آیت الله العظمی مکارم شیرازی عنوان کردند:

۲۰۳۰ سندی به تمام معنا سکولار و استعماری است/ اگر جهاد و شهادت نباشد گزینه های روی میز دشمنان عملی می شود

به گزارش نویدتهران،حضرت آیت الله مکارم شیرازی با هشدار به مسئولان مبنی بر اینکه تعابیر استعماری سند ۲۰۳۰ را نباید فراموش کنند، گفتند: بسیاری از مواد این سند با مذهب و نظام ما سازگار نیست، شوخی بردار هم نیست، سندی به تمام معنا سکولار، مادی گری و منهای مذهب است.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی شامگاه جمعه در برنامه «چشمه معرفت» که از شبکه سوم سیما پخش شد، در ادامه تبیین آسیب های اجتماعی مربوط به خانواده با الهام از کلام امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه، اظهار داشتند: در این ایام بحثی درباره سند 2030 است که خانواده و فرزندان را هدف گرفته است و بنده ناچار هستم اشاره فشرده ای به این سند داشته باشم.
ایشان تصریح کردند: در سال 2015 عده ای از سران کشورها که سردمدارانش همین دولت های زورمند بودند و افرادی که جزو اقمار آنها محسوب می شوند، نشستی داشتند و در رابطه با اساس این سند تصمیم گرفتند و دو عنوان جالب «دگرگون ساختن جهان» و «توسعه پایدار» را برای این سند ذکر کردند.
*غربی ها افکار استعماری خود را با عناوین جذاب به خورد ملت ها می دهند
معظم له افزودند: معمول غربی ها این گونه است با یک عناوین جذاب وارد می شوند و افکار استعماری را در آن می ریزند و به خورد ملت ها می دهند.
این مرجع تقلید تصریح کردند: آنها چنین ادعایی کردند و کار غربی ها معمولا این گونه است یک چیزی می نویسند و تصویب می کنند و دیگران را هم به هر صورت وادار می کنند به اینکه آن را بپذیرند و تحت قیمومیت آنها قرار گیرند.
*شما چکاره هستید برای ما تصمیم گرفتید؟
حضرت آیت الله مکارم شیرازی به برخی از تعابیر سند 2030 اشاره کردند و افزودند: مثلا می گویند ما تصمیم گرفته ایم یا ما تعهد می کنیم ، شما چکاره هستید تصمیم گرفتید؟
ایشان همچنین با اشاره به یکی دیگر از عبارات سند 2030 مبنی بر اینکه “ما دنیا را دگرگون می سازیم”، گفتند: شما می خواهید برای خودتان کنید، چرا برای ما تصمیم می گیرید و به ما پیشنهاد می کنید به آن ملحق شویم؛ ما کشوری دارای سابقه درخشان تمدن، مذهب و نظامی اسلامی هستیم؛ ما باید فرهنگ خودمان را داشته باشیم.
*مسئولان تعابیر استعماری سند2030 را فراموش نکنند
معظم له با هشدار به مسئولان مبنی بر اینکه تعابیر استعماری سند 2030 را نباید فراموش کنند، اظهار داشتند: استعمارگران چنین منطق و ادبیاتی را به کار می برند.
این مرجع تقلید با اشاره به صحبت خود با برخی مسئولان در رابطه با سند 2030، گفتند: بنده با برخی مسئولان محترم صحبت کردم، متاسفانه دیدم مطالعه کافی درباره این سند ندارند و ما بیشتر از آنها مطالعه کردیم، در حالی که گاهی تعریض می کنند شما مطالعه نکردید اما خودشان کمتر مطالعه کردند.
*بسیاری از موارد سند 2030 با مذهب ما سازگار نیست
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه باید نکاتی را در رابطه با سند2030 بیان کنم، اظهار داشتند: بسیاری از مواد این سند با مذهب و نظام ما سازگار نیست، شوخی بردار هم نیست، سندی به تمام معنا سکولار، مادی گری و منهای مذهب است.
ایشان با تاکید بر اینکه چنین سندی نمی تواند با تشکیلات نظام جمهوری اسلامی هماهنگ باشد، ابراز داشتند: مسئولان محترم می گویند ما شرط گذاشتیم هر بخش سند بر خلاف فرهنگ، مذهب و نظام باشد اعتنا نکنیم؛ مسئولان درست می گویند چنین شرطی گذاشتند؛ اما آنها هم روی این شرط، شرط گذاشتند و می گویند شرط شما تا جایی قبول است که با روح سند مخالفت نداشته باشد و این شرطی که شما گذاشتید مخالف روح سند است؛ بنابراین این گونه دست و پای ما را می بندند.
