رئیس قوه قضاییه در جمع روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها:

کرامت باید در دستگاه قضایی نهادینه شود

به گزارش نویدتهران، رئیس قوه قضاییه خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها، گفت: در شناخت حکم خدا، موضوع، شناخت حکم و تناسب بین موضوع و حکم و اراده و تصمیم و رای و حکم فقط باید خدا را دید و به خدا اندیشید و این اساس کار در دستگاه قضایی است و حکم، حکم الهی و حکمی است که مورد پسند و رضایت خداوند متعال می‌باشد.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در نشست با روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها با تبریک و تهنیت اعیاد شعبانیه و میلاد با سعادت امام زمان (عج) ابراز امیدواری کرد که خداوند متعال به برکت این مولود با برکت، برکاتش را بر جمع ما و نظام مقدس اسلامی نازل فرماید.

آیت الله رئیسی با قرائت آیه “وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ” گفت: خداوند متعال نعمت‌های بسیاری بر ما ارزانی داشته است و هرگز قادر به شمارش این نعمت‌ها نخواهیم بود؛ غرق در نعمت هستیم؛ اما در میان این نعمات، نعمت‌هایی هم هست که خداوند متعال به بشریت مرحمت فرمود که این نعمت‌ها نعمت‌های ممتاز است و آن‌ها را همراه با منت بیان کرده است.

نعمت وجود ولایت الهیه و وجود امام و حجت خداوند، برترین و والاترین نعمتی است که خداوند به بشریت داده است

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه از نعمت‌های بزرگی که خداوند همراه با منت در آیات قرآن بیان می‌کند، نعمت‌های امامت و رسالت هستند، ادامه داد: جریان امامت جریان مستمر، همیشگی و دائمی بر خلایق و بندگان است و همواره این نعمت وجود دارد، به قول برخی از بزرگان اگر جامع بین رسالت و امامت را بگیریم، ولایت جامع آن می‌شود؛ یعنی نعمت ولایت نعمت ممتازه الهی است که همراه با منت بیان شده است.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: نعمت وقتی بسیار بزرگ باشد، همراه با منت است، لذا نعمت امامت نعمت بسیار بزرگی است و اگر همه نعمت‌هایی که خداوند به ما ارزانی داشت، می‌بود، اما این یک قلم نمی‌بود، زندگی ما با یک تبصره مثل زندگی همه موجودات عالم بود و آن تبصره آن است که اگر ما اعتقاد نمی‌داشتیم به اینکه وجود حجت خداوند در زمین نه فقط در امور اجتماعی و تشریعی اثر گذار است، بلکه در تکوین هم اثرگذار است، حیات ما حیات طیبه نبود.

رئیس دستگاه قضا گفت: این اعتقاد ماست که نبودن حجت فقط نظام تشریع را مختل نمی‌کند، بلکه نظام تکوین را هم مختل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: نعمت وجود ولایت الهیه و وجود امام و حجت خداوند، برترین و والاترین نعمتی است که خداوند به بشریت داده است و به وجود او همه هستی و عالم شکل می‌گیرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه بالاترین نعمت امروز در این مملکت نعمت نظام اسلامی و ولایت است، گفت: ما غرق در نعمت‌های مادی و معنوی خداوند متعال هستیم؛ اما برترین نعمت امروز بر ما نعمت نظام اسلامی است که باید این نظام را که خون‌های مطهر شهیدان، جانبازی جانبازان و ایثار ایثارگران را در طول تاریخ به خود دیده است، پاسداری و صیانت کنیم.

علیرغم همه مشکلاتی که دشمنان تلاش دارند برای ما ایجاد کنند؛ آینده بسیار روشن و نورانی است

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: امروز ما به برکت گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی برکات بسیاری را داشته‌ایم که در بیانیه گام دوم رهبری معظم انقلاب اسلامی و سخنان حکیمانه ایشان بسیاری از این برکات ذکر شده است، دستورالعمل و راهبرد برای گام دوم هم تعیین شده که چگونه باید گام برداشت.

آیت الله رئیسی ضمن تقدیر از تلاش‌هایی که در جای جای کشور انجام شده است، گفت: آنچه انجام شده مربوط به یک گروه، یک حزب، یک جریان، یک دولت، یک مجلس و یک بخش از قضا نیست، بلکه مربوط به نظام جمهوری اسلامی است و همه برکات در سبد نظام اسلامی تعریف می‌شود.

