وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

گفتمان رضوی، گفتمان صلح و آشتی است

%d8%b5%d8%a7%d9%84%d8%ad%db%8cوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پایه گذاری دیپلماسی فرهنگی میان ایران و جهان اسلام به مناسبت انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام؛ مورد انتظار و تاکید است.
سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه دوشنبه در نشست مشترک مدیران مسئول رسانه ها و خبرگزاری های کشور با موضوع مشهد پایتخت فرهنگ اسلامی؛ با اشاره به تمایزات و برتری دیپلماسی فرهنگی نسبت به دیپلماسی سیاسی، افزود: دیپلماسی فرهنگی ناظر بر روابط میان ملت هاست در حالی که دیپلماسی سیاسی ناظر بر روابط دولت هاست.

به گزارش نوید تهران وبه نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،وی با اشاره به اینکه دیپلماسی فرهنگی ریشه عمیق تری دارد و ناظر بر اشتراکات میان ملتهاست، افزود: دیپلماسی سیاسی ناظر بر چانه زنی و منافع میان کشورهاست.

صالحی امیری افزود: دپپلماسی فرهنگی پایدارترین شکل دیپلماسی است در حالی که دیپلماسی سیاسی ناپایدار است و از این منظر از فردا مشهد آغازگر دیپلماسی فرهنگی در جهان اسلام خواهد بود که آغازی مبارک است.

وی با تاکید بر اینکه باید از فجر ٩٥ تا فجر ٩٦ با معرفی مشهد به پایتختی فرهنگی جهان اسلام، نمایان شدن وحدت، همدلی و همنوایی را شاهد باشیم، اظهار کرد: انتخاب مشهد به این عنوان یک مفهوم ثانوی هم دارد و آن اینکه مشهد علاوه بر پایتختی معنوی ایران، از فردا پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز خواهد بود که این پایتختی تلاش مضاعف همه را می طلبد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه مشهد حرم امنی است که همه عاشقان اهل بیت (ع) به این آستان چشم امید دارند، افزود: خراسان بزرگ چهارراه تبادل اندیشه و تضارب آراء در قرنها پیش بوده و ١٢ قرن پیش در خراسان بزرگ گفتگوی فرهنگی میان ادیان آغاز شد که امام رضا(ع) خود آغازگر گفتگوی فرهنگی میان ادیان بودند و امروز بعد از ١٢ قرن در تداوم گفتمان رضوی، گفت و گوی فرهنگی و گفتگوی ادیان را در مشهد آغاز کرده ایم.

وی با بیان اینکه امروز در مشهد ٨٥ تن از مهمانان خارجی و چند صد تن از فرهیختگان ایرانی گفت و گوی ایران و عرب را برای نخستین بار آغاز کرده اند، افزود: این حرکت نقطه آغازی برای وحدت میان جهان اسلام است.

صالحی امیری تاکید کرد: امروز مشهد میان دنیای اسلام و فرهیختگان جهان اسلام، ندای وحدت را به جهان صادر کرده است و از این منظر در سال ٢٠١٧ و در طلیعه دهه فجر، مشهد پرچمدار وحدت، انسجام و همدلی در جهان اسلام شده و امیدواریم هر روز شاهد وضعیت بهتری در جهان باشیم.

وی تاکید کرد: گفتمان رضوی در سال ٢٠١٧ از مشهد به جهان اسلام صادر خواهد شد و دنیا و جهان اسلام خواهد دید امام رئوف ما مظهر صلح، آشتی و همنوایی همه مسلمانان خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری به گفت و گو نیاز داریم، افزود: وقتی با دشمن برای تامین منافع ملی گفت و گو می کنیم چرا با مسلمانان به گفت و گو نپردازیم و با توجه به اینکه گفت و گو میراث ثامن الحجج (ع) است از همین مکان باید به دنیا گفت و گو را صادر کنیم.

وی تاکید کرد: امروز بیش از هر زمان دنیای اسلام به امنیت نیاز دارد و مشهد حرم امن الهی و رضوی است که می توان به دنیا گفت که در مشهد امن به گفت و گو بنشینند.

صالحی امیری اظهار کرد: امروز مشهد در دنیای اسلام امن ترین نقطه است و همگان را برای گفت و گو و تبادل افکار به مشهد دعوت می کنیم لذا مشهد مرکز و محور امنیت در دنیای اسلام است.

وی با اشاره به اینکه ١٤٠ برنامه فرهنگی و اجتماعی به مناسبت مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٧ در دستور کار است، بیان کرد: همچنین بیش از ١٦٠ برنامه عمرانی را امسال در همین چهارچوب در برنامه داریم.

وی از اصحاب رسانه تقاضا کرد تا در گفت و گوی فرهنگی و دعوت از نخبگان جهان اسلام برای تقبیح و تضعیف تروریسم و افراطی گری و خشونت در دنیای اسلام بکوشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مشهد مرکز ثقل گردشگری فرهنگی در جهان اسلام است و در این سال پذیرای مسلمانان زیادی در حرم امن خود خواهد بود، افزود: مشهد می تواند مرکز صادرات صنایع دستی فرهنگی باشد و پرداختن به این مساله نیاز جدی و قطعی است.

صالحی امیری تاکید کرد: تقاضا دارم خارج از مجادلات و صف بندی های سیاسی، مشهد ٢٠١٧ را به عنوان رویکرد ملی در عرصه جهانی ببینید و نسبت به آن سرمایه گذاری و توجه خاص داشته باشید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: گفتمان رضوی، گفتمان صلح و آشتی است/ مشهد می تواند محل جذب عالمان، اندیشمندان و هنرمندان باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از امروز سراسر جهان اسلام گفتمان رضوی که همان گفتمان صلح و آشتی و برادری و انسانیت و فضلیت است دمیده می شود.
سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در مراسم رسمی افتتاحیه مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام با بیان این مطلب افزود: امروز روز مهمی برای مشهد، ایران و جهان اسلام است. از امروز در بلندای بارگاه و مناره های مقدس مشهد ندای وحدت و اخلاق اسلامی سر داده می شود.

وی اظهار داشت: دنیا بداند که مکتب امام رضا(ع) مکتب گفتگو، معرفت، معنویت و اخلاق نبوی و علوی است.

رییس شورای سیاستگذاری مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام بیان داشت: مشهد می تواند محل جذب و اجتماع عالمان و اندیشمندان و فرهیختگان و هنرمندان باشد، همچنان که امام رضا(ع) در خراسان چنین بود و متفکران جهان را جذب معرفت و سیره خود فرمود و راستی چرا ما امروز نخواهیم و یا نتوانیم در عالم اندیشه و معرفت جذب حداکثری داشته باشیم؟ مگر جز این است که ما دارای مبانی نظری مشترک هستیم؟ کتاب آسمانی همه ما قرآن و پیامبر ما نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) پیامبری که هدف از رسالت خویش را اتمام مکارم اخلاق می داند و اخلاق چیزی جز نوع دوستی و صلح طلبی و فضیلت گرایی نیست.

وی با بیان این که معیارهای آیسسکو هم در قبال انتخاب پایتخت فرهنگی بر همین مبانی استوار است ادامه داد: از سوی دیگر ما با مخالفان و دشمنان مشترک مواجهیم، دشمنانی در داخل جهان اسلام که با قرائت متصلبانه و متحجرانه از دین رحمانی اسلام، چهره پاک و منور اسلام را حشن و خونین به تصویر می کشند و به افراط گری دامن می زنند و در جانب دیگر دشمنان خارجی که در راس آن شجره خبیثه صهیونیسم قرار دارد، صهیونیسم در اختلاف افکنی و تقابل مسلمانان با یکدیگر می بیند و بر طبل تفرقه میان مسلمین می کوبد. ما همزمان از سوی دو جبهه در تنگنا و فشار قرار داریم و برای برون رفت از این وضعیت نیازمند وحدت و همدلی، انسجان و همگرایی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بنیانگذار فقید نظام جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) با طرح ایده هفته وحدت، پرچم دار همدلی و برادری مسلمانان شد و رهبری فرزانه و حکیم جمهوری اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای بر ضرورت وحدت تاکید دارند. ریاست جمهوری فرهیخته ایران از ابتدای تشکیل دولت تدبیر و امید وحدت و همدلی را در جهان اسلام آغاز کرد.

وی افزود: بنابر این فائق آمدن بر مسائل و مشکلاتی همچون فقر، خشونت، نابرابری، توزیع ناعادلانه ثروت و شکاف طبقاتی که جملگی از دردهای مشترک ماست، از رهگذر وحدت می توانیم به اقدامات مشترک دست بزنیم.

سید رضا صالحی امیری اظهار داشت: ما امروز باید از ظرفیت ها و امکانات یکدیگر استفاده کنیم و با هم افزایی و همدلی و هم گرایی به احیای تمدن اسلامی و گسترش آن در جهان آشوب زده امروز بیندیشیم.

وی ادامه داد: بستر سازی برای گسترش گردشگری در جهان اسلام در شکل گیری روابط میان فرهنگی، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و هنری، هم نشینی و هم فکری دانشگاهیان و نخبگان و حوزویان کشورهای مسلمان، جشن ها و آیین های مشترک منطقه ای، مسابقات ورزشی، استفاده از ظرفیت بزرگ اصحاب رسانه و روزنامه نگاران و تولید محتوای مناسب در رسانه ها، با رویکردهای ملی، منطقه ای و جهانی از جمله ظرفیت هایی است که می تواند مسیر گفتگوی درونی تمدنی را هموار و رهنمون کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که جهان بیش از هر زمان دیگر از تفرقه و خشونت رنج می برد گفت: ما بیش از هر زمان دیگر نیازمند وحدت و انسجام هستیم سیره رضوی به ما می آموزد که همه مردم از هر رنگ و نژاد و قوم و مذهب می توانند در سایه فرهنگ رضوی زیست مسالمت آمیز و عزت مندانه داشته باشد.

وی افزود: فرهنگ رضوی، فرهنگ گفتگو و وحدت و همدلی و خراسان و مشهد یعنی محل تلاقی راه های ارتباطات فرهنگی و تمدنی و کانون پیدایش گفتمان های نو و محل تعامل میان افراد و اجتماعات از دیرباز تا کنون بوده است.

صالحی امیری در پایان گفت: این پیشینه به ما می آموزد که امروز هم این جمع ارزشمند می تواند با ارتباطات و گفت و گوی فرهنگی در جهان اسلام طرحی نو در اندزند و خورشید تابان اسلام حقیقی را بر تاریکی جهل و خشونت بتابانند.