دادستان تهران:

یاشار سلطانی آزاد شد

%d8%ac%d8%b9%d9%81%d8%b1%db%8c-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa%e2%80%8c%d8%a2%d8%a8%d8%a7%d8%af%db%8cجعفری دولت آبادی اعلام کرد: با تکمیل تحقیقات پرونده یاشار سلطانی، نامبرده با تبدیل قرار تأمین آزاد شد.
ششمین جلسه‌ آسیب‌های اجتماعی که به عفاف و حجاب اختصاص داشت، با حضور تعدادی از معاونان دادستان، هادیانفر رئیس پلیس فتا، سردار ساجدی‌نیا فرمانده پلیس تهران، تعدادی از فرماندهان پلیس، نمایندگان وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های مرتبط با موضوع، به ریاست عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار شد و موضوع ماهواره و فضای مجازی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازمیزان،دادستان تهران در خصوص آسیب‌های اجتماعی سه نكته شامل ضرورت انجام كارهای فوق‌العاده در مورد آسیب‌های اجتماعی، جلوگیری از انحراف سینما در حوزه‌های ارزش‌های دینی و انقلابی و لزوم رعایت عفاف و حجاب در دستگاه‌های دولتی را مورد تاکید قرار داد.

جعفری دولت‌آبادی در ارزیابی گزارش‌های ارائه شده توسط مسوولان در حوزه عفاف و حجاب، اظهار داشت: رعایت عفاف و حجاب در تمام دستگاه‌های اجرایی، دولتی و مراجع قضایی و عدم تبرج توسط بانوان کارمند در محیط کار الزامی است.

نكته‌ دیگری كه مورد توجه دادستان تهران قرار گرفت، وضعیت و مشکلات کنونی در سینمای ایران بود.

وی با اعلام این كه ممکن است عدول از ارزش‌های دینی و انقلابی در سینما به برخی برنامه‌های نهادهای فرهنگی از جمله صدا و سیما تسری پیدا کند، از سازمان مذكور خواست به این آسیب توجه نماید.

جعفری دولت‌آبادی تأکید کرد: امروزه آثار و پیامدهای آسیب‌های اجتماعی برخی خانواده‌ها را گرفتار کرده و اقدامات ایجابی، پیشگیرانه و حمایتی باید بیشتر مورد توجه مسؤولین کشور قرار گیرد.

دادستان تهران با خاطر نشان کردن این واقعیت كه امروزه مهاجرت و حاشیه‌نشینی یكی از زمینه‌های ارتكاب جرم و افزایش آمار اقدامات مجرمانه است، اعلام کرد باید بخشی از درآمدها و بودجه‌های مصوب جهت ایجاد جاذبه و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها هزینه شود.

اهمیت برنامه ریزی در مورد جوانان

جعفری دولت‌آبادی مساله مهم دیگری كه در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد، تمرکز روی امور جوانان و نوجوانان دانست و با اشاره به گزارش یكی از بازپرسان دادسرای اطفال مبنی بر این كه معضل جوانان و جرایم ارتكابی توسط آن‌ها پیرامون سه محور اعتیاد، ترك تحصیل و مشروبات الكلی است، از پلیس و دستگاه‌های فرهنگی درخواست کرد با تمركز بر روی مسایل نوجوانان و جوانان، مانع از بازگشت مجدد نوجوانان بزهكار به چرخه ارتکاب جرم شوند.

وی خواستار تشکیل پلیس اطفال و آموزش مأمورین پلیس در مورد پرونده‌های مرتبط با این دادسرا شد.

وی كودكان و نوجوانانی كه در كانون اصلاح و تربیت نگه‌داری می‌شوند و هم‌چنین پرونده‌های قضایی دادسرا و دادگاه اطفال را مصادیق مناسبی برای تشخیص علل آسیب‌های نوجوانان و جوانان و مهار مشكلات و آسیب‌های مرتبط با آنان دانست و در این راستا به برخی آسیب‌ها از جمله کاهش سن ازدواج، دوستان ناباب، وضعیت فضای مجازی، آثار منفی برخی فیلم‌های سینمایی، تفریحات غیرسالم و مشروبات الكلی اشاره کرد و افزود: تمركز بر ازدواج و سیاست تحکیم خانواده و احیای پیام قرآن و اسلام در موضوع عفاف و حجاب، از جمله راهكارهای ایجابی است كه باید مورد توجه دستگاه‌های فرهنگی به ویژه سازمان صدا و سیما قرار می‌گیرد.

