سخنگوی وزارت امور خارجه:

کره‌شمالی در مذاکره با آمریکا هوشیار باشد

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه ، آمریکا را دارای پیشینه ‘کارشکنی، تخطی و خروج از تعهدات دوجانبه و چندجانبه بین‌المللی’ دانست و به دولت کره شمالی توصیه کرد: با هوشیاری کامل در مذاکرات با آمریکا ورود کند.

بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی گفت: موضع ایران در این رابطه کاملا روشن است و تغییری در آن انجام نشده، ما علاقه‌مندیم در شبه جزیره کره مثل سایر نقاط جهان صلح و ثبات و امنیت برقرار باشد و هر گامی به این روند کمک کند و نیز به توسعه اقتصادی و رفاه این منطقه از آن استقبال می‌کنیم.
وی تاکید کرد: با توجه به پیشینه و تاریخ رفتار و روابطی که از آمریکا می‌شناسیم به ویژه از شخص آقای ترامپ که در مدت ریاست‌جمهوری‌اش اقداماتی مبتنی بر کارشکنی، خروج از توافق‌ها و قراردادها و تخطی از تعهدات انجام داده است به ویژه در رابطه با برجام، نگاه خوش‌بینانه‌ای به این مساله نداریم و معتقدیم دولت کره باید با هوشیاری کامل در این خصوص برخورد کند چرا که ماهیت حاکمیت آمریکا ماهیتی نیست که بتوان خوش‌بینانه درباره آن قضاوت کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما از صلح و امنیت که به نفع مردم شبه جزیره است، حمایت می کنیم ولی به رفتارهای آمریکا با بدبینی نگاه می کنیم.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره خروج آمریکا از برجام و خروج برخی شرکت های اروپایی از ایران و نقش معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: ما این موضوع را در رسانه ها می شنیدیم که شرکتی پس از برجام در ایران حضور نداشته و برجام دستاوردی به همراه خود نداشته است.
وی افزود: با خروج آمریکا از برجام و اعلام اینکه تحریم های آمریکا بر می گردد، برخی شرکت های اروپایی مواضعی را اتخاذ کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: شرکت های اروپایی مهلت ۹۰ و ۱۲۰ روزه دارند تا تحریم ها مجدد برگردد و باید صبر کرد و منتظر ماند که چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و اینکه نتیجه مذاکرات ایران با شرکای خارجی خود چه می شود. وزارت امور خارجه به عنوان تسهیل کننده شرایط در کنار دیگر دستگاه ها خواهد بود.