سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارزخبر داد:

کشف و انهدام باند قاچاق طلا

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز: سربازان گمنام امام زمان (عج) باند بزرگ قاچاق مصنوعات طلا از ترکیه به داخل کشور را شناسایی و منهدم کردند.
با بیان اینکه در این باند ۲۳ نفر دستگیر شده اند گفت: ۱۶ نفر در استان آذربایجان غربی، ۵ نفر در استان اصفهان و ۲ نفر در استان کردستان در بازداشت به سر می برند.
وی افزود: دستگیرشدگان در استان آذربایجان غربی اعتراف کردند در یکسال گذشته از طریق جاسازی مصنوعات طلا در اتوبوسهای مسافربری طی ۱۲ مرحله مبادرت به واردات ۲۵۴ کیلو و ۴۰۰ گرم طلا به داخل کشور کرده اند.

به گزارش نوید تهران،سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه ارزش محموله کشف شده ۱۵ میلیارد تومان است افزود: براساس اعترافات این افراد ، بر روی برخی از این مصنوعات کد کارگاههای داخلی ایران حک و بعنوان کالای ایرانی در بازار به فروش می رسیده است.

وی با اشاره به اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مبارزه با قاچاق طلا گفت: برآورد می شود که در سال ۹۴ حدود ۳ میلیارد دلار طلا به کشور قاچاق شده باشد به همین خاطر این ستاد تمهیدات ویژه ای را برای مبارزه با آن در نظر دارد.

وی گفت: حذف دریافت مالیات بر ارزش افزوده در صورت ورود موقت طلای خام و شمش به شرط صادرات، یکی از این موارد است که ازجانب دولت ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه دریافت ارزش افزوده از خود طلای ساخته شده باید محدود به اجرت ساخت و نه کل ارزش طلا شود گفت: در این رابطه نیز ستاد در حال رایزنی با دولت است تا پس از تصویب در دولت از این پس فقط از اجرت ساخت ، ارزش افزوده گرفته شود.

کشف ۲۰ تن خشکبار قاچاق از مرز افغانستان

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کشف یک تریلر حاوی مغز بادام ، مغز گردو و کشمش افغانستان در استان یزد خبر داد.

قاسم خورشیدی گفت: این محموله یک میلیارد تومان ارزش داشته است.

وی با اشاره به اینکه به تدریج به بازار شب عید نزدیک می شویم و به همین خاطر ستاد مبارزه با قاچاق کالا تمهیدات ویژه ای را برای مبارزه با کالاهای قاچاق مورد نیاز مردم در شب عید در نظر گرفته است گفت: به ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم که از حالا برای بازار شب عید تمهیدات لازم را بیندیشند.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بر این اساس اعلام شده است که تقاضای مردم برآورد شده و متناسب با آن کالای داخلی و در صورت کفایت نکردن ، کالای خارجی از مبادی رسمی و قانونی وارد کشور شود تا زمینه برای جولان کالاهای قاچاق در بازار شب عید بوجود نیاید.

خورشیدی گفت: همچنین دستگاههای کاشف موظف شده اند که کنترلهای خود را برای تنظیم بازار شب عید در مبادی ورودی و خروجی کشور شدیدتر کنند.

سیگار سال آینده با کد رهگیری وارد بازار می شود

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از ابتدای سال آینده همه سیگارهای تولید داخل و وارداتی قانونی از مبدا تولید، شناسه کالا و کد رهگیری دریافت و سپس وارد بازار خواهد شد.

قاسم خورشیدی افزود: به این ترتیب به نظر می رسد ورود سیگار قاچاق به کشور تا حد زیادی کنترل شود.

وی گفت : در ۹ ماهه امسال یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نخ سیگار قاچاق کشف شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰۰ درصد رشد نشان می دهد .

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: برآوردها نشان می دهد که مصرف سالانه کل کشور ۵۵ میلیارد نخ سیگار است که با توجه به برنامه ریزی ها امسال حدود ۴۵ میلیارد نخ یعنی بیش از ۸۰ درصد نیاز از محل تولیدات داخلی تامین می شود .

وی گفت : با توجه به تشدید مبارزه در این بخش انتظار می رود که امسال شاهد کاهش محسوس حجم قاچاق سیگار به داخل کشور باشیم .

خورشیدی با اشاره به تقاضا برای برخی از نشان های تجاری معروف سیگار در کشورمان افزود: در همین زمینه وارد مذاکره و تعامل با وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای بررسی امکان تولید مشترک در داخل با این برند ها و یا نحوه واردات قانونی این محصولات به داخل کشور هستیم و خوشبختانه این مذاکرات روند خوبی را طی می کند.