وزیر صنعت، معدن و تجارت در هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی:

82 درصد از واردات کشور کالاهای سرمایه ای، مواد اولیه و واسطه ای است

به گزارش نویدتهران،وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 82 درصد از واردات کشور کالاهای سرمایه ای، مواد اولیه و واسطه ای است و تنها 18 درصد از واردات را کالاهای مصرفی است که بخشی از آن را محصولاتی مانند ذرت، کنجاله سویا و روغن خام تشکیل می‌دهد.

محمد شریعتمداری در نشست  هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی  در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما با بیان ابن مطلب، افزود: باید کالای با کیفیت در داخل کشور تولید شود تا قابلیت عرضه و رقابت در بازارهای بین المللی را داشته باشد. البته آمارهای روشنی از تلاش تولید کننندگان ایرانی وجود دارد که فضای کار و تلاش آنها را که مایه افتخار است به خوبی نشان می‌دهد.

فعالیت 84 هزار و 287 واحد صنعتی در کشور

وی با اشاره اجمالی به برخی آمارهای مقایسه ای در حوزه صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: اول انقلاب(سال 57) 854 واحد صنعتی در کشور فعال بود و در حال حاضر 84 هزار و 287 واحد صنعتی کوچک و بزرگ در کشور مشغول به کار هستند که این آمار جدا از واحدهای تولیدی صنفی است.

شریعتمداری با بیان اینکه اول انقلاب 195 معدن فعال در کشور وجود داشت، گفت: اکنون 6 هزار و 455 واحد معدنی فعال داریم.

افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی به 67.6 میلیون تن در سال

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ظرفیت کمتر از 3 میلیون تنی پتروشیمی کشور در اول انقلاب، اکنون به بیش از 67.6 میلیون تن رسیده است، تصریح کرد: ابتدای انقلاب ظرفیت تولید یخچال و فریز 600 هزار دستگاه در سال بود که این رقم هم اکنون به 6 میلیون و 403 هزار دستگاه افزایش یافته است.

شریعتمداری با اشاره به افزایش ظرفیت تولید تلویزیون از 100 هزار دستگاه اول انقلاب به بیش از 6 میلیون دستگاه در حال حاضر، اضافه کرد: در زمینه پودر شوینده از 288 هزار تن تولید در اول انقلاب به یک میلیون و 681 هزار تن تولید و در سیمان به 86 میلیون تن تولید رسیدیم.

حجم صادرات صنایع تبدیلی، لبنی و غذایی کشور 6 میلیارد دلار است

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت تولید کنسانتره مس و کاتد هم اکنون به یک میلیون و 600 هزار تن ارتقا پیدا کرده است، افزود: ظرفیت تولید کاشی و سرامیک کشور اول انقلاب 12 میلیون متر مربع بود که هم اکنون به 600 میلیون متر مربع افزایش یافته است. همچنین حجم صادرات صنایع تبدیلی، لبنی و غذایی کشور 6 میلیارد دلار است که به بزرگترین کشورهای دنیا صادرات می کنیم.

110 میلیون تن ظرفیت فولاد در دست اجرای کشور با پیشرفت 70 درصد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه 110 میلیون تن ظرفیت فولاد در دست اجرای کشور با پیشرفت 70 درصد است، یادآور شد: در زنجیره فولاد از 2.4 میلیون تن تولید در سال 57 به 200 میلیون تن در حال حاضر رسیدیم. ظرفیت تولید در ابتدای دولت یازدهم 120 میلیون تن بود که اکنون 200 میلیون تن شده است یعنی 80 میلیون تن ظرفیت در این دولت به دست آمد.

بهره برداری از 5851 واحد صنعتی جدید در دهه فجر سال 96

شریعتمداری با بیان اینکه در دهه فجر سال گذشته 5 هزار و 851 واحد صنعتی جدید مورد بهره برداری قرار گرفت، گفت: این واحدها با 30 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری مورد بهره برداری قرار گرفتند که از لحاظ تعداد افزایش 4 درصدی، از لحاظ ارزش افزایش 3.5 درصدی و از لحاظ اشتغال 16.2 درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن داشته است.

وی همچنین اضافه کرد: 20 هزار و 767 فقره جواز تاسیس در سال گذشته صادر شد که نشانگر نگاه امیدوارانه مردم به ایجاد واحدهای تولیدی و کار و تلاش است. این آمار افزایش 22.2 درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته است.

افزایش 9.7 درصدی میزان برق مصرفی واحدهای صنعتی در سال 96

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه افزایش میزان برق صنعتی مصرفی در واحدهای بزرگ، متوسط و کوچک نشان دهنده افزایش تولید صنعتی کشور است، تصریح کرد: در سال گذشته میزان افزایش برق واحدهای صنعتی بزرگ، کوچک و متوسط 9.7 درصد بوده است.

شریعتمداری با اعلام افزایش 9.7 درصدی حمل و نقل جاده ای در سال گذشته، گفت: ترانزیت در سال گذشته 20 درصد افزایش داشت که نشانگر حرکت رو به جلوی مجموعه کشور بوده است.

وی با بیان اینکه جلوی قاچاق باید گرفته شود، افزود: مرزهای کشور باید به روی ورود غیرقانونی و قاچاق کالاها بسته شود و واردات باید به همان میزانی که مورد نیاز است، وارد کشور شود.

شریعتمداری اضافه کرد: وقتی مدیریت واردات مقدور است که جلوی قاچاق به صورت کامل گرفته شود. من حامی واردات نیستم و معتقدم واردات در حد کالاهای مورد نیاز، یا کالاهای واسطه ای و سرمایه ای یا کالاهایی که کمک می کند به ایجاد رقابت در تولید داخل باید انجام شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 82 درصد از واردات کشور کالاهای سرمایه ای، مواد اولیه و واسطه ای است و تنها 18 درصد از واردات را کالاهای مصرفی است که بخشی از آن را محصولاتی مانند ذرت، کنجاله سویا و روغن خام وارداتی تشکیل می‌دهد.

شریعتمداری گفت: سهم واردات پوشاک کشور 60 میلیون دلار و سهم ترکیه فقط علیرغم داشتن تعرفه ترجیحی 20 میلیون دلار است.980 میلیون دلار حجم صادرات منسوجات به ایران است، هر چند ممکن است عدد کاملی نباشد اما باید جلوی آن گرفته شود.

اختصاص 1300 میلیارد تومان مشوق‌های صادراتی در بودجه 97

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه یک هزار و 300 میلیارد تومان مشوق‌های صادراتی در بودجه 97 در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: باید اجازه دهیم تا تولید در کشور نفس بکشد و تجارت و صادرات در خدمت تولید باید عمل کند. باید تقاضا برای خرید کالای ایرانی را بازار داخل به وجود بیاوریم.