وی ادامه داد: برای اینکه کاستی نداشته باشیم و از نواقص عبور کنیم و بتوانیم آینده روشن را به برکت وجود مقدس امام عصر (عج) و مکتب انتظار و دلدادگی به حجت خداوند متعال پیش رو داشته باشیم، باید قدر نظام مقدس جمهوری اسلامی را بدانیم.

رئیس قوه قضاییه گفت: البته تردید نداریم علیرغم همه مشکلاتی که دشمنان تلاش دارند برای ما ایجاد کنند؛ آینده بسیار روشن و نورانی است و آینده را زور و زر رقم نمی‌زند؛ بلکه صلاحیت صلحا و تقوای متقین رقم می‌زنند و این باور ما و وعده الهی است و آینده از آن انسان‌های صالح و با تقوا است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه هاضمه هستی هیچگونه باطلی را نمی‌پذیرد، بیان داشت: هاضمه هستی، حق را قبول می‌کند و پایداری و استحکام و قرار واقعی عالم هستی بر حق است.

آیت الله رئیسی با اشاره به آیه «یَا دَاوُودُ إِنَّا جَعَلْنَاکَ خَلِیفَةً فِی الْأَرْضِ فَاحْکُمْ بَیْنَ النَّاسِ بِالْحَقِّ» تاکید کرد: باید بر اساس حق حکم کرده و تصمیم بگیریم و حرکت کنیم.

وی با قرائت آیه «وَمَن لَّمْ یَحْکُم بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ» ادامه داد: در عالم دو نوع حکم وجود ندارد و فقط یک حکم در عالم است و آن حکمی که غیر خداست حکم نیست و در عالم فقط حکم، حکم خداست و تعلق به حضرت حق دارد و جز حکم خدا، حکمی وجود ندارد.

کشتن انسان‌هایی با عنوان و آرم مبارزه با تروریسم، در دستگاه قضایی سعودی جلوه‌ای از هواپرستی و هواخواهی است

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه باید حکم خداوند را شناسایی کرد، خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها، تصریح کرد: در شناخت حکم خدا، موضوع، شناخت حکم و تناسب بین موضوع و حکم و اراده و تصمیم و رای و حکم فقط باید خدا را دید و به خدا اندیشید و این اساس کار در دستگاه قضایی است و حکم، حکم الهی و حکمی است که مورد پسند و رضایت خداوند متعال می‌باشد.

آیت الله رئیسی افزود: رمز اینکه انسان از حکم خدا جدا و تابع هوا‌های نفسانی می‌شود، نسیان و فراموشی روز جزا است.

وی با تاکید بر اینکه معاد فراموشی انسان را به خدافراموشی و خودفراموشی می‌کشاند، به آیه «وَلَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْسَاهُمْ أَنْفُسَهُمْ» اشاره کرد و گفت: عاقبت خدافراموشی خود فراموشی است و این از آن مسائلی است که باید به خداوند پناه ببریم از اینکه معاد و خدا را فراموش کنیم که بعد دچار نسیان خویش می‌شویم و این بلا‌ها و مصائب بسیاری را به دنبال دارد.

رئیس قوه قضاییه کشتن انسان‌هایی با عنوان و آرم مبارزه با تروریسم، در دستگاه قضایی سعودی را جلوه‌ای از هواپرستی و هواخواهی عنوان کرد و گفت: گزارشات موثقی که ما داریم حاکی از این است که این افراد انسان‌هایی آزاده‌ای بودند که برای مبارزه با ظلم، اجحاف و احقاق حقوق مردم از در آزادمردی تلاش می‌کردند؛ ولی با عنوان مبارزه با تروریسم این‌ها را می‌کشند و تمام سازمان‌های بین المللی هم سکوت می‌کنند.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: از آنانی که مدعی حقوق انسان و حقوق بشر هستند می‌خواهیم بروند و تحقیق کنند و ببنید پرونده کدامیک از این افراد، پرونده تروریستی است و کجا در عالم تاکنون در برنامه کاری عربستان سعودی مبارزه با تروریسم بوده است که این دومین آن باشد.

