رئیس پلیس فتا استان خوزستان مطرح کرد:

کلاهبرداری از طریق درج آگهی در سایت‌های واسط

به گزارش نویدتهران،رییس پلیس فتا استان خوزستان با بیان اینکه با گسترش روز افزون اینترنت، ضریب نفوذ آن نیز در بین افراد جامعه افزایش یافته و نیازهای جدیدی در این زمینه احساس می‌گردد، که منجر به ایجاد سایت­‌ها و به وجود آمدن سرویس­‌های گوناگونی شده است، گفت: ایجاد سایت‌­های آگهی آنلاین نیز در پاسخ به همین نیازها راه اندازی شده و کمک بزرگی به عرضه مستقیم کالا توسط افراد بدون دخالت واسطه و دلال نموده است.
سرهنگ شاهین حسنوند در گفت‌و‌گویی اظهار کرد: در این سایت­‌ها فردی که کالایی برای فروش دارد اقدام به ثبت آگهی می­‌کند و از طرفی دیگر خریدار با مراجعه به سایت­ و جستجوی کالای مورد نیاز خود، با آگهی دهنده تماس گرفته و به صورت مستقیم و بدون دخالت شخص ثالث باهم معامله می­‌کنند.

وی افزود: دست کلاهبرداران و سودجویان فضای سایبری، از این امکان نیز دور نمانده و این مجرمان سعی دارند تا با روش‌­ها و شگردهای گوناگون اهداف شوم خود را عملی سازند.

سرهنگ حسنوند ادامه داد: مصداق این‌گونه کلاهبرداری­‌ها پرونده ایست که چندی پیش در این پلیس تشکیل شد که در آن شاکی اذعان داشت از طریق یکی از سایت‌های آگهی آنلاین از وی کلاهبرداری شده و خواستار رسیدگی به شکایت خود شد.

رییس پلیس فتا خوزستان تصریح کرد: این شخص در تشریح شکایت خود اظهار داشت، جهت خرید خودرو به آگهی­‌های منتشر شده در یکی از سایت­‌های آگهی آنلاین مراجعه کرده و با شماره تلفن یکی از آگهی ­‌دهنده­‌ها تماس گرفتم. شخص آگهی­‌ دهنده اعلام داشت در صورتی که قصد خرید خودرو را دارید بایستی مبلغ 3 میلیون ریال به شماره کارت بانکی که اعلام می­‌کنم، واریز نمایید تا خودرو را برایتان نگه دارم. بنده نیز به وی اعتماد نموده و مبلغ را برایش واریز نمودم و بعد از مدتی که از وی خبری نشد، متوجه شدم شخص آگهی دهنده کلاهبردار می‌­باشد.

این مقام ارشد انتظامی بیان کرد: لذا پرونده مقدماتي در دستور کار کارشناسان اين پليس قرار گرفت و پس از ثبت اظهارات شاکي و بررسي‌هاي اوليه پرونده تشکیل شد. با ادامه تحقیقات و بررسی‌های تخصصی و ردگيري مبالغ کلاهبرداری شده، هویت متهم شناسایی شد و مشخص گرديد شخصي به هويت ش.ع، اقدام به کلاهبرداری نموده است.

وی با اشاره به بازداشت متهم، افزود: با مشخص شدن حساب بانکي فعال وي و با دستور مقام محترم قضايي، مبلغ مذکور که در حساب وی مسدود شده بود به حساب شاکي عودت داده شد. متهم نيز همراه پرونده متشکله جهت سير مراحل قانوني و اخذ نيابت قضايي تحويل مقام محترم قضايي گرديد.

سرهنگ حسنوند در پایان گفت: نکته­‌ای که لازم است شهروندان رعایت کنند این­‌ است که در بستر اینترنت و فضای مجازی از اعتماد بی­‌جا به دیگران خودداری کرده و به هیچ وجه قبل از دریافت کالا و اطمینان از صحت و سلامت آن، مبلغی را تحت هیچ عنوانی پرداخت نکنند.

رئیس پلیس فتا استان خوزستان در پایان گفت: از شهروندان می‌خواهیم‌، در صورت اطلاع از هرگونه فعاليت مجرمانه در فضای مجازی يا پيام رسان‌های موبايلی مراتب را از طريق نشانی پليس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش كنند.