دادستان تهران با اشاره به پیام قرآن کریم (سوره قصص – ۲۵) در خصوص نحوه رفتار دختران شعیب مبنی بر منش حیا که می‌فرماید « فَجَاءتْهُ إِحْدَاهُمَا تَمْشِی عَلَى اسْتِحْیاء»، احیای این پیام در جامعه را از وظایف صدا و سیما، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر دستگاه‌های مرتبط با امور فرهنگی دانست که باید بر روی علل بزه‌كاری و انحراف جوانان بزهكار تحقیق نمایند و نتایج آن را به عنوان مبنایی برای تبلیغ پیام عفاف و حجاب در جامعه در دستور کار قرار دهند.

جرم بودن استفاده از تجهیزات ماهواره

جعفری در خصوص استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره به دو مطلب شامل اصل ماهواره و جمع‌آوری تجهیزات آن اشاره کرد و با انتقاد از اظهارات برخی مسوولان كه با ارائه آمار شیوع ماهواره در جامعه، اقدامات مقابله‌ای با این معضل را نفی میی‌نمایند، اظهار داشت: برخی مسوولان با ارائه آمارهایی به طور مثال این كه ۶۰ درصد مردم از ماهواره استفاده می‌كنند، در صدد نفی اقدامات پلیس و دادستانی در مقابله با ماهواره و جمع‌آوری تجهیزات آن می‌باشند. این در حالی است كه خرید، فروش، نگه‌داری و هر اقدام دیگری بر روی تجهیزات دریافت از ماهواره، مطابق قانون ممنوعیت به كارگیری این تجهیزات جرم تلقی می‌شود و پلیس در اجرای وظیفه ذاتی خود مكلف به جمع‌آوری تجهیزات ماهواره است.

مسوولان نباید مانع انجام وظیفه مأمورین پلیس شوند

وی با تاكید بر این كه توسعه‌ و شیوع استفاده از ماهواره در جامعه به معنای تجویز نگه‌داری آن نیست گفت مسوولان نباید مانع انجام وظیفه مأمورین پلیس در مبارزه با جمع‌آوری تجهیزات ماهواره شوند.

دادستان تهران خاطر نشان کرد که چنان‌چه وزارت ارشاد و سایر دانشگاه‌ها وظایف خود را در قبال شبكه‌های ماهواره‌ای معاند و كسانی كه با این شبكه‌ها همكاری می‌نمایند انجام ندهند، از طریق مقتضی پیگیری و اقدام خواهد شد.

ممنوعیت تبلیغات فیلم‌ها و كالاهای ایرانی در شبكه‌های ماهواره‌ای معاند

جعفری دولت‌آبادی با اعلام این که تبلیغات فیلم‌ها و كالاهای ایرانی در شبكه‌های ماهواره‌ای معاند ممنوع است، اظهار داشت: مسوولان فرهنگی کشور باید دستورات قضایی دادستانی در این زمینه را اجرا نمایند.

ساجدی نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز در خصوص وضعیت استفاده از ماهواره‌ها گزارشی ارائه داد و اقدامات پلیس در این مقابله را موجب توقف روند رو به رشد استفاده از ماهواره ارزیابی کرد.

وی از آموزش مأمورین پلیس به منظور اجرای مناسب دستور دادستانی دائر بر جمع‌آوری تجهیزات ماهواره‌ به گونه‌ای كه متعرض حریم خصوصی مردم نشوند، خبر داد و در ارزیابی موفقیت آموزش‌ها اظهار داشت: عدم وصول شكایت از سوی صاحبان املاک‌ها كه پلیس برای جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره طبق دستور قضایی دادستانی وارد مشاعات ساختمان‌ها شده است، دلالت بر این موفقیت دارد.

مبارزه با باندهای قاچاق تجهیزات ماهواره

سردار لطفی رییس پلیس اماکن تهران بزرگ آماری از كشفیات ماهواره طی هفت ماهه اول سال ۱۳۹۵ ارائه داد و ضمن اعلام كشف ۷۱۳۵۴۶ دیش، ۹۲۳۲۹۹ ال‌ان‌بی و ۱۰۷۶۶ رسیور، از مبارزه چهل باند قاچاق تجهیزات ماهواره و دستگیری ۱۹۳ نصاب خبر داد.

وی با اعلام این كه پلیس در صدد تمركز بر روی نصابان و باندهای مرتبط با این موضوع است، این دستگیری‌ها را در مبارزه با ماهواره موثر خواند.

وضعیت فضای مجازی

سردار هادیان‌فر رئیس پلیس فتا به بررسی وضعیت فضای مجازی در حوزه عفاف و حجاب پرداخت. وی ضریب نفوذ اینترنت در كشور را ۵۲ نفر از هر ۱۰۰ نفر اعلام کرد و با اظهار این كه در حال حاضر ۴۶ میلیون كاربر اینترنت در كشور وجود دارد، افزود: ۲۹ میلیون نفر از این كاربران را قشر جوان تشكیل می‌دهد.

اهداف و برنامه‌های شبکه ماهواره‌ای جِم

در این جلسه، منصوری معاون دادستان و بازپرس ویژه پرونده شبكه ماهواره‌ای جِم، در اشاره به برنامه‌ها، اهداف و فعالیت‌های این شبکه‌ اعلام کرد در حال حاضر شبكه جم ماهواره‌ای با ۲۳ شبكه و ۸ پایگاه فعالیت می‌کند.

وی هدف اصلی این شبكه را تاثیر گذاری بر روی خانواده‌ها اعلام کرد و افزود: اهداف شبكه‌های ماهواره‌ای مشترك است و همگی براندازی نظام را مد نظر دارند، اما شبكه‌ی جم به خلاف دیگر شبكه‌ها، سعی بر آن دارد كه خود را منتسب به داخل كند؛ این در حالی است كه اخیراً ماهیت و اهداف واقعی این شبكه توسط مدیر شبكه مالزی برملا شده است.

منصوری همكاری برخی بازیگران و مجریان ایرانی با این شبكه و تبلیغ فیلم‌ها و كالاهای ایرانی در شبكه مذكور را به نوعی همكاری با شبكه‌های معاند نظام دانست که واجد وصف مجرمانه است.

وی در ادامه تاكید کرد: مسوولان نباید به چنین تولیدكننده‌هایی خدمات ارائه دهند و سازمان صدا و سیما نیز نباید چنین افرادی را به كار گیرد و یا فیلم‌های قبلی و فعلی آنان را به نمایش گذارد.

تبلیغات در شبكه‌های ماهواره‌ای ممنوع است

نماینده پلیس امنیت ناجا پیرامون برخورد با تبلیغ كنندگان كالا و خدمات در شبكه‌های ماهواره‌ای معاند گزارشی ارایه کرد و در این راستا از انسداد برخی خطوط تلفن مربوط به تبلیغ‌كنندگان در شبكه‌های ماهواره‌ای و شناسایی ۵۸ متصدی برند تبلیغی و معرفی آنان به مرجع قضایی خبر داد.

دادستان تهران در ارزیابی این گزارش و تعداد خطوط مسدود شده را با توجه به حجم تبلیغات در شبكه‌های ماهواره‌ای کافی ندانست از پلیس خواست نسبت به اجرای دستور دادستانی در این خصوص اقدام نماید. دکتر جعفری در ادامه افزود: طبق دستور دادستانی، تبلیغات در شبكه‌های ماهواره‌ای معاند ممنوع است و ضمانت اجرای آن در ابتدای امر هشدار و تذکر، قطع خط تلفن است و در صورت تكرار جرم، پیگرد قضایی مالک یا متصرف خطوط تلفنی یا سیستم پیامکی را در پی خواهد داشت.

ضرورت توجه به علل آسیب‌ها

توجه به علل آسیب‌ها در حوزه‌ی ماهواره موضوع دیگری بود كه دادستان تهران بر آن تاكید کرد و نقش صدا و سیما را از این منظر قابل توجه خواند و اظهار داشت: بیشترین نقش را سازمان صدا و سیما ایفا می‌كند كه می‌تواند با تهیه‌ و پخش برنامه‌های جذاب و مناسب، مقابل شبكه‌های ماهواره‌ای بایستد.

راهكاری دیگری كه در مقابله با ماهواره مورد تاكید دادستان تهران قرار گرفت، آموزش و توجیه عموم بود. جعفری دولت‌آبادی از فرمانده پلیس به لحاظ استفاده از مأمورین آموزش دیده در طرح جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره‌ قدردانی کرد.

وی با اشاره به لزوم توجه هم‌زمان به علل و معلول‌ها، اظهار داشت: در بحث مبارزه با آسیب‌ها این گونه نباشد كه اگر به علت می‌رسیم، معلول را رها كنیم.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به مشکلات فضای مجازی و نفوذ فرهنگ و سبک زندگی غربی به خانواده‌ها از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و لزوم تبدیل تهدید در فضای مجازی به فرصت را واقعیتی خواند كه توجه و تدبیر بیشتر از سوی مسوولان را می‌طلبد.

