محمدعلی طهماسبی:

۲۰ میلیون تن محصولات باغی امسال در کشور تولید می شود

%d8%b7%d9%87%d9%85%d8%a7%d8%b3%d8%a8%db%8cمعاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در هفت ماهه امسال ۳۲۷ هزار تن انواع محصولات باغی به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادر شده است که سیب و پسته عمده این صادرات را تشکیل می دهد.
به گزارش نوید تهران وبه نقل از وزارت جهاد کشاورزی،«محمدعلی طهماسبی» روز چهارشنبه در حاشیه آیین افتتاح نخستین نمایشگاه بین المللی باغبانی، گلخانه ها، نهاده ها، ماشین آلات و صنایع وابسته در محل نمایشگاه های شهرداری تهران واقع در بوستان گفتگو، در جمع خبرنگاران افزود: این میزان صادرات مربوط به سال زراعی گذشته بوده و صادرات سال زراعی جدید در خصوص پسته، زعفران و سیب درختی هنوز انجام نشده است.
سیاست واردات موز در مقابل سیب موفقیت آمیز بود
طهماسبی اجرای سیاست واردات موز در مقابل صادرات سیب را در بازار این محصولات مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: این اقدام در واقع سیاست بازار در مقابل بازار بود که خوب جواب داد، تا حدی که منجر به افزایش صادرات سیب در چند ماه اخیر شد.
پرداخت ۵۰۰ تومان یارانه نقدی برای صادرات هر کیلو مرکبات و کیوی
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: قرار است دولت برای صادرات مرکبات و کیوی به ازای هر کیلوگرم ۵۰۰ تومان یارانه نقدی پرداخت کند که البته این یارانه نقدی با ساز و کار مناسب ارایه می شود.
طهماسبی افزود: صادرکنندگان باید برگ سبز گمرکی،‌ اظهارنامه و اسناد صادراتی را پس از صادرات ارایه کنند تا بتوانند به ازای هر کیلوگرم صادرات ۵۰۰ تومان یارانه نقدی یا مشوق صادراتی دریافت کنند.
به گفته وی، صادرکنندگان می توانند این یارانه نقدی را برای رقابت در بازارهای صادراتی صرف هزینه های حمل‌ و نقل کنند.
ایران گام های خوبی در زمینه گل و گیاهان زینتی برداشته است
طهماسبی با بیان اینکه در صادرات گل و گیاهان زینتی هم گام‌های خوبی برداشته شده است، گفت: اکنون برخی از شرکت‌ها نهاده را در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهند و محصول نهایی را هم از تولیدکننده خریداری و صادر می کنند که اثر بسزایی بر رشد صادراتی محصولات باغی دارد.
نقش موثر رسانه ها در کاهش قاچاق میوه
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت قاچاق میوه و اقدام های اخیر ستاد قاچاق کالا و ارز در این زمینه گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدامات مطلوبی در زمینه کاهش ورود میوه های قاچاق به کشور داشته است که البته در کنار آن نباید اقدامات موثر رسانه های جمعی را نادیده گرفت.
سیاست واردات پرتقال و نارنگی در مقابل صادرات اجرایی نشده است
طهماسبی درباره سیاست واردات یک کیلوگرم پرتقال و نارنگی در مقابل صادرات سه کیلوگرم پرتقال و نارنگی اضافه کرد: این سیاست به دلیل اینکه هنوز محصولات باغی برداشت نشده، اجرایی نشده است.
خسارت دو سال گذشته باغداران تا پایان سال ۹۴ پرداخت شد
وی درباره وضعیت باغات در برابر سرمازدگی و پرداخت نشدن خسارت دو سال پیش باغداران شمال کشور گفت: در روزهای اخیر با وجود کاهش دمای هوا باغات دچار خسارت نشده اند اما برای هفته های آتی که دوباره با کاهش دما مواجه می شویم، توصیه هایی شده است تا باغداران کمتر دچار مشکل شوند.
طهماسبی اضافه کرد: تمامی باغداران خسارت دیده دو سال گذشته که باغ هایشان دارای بیمه بود، تا پایان سال ۹۴ خسارت خود را از صندوق بیمه کشاورزی دریافت کرده اند.
معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: اگر باغدارانی دارای بیمه محصولات کشاورزی هستند و تاکنون خسارت خود را دریافت نکرده اند، از طریق این وزارتخانه به صندوق بیمه کشاورزی معرفی خواهند شد و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
تولید ۹۸ درصد ابزار و ادوات گلخانه ها در داخل کشور
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با وجود این که در دو دهه گذشته از لحاظ تجهیزات و ادوات باغبانی (گلخانه ها، گل و گیاهان زینتی، درختان و درختچه های مثمر و غیرمثمر و طراحی گلخانه ها) به واردات وابسته بودیم اما اکنون بیش از ۹۸ درصد ابزار و ادوات گلخانه ها در داخل کشور و به شکل مطلوب و کیفی تولید می شود.
پیش بینی تولید بیش از ۲۰ میلیون تن محصول باغی در سالجاری
طهماسبی درباره وضعیت تولید امسال محصولات باغی گفت: طبق برآوردها امسال بیش از ۲۰ میلیون تن انواع محصولات باغی در دو میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار تولید می شود و که ۳۰۰ هزار هکتار آن مربوط به نهال ها و ۱۰ هزار هکتار مربوط به کشت گلخانه‌ای است.
نخستین نمایشگاه بین المللی باغبانی، گلخانه ها، نهاده ها و ماشین آلات و صنایع وابسته تهران با هدف عرضه تولیدات گیاهان دارویی، گیاهان زینتی، کشت بافتی، طراحی گلخانه ها، نهاده های کود، سم و بذر توسط شرکت های خصوصی داخلی و خارجی تا ششم آذرماه در محل دائمی نمایشگاه های شهرداری تهران واقع در بوستان گفت و گو برگزار می شود.