رئیس پلیس فتا استان یزد خبر داد:

کلاهبرداری در قالب وام 100 میلیونی بدون ضامن در کمتر از ده روز

به گزارش نویدتهران،رئیس پلیس فتا استان یزد از دستگیری فردی خبر داد که با درج آگهی در یکی از شبکه‌های اجتماعی سعی در فریب شهروندان از طریق اعطای وام با شرایط مناسب و پرداخت فوری را داشت.
سرهنگ دوم مرتضی ابوطالبی گفت: یکی از این شگردها مجرمان سایبری برای سوءاستفاده از شهروندان، پرداخت وام با عناوین وسوسه‌انگیز است.

وی افزود: فردی با در دست داشتن مرجوعه قضایی با مراجعه به پلیس فتا اعلام داشت که با رؤیت آگهی با موضوع ارائه وام فوری با تسهیلات عالی و بدون ضامن در یکی از گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی و به دلیل نیاز مالی شدید اقدام به برقراری ارتباط با وام‌دهنده نمودم.

این مقام انتظامی بابیان اینکه کلاه‌بردار با ارائه مدارک جعلی فعالیت خود را قانونی جلوه داده و اعتماد شاکی را جلب می‌نمایند، ادامه داد: شاکی فریب کلاه‌بردار را خورده و مبلغ 12 میلیون تومان به‌عنوان پیش‌پرداخت و … به‌حساب متهم طی 5 مرحله واریز نموده است.

سرهنگ ابوطالبی گفت: متهم در مقابل، متعهد می‌شوند طی ده روز وام به مبلغ 100 میلیون تومان را به‌حساب شاکی واریز نمایند، ولی باگذشت حدود دو هفته متهم با بهانه‌های مختلف از شاکی پول دریافت می‌نموده که وی به موضوع مشکوک شده و اقدام به شکایت نموده است.

رئیس پلیس فتا استان یزد به شهروندان توصیه کرد: هم‌وطنان توجه لازم را داشته باشند که برای دریافت وام حتماً به بانک مراجعه نمایند و به‌هیچ‌عنوان به تبلیغاتی که در فضای مجازی یا شبکه‌های اجتماعی می‌شود اعتماد نکنند، و توجه داشته باشند که بانک‌ها هیچ‌گونه تبلیغاتی در فضای مجازی برای پرداخت وام یا تسهیلات به این شیوه ندارند و این تبلیغات از سوی کلاه‌برداران منتشر می‌شود.

وی بابیان اینکه هم‌وطنان با ارائه اطلاعات شخصی از طریق فرم‌های جعلی از سوی کلاه‌برداران با عناوین مختلف، این موارد را جمع‌آوری کرده و در مراحل بعدی اهداف مجرمانه از اطلاعات در دسترس سوءاستفاده می‌نمایند، تأکید کرد: به‌هیچ‌عنوان به این تبلیغات اعتماد نکرده و اطلاعات خود را با پر کردن فرم‌های دروغین در اختیار کلاه‌برداران نگذارید، چراکه این افراد با جمع‌آوری اطلاعات شما به دنبال اجرای اهداف مجرمانه خود هستند که این کار به آن‌ها کمک می‌کند.

رئیس پلیس فتا استان یزد در پایان از هم‌وطنان درخواست کرد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند.