نوبخت در نشست خبری:

یارانه هیچ نیازمندی در سال آینده حذف نمی‌شود

به گزارش نویدتهران،محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران که در مجلس برگزار شد با اشاره به اصلاح ساختار تدوین بودجه سال آینده، بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، شفاف سازی در بودجه، تمرکز زدایی از مرکز و تخصیص اعتبارات به استان ها، حذف ردیف های متفرقه از بودجه و برنامه دولت برای رفع فقر مطلق و اشتغالزایی را از مهمترین نکات بودجه سال ۹۷ عنوان کرد.

سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی به نکات زیر اشاره کرد:

بودجه ریزی بر اساس عملکرد

وی با بیان اینکه از سال ۸۰ تا کنون بودجه ریزی به صورت سنتی بوده است و اصلاح این روش از ضرورت ها بود گفت: بر این اساس برای اولین بار در سال آینده شاهد بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد هستیم. در واقع پیش از این ۵ تا ۱۰ درصد هر سال به بودجه اضافه می شد بدون اینکه به نحوه مصارف این میزان توجه شود این در حالی است که در سال آینده برای ۳۴۰ دستگاه و ردیف بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است و این روش از بودجه ریزی به هزینه تمام شده دستگاه ها می پردازد.

شفاف سازی بودجه

نوبخت در ادامه به افزایش شفافیت در بودجه سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: بیش از ۶ هزار صفحه سند در ۱۴ جلد به مجلس ارائه شد و هم این سند را در سایت در معرض دید همه مردم قرار دادیم. البته به دلیل اینکه به دنبال اصلاحات اساسی در بودجه بودیم و این بودجه متفاوت و با نوآوری همراه بوده است قاعدتا با کم و کاستی هایی نیز همراه است.

تمرکز زدایی از مرکز

یکی دیگر از نکات مورد توجه در بودجه سال آینده تمرکززدایی از مرکز و اختصاص منابع به استان ها است. بر این اساس ۸۶۸ طرح عمرانی که در مرکز تصمیم گیری می شد به استان ها واگذار شد.

حذف ردیف متفرقه از بودجه

نوبخت با اشاره به حذف ردیف متفرقه از بودجه سال ۹۷ گفت: پیش از این نام برخی از دستگاه ها در ردیف های متفرقه بود که هزینه های آنها مشخص نبود و بر این اساس برای افزایش شفافیت در بودجه ردیف متفرقه از بودجه حذف شد و این منابع به وزارتخانه ها مرتبط اختصاص داده شد.

رفع فقر مطلق و اشتغالزایی

دو نکته مهم دیگر در بودجه سال آینده برنامه ریزی دولت برای رفع فقر مطلق و اشتغالزایی است. بر این اساس تصمیم داریم تا از محل نوسازی بافت فرسوده، نوسازی حمل و نقل، کشاورزی و احیا و نوسازی بخش صنعت به این مساله بپردازیم. اشتغال در حال حاضر یکی از مهمترین مطالبات جوانان و خانواده ها است. در ۶ ماه ابتدای امسال ۷۹۵ هزار اشتغالزایی ایجاد شد و این روند در سال آینده نیز ادامه دارد. عمده اشتغالزایی در نیمه اول امسال از طریق کالا و خدمات، صنعت و کشاورزی بوده است. برنامه ریزی داریم تا سال آینده ضمن اشتغالزایی برای بیکارانی که هر سال اضافه می شوند به انباشت بیکاری از سال های قبل نیز پاسخ دهیم. بر این اساس یک میلیون ۳۳ هزار فرصت شغلی برای سال آینده در دستور کار است. در این روش از اشتغالزایی به جای توزیع پول سرمایه گذاری می کنیم ضمن اینکه به دنبال اشتغال پایدار و مستمر هستیم.

یارانه هیچ نیازمندی قطع نمی شود

نوبخت در ادامه با اشاره به تبصره ۱۴ در بودجه و با بیان اینکه یارانه هیچ نیازمندی در سال آینده حذف نمی شود گفت: سال جاری نیز دولت این فرصت را داشت تا اقدام به اصلاح پرداخت یارانه های نقدی کند، با این وجود این کار صورت نگرفت و برای سال آینده نیز یارانه هیچ نیازمندی قطع نمی شود. وی با بیان اینکه مساله یارانه های موضوع حساسی است گفت: تا با مجلس در این خصوص توافق نکنیم هیچ اقدامی صورت نمی گیرد.

سهم بالای مالیات از بودجه در کشور

وی در خصوص اینکه سهم بخش های مختلف از بودجه سال آینده چقدر است گفت: ۱۹۴ هزار میلیارد تومان از مالیات درآمدزایی می شود. ۱۰۶ هزار میلیارد تومان از محل دارایی های سرمایه ای که شامل فروش نفت، فروش پروژه های ناتمام و ساختمان های و امول منقول دولت است و ۴۷ هزار میلیارد تومان نیز از فروش دارایی های مالی تامین می شود. در واقع بودجه ۹۶ بیشتر بودجه مالیاتی است و البته بنا نداریم تا مالیات ها را افزایش و فشار را به مردم زیاد کنیم بلکه این افزایش از محل پایه های مالیاتی است.

ماموریت وزیر کشور و اطلاعات برای تهیه گزارش از معترضان

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین اقدامات دولت برای معترضان اخیر نیز گفت: مبنای دولت برای اتفاقات اخیر مبتنی بر اجرای منشور حقوق شهروندی است و در این منشور =اعتراض و انتقاد حق پذیرفته شده است و دولت اعتراض همه کسانی را که در چارچوب منشور حقوق شهروندی است می پذیرد و البته اعتراض با آشوب و آسیب رساندن به اموال عمومی متفاوت است. وی افزود: رئیس جمهور وزیر کشور و وزیر اطلاعات را مامور تهیه گزارش از وضعیت این افراد کرده است.

برنامه دولت برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی

نوبخت در ادامه در خصوص برنامه دولت برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفت: شواری اقتصاد با افزایش قیمت اغلب محصولات کشاورزی موافقت کرده است . وی در خصوص برنامه دولت برای خرید تضمینی گندم نیز گفت: گندم از ۴۰۰ تومان به ۱۳۰۰ تومان رسید و این مساله هزینه های تامین خرید محصولات کشاورزی را افزایش داده است و بار ینگینی بر دوش دولت قرار داده است و به زودی قیمت خرید گندم نیز توسط وزیر کشاورزی مشخص می شود.