سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:

۲۴۰۰ میلیارد تومان منابع جدید در حوزه دارو در حال توزیع است

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه ما توانستیم هزینه های سلامت را کنترل کنیم و هزینه های سلامت را ارزان سازی کنیم، اظهارداشت، گفت: معتقد هستیم هنوز پولی که مجموع دولت و بیمه ها در حوزه سلامت هزینه می کنند نسبت به کشورهای همسطح خودمان، کمتر است، ولی هزینه ای که مردم می دهند نسبت به کشورهای هم سطح بیشتر است، بنابر این هر اصلاحی که صورت می گیرد باید در حوزه ای باشد که پرداختی از جیب مردم کمتر شود.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری این هفته گفت: یکی از اهداف طرح تحول سلامت کاهش پرداختی از جیب مردم در بخش درمان بود که در برنامه ششم به زیر ۲۵ درصد خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در چهار سال قبل از اجرای طرح تحول سلامت، متوسط پرداختی از جیب مردم ۵۴.۳ درصد بوده است، ادامه داد: با اجرای طرح تحول سلامت بعد از پنجاه سال، پرداخت از جیب مردم به زیر ۴۱ درصد رسید.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: در سال ۹۵، میزان پرداختی از جیب مردم به زیر ۳۷.۷ درصد رسیده است که در نهایت مجموع خانوارهای ایرانی در این سال ۱۵ هزار میلیارد کمتر از جیب پرداخت کرده اند یعنی هر ایرانی، ۲۲هزار و ۶۰ تومان کمتر در حوزه سلامت پرداخت کرده است.

وی افزود: اگر منابع پایدار برای طرح تحول سلامت، بیمه ها، و وزارت بهداشت تامین نشود ما در حفظ دستاوردهای طرح دچار مشکل خواهیم شد و پرداختی از جیب مردم ممکن است افزایش یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: با اقدامات مناسب صورت گرفته حدود دو هزار میلیارد تومان منابع به سیستم دارویی در حال تخصیص است و تلاشمان بر این است که معوقات کارکنان و پرسنل بیمارستانی تا پایان شهریور ماه را تا دو ماه آینده پرداخت کنیم تا فقط شش ماه تاخیر داشته باشیم.

دکتر حریرچی در خصوص بهداشت بیمارستان های دولتی و بازسازی بیمارستان های فرسوده گفت: در مورد نظافت بیمارستان ها و تجهیزات بهداشتی در اتاق عمل، آزمایشگاه، سی سی یو، آی سی یو، بخش های نوزادان و مکان هایی از این قبیل، تاکید می کنم که کاملا مطابق با استانداردهای روز دنیا اقدامات بهداشتی صورت می گیرد، اما ممکن است به دلیل کمبود منابع و کمبود نیروی انسانی در حوزه خدماتی و عدم همکاری مراجعین به مراکز درمانی در مکانهای پر رفت و آمد و شلوغ مثل اورژانس در رعایت بهداشت در این محیط ها مشکلاتی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه در بیمارستان ها کمبود نیروی خدماتی داریم، خاطرنشان کرد: در مورد بازسازی بیمارستان های فرسوده، علی رغم اینکه در راستای طرح تحول سلامت، ۲۴ هزار تخت بیمارستانی جایگزین تخت های فرسوده و یا تخت جدید بیمارستانی ایجاد شده است اما هنوز کمبود تخت داریم.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: راهکار اصلی، افزایش تعداد تخت بیمارستانی است، چرا که تخت های فرسوده فاقد ارزش مقاوم سازی و بهسازی هستند.

وی با اشاره به اینکه هر تخت بیمارستانی، ۷۰ تا ۱۲۰ متر مربع نیاز به فضا دارد، گفت: این طرح توسط برخی از بیمارستان ها جهت کمک به شرایط معنوی بیماران به صورت خودجوش در حال انجام است اما توسط ستاد وزارت بهداشت انجام نمی شود.

دکتر حریرچی گفت: مطابق با فرهنگ ملی و مذهبی مان باید از بیماران در این مورد حمایت شود و این حمایت معنوی مورد تایید است.

