خطیب جمعه قم:

کمک همه آحاد ملت برای کمک به سیل زدگان نیاز است

به گزارش نویدتهران،تولیت حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به اینکه وضعیت بحرانی در برخی از استان‌ها نظیر خوزستان ادامه داشته و لرستان هنوز به وضعیت پایدار نرسیده است افزود: همچنان به وحدت عمل مسئولان کشوری و لشکری و همت آحاد ملت برای کمک رسانی نیاز است.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدسعیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد، با اشاره به فراگیر بودن سیل و غافلگیر شدن مردم و مسئولان، لزوم سرعت عمل در حوادث را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: در وضعیت بحرانی باید با هم‌افزایی و اولویت بندی و بسیج همه ظرفیت‌ها و امکانات بر بحران غلبه کرد.

وی گفت: مسئولان، ملت ایران و سیل زدگان از این آزمون الهی سربلند بیرون آمدند که رهبری از آن به عنوان قدرت بسیج شوندگی ملت ایران تعبیر کردند.

امام جمعه قم با اشاره به آمادگی ملت برای حضور در صحنه به صورت خودجوش گفت: باید مسئولان از این روحیه استفاده کنند، چرا که این روحیه نشانه توانمندی ملت در عبور از بحران‌هاست.

تولیت حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به اینکه وضعیت بحرانی در برخی از استان‌ها نظیر خوزستان ادامه داشته و لرستان هنوز به وضعیت پایدار نرسیده است افزود: همچنان به وحدت عمل مسئولان کشوری و لشکری و همت آحاد ملت برای کمک رسانی نیاز است.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی با بیان اینکه باید استان‌های معین به سرعت وارد عمل شوند و استان قم نیز به عنوان معین استان لرستان تعیین شده است ادامه داد: جلسه ستاد کمک‌های مردمی به مناطق سیل زده در حرم مطهر برگزار شد و ضروری است که گروه‌های جهادی و آحاد مردم از همین ستاد کمک‌های خود را ارسال کنند.

وی آینده نگری و جلوگیری از تکرار این حوادث و تقویت زیرساخت‌ها برای غلبه برای حوادث طبیعی اقتضای تدبیر، عقلانیت و مدیریت کارآمد است، اظهار کرد: باید علل سیل امسال از سوی کمیته‌های علمی به صورت دقیق بررسی شوند تا در آینده گرفتار چنین حوادثی نشویم.

امام جمعه قم با تاکید بر ضرورت جبران خسارات ناشی از سیل گفت: رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور در خصوص بازسازی خانه‌ها، ارائه کمک‌های بلاعوض و اختصاص وام برای زمین‌های کشاورزی و دامداری‌ها قول داده اند که باید خسارت‌های واقعی به قیمت روز ارزیابی شده و به آسیب دیدگان پرداخت شود.

وی با تقدیر از اطلاع رسانی دقیق و به هنگام مدیریت بحران از صداوسیما گفت: مردم باید اطلاعات مربوط به سیل را از مجاری رسمی و رسانه ملی دنبال کنند. دشمنان به دنبال بزرگنمایی مشکلات بوده و نابسامانی‌ها را می‌خواهند به ناامنی تبدیل کنند تا با سیاه نمایی از حضور ملت در ۲۲ بهمن انتقام بگیرند.

امام جمعه قم فرارسیدن میلاد حضرت عباس(ع) و روز جانباز را تبریک گفت و افزود: جانبازان یادگاران عرصه‌های دفاع از دین و ولایت هستند.

وی با بیان اینکه در آغاز سال ۹۸، ۲۴ استان کشور به ویژه استان‌های فارس، گلستان، خوزستان و لرستان درگیر سیل شدند و ملت به نوعی دچار گرفتاری و مصیبت ناشی از جان باختن تعدادی از هموطنان شدند بیان کرد: تسلیت به مصیبت دیدگان عرض می‌کنم که در این حوادث نکته‌های فراوانی نهفته است.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی با تاکید بر اینکه مردم و مسئولان قادرند به نحو احسن از شرایط موجود عبور کنند، گفت: در آمریکا چندی پیش مردم گرفتار سیل و آتش سوزی شدند ولی هنوز کاری برای مردم خودشان نکردند در عین حال ناجوانمردانه تحریم‌ها را برای کمک به سیل زدگان تعمیم دادند و این ظلم آشکار از سوی حیوانات انسان نما نظیر ترامپ است.