معاون کل وزارت بهداشت:

کرونا وارد ایران نشده، مردم نگران نباشند

به گزارش نویدتهران،معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه ویروس کرونا وارد کشور نشده است، گفت: مردم نگران نباشند.

دکتر ایرج حریرچی در گفت و گویی بیان داشت: وزارت بهداشت با هماهنگی نیروی انتظامی، مسافران از مبدأ چین را در همه فرودگاه ها و مرزهای دریایی از نظرعلائم بیماری کنترل می کند.

وی با اشاره به ارائه آموزش به کسانی که از ایران به مقصد کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی خارج می شوند، گفت: سیستم بهداشتی و درمانی در داخل آماده است و پروتکل و راهنمای بالینی نحوه تشخیص و مقابله با این ویروس به زبان انگلیسی و فارسی چند روز قبل منتشر و ابلاغ شده است و با سازمان بهداشت جهانی نیز در ارتباط هستیم..

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی شرایط اورژانسی برای نیاز به اقدام بین المللی را اعلام نکرده است، افزود: این ویروس از ویروس های معمولی سرماخوردگی است و فقط تغییر ژنی رخ می دهد.

دکترحریرچی اظهار کرد: سرایت این ویروس بالاست اما مرگ زایی آن نسبت به سایر ویروس همگون نسبتاً پایین تر است و در حال حاضر از حدود سه هزار نفر مبتلا به این ویروس ۸۰ نفر فوت کرده اند.

وی با بیان اینکه ما در داخل کشور با اقدامات فوری از ورود این ویروس به کشورمان پیشگیری می کنیم، افزود: اکثر مسافران ما از محل شهرهای آلوده قرنطینه نیستند و فقط ۱۲ نفر دانشجو داشتیم که مراقبت کردیم و جای هیچ نگرانی نیست.

معاون کل وزارت بهداشت با اعلام اینکه این ویروس وارد کشور نشده است، ابراز داشت: مردم نگران نباشد و می توانند همان مراقبت های معمولی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه داروی این ویروس ساخته نشده و در حال حاضر از داروهای ضد ویروسی دیگر استفاده می شود، افزود: از میان مبتلایان فقط دو تا سه درصد آنها قابل درمان نیستند که عمدتاً افراد بالای ۷۰ تا ۸۰ سال هستند.

دکترحریرچی در پایان ابراز داشت: دولت چین اعلام نیاز به سازمان بهداشت جهانی و یا ایران نکرده و خودش اقدامات لازم را انجام داده است.