وزیر نیرو در جمع خبرنگاران اعلام کرد:

گذر از زمستان بدون خاموشی و اجرای ۱۰۰ برنامه عملیاتی برای تابستان

به گزارش نویدتهران،وزیر نیرو با اشاره به اقدامات تاثیرگذار وزارت نیرو و صنعت برق برای گذر از زمستان بدون خاموشی برق، گفت: ۱۰۰ برنامه عملیاتی برای تابستان سال آتی در دستورکار وزارت نیرو داریم که بتوانیم مشکلات موجود را به حداقل برسانیم.

“علی‌اکبر محرابیان” بعد از بازدید از سامانه ۱۲۱ و دیسپاچینگ توزیع شبکه برق تهران و فعالیت‌های کارکنان این مجموعه اظهار کرد: زمستانی که پشت سر گذاشته شد بعد از چند سال پی در پی، اولین زمستانی بود که در آن خاموشی نداشتیم و البته این مهم با تلاش و مدیریتی که در سطوح مختلف صنعت برق صورت گرفت وهمکاری تمامی دستگاه‌ها به‌ویژه همکاری خوب وزارت نفت تحقق یافت.
وی اضافه کرد: از زمان آغاز به کار دولت مردمی که دقیقا در زمان پیک تابستان ۱۴۰۰بود، با خاموشی‌های گسترده‌ای مواجه بودیم و علت اساسی این موضوع عدم سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های صنعت برق و فاصله جدی بین تقاضای مصرف و تولید برق در کشور بود.
به گفته وزیر نیرو، از همان روزهای ابتدایی، برنامه‌های وسیعی برای جبران این مشکلات در برنامه کاری وزارت نیرو قرار گرفت که این برنامه‌ها در دو محور “توسعه ظرفیت‌های تولید کشور” و ” استفاده از ظرفیت‌های موجود در صنعت برق کشور جهت مدیریت تقاضا ” برای افزایش ۶ هزار مگاوات ظرفیت‎ تولید برق کشور برای سال ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی شد.
وی با اشاره به محور”توسعه ظرفیت‌های تولید کشور”، خاطرنشان کرد:۶ هزار مگاوات یک رکورد تاریخی در صنعت برق است چراکه در سال‌های گذشته در موضوع توسعه و راه‌اندازی نیروگاه‌ها، رکوردی حدوداً چهار هزار مگاوات را داشتیم و امیدوار هستم با تلاشی که صورت می‌گیرد، تا تابستان موفق به کسب این رکورد شویم.
محرابیان اضافه کرد: بخشی از این نیروگاه‌ها تا به حال به مدار آمده و به شکل شبکه متصل شدند. در صبحگاه امروز طرح توسعه نیروگاه چابهار با شبکه برق سنکرون ‌شد و به مرور تا تابستان نیروگاه‌های متعددی وارد مدار خواهند شد.
وی با تشریح محور دوم برنامه وزارت نیرو برای صنعت برق، گفت: یکی از ابزارهای مهم این وزارتخانه، نصب کنتورهای هوشمند است که بتوانیم میزان مصارف مشترکان به‌ویژه مصارف مختلف کشاورزی، صنعتی، ادارات و خانگی را رویت‌پذیر کنیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه طبق برنامه، مشترکان پرمصرف حتماً باید کنتورهوشمند نصب کنند، تصریح کرد: برای ادارات برنامه‌ریزی گسترده صورت گرفته که طبق آن مصارف خود را کنترل کنند تا مدیریت مصرف عمدتا باید متوجه بخش اداری کشور باشد.
محرابیان با اشاره به برنامه‌ریزی مطلوب وزارت نیرو برای برق، گفت: در مجموع برای کاهش مشکلات مشکلات ناشی از برق تابستان، ۱۰۰ برنامه عملیاتی در دستور کار همکاران قرار دارد که حول همین دو محور است تا بتوانیم مشکلات موجود را به حداقل برسانیم.

محرابیان با بیان اینکه شبکه برق ما تقریبا با همه کشورهای همسایه سنکرون شده است، خاطرنشان کرد: در تلاشیم تا با قطر و روسیه هم سنکرون شویم و مبادله برق داشته باشیم؛ در ایامی ما دریافت برق و در ایامی نیز صادرات برق داشته باشیم و علت آن نیز این است که زمان پیک مصرف ما متفاوت از کشورهای منطقه است. در مجموع، تراز صادراتی ما نسبت به کشورهای همسایه بیشتر است.
وزیر نیرو درباره سنکرون با شبکه برق روسیه نیز گفت: در این زمینه برنامه جدی داشته و مطالعات آن نیز در حال تکمیل است، اخیرا جلسه‌ای با وزیر انرژی روسیه و آذربایجان داشتیم.
وی اضافه کرد: زمانی که ظرفیت تولید بیش از مصرف باشد، از نظر فنی و اقتصادی به صرفه است که صادرات داشته باشیم و زمانی که نیاز به تامین برق داشته باشیم، اقدام به واردات خواهیم کرد یعنی مبادله انجام می‌شود. علت اینکه شبکه برق را سنکرون کردیم و در حال توسعه آن نیز هستیم، به این خاطر است که از ظرفیت‌ها به نفع مطلوب استفاده کنیم.
وزیر نیرو در ادامه با اعلام اینکه تغییر تعرفه‌های آب در جلسه اخیر هیئت دولت مصوب شده است، گفت: تعرفه‌های جدید از سال آینده اجرایی خواهند شد که براساس این مصوبه، تعرفه آب برای مشترکانی که بیش از الگوهای تعیین شده مصرف کنند، افزایش خواهد یافت.
به گفته این عضو کابینه دولت سیزدهم، مشترکانی براساس رعایت الگوهای تعیین شده مصرف داشته باشند، مشمول هیچ افزایشی نخواهند شد.
محرابیان تغییر تعرفه‌ها را گامی برای اصلاح رفتار مشترکان و رعایت الگوهای مصرف عنوان کرد و گفت: تعرفه‌های جدید از سال آینده اجرایی خواهند شد.
وزیر نیرو با تشریح علت تغییر تعرفه‌های آب گفت: معدود مشترکانی که مصارفی بیش از حد الگو دارند، باید بیشتر رعایت کنند؛ زیرا آب در شبکه شرب در سطح بسیار بالایی تصفیه و عمده آبی که در شبکه‌های شهری توزیع می شود، از بالاترین سطح استانداردها برخودار است، اما در اغلب کشورهای جهان، آبی که در شبکه شهری توزیع می‌شود، آب بهداشتی است. در حالی که در شبکه‌های آب کشورمان این آب هم بهداشتی و هم قابل شرب است. برای تامین، انتقال و تصفیه و توزیع آب سرمایه‌گذاری‌های سنگینی صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به منابع آبی محدود کشور و لزوم صرفه جویی حداکثری در مصرف، تصریح کرد: خوشبختانه فرهنگ صرفه جویی در کشور وجود دارد اما معدود مشترکانی داریم که از این آب مصارف غیرمعقولی انجام می‌دهند و برای شست و شوی خودرو، پرکردن استخرها و غیره استفاده می‌کنند که این رفتارها باید اصلاح شود.