*فقط مسائل آموزشی در سند 2030 مطرح نشده است
معظم له با بیان اینکه در صورت پذیرش سند 2030 باید گزارش سالانه از روند اجرایی شدن آن ارائه داد، گفتند: نمی شود این سند را بپذیریم و گزارش ندهیم؛ گزارش درباره مسائل آموزش و پرورش، اقتصاد و زیست محیطی هم است؛ همه مسائل در این سند وجود دارد برخلاف آنچه بعضی خیال می کنند فقط مسائل آموزشی است؛ این سند 17 هدف دارد و بعضی مسائل آن آموزشی است.
این مرجع تقلید با بیان اینکه بیش از 100 پرسش در رابطه با تمام مسائل مربوط به نظام و برنامه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و آموزشی مطرح می کنند که باید پاسخگو باشیم، ابراز داشتند: اگر به این پرسش ها دروغ بگوییم به تعبیر بنده “واویلا” است، اگر راست بگوییم اینها از همه نظام و فعالیت های اجتماعی و آموزشی ما باخبر می شوند و چه دلیلی دارد جاسوس را به دست خودمان در کشورمان راه دهیم؟ آیا این کار درست است؟
حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کردند: نکته دیگری که متاسفانه بعضی از مسئولان فراموش کردند و گاهی کنایه هم می زنند و ما تحمل و قبول هم می کنیم ولی محترمانه جواب می دهیم این است کلماتی که در این سند است را آنها تفسیر می کنند؛ یعنی اگر می گویند خشونت در جامعه بشری نباید باشد، جهاد، شهادت و بسیج هم نباید باشد زیرا به تعبیر آنها خشونت است.
*معلوم است سند 2030 در حال اجرایی شدن است
ایشان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه مسئله جهاد و شهادت در حال کمرنگ شدن در کتاب های درسی است، ابراز داشتند: نه فقط می گویند این سند تحت مطالعه قرار دارد بلکه معلوم است این سند در حال اجرایی شدن است.
*کشور با حذف شدن موضوع جهاد و شهادت آسیب پذیر می شود
معظم له با بیان اینکه نظام و کشور با حذف شدن موضوع جهاد و شهادت آسیب پذیر می شود، اظهار داشتند: اگر این کشور در جنگ تحمیلی هشت ساله حفظ شد، در سایه همین جهاد و شهادت بود؛ اگر این مسئله جهاد و کفن پوشان نباشند، دشمنان گزینه های روی میز یا زیر میزشان را فوری عملی و حمله می کنند.
*چرا مسئولان از بعضی نکات سند 2030 غافل هستند؟
این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه دشمنان از روحیه جهاد و شهادت می ترسند، ابراز داشتند: چرا بعضی از مسئولان محترم از این نکته غافل هستند؛ باید از همان ابتدا جوانان را به این مسائل آشنا کرد، فردا این بسیجیان بروند، باید عده دیگری بسیجی تربیت کرد.
*دشمنان از بسیج و سپاه وحشت دارند
این استاد برجسته حوزه علمیه تاکید کردند: دشمنان از بسیج، سپاه، جهاد و شهادت وحشت دارند، نباید اینها را فراموش کرد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه آنها در قالب سند 2030 می گویند خانواده را ما تفسیر می کنیم، ابراز داشتند: از نظر آنها خانواده ممکن است زن و شوهر باشد یا دوهمجنس باز باشد.
ایشان تصریح کردند: کار به جایی می رسد سند را خودشان می نویسند، الفاظ را هم خودشان تفسیر می کنند، معانی را هم خودشان می گویند، ما هم اگر تخلف کنیم از چیزی که پذیرفته ایم تخلف کرده ایم.
معظم له در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه این سخن بحث طولانی دارد و بنده فقط اشاراتی می کنم، گفتند: این عزیزانی که این سند را آوردند و در کتاب های درسی هم مشاهده می کنیم آهسته آهسته عملی شده، (اخباری می رسد که در برخی مدارس چه برنامه هایی بوده اما بنده آن اخبار را تا دقیق مستند نباشد، به آن تکیه نمی کنم)، ما می گوییم چرا شما مخفیانه این سند را عمل کردید، چرا مسئولان بالادستی را خبر نکردید.
این مرجع تقلید تصریح کردند: همه باید از چنین سندی که نقشه 15ساله می کشد، خبردار شوند، در مجلس مطرح شود، در شورای عالی انقلاب فرهنگی که متولی این گونه مسائل است باید مطرح شود، چرا مطرح نشد؟
*عزیزان تعصب به خرج ندهند و شجاع باشند
این استاد برجسته حوزه علمیه در پایان خاطرنشان کردند: بنده امیدوارم عزیزان تامل بیشتری کنند، تعصب به خرج ندهند، عیبی ندارد انسان شجاع باشد و بگوید این را پذیرفتم و بعد مطالعه کردم، دیدم درست نیست و پس گرفتم؛ امیدوارم مسئولان محترم درباره این مطلب که بحث مهمی است با دقت قدم بردارند و ان شاءالله مشمول لطف الهی خواهند شد.