وی ادامه داد: این‌ها همه جلوه‌های هواپرستی است که در حکومت خودکامه‌ای مثل سعودی‌ها که مورد حمایت آمریکایی‌ها و غربی‌ها هستند، اتفاق می‌افتد که باید در رابطه با این قضیه سازمان‌های مدعی حقوق انسان تحقیق کنند و ببیند کدامیک از این افراد واقعا عنوان تروریست داشته‌اند و چرا بیان نمی‌شود که اتهام و جرم کدامیک از این‌ها چه بوده است؟

تحول به یک انگیزه جدی، پشتیبانی اندیشه‌ای و راهکار‌ها و سازوکار‌های کاملا قابل اجرا نیاز دارد

رئیس قوه قضاییه افزود: موظف هستیم به اقتضای نظام اسلامی و گام دوم انقلاب، در دستگاه قضایی با نگاه به آنچه تاکنون انجام شده، نواقص و کاستی‌ها را برطرف کنیم تا حرکت قوه قضاییه به سوی ارتقا و پیشرفت بتواند با سرعت هرچه بیشتری انجام شود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه تحول یک ضرورت است که باید حتما انجام شود و نیاز به همکاری تک تک همکاران عزیز دارد، تصریح کرد: همه همکاران در این قضیه باید سهم داشته باشند و تا همکاران و مدیران خودشان در تحول شرکت نکنند، تحول اتفاق نمی‌افتد.

وی با تاکید بر اینکه تحول اگرچه نیاز به بخشنامه و دستورالعمل دارد، ولی دستورالعملی و بخشنامه‌ای نیست و تحول فقط با دستورالعمل و بخشنامه انجام نشده است، ادامه داد: تحول به یک انگیزه جدی، پشتیبانی اندیشه‌ای و راهکار‌ها و سازوکار‌های کاملا قابل اجرا نیاز دارد که با اراده قوی مدیران در بخش بخش دستگاه قضایی بتواند انجام شود.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: البته این سخن به این معنا نیست که نگاه فقط به مرکز باشد؛ بلکه تاکید می‌کنم که همکاران در استان‌ها از ظرفیت اندیشه‌های استان اعم از دانشگاه‌ها و حوزه‌ها و تشکیل نشست‌های اندیشه ورزی، استفاده کنند. در مرکز هم سازوکاری تعریف می‌شود؛ ولی نباید به آنچه در مرکز اتفاق می‌افتد بسنده کرد.

آیت الله رئیسی خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها تاکید کرد: در جهت بحث تحول حتما از نگاه‌ها و دیدگاه‌های فعال و پویا در استان‌ها بهره گیرند و با تشکیل جلسات اندیشه ورزی استانی، اگر نگاه‌هایی در رابطه با انجام تحول وجود دارد، مورد توجه قرار دهند.

وی تحول را امری ضروری دانست و گفت: به دنبال این هستیم که این موضوع در دستگاه قضایی، محقق شود و حتما انجام شود.

آیت الله رئیسی به حجم بالای پرونده‌های ورودی و موجودی پرونده در برخی واحد‌های قضایی اشاره کرد و گفت: در برخی واحد‌های قضایی، موجودی حجیمی نداریم؛ به ویژه در برخی از استان‌ها تعداد پرونده‌ها بالا نیست و مطابق آمار، بیشتر در استان‌های پرجمعیت و یا واحد‌هایی که کمبود نیروی انسانی داریم، این موضوع مشاهده می‌شود.

مسئله اطاله دادرسی موضوع دیگری بود که رییس قوه قضاییه در نشست با روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها مورد اشاره قرار داد و افزود: البته این بحث امروز نیست و سال‌های مدیدی این بحث‌ها مطرح بوده و بعضا علل، شناسایی و آسیب شناسی انجام شده است. بحث اطاله، یک مجموعه علل برون قوه‌ای و یک مجموعه علل درون قوه‌ای دارد.

وی در رابطه با جمعیت کیفری نیز یادآور شد: با عفوی که داده شد، جمعیت کیفری کاهش پیدا کرده؛ اما با قوانین موجود و بعضی از نگاه‌هایی که وجود دارد احتمال اینکه جمعیتی که الان یک مقدار کاهش پیدا کرده، بعدا در مدت کوتاهی دومرتبه جایگزین شود، وجود دارد.

قاضی شجاع و مقتدر و وظیفه شناس باید مورد حمایت قرار گیرد

آیت الله رئیسی ضرورت رضایتمندی عمومی نسبت به دستگاه قضایی را به عنوان موضوعی مهم مورد تاکید قرار داد و افزود: نامتناسب بودن برخی از برخورد‌ها در سطوح مختلف که بعضا موجب گله مندی است و همچنین برخی از مسایل پشتیبانی و اداری و مالی که در حال بررسی است، از علل ایجاد نارضایتی است.

رئیس قوه قضاییه در ادامه نکات و محور‌هایی را خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها مورد توجه قرار داد.

