رئيس پليس فتا تهران بزرگ خبر داد؛

کلاهبردار با ۳۴۰ شاکی به دادسرا معرفی شد

به گزارش نویدتهران، رئيس پليس فتای پایتخت از دستگیری کلاهبردار پيامکي با ۳۴۰ شاکی خبر داد و گفت: متهم با ارسال پیامک های قطع شدن یارانه، دریافت سبد کالا و … از کاربران اینترنتی کلاهبرداری می کرد.

سرهنگ تورج کاظمي در گفت‌ وگو یی بیان داشت: سیزدهم تیرماه مردي ۳۳ ساله با در دست داشتن پرونده ای از دادسراي « ناحيه ۳۱ تهران » به پليس فتا مراجعه و اظهار داشت، پيامکي در خصوص دريافت سبد کالا دریافت کردم که پس از ارتباط با ارسال کننده پیام، من را به درگاه بانک هدایت و پس از وارد کردن اطلاعات کارتم مبلغ ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال از حسابم به صورت اينترنتي کسر شد.

رئيس پليس فتا تهران بزرگ گفت: پس از ثبت شکایت بررسی موضوع در اختیار تیم تخصصی پلیس فتا قرار گرفت و در ادامه تحقیقات پلیسی شکایت های مشابهی به این پلیس ارجاع شد.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه ۳۴۰ پرونده دیگر نیز در این رابطه به پلیس ارجاع شد، گفت: با توجه به ابعاد گسترده پرونده و تعدد مال باختگان مراتب در اولويت کار کارشناسان پليس قرار گرفت و با به دست آوردن سرنخ هايی از متهم ، کارآگاهان پلیس فتا موفق شدند هویت متهم را که با زيرکي فوق العاده و با استفاده از کليد واژه هاي مناسب و مخاطب پذير توانسته است کاربران زيادي را در دام خود بيندازد، شناسایی کنند.

وی تصریح کرد: در شاخه دیگری از تحقیقات پلیسی، کارآگاهان موفق شدند مخفیگاه متهم را که جوانی ۲۵ ساله ساکن محدوده میدان امام حسین بود شناسایی کنند و به دست آوردند که متهم در خوابگاه های مجردی این محدوده سکونت دارد.

سرهنگ کاظمی با بیان اینکه نتیجه تحقیقات انجام شده به مرجع قضائی انعکاس و دستور دستگیری متهم اخذ شد، گفت: تیمی از ماموران برای دستگیری وی اعزام و موفق شدند او را در مخفیگاهش دستگیر کنند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ ادامه داد: در ادامه تحقیقات پلیسی مشخص شد که متهم ۱۰ درگاه جعلي مربوط به بانک هاي مختلف طراحی کرده و در این رابطه بيش از ۳۶۰ فقره شماره کارت بانکي به همراه اطلاعات درج شده بر روي کارت ها کشف شده است.

وی با بیان اینکه متهم در بازجویی های تخصصی به کلاهبرداری از شهروندان با ارسال پیامک تحت عناوین سبدکالا، قطع شدن يارانه ، کمک به کودکان بهشت و کارت سوخت اعتراف کرد، افزود: با تکمیل پرونده متهم به همراه ۳۴۰ شاکی به دادسرا معرفی شد.

رئيس پليس فتا تهران بزرگ در پايان به شهروندان هشدار داد: مراقب شگرد هاي جديد کلاهبرداران در فضاي مجازي باشيد. برخي از افراد شياد و سود جو با طراحي سايت، کانال و گروه هايي در شبکه هاي اجتماعي درصدد تشويق و ترغيب کاربران نسبت به کمک مالي به موسسه هاي خيريه و افراد بي سرپرست، انجمن حمايت از بيماران خاص، ثبت نام در سايت هدفمندي يارانه­ ها و سهام عدالت، ثبت نام کارت سوخت، تبليغ و فروش سوالات امتحانات نهايي و کنکور، نرم افزارهاي نذري ياب درفضاي مجازي اقدام به کلاهبرداري در فضاي مجازي مي کنند که هوشیاری شهروندان در وقوع این جرایم بسیار موثر است.