در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

کمالوندی: در برجام و پروتکل صحبت از سایت نظامی نشده است

به گزارش نویدتهران،سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به برخی اخبار مبنی بر بازدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مراکز نظامی ایران گفت: در برجام و پروتکل[الحاقی] صحبت از سایت نظامی نشده است.
بهروز کمالوندی امروز در حاشیه بازید اصحاب رسانه از مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن(نطنز) و در جمع خبرنگاران در واکنش به برخی اخبار مبنی بر بازدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: در برجام و پروتکل[الحاقی] صحبت از سایت نظامی نشده است.

وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به روی مواد هسته‌ای نظارت دارد و پادمان به منزله‌ کنترل مواد هسته‌ای است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: پادمان یعنی حسابرسی مواد هسته‌ای و پروتکل[الحاقی] یک قدم جلوتر از پادمان بوده و تجهیزات چرخه سوخت را هم کنترل می‌کند.

وی ادامه داد: بازطراحی راکتور اراک نیز به لحاظ زمانی جلوتر است و کارخانه آب‌سنگین به خوبی کار می‌کند.

کمالوندی همچنین گفت:خیلی مهم است اطلاعاتی‌ که رسانه‌ها به مردم می‌دهند درست باشد و نباید در دام رسانه‌ای طرف مقابل قرار بگیریم.

وی افزود: دو مسئول رده‌بالای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موضوعات مثبتی گفتند و اینکه آژانس بنا ندارد سراغ حوزه نظامی برود و اگر آمریکا می‌خواهد برجام را برهم بزند٬ بزند؛ ولی از آژانس سواستفاده نکند. آمانو حرف دو پهلو زد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: الان هیچ بحثی٬ موضوعی و سوالی در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای در یک سایت نظامی؛ کما اینکه اگر در گذشته ذهنیتی هم بود الان آن ذهنیت هم وجود ندارد که بخواهد چیزی مطرح شود.

کمالوندی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات آمانو مبنی براینکه آژانس در صورت داشتن اطلاعات معتبر و نگرانی از فعالیت های اعلام نشده می تواند از سایت های مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران بازدید کند٬‌گفت: ما یک چهارچوبی برای تعاملاتمان با آژانس داریم این چهارچوب یا پادمان هست، پرتکل و بعضی موارد برجامی هم هست. در هیچ کدام از اینها صراحتا اینکه دسترسی به سایت نظامی باشد. هیچ وقت نبوده و نداشتیم .

وی افزود: در عین حال آژانس برای بررسی بر مبنای یکسری اطلاعات با ما صحبت می کند و ما القاعده به عنوان یک کشوری که عضو آژانس هست باید سوالات و ابهامات را پاسخ دهیم و این کاری است که صورت گرفته و صورت می گیرد.

کمالوندی گفت: در گذشته مطالب و داستان سرایی هایی درباره مسائل نظامی شده بود که ما گفتیم که هر مطلبی دارید این مطالب را مطرح کنید و با یک بازدید مدیریت شده که خود آقای آمانو بودند و با نمونه برداری های کنترل شده باعث شد که این پرونده آن موقع برای همیشه بسته شود و بنابراین اکنون هیچ بحث و موضوع و سوالی درباره مسائل هسته ای در یک سایت نظامی وجود ندارد و در گذشته هم فقط ذهنیت بوده که اکنون همان ذهنیات هم وجود ندارد که بخواهد چیزی مطرح شود .

وی افزود: طرح موضوعاتی که اصلا وجود ندارد از جانب برخی کشورها به ویژه امریکا و بعضی اشخاص و شخصیت های ضد برجام با هدف و نیت مثبت صورت نمی گیرد و باید دید که با چه هدفی این مطالب را مطرح می کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: مفهوم اظهارات آمانو این نیست که از سایت نظامی بازدید می شود اما همچنین تحلیلی را می زنند و متاسفانه برخی رسانه های ما عین اآن را تکرار می کنند.بارها عرض کرده ام که رسانه های ما مراقب باشند.مطالبی که در رسانه های بین المللی می آید جهت دار است و با هدف خاص است.

وی اظهار داشت: تعاملی که ما اکنون با آژانس داریم یک تعامل مثبت است. گزارشات خوب است. درست این مطالب زمانی مطرح می شود که آثار خوبی در دنیا گذاشته شده و ایران هراسی از بین رفته را می خواهند به نحوی زنده کنند. باید مراقب باشیم که خودمان با فضا دادن به این نوع حرف ها باعث نشویم فضای تلخی را در دنیا بر علیه خودمان و به نفع آنها ایجاد کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به بازدید خبرنگاران از مجتمع شهید احمدی روشن گفت:هدف از این بازدید، اطلاع رسانی اژ فعالیت های جاری مجتمع های هسته ای است که در تور دو روزه انجام میشود.

کمالوندی در خصوص مجتمع نطنز گفت: فعالیت های مجتمع نطنز به خوبی در حال پیشرفت است و تنها یک سوم از ماشین ها فعال نیستند که اگر فعال هم بود مقدار مورد نیاز برای تولید را فراهم نمیکرد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص دوربین هایی که آژانس در مجتمع های هسته ای ایران قرار داده است، گفت: این دوربین ها به هیچ عنوان آنلاین به آن معنا که گفته میشود نیست و تنها در داخل مجتمع قرار دارند، بازرسان آژانس به صورت دوره ای با حضور در ایران دوربین ها را چک میکنند و حتی مموری ها را نمی توانند از ایران خارج کنند.