دادستان تهران با تاكید بر این كه جمهوری اسلامی ایران همانند دیگر كشورها باید مسیرهای نفوذ و تخریب فرهنگ و خانواده را ببندد، این اقدام را به منزله تعطیل شدن پایگاه‌های دشمن دانست.

اقدامات دادستانی در مقابله با مفاسد اجتماعی

جعفری دولت آبادی اظهار داشت: دادستانی تهران برای مقابله با مفاسد اجتماعی برای مسدود كردن خطوط تلفن تبلیغ كنندگان كالا و فیلم‌ها در شبكه‌های ماهواره‌ای معاند؛ جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره؛ و توقیف اتومبیل‌هایی كه در آن كشف حجاب می‌شود یا موسیقی‌های مبتذل پخش می‌شود و یا برای مردم مزاحمت صورت می‌گیرد، دستورهای کتبی به پلیس ابلاغ کرده است.

جعفری دولت‌آبادی با اعلام این كه دادستانی با صدور احكامی خطاب به پلیس، محدوده اقدامات ضابطان در این سه حوزه را مشخص کرده است، از مأمورین پلیس خواست ضمن اجرای قاطع این دستورات، موازین شرعی، قانونی و حقوق شهروندان را رعایت نمایند.

هشدار و اخطار قبل از اقدام

وی در اجرای دستورات دادستانی به شرح مذكور، بر اخطار و هشدار قبل از اقدام از سوی مأمورین پلیس تاكید کرد و اظهار داشت: پیش از جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره‌ و یا قطع خط تلفن تبلیغ‌كنندگان فیلم یا کالا در شبكه‌های ماهواره‌ای معاند، به آنان تذكر داده شود و در صورت عدم جمع‌آوری و یا تكرار تبلیغ، اقدام گردد.

وی افزود مأمورین پلیس در جمع‌آوری تجهیزات ماهواره یا توقیف اتومبیل باید از درگیر شدن با مردم پرهیز نمایند.

دادستان تهران اشراف اطلاعاتی پلیس و نهادهای امنیتی را لازمه مبارزه‌ای موفق در حوزه‌ ماهواره و فضای مجازی دانست و ضمن تاكید بر اقدامات ایجابی و پیشگیرانه، از تمام دستگاه‌ها خواست که در این زمینه همکاری نمایند.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به رویكرد قانون‌گذار ایران بر تشدید واكنش نسبت به جرایم سازمان یافته، افزود: در قانون هرگاه جرایم قالب سازمان‌یافتگی به خود می‌گیرد، هم تشدید مجازات و هم تغییر مرجع قضایی صالح را در پی دارد و به عنوان مثال در موضوع قاچاق، این دادگاه انقلاب است كه صلاحیت رسیدگی می‌یابد.

كشف ۱۵۰۰۰ لیتر مشروبات الكلی

دادستان تهران با اشاره به گزارش سرپرست دادسرای ارشاد مبنی بر كشف ۱۵۰۰۰ لیتر مشروبات الكلی در تهران طی ۴۵ روز گذشته، این آمار را موید فعال بودن دشمن در حوزه‌های فساد و فحشا ارزیابی کرد و در این راستا، اظهارات یکی از کارشناسان آمریكایی را مورد توجه قرار داد كه اعلام داشته است تغییرات در ایران در پانزده سال آینده رخ خواهد داد.

جعفری دولت‌آبادی این اظهار کارشناس آمریكایی را نشانگر فهم آن‌ها بر این واقعیت ارزیابی نمود كه مردم ایران و جمهوری اسلامی ایران با حمله نظامی و مقابله عقب نخواهند نشست و لذا دشمن برای ترویج فساد و فحشا در میان جوانان و افول كانون خانواده برنامه‌ریزی نموده است.

وی از تعقیب قضایی یکی از افرادی که در حوزه فرهنگ و سینما با اقدامات خلاف قانون و تأثیر گذاری برخی مسؤولین فرهنگی مرتکب اقدامات مجرمانه شده بود خبر داد و اعلام کرد این پرونده در دادسرای فرهنگ و رسانه تحت رسیدگی است در حال حاضر، متهم با صدور قرار وثیقه آزاد شده است.

دادستان تهران هم‌چنین اعلام کرد با تکمیل تحقیقات پرونده یاشار سلطانی، نامبرده با تبدیل قرار تأمین آزاد شد.