌ها اسم شکنجه‌ها را تغییر می‌دهند و از عربستان و رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند و آ‌ن وقت نظام جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کنند. افشا کردن این چهره کریه یک وظیفه است. ستاد حقوق بشر کار‌های خوبی انجام می‌دهد؛ اما نمی‌شود به این امر بسنده کرد و در تمام کشور‌های دنیا باید بنحوی این کار صورت بگیرد و این چهره افشا شود.

وی گفت: امیدواریم نظام جمهوری اسلامی ایران که با خون شهدا آبیاری شده و با تلاش همه مردم در صحنه و با عمل مسئولین و مدیران اجرایی از این گردنه‌ها و فشار‌های غیرقانونی و غیرانسانی با توفیق و فضل الهی عبور کند. ما مطمئنیم با بکارگیری مجموعه امکانات این کشور از سرمایه‌های انسانی و مادی و همچنین با استفاده از استعداد‌های درونی و عقلانیت و تدبیر انشاءالله می‌توانیم از این عقبات به سلامت عبور کنیم.

آیت‌الله آملی لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: ما تجربه‌های بسیار سخت‌تری را پشت سر گذاشته‌ایم؛ انشاءالله این صحنه را که صحنه کارزار واقعی است و جدال حق و باطل است، به توفیق و فضل الهی پشت سر خواهیم گذاشت.