وزیر جهاد کشاورزی:

کشاورزی ایران با تکمیل پروژه های آب و خاک متحول خواهد شد

به گزارش نویدتهران،وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: پروژه های آب و خاک بزرگی در نقاط مختلف کشاورزی در حال اجراست که با تکمیل انها چهره حوزه کشاورزی متحول خواهد شد.

محمود حجتی در نشست اقتصاد مقاومتی استان ایلام اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، توان مالی بانک ها محدود است و نمی توان از بانک ها انتظارات چندانی داشت.

وی یادآور شد: یکی از موضوع های مهم کلان کشوری افزایش نرخ ارز است که عده مخالفت این طرح بوده و خواستار ثبات یا کاهش نرخ ارز هستند درحالی که افزایش نرخ ارز با وجود بروز مشکلات احتمالی اما موجب رشد اقتصاد در بازارهای داخلی و خارجی و توسعه تولید و اشتغال در کشور خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید سرمایه گذاری های بخش خصوصی در حوزه های صنعت، کشاورزی و سایر بخش ها افزایش یابد، میزان سرمایه گذاری های کنونی چندان چشمگیر و قابل توجه نیست که نیازمند افزایش است.

حجتی افزود: دولت به منظور ایجاد مشاغل خرد زود بازده مبلغ یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات برای روستاییان در نظر گرفته که با پرداخت این وام ها می توان صنایع کوچک تولیدی، صنایع دستی، گردشگری، کشاورزی و … ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه ایجاد و توسعه زیرساخت های عمرانی چون گاز، راه، برق و … به توسعه مناطق محروم کمک کرد، قول مساعد داد که طرح های زیرساختی استان همچون راه ها و گلوگاه های مهم استان ایلام را در سطح ملی پیگیری کند.

وی به موضوع احداث خط راه آهن در استان نیز اظهار کرد: خط راه آهن تنها در صورت وجود کارخانه ها و‌ واحدهای کلان تولیدی و صنعتی برای استان های مبدا سودآوری و صرفه اقتصادی خواهد داشت و نیز راه آهن زمان بر و دیر بازده است و باید احداث راه ها به‌جای راه آهن در اولویت قرار بگیرد.

حجتی به موضوع آب و‌ خاک نیز اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر پروژه های کلان آب و خاک با حمایت رهبری، دولت و مجلس در کشور ایجاد شده که در تاریخ کشاورزی ایران بی سابقه است و این بیانگر استفاده بهینه از منابع و ظرفیت های داخلی است.

وی اولویت قراردادن طرح های پتروشیمی به جای نفت و گاز به عنوان محور توسعه، ایجاد زنجیره های تولید در حوزه های مختلف صنعت و کشاورزی و سایر بخش ها، ایحاد کریدورهای مرزی برای افزایش رونق صادرات کالا را از راه های توسعه کشور برشمرد و بر شناسایی منابع و‌ظرفیت ها و‌استعدادهای کشور در زمینه های مختلف تاکید کرد.