قائم‌مقام وزیر بهداشت و درمان در همایش «سفیران سلامت دانش‌آموزی»؛

۲۵ درصد دانش‌آموزان دچار چاقی یا اضافه‌وزن هستند

به گزارش نویدتهران،قائم‌مقام وزیر بهداشت و درمان در همایش «سفیران سلامت دانش‌آموزی» با اشاره به آمارهای حوزه سلامت دانش‌آموزی گفت: از هر ده دانش‌آموز، هشت نفر کم‌تر از نیم ساعت فعالیت فیزیکی دارند، ۲۵ درصد دانش‌آموزان دچار چاقی یا اضافه‌وزن هستند، مسواک نمی‌زنند و میان وعده ناسالم مصرف می‌کنند.
ایرج حریرچی در همایش «سفیران سلامت دانش‌آموزی»، اظهار کرد: دو میلیون سفیر سلامت در بین دانش‌آموزان فعالیت می‌کنند و سلامت آینده افراد در دوران نوجوانی شکل می‌گیرد و بسیاری از رفتارهای پرخطر مانند نظیر چاقی، مصرف غذای ناسالم، مصرف دخانیات و رفتارهای پرخطر جنسیتی نیز در این سن شکل می‌گیرد.

قائم‌مقام وزیر بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: از هر ده دانش‌آموز، هشت نفر کم‌تر از نیم ساعت فعالیت فیزیکی دارند و همین مسئله سلامتی آن‌ها را دچار مشکل می‌کند.

حریرچی در ادامه داد: ۲۵درصد از دانش‌آموزان دچار چاقی یا اضافه‌وزن هستند، به‌طور مرتب مسواک نمی‌زنند و یک میان وعده ناسالم مصرف می‌کنند.

وی افزود: در دوران نوجوانی اثرات فردی، اجتماعی و اقتصادی اثرگذار است و امروزه از هر ده نوجوان دانش‌آموز یک نفر چاق ، دو نفر اضافه‌وزن و دو نوجوان دچار چاقی شکمی هستند.

قائم‌مقام وزیر بهداشت و درمان اظهارکرد: ۸۰ درصد مرگ‌ومیرها به دلیل بیماری غیر واگیر است؛ ۳۲درصد بالغین یک عامل روان‌پزشکی دارند که نیازمند مداخله است و در بالغین بالای ۴۰سال شاخص پوسیدگی و پرکردن و کشیدن دندان حدود ۱۲نفر دندان پوسیده دارند و ریشه آن رعایت نکردن بهداشت دهان در کودکی است و شاخص میزان پوسیدگی دندان مردم ما پایین است و امیدوارم این شاخص با برنامه‌ریزی مناسب بهبود پیدا کند.

وی اظهار کرد: سفیران سلامت آموزش‌های خوبی را به دیگر دانش‌آموزان و خانواده‌های خود ارائه می‌دهند و باعث شده‌اند تا در آینده جوانان و آینده‌سازان کشورمان سالم‌تر باشند و جمعیت فعلی به سمت رفتارهای کم‌خطر برود.

حریرچی گفت: به‌شدت پیگیر بسته‌های حمایتی هستیم و سعی کرده‌ایم این بسته‌های حمایتی ادامه پیدا کند.