بهنام سعیدی:

۴ کشته در زمین لرزه فارس

%d8%b2%d9%84%d8%b2%d9%84%d9%87سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور از کشته شدن ۴ نفر در زمین لرزه امروز استان فارس در منطقه ای بین شهرستان های خُنج و قیر خبر داد.
بهنام سعیدی افزود: این زمین لرزه به بزرگی ۵/۱ ریشتر و در ساعت ۶:۰۳ صبح بین شهرستان های خنج و قیر به شکل کم عمق روی داد.
وی گفت: این زمین لرزه پیش لرزه نداشته اما در ساعت ۷:۰۳ به بزرگی ۲/۷ ریشتر پس لرزه داشت که در مجموع از آنجا که لرزش در منطقه روستایی بوده باعث تخریب دیوار حیاط، ترک خوردگی دیواره های خشتی و تخریب سایبان برخی منازل شده است .
به گزارش نوید تهران وبه نقل ازصداوسیما،سعیدی تصریح کرد: بر اثر این زمین لرزه ۴ نفر مصدوم که ۳ نفر آنها سرپایی مداوا و یک نفر دیگر به بیمارستان منتقل شدند.
سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: البته در منطقه دیگر در اتاقکی که نگهبانی یکی از باغ ها ۵ نفر داخل اتاقک بودندکه بعلت نداشتن استحکام لازم اتاقک تخریب و باعث کشته شدن ۴ نفر و مصدوم شدن یک نفر شد.
وی درباره آخرین وضعیت منطقه زلزله زده افزود: فضای منطقه آرام است و تیم های امدادی همچون هلال احمر، بنیاد مسکن و نیروی انتظامی در آنجا مستقر هستند.
سعیدی خاطر نشان کرد: براثر زمین لرزه برق منطقه قطع شده بود که دستگاه های مسئول در حال وصل آن هستند و از سوی دیگر تیم های ارزیاب بویژه از بنیاد مسکن در حال ارزیابی وسعت و میزان خسارات به روستاهای منطقه هستند.
وی از مردم ساکن در این مناطق خواست آرامش خود را حفظ کنند و از آنجا که به علت ترک خوردگی دیواره ها احتمال تخریب آن بر اثر پس لرزه وجود دارد از نزدیکی به آن خودداری و نکات ایمنی را رعایت کنند.

آخرین جزئیات ارائه خدمات امدادی در مناطق زلزله زده خنج فارس

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: زمین لرزه ۵٫۱ ریشتری صبح امروز، چهار روستای استان فارس را تحت تاثیر قرار داد و بر اساس بررسی تیم های ارزیاب تعدادی از منازل تخریب شده است.
مرتضی سلیمی با اشاره به وقوع زمین لرزه ۵٫۱ ریشتری در ساعت ۶:۰۳ صبح امروز در خنج استان فارس گفت: این زلزله چهار روستای سیف آباد، خیرآباد، تخته و چاه طلا را که دارای ۴۲۲ خانوار به تعداد ۱۹۸۰ نفر ساکن است، تحت تاثیر قرار داد.
وی با اشاره به اینکه سه تیم ارزیاب برای بررسی میزان خسارات به منطقه اعزام شده است، افزود: بررسی‌های تیم‌های واکنش سریع اعزامی حاکی از آن است که یک باب واحد مسکونی در یک کیلومتری روستای سیف آباد تخریب شده و پنج تن از هموطنان از آوار رهاسازی شدند و در برخی منازل روستایی نیز ترک خوردگی هایی مشاهده شده است.
آماده باش نیروهای امدادی شهرستان های اطراف منطقه حادثه؛
سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر فارس نیز در این باره با اشاره به اینکه زلزله صبح امروز فارس چهار کشته و چهار مصدوم داشته است، گفت: پنج تیم پیشرو و ارزیاب جمعیت هلال احمر استان فارس در منطقه حادثه دیده حضور دارند.
قدرت الله جمالی افزود: بر اثر وقوع این زلزله یک اتاق نگهبانی واقع در باغی در اطراف روستای سیف آباد شهرستان خنج تخریب و از پنج تبعه افغان ساکن در این اتاق، تنها بازمانده مصدوم به وسیله نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر به مرکز درمانی منتقل شد.
وی از آماده‌باش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان‌های لارستان، لامرد، مهر، فیروزآباد، جهرم و بخش اوز خبر داد و یادآور شد: روسای شعب جمعیت هلال احمر شهرستان های همجوار خنج در منطقه حادثه دیده و در کنار مدیران بحران این شهرستان حضور دارند .
جمالی تاکید کرد: جلسه مدیریت بحران در مرکز هماهنگی و کنترل عملیات جمعیت هلال احمر استان فارس تشکیل شده است .