وی گفت: قسمتی از منابع که البته رقم درشتی نیست، از محل اوراق خزانه اسلامی به حوزه سلامت اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه باید دستاوردهای عظیمی که در ارائه خدمات سلامت در طی چهار سال گذشته داشته ایم را حفظ کنیم، اظهارداشت: در حال حاضر تخت های جدید که به مرحله بهره برداری رسیده است را نمی توانیم به دلیل ‌کمبود نیروی انسانی راه اندازی کنیم و در حال حاضر برای ۱۶ هزار نیرو از سوی سازمان امور استخدامی مجوز گرفته ایم.

دکتر حریرچی گفت: نوع هزینه نظام سلامت، جاری و روزمره است و ما نگران این هستیم که منابع لازم برای سرمایه گذاری های عظیمی که داریم را نتوانیم تامین کنیم.

وی ادامه داد: در راستای طرح تحول سلامت، تعداد پزشکان تمام ‌وقت را به ۵۱ درصد رساندیم که این‌میزان قبل از طرح تنها ۱۷ درصد بوده است.

وی افزود:۵۰ درصد ویزیت های سرپایی در مراکز دولتی و ۴۲ درصد در مراکز خصوصی است.

دکتر حریرچی تصریح کرد: در هر نظام اقتصادی، صرفه جویی بیشتر و استفاده بهینه از منابع انسانی امکان پذیر است اما هر کدام از اینها نیاز به الزامات و تغییراتی را دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از الزامات مدیریت منابع در حوزه سلامت، پزشک خانواده است چرا که از مراجعه و فشار به متخصص و بیمارستان ها جلوگیری می کند اما اینکه در فرهنگ ما چقدر امکان پذیر است مهم است.

وی با بیان اینکه ما توانستیم هزینه های سلامت را کنترل کنیم و هزینه های سلامت را ارزان سازی کنیم، اظهارداشت: معتقد هستیم هنوز پولی که مجموع دولت و بیمه ها در حوزه سلامت هزینه می کنند نسبت به کشورهای همسطح خودمان، کمتر است ولی هزینه ای که مردم می دهند نسبت به کشورهای هم سطح بیشتر است، بنابر این هر اصلاحی که صورت می گیرد باید در حوزه ای باشد که پرداختی از جیب مردم کمتر شود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: برای تصمیم گیری در مورد تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی در استان خوزستان به دلیل ریزگردها، کمیته ای متشکل از ارگانهای مختلف از جمله استانداری و حفاظت از محیط زیست تشکیل می شود و با توجه به متقضیات و وضعیت هوا، تصمیماتی را اتخاذ می کند.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: بخشی از کار ما در وزارت بهداشت در شرایط آلودگی هوا و ریزگردها، حمایت طلبی است که عوارض این پدیده ها را به مسئولان بگوییم تا در جهت پیشگیری اقداماتی انجام شود.

وی اضافه کرد: در مناطق مرزی در خصوص ریزگردها علاوه بر اقدامات داخلی، باید اقدامات مرزی و دیپلماتیک نیز انجام شود اما عوارض آلودگی هوا و ریزگردها به نظام بهداشتی و درمانی تحمیل می شود البته اقدامات ما مانند استقرار آمبولانس و آماده باش بیمارستانها در زمان بروز این شرایط انجام می شود.

قائم مقام وزیر بهداشت یادآور شد: مشکل آلودگی هوا را نمی توان با نصب ماسک حل کرد چراکه اکثر این ماسک ها تاثیر جدی در این شرایط ندارند و ممکن است در دو ساعت اول تاثیراتی داشته باشند.

دکتر حریرچی در پاسخ به سوالی در خصوص کافی نبودن خانه ها ومراکز بهداشتی در استانهای خراسان جنوبی و ایلام، گفت: حدود ۳۰ سال است که قانون سطح بندی خدمات بهداشتی و درمانی در کشور وجود دارد و در سالهای مختلف ارتقا پیدا کرده اما در یک روستا که ۳۰ خانوار در آن ساکن هستند نمی توان خانه بهداشت ایجاد کرد و بهورز و پزشک را مستقر کرد اما متوجه هستیم که ممکن است اهالی یک روستا برای مراجعه به پزشک، کیلومترها مسافت را طی کنند.

بر اساس قانون سطح بندی خدمات، در کشور نیازمند خانه بهداشت یا مرکز بهداشتی نیستم

وی افزود: روستاهای کوچک، قمر روستاهای بزرگتر هستند و با ده گردشی پوشش داده می شوند اما بر اساس قانون سطح بندی خدمات، در کشور نیازمند خانه بهداشت یا مرکز بهداشتی نیستم و بیش از ۹۹ درصد این مناطق، پوشش داده شده اند.

