شریعتمداری:

۹۲ هزار شغل خانگی در سال گذشته ایجاد شد/ سال گذشته ٢٧٠ هزار نفر موفق به اخذ مجوز مشاغل خانگی شدند

به گزارش نویدتهران،سال گذشته ٩٢ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی و در بخشهای مختلف در استانها ایجاد شد که باید تداوم یابد. همچنین ٢٧٠ هزار نفر موفق به اخذ مجوز در حوزه‌های مختلف مشاغل خانگی شده اند و ۶٧ هزار نفر نیز از تسهیلات مشاغل خانگی بهره‌مند شدند.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این مطلب در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی که امروز – سه شنبه ۲۵ تیر ماه – در این وزارتخانه برگزار شد اظهارداشت: با کمک نهاد توسعه‌ای ذیربط از جمله سازمان جهاد دانشگاهی و استفاده از پیشران‌ها در مناطق مختلف استان‌ها، امیدواریم امسال بتوانیم در توانمندسازی و آموزش، دسترسی به بازار، شبکه سازی و برندسازی موفقیت های بیشتری کسب کنیم.
وی ادامه داد: در برخی مشاغل هنوز با برخی دستگاه‌های ذیربط همانند وزارت بهداشت در حال تعامل هستیم که ظرفیت فوق العاده ای در این زمینه وجود دارد. با همکاری این وزارتخانه و سازمان بهزیستی می‌توانیم ایجاد مشاغل بیشتری را در دستور کار امسال قرار دهیم.
شریعتمداری گفت: با توافقی که با معاونت امور زنان ریاست جمهوری و سازمان جهاد دانشگاهی، برای توسعه مشاغل خانگی زنان سرپرست خانوار صورت گرفته، توانمند سازی اقتصادی ۶۲۰۰ زن سرپرست خانوار براساس طرح ملی توسعه مشاغل خانگی آغاز شده و امیدواریم با توجه به وجود سه میلیون زن سرپرست خانوار در این زمینه مسیر موفقیت‌ های بیشتر فراهم شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: دوره‌های خدمت سربازی فرصت مناسبی است که از این طریق جوانان هم مهارت آموزی داشته باشند و هم بعد از گذراندن این دوران مشاغلی برای آنها راه اندازی شود. همچنین هماهنگی هایی با سازمان زندان‌ها برای بکارگیری خانواده‌ها و توانمندسازی آنها بعمل آمده است.
شریعتمداری تصریح کرد: در این دوره بیش از ١٣ هزار شغل خانگی مورد نظارت قرار گرفته است و ۴٠٠ بازارچه و نمایشگاه در سطح کشور برای عرصه محصولات تولیدی در خانه‌ها و دسترسی به بازار برگزار شده و باید این روند امسال نیز ادامه یابد.
وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: مشاغل خانگی نه تنها در کشور ما بلکه در تمام کشورهای پیشرفته که دارای تولید ناخالص داخلی بالایی هستند نیز بسیار مورد توجه است، مشاغلی نظیر بازاریابی، مدیریت بازار، تحلیلگری اقتصاد، نویسندگی، ویراستاری و .. نیز می‌تواند در لیست مشاغل خانگی مورد توجه قرار گیرد.

همچنین در این جلسه قرارداد توانمندسازی اقتصادی تعدادی از خانواده های زندانیان شهر تهران بر اساس طرح ملی توسعه مشاغل خانگی امضا شد.
در این جلسه که با حضور نمایندگان ۲۵ دستگاه اجرایی ذیربط در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، قراردادی فی مابین معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال، انجمن حمایت از زندانیان مرکز، سازمان تجاری سازی و فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی، صندوق کارآفرینی امید امضا شد.

براساس این قرارداد توانمندسازی اقتصادی تعدادی از خانواده های زندانیان شهر تهران بر اساس طرح ملی توسعه مشاغل خانگی (طی سه مرحله : بررسی ، شناسایی و اولویت بندی مزیت های استانی ،توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی و اتصال به بازار و پایدار سازی مشاغل خانگی) عملیاتی می شود.
لازم به ذکر است: در گزارش عملکرد مشاغل خانگی و اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی در استان های پایلوت و توانمند سازی اقتصادی ۶۰۰۰ زن سرپرست خانوار ارائه شد.
در این جلسه گزارشی نیز از تسهیلاتی که از محل اعتبارات صندوق کارآفرینی امید و همچنین از محل اشتغال پایدار روستایی و عشایری به مشاغل خانگی اختصاص یافته ارائه شد.

در ادامه جلسه به منظور تسهیلگری و سرعت بخشیدن به فرایندهای مشاغل خانگی در مواردی نظیر صدور مجوز مشاغل خانگی در رشته های موادغذایی، تسهیلات مشاغل خانگی، استفاده از ظرفیت تعاونی های تامین نیاز، عدم اعطای تسهیلات به شاغلین دولتی تصمیمات مهمی اتخاذ شد.