یوسف نژاد با تشریح نشست کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷:

۸۰۰میلیارد تومان به امور پژوهشی و توسعه فناوری اختصاص یافت

به گزارش نویدتهران،سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ از احتمال اتمام کار این کمیسیون و بررسی مصوبات لایحه بودجه سال آینده در صحن علنی خبر داد.
علی اصغر یوسف نژاد با حضور در نشست خبری کمیسیون تلفیق لایحه بودجه و با اشاره به آخرین موضوعات مصوب در این کمیسیون اظهار داشت: تمام تلاش کمیسیون تلفیق این است که تا پایان هفته پیشنهادات مصوب کمیسیون ها و افراد را به جمع بندی برساند و گزارش خود را تا آخر هفته تقدیم صحن علنی مجلس کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ ادامه داد: صحن علنی مجلس شورای اسلامی آماده است که از هفته آینده به مصوبات کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه سال ۹۷ ورود کند.

اختصاص اعتبار برای احداث خوابگاه های متاهلین

وی گفت: طبق تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۹۷ به دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پارک های علمی و فناوری اجازه داده شد تا سقف عملکرد درآمدهای اختصاصی سال ۹۶ نسبت به اخذ تسهیلات از بانک های اقدام کنند. این تسهیلات جهت تکمیل پروژه های تملک دارایی سرمایه ای و احداث خوابگاه های متاهلین استفاده می شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه درآمدهای وزارت آموزش و پرورش و ادارات آن اختصاصی محسوب می شود، بیان داشت: درآمد اختصاصی یعنی حساب مشخص و خزانه کشور در نظر گرفته می شود به عبارتی ۱۰۰ درصد اعتبارات تخصیص یافته محسوب می شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی افزود: وجوه اداره شده پرداختی به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه آزاد به عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق رفاه دانشجویی تلقی می شود.

یوسف نژاد گفت: وجوه حاصل از پرداخت وام های مذکور و همچنین سایر منابع ناشی از فعالیت صندوق دانشجویی تا سقف یک هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان برای پرداخت صندوق رفاه دانشجویان به مصرف می رسد.

وی اظهار داشت: همچنین به آموزش و پرورش اجازه داده شد برای ساماندهی و بهینه سازی بخشی از املاک و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی نسبت به احداث، بازسازی و بهره برداری آن ها اقدام کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: تغییر کاربری این املاک از پرداخت عوارض شامل تغییر کاربری، نقل و انتقال املاک و عوارض شهرداری معاف است.

۸۰۰میلیارد تومان به امور پژوهشی و توسعه فناوری اختصاص یافت

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ گفت: کاهش اعتبارات برنامه های پژوهشی توسط دستگاه های اجرایی ممنوع شد و همچنین اختصاص حداقل یک درصد از اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته به جز فصل یک و ۶ به امور پژوهشی و توسعه فناوری اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: شورای برنامه ریزی و توسعه استان مجاز است اعتبار مورد نیاز این تبصره را از سرجمع اعتبارات هزینه ای استان به استثناء ادارات کل آموزش و پرورش استان کسر و با هماهنگی دستگاه اجرایی استان و براساس اولویت ها و سیاست های پژوهشی مصوب و نیاز استان با هماهنگی وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان برای امور پژوهشی و توسعه فناوری به دستگاه های اجرایی مشخص کند در واقع ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته می شود.

یوسف نژاد در ادامه نشست خبری خود عنوان کرد: شرکت های بیمه ای مکلف هستند ۲۷۵ میلیارد تومان اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی را در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، نیروی انتظامی و سازمان اورژانس قرار دهند تا در امور منجر به کاهش تصادفات هزینه شود.

اختصاص ۲۱۰ میلیارد تومان برای پرداخت حق بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار شهری

این نماینده مجلس بیان داشت: به منظور تهیه و اجرایی کردن طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار، مفاسد اخلاقی و حمایت از زنان سرپرست خانوار حدود ۴۵۰ میلیارد تومان هزینه کنند تا به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و شورای اجتماعی کشور صرف اقدامات اجرایی موارد مذکور شود.

وی گفت: ۲۱۰ میلیارد تومان از این اعتبار برای پرداخت حق بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار شهری در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار می گیرد.

