گزارش عملکرد 9 ماهه سال 1397؛

۱۴ میلیارد دلار صادرات در بخش صنعت/ صادرات معدن بیش از ۹۷۰ میلیون دلار شد

به گزارش نویدتهران،در ۹ ماهه ۱۳۹۷ ارزش صادرات بخش صنعت ۱۴ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن۹۷۰٫۲ میلیون دلار شده است.
در ۹ ماهه ۱۳۹۷ صادرات کالاهای غیر نفتی ۸۶٫۹ میلیون تن با ارزش ۳۳٫۴ میلیارد دلار برابر ۲۸٫۳ میلیارد یورو که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۲ درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۵٫۴ درصد و یورویی ۲٫۸ درصد رشد داشته است.
همچنین میزان واردات به کشور ۲۳٫۹ میلیون تن به ارزش ۳۲٫۶ میلیارد دلار برابر ۲۷٫۷ میلیارد یورو به ترتیب ۱۳٫۳، ۱۵٫۹و ۱۷٫۶ درصد کاهش را نشان می دهد.
ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره ۱۴ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن۹۷۰٫۲ میلیون دلار ثبت شده است.

افزایش بیش از ۱۰ درصدی اشتغال نسبت به سال گذشته

در ۹ ماهه سال ۹۷ تعداد ۴۲۸۷ فقره پروانه بهره برداری با میزان سرمایه گذاری ۴۲٫۱ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۷۶۵۰۵ نفر صادر شده که به ترتیب در تعداد ۳٫۹ درصد، در سرمایه گذاری ۱۰۴٫۸ درصد و در اشتغال ۱۰٫۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.
همچنین تعداد ۱۶ هزار و ۶۹۴ فقره جواز تاسیس با پیش بینی سرمایه گذاری ۲۱۶٫۲ هزار میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۳۹۳ هزار و ۴۵۵ نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۸٫۹ ،۸۹٫۱ و ۲۴٫۳ درصد رشد را نشان می دهد.

افزایش بیش از ۵ درصدی مجوزهای صنفی

مجوزهای صنفی صادر شده ۲۹۲٫۸ هزار فقره بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵٫۱ درصد افزایش داشته است.
در بخش معدن تعداد ۷۵۸ فقره پروانه اکتشاف، ۳۷۰ فقره گواهی کشف و ۴۳۶ فقره پروانه بهره برداری صادر شده است که نسبت به دوره قبل در تعداد پروانه اکتشاف ۸٫۹ درصد و گواهی کشف ۰٫۳ درصد رشد و پروانه بهره برداری ۲۱٫۷ درصد کاهش داشته است.
میزان اشتغال پروانه های بهره برداری معدنی صادره ۳۵۶۱ نفر بوده که ۲۰٫۱ درصد کاهش را نشان می دهد.

افزایش بیش از ۱۶ درصدی تسهیلات به صنعت و معدن

تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری در ۹ ماهه ۱۳۹۷ به بخش صنعت و معدن با افزایش ۱۶٫۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۳۷٫۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در بخش بازرگانی نیز ۶۵٫۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که رشدی برابر با ۱۶٫۴ درصد را نشان می دهد.

سهم تسهیلات بخش صنعت و معدن و بازرگانی، به ترتیب ۲۸٫۵ و ۱۳٫۶ درصد بوده است.
در ۶ ماهه اول ۱۳۹۷ در بخش حمل و نقل جاده ای، کالاهای داخلی ۲۱۸٫۳ میلیون تن و ترانزیت کالاهای جادهای ۳ میلیون تن بوده که در بخش کالاهای داخلی۶٫۷ درصد رشد و در ترانزیت کالاهای جاده ای ۳۷٫۵ درصد کاهش را نشان می دهد.
در ۹ ماهه ۱۳۹۷ از میان ۴۴ محصول منتخب صنعتی و معدنی، ۲۲ محصول رشد و ۲۲ محصول کاهش تولید داشته اند.
سنگ آهن با ۲۷ میلیون تن، ۷٫۹ درصد و فولاد خام با ۱۷ میلیون تن، ۹٫۸ درصد رشد تولید داشته اند.

انواع سواری با ۷۰۲٫۸ هزار دستگاه ۳۱٫۹ درصد و لوازم خانگی (شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی) با ۱۶۴۵٫۱ هزار دستگاه، ۲۷٫۷ درصد و سیمان با ۴۱٫۴ میلیون تن، ۱٫۴ درصد کاهش تولید داشته است.
در ۹ ماهه ۱۳۹۷ تعداد ۵۰ طرح سرمایه گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه گذاری ۸۳۷ میلیون دلار، به تصویب هیات سرمایه گذاری خارجی رسیده است.
در راستای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی، تا پایان آذر ۱۳۹۷ در مجموع مبلغ ۴۹۴۷٫۳ میلیارد تومان تسهیلات به ۴۱۴۶ واحد در قالب پروژه رونق تولید پرداخت شده است.