قائم مقام وزیر بهداشت و معاون کل وزارت بهداشت در خصوص اظهارات مسئولان سازمان مالیاتی کشور مبنی بر فرار مالیاتی ۵۵۰ میلیارد تومانی پزشکان در بخش خصوصی، یادآور شد: چنین مطلبی را ندیدم و باید از مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور پرسیده شود اما اخیرا توافقاتی بین سازمان نظام پزشکی و امور مالیاتی انجام و تفاهم نامه ای امضا شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: سالها است که مطالبی از سوی مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی عنوان می شود و مسئولان سازمان امور مالیاتی مدعی هستند که مالیات پزشکان در بخش خصوصی کمتر پرداخت می شود.

بیماران نیازمند کاشت حلزون شنوایی حتی یک روز هم نباید در نوبت بمانند

وی در خصوص مشکلات بیماران کاشت حلزون شنوایی، گفت: بیش از ۹۰ درصد از هزینه های این بیماران توسط منابع دولتی پرداخت می شود و معتقدیم که بیماران نیازمند کاشت حلزون شنوایی حتی یک روز هم نباید در نوبت بمانند البته مشکل ما در کمبود و تخصیص منابع است و خوشبختانه عمل جراحی برای این بیماران در حال انجام است.
دکتر حریرچی اضافه کرد: در تعداد بسیار کمی از کشورهای دنیا مانند برخی کشورهای غربی و آمریکا ممکن است کاشت حلزون برای بیماران بدون قرار گرفتن در نوبت، بلافاصله انجام شود و رسیدن به این هدف مستلزم تامین منابع برای بیمه ها ونظام سلامت است.

۲۴۰۰ میلیارد تومان منابع جدید در حوزه دارو در حال توزیع است

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص مشکلات تامین منابع برای حوزه دارویی کشور، گفت: خوشبختانه حدود دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع جدید در حال توزیع است که ۴۰۰ میلیارد تومان آن از منابع بیمه ها است که با این کار، بخش عمده ای از مشکلات دارویی کشور برطرف می شود.
سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: اخیرا وزیر بهداشت در بخشنامه ای دستور داده که بیمارستانها، دارو را بر اساس نیاز و ذخیره استراتژیک داشته باشند و از خرید داروی اضافه خودداری کنند. تاخیرها در پرداختی به شرکت های دارویی مربوط به نظام سلامت و بیمه است اما مشکل صنعت دارویی کشور با مصرف داخلی برطرف نمی شود.

ظرفیت بازار دارویی کشور بیشتر از مصرف آن است

وی تصریح کرد: ظرفیت بازار دارویی کشور بیشتر از مصرف آن است و نمی توان از طریق افزایش مصرف دارو، مشکلات موجود را برطرف کرد و راهکار رشد و پیشرفت صنعت دارو، صادرات و ورود به بازارهای بین المللی است که با این وجود، اقتصاد مقاومتی محقق می شود.

دکترحریرچی ضمن تاکید بر اینکه واردات موازی دارو در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد، ادامه داد: دکتر اصغری رییس سازمان غذا و دارو اخیرا در بخشنامه ای درخواست کرده که قیمت ارزی داروهای وارداتی نسبت به سال گذشته میلادی ۱۵ درصد کاهش پیدا کند که از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

پزشکان مورد اعتماد ترین قشر در بین مردم و بیماران هستند

قائم مقام وزیر بهداشت ومعاون کل وزارت بهداشت در خصوص اعتراضات درمانگران اعتیاد به سامانه آیداتیس نیز گفت: برخی از دوستان اعتقاد دارند که نباید نظارتی در این زمینه انجام شود اما این سامانه برای ترک اعتیاد افرادی است که به مواد مخدر اعتیاد دارند و با وجود این سامانه، سهمیه هر نفر در دریافت دارو مشخص است و امکان دریافت چندباره دارو وجود ندارد.
وی یادآور شد: برخی از پزشکان می گویند که اجازه دهیم درمان اعتیاد به روال سابق باز گردد و سامانه وجود نداشته باشد تا اقدام به درمان این افراد کنند اما آیا در این شرایط، امکان مفقود شدن اطلاعات و سوء استفاده و سرقت اطلاعات وجود ندارد؟ اعتقاد ما این است که پزشکان مورد اعتماد ترین قشر در بین مردم و بیماران هستند./۲۰۶