وزیر آموزش و پرورش؛

کنکور اجازه نمی‌دهد معلم و دانش‌آموز ما در کلاس به ساحت‌های دیگر تعلیم و تربیتی توجه کند

به گزارش نویدتهران،وزیر آموزش و پرورش در سفر یک روزه خود به شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار در مجمع خیرین مدرسه ساز گلپایگان با اشاره به اینکه آزمون‌های مکرر و توجه به حافظه محوری به شدت اهداف اصیل تعلیم و تربیت را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار کرد: کنکور مسیر نظام تعلیم و تربیت کشور را منحرف کرده است.
سیدمحمد بطحایی، در سفر یک روزه خود به شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار در بیستمین جشنواره مجمع خیرین مدرسه ساز گلپایگان حضور یافت.

بطحایی در این مراسم گلپایگان را شهری عالم پرور دانست و گفت: فرهنگ این مرز و بوم،آموزش و پرورش کشور مدیون شهر گلپایگان است.

وی اولین قدم برای رسیدن به آموزش و پرورش توسعه یافته و مطلوب را فضا و تجهیزات آموزشی دانست و گفت: نیمی از کلاس‌هایی که در سال جدید تحصیلی به بهره‌برداری رسید، از سوی خیران مدرسه ساز ساخته شده است و این قدم بسیار مهمی است چون شما خیران عزیز در ساختن فرهنگ کشور مشارکت می‌کنید.

بطحایی خطاب به خیرین مدرسه ساز گفت: فضایی که شما می‌سازید، درست است که از گچ و خاک و آجر ساخته شده اما این فضا یک معلم محسوب می‌شود زیرا که در نظام تعلیم و تربیت امروز فضا نقش یک معلم را ایفا می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: بسیار امیدوارم که یک روز در چنین جلسه‌ای رئیس آموزش و پرورش در گزارش خود به جای گفتن از رتبه‌های زیر صد و تک رقمی در کنکور، بگوید که دانش‌آموزان گلپایگانی در مهربانی کردن‌ و در دست‌گیری از مستمندان و نیکی کردن به افراد رتبه برتر را کسب کنند. این مساله آرزوی همه معلمان است‌و آموزش و پرورش عمومی ما باید مسیر خود را به این سمت تغییر دهد.

وی در ادامه افزود: برای رسیدن به این هدف بزرگ موانعی وجود دارد که برداشتن آن کار یک روز و یک ماه و یک سال نیست. ما برای برداشتن این موانع از دوره ابتدایی شروع به کار کرده‌ایم.

بطحایی یکی از موانعی که به شدت اهداف اصیل تعلیم و تربیت را تحت تاثیر قرار داده است را آزمون‌های مکرر و توجه به حافظه محوری دانست و گفت: بنده را متهم به ضد علم بودن می‌کنند، من نمی‌گویم به علم بی‌توجه باشیم حرف من این است که توجه ما به ساحت علم در سطح بسیار سطحی و حافظه محوری آنقدر زیاد شده که ساحت‌های دیگر تعلیم و تربیت را به فراموشی سپرده‌ایم.

وزیر آموزش و پرورش به مقوله کنکور اشاره کرد و گفت: مخالفت ما با کنکور که تیشه به ریشه تربیت صحیح دانش‌آموزان وارد می‌کند، به خاطر تلاش برای تغییر شکل و شیوه برگزاری آن نیست؛ ما معتقدیم کنکور اجازه نمی‌دهد معلم و دانش‌آموز ما در کلاس به ساحت‌های دیگر تعلیم و تربیتی توجه کند.

بطحایی تصریح کرد: از تمام خانواده ها می خواهم در کنار زدن موانعی که باعث دور شدن آموزش و پرورش از مسیر اصلی اش شده است، کمک کنند و آموزش و پرورش اصلاح این مسیر را آغاز کرده، از همه خانواده ها و رسانه ها دعوت می کنم به کمک آموزش و پرورش بیابند.

وی در ادامه اظهار کرد: برای کشوری که نیاز فرزندانش تمرین مهارتهای زندگی است خیلی بد است که منافع برخی از بازار کاذب کنکور و مهارت های بیهوده تست زنی بیش از چند ده هزار میلیارد تومان باشد. من مطمئنم بزودی و با کمک همه دلسوزان تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش به مسیر اصلی خود بر می گردد.