رئیس پلیس فتا استان خوزستان خبر داد:

کلاهبرداری از طریق ایجاد کانال در شبکه‌های اجتماعی

به گزارش نویدتهران،رییس پلیس ­فتا استان خوزستان گفت: امروزه ‌اینترنت یکی از اجزای اصلی زندگی انسان‌ها شده است و بسیاری از کارهای مهم و ضروری از این طریق انجام می‌شود. بنا براین رعایت نکات امنیتی در این شبکه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که در صورت بی‌احتیاطی،ممکن است اطلاعات شخصی شهروندان به دست افراد ناشناس افتاده و از آن سوءاستفاده شود.
سرهنگ حسنوند اظهار کرد:در همین رابطه چندی پیش شخصي ساکن یکی از شهرهای استان با در دست داشتن مرجوعه قضايي به پليس فتا مراجعه و بيان داشت در شبکه‌های اجتماعي عضو کانال فروش سراميک شدم و اقدام به خريد سراميک به مبلغ 52 میلیون ريال نمودم.

وی افزود:مالباخته پس از واريز مبلغ مذکور به حساب اعلامي از طرف مدير کانال،کالای مورد نظر خود را دریافت ننموده و با تماس با مدیر کانال نیز پاسخی دریافت نکرده است.مالباخته با ارائه این توضیحات خواستار رسیدگی پلیس به این کلاهبرداری شد.

این مقام ارشد انتظامی بیان کرد: ضمن تشکيل پرونده موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت و با بررسي­‌هاي تخصصی بعمل آمده از این کانال و اقدامات فني صورت گرفته متهم شناسايي شده و با توجه به محل سکونت وی پرونده جهت ادامه رسيدگي به دادسرا ارسال گرديد.

سرهنگ حسنوند خاطرنشان کرد: خریدهای اینترنتی، انتقال وجه و رد و بدل کردن اطلاعات از دیگر کاربردهای اینترنت می­‌باشد و لازم است برای خرید و فروش در فضای مجازی نکات مهمی را رعایت کرد.از مهمترین نشانه‌­های سایت­‌های معتبر برای خرید و فروش، داشتن نماد اعتماد الکترونیکی است و نباید برای خرید کالاهای مورد نیاز خود از کانال­‌ها و یا گروه‌­ها در شبکه‌­های اجتماعی استفاده کرد. همچنین درگاه‌های پرداخت باید حتما از پروتکل https استفاده کرده باشند.

وی در پایان گفت :از شهروندان می‌خواهیم‌، در صورت اطلاع از هرگونه فعاليت مجرمانه در فضای مجازی يا پيام رسان‌های موبايلی مراتب را از طريق نشانی پليس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش كنند.