نحوه تهاتر تعهدات صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد

یوسف نژاد با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ ادامه داد: وزارت امور اقتصاد و دارایی مکلف است از طریق سازمان خصوصی آن قسمت از سهام دارایی های متعلق به موسسه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد که کنترلی، زیان ده و کم بازده است را مطابق مقررات به فروش برسانند، منابع حاصله را در اختیار صندوق مذکور قرار دهد و دولت موظف است از این درآمد تعهدات مالی صندوق مذکور را تسویه و تهاتر کند.

حمایت کمیسیون تلفیق از دانش آموختگان دوره های کارشناسی ارشد، دکتری و پژوهشگران پسا دکتری

این نماینده مجلس با اشاره به مصوبه ای در خصوص دانشگاه ها گفت: به منظور ارتباط دانشگاه ها و موسسات پژوهشی با بخش های اقتصادی، اشتغال و به کارگیری دانش آموختگان دوره های کارشناسی ارشد، دکتری و پژوهشگران پسا دکتری و جهت دهی پایان نامه های تسهیلات تکمیلی به سمت نیاز آن بخش ها؛ شرکت های سودده، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت موظف هستند علاوه بر درصدهای قانونی مربوط حداقل ۴۰ درصد دیگر از هزینه های امور پژوهشی را در مقاطع سه ماهه به میزان ۲۵ درصد به خزانه داری کل واریز کنند.

یوسف نژاد گفت: این کار در راستای حل مسائل و مشکلات از طریق توافقنامه با دانشگاه ها و موسسات علمی پژوهشی در قالب پروژه های کاربردی، عناوین پایان نامه های تسهیلات تکمیلی، پروژه های تحقیقاتی دانش آموختگان غیرشاغل تسهیلات تکمیلی به مصرف می رسند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: حداقل سهم قابل پرداخت به دانشجویان، پژوهشگران و دانش آموختگان پژوهش از مبلغ هر پروژه ۶۰ درصد خواهد بود، آئین نامه اجرایی این تبصره به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و همکاری وزارتخانه های اقتصاد و دارایی، علوم تحقیقات، بهداشت و درمان و صنعت معدن تجارت به تصویب می رسد.

تشریح مصوبات چهارشنبه عصر کمیسیون تلفیق بودجه

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی مصوبات روز چهارشنبه هفته گذشته را یادآور شد: به منظور جذب سرمایه گذار و ایجاد اشتغال در مناطق محروم، شرکت شهرک های صنعتی و صنایع کوچک مکلف است هزینه واگذاری زمین و سایر زیرساخت ها را به صورت حداکثر ۱۰ درصد نقد و مابقی به صورت اقساط از زمان بهره برداری از واحد تولیدی دریافت کند.

وی با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق ادامه داد: دولت مکلف شد ۰٫۲۷ درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را براساس قانون در اختیار وزارت آموزش و پرورش به نسبت ۳۰ به ۷۰ نقدی و غیرنقدی قرار دهد.

یوسف نژاد اظهار داشت: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق اسناد رسمی منازل مسکونی و املاک اداری و تجاری در شهرها و روستاهایی که وقف هستند و زیر نظر سازمان اوقاف و امور کل خیریه کشور هستند همانند سندهای معمولی مورد پذیرش بانک ها و موسسات و شرکت ها جهت اعطای تسهیلات و به عنوان ضمانت بانکی و ضمانت محاکم دادگستری مورد قبول واقع می شوند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به دولت اجازه داده شد برای اجرای عملیات تکمیل و احداث شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی و اجرای عملیات آب و خاک کشاورزی، احداث آب بندها و مرمت و بازسازی قنوات که توسط بخش های غیردولتی و تعاونی های تولیدی انجام می شود تا ۸۵ درصد اعتبارات مورد نیاز به عنوان سهم کمک بلاعوض دولت هزینه کند و سهم باقیمانده به عنوان سهم بهره برداران به صورت نقدی یا تامین کارگر و یا نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های مجاز قابل پذیرش است.

یوسف نژاد با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ افزود: شهرداری تهران و سایر شهرهای آلوده مکلف به اجرای طرح ناحیه کاهش آلودگی هوا (LEZ) هستند و نیروی انتظامی موظف است خودروهای فاقد معاینه فنی را از طریق متوقف کردن و صدور قبض جریمه کند و درآمدهای حاصله جهت کاهش آلودگی هوا و توسعه و بهره برداری ناوگان حمل و نقل عمومی به شهرداری آن شهر اختصاص می یابد./