وی به عنوان اولین نکته حفظ کرامت را مورد توجه قرار داد و گفت: کرامت همکاران قضایی و قضات که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، باید مدنظر قرار گیرد. از کرامت قضات این است که به سخن آن‌ها توجه و دیدگاه‌های آن‌ها شنیده شود و بنا بر رفع مشکلات احتمالی آن‌ها داشته باشیم. نباید اینگونه باشد که قاضی خوب ما دچار مشکلاتی شود که رفع آن از عهده دستگاه قضایی برنیاید.

کرامت نسبت به مدعی، شاکی، متهم، وکیل و احیانا افرادی که به عنوان خانواده او نگران متهم هستند، باید حفظ شود

آیت الله رئیسی با تاکید براینکه قاضی شجاع و مقتدر و وظیفه شناس باید مورد حمایت قرار گیرد، ادامه داد: جلوه‌های کرامت فقط با سخن نیست و در عمل باید کرامت قضات حفظ شود.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه کرامت شعارم نیست، بلکه اعتقادم است، افزود: عمیقا به کرامت اعتقاد و باور دارم و معتقدم باید این کرامت نسبت به همکاران قضایی اعم از قضات و کارکنان دستگاه قضایی و کارمندان در هر سطحی، حفظ شود.

وی با بیان اینکه موضوع کرامت باید واقعا در دستگاه قضایی نهادینه شود، اظهار کرد: کرامت نسبت به مدعی، شاکی، متهم، وکیل و احیانا افرادی که به عنوان خانواده او نگران متهم هستند، باید حفظ شود و در همه سطوح این کرامت، هم نسبت به همکاران قضایی و هم نسبت به همه کسانی که به نحوی با دستگاه قضایی مرتبط هستند، باید حفظ شود.

آیت الله رئیسی از نکات مورد اشاره عموم مردم به وی را تاکید نسبت به توجه به ارباب رجوع و کرامت افرادی که با دستگاه قضایی سروکار دارند، عنوان کرد و گفت: برای نهادینه شدن این موضوع از معاونت حقوقی خواسته ام ظرف ۱۵ روز آینده دستورالعملی در مورد کرامت در چند فصل شامل ارتباط با همکاران و کارکنان و قضات و اصحاب دعوا و متهمین، در همه سطوح مرتبط با قوه قضاییه، تدوین نماید که ظرف دو هفته آماده و ابلاغ می‌شود؛ اما باید توجه داشت که کرامت شعار نیست و اعتقاد و باور عمیق ماست که باید بنابه دستورات شرع انور و قانون، مورد رعایت قرار گیرد.

توجه به حقوق عامه نکته دیگری بود که مورد اشاره رئیس قوه قضاییه قرار گرفت. وی با یادآوری این نکته که نباید منتظر ماند تا حقی ضایع شود و بعد به سراغ آن رفت، خطاب به دادستان‌های مراکز استان‌ها تاکید کرد که با توجه به دستورالعمل‌هایی که قبلا ابلاغ شده نسبت به این موضوع عنایت داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: بخشی از علل وقوع قضایای اخیر و ویرانی‌های سیلی که اخیرا در برخی استان‌ها داشتیم، در ارتباط با تضییع حقوق عامه است و بررسی‌های سازمان نظارتی و گزارش دستگاه‌های اجرایی همین این موضوع را نشان می‌دهد.

نسبت به دست اندازی به حقوق مردم حساس باشید

آیت الله رئیسی گفت: اگر در زمان خودش حقوق عامه به موقع رعایت می‌شد و وظایف دستگاه‌ها به موقع انجام می‌شد، شاهد این میزان از خسارت نبودیم و حتما بررسی‌ها نشان می‌دهد که کار‌هایی در زمان خودش انجام نگرفته و بع همین دلیل ما امروز شاهد این میزان از مشکلات هستیم.

وی رویکرد صیانتی و پیشگیرانه نسبت به مسئله حقوق عامه را خطاب به دادستان‌ها مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: نسبت به دست اندازی به حقوق مردم حساس باشید و کسانی که به هر نحو به حقوق مردم دست اندازی می‌کنند، در هر جایگاهی که هستند، نسبت به آن‌ها حساسیت جدی داشته باشید.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با هزاران نفر از کارگران در جهت ضرورت رونق تولید گفت: مقام معظم رهبری به این مضمون فرمودند که کارخانه‌ای را می‌فروشند با مبالغی که حال این مبلغ چگونه تعیین می‌شود، خودش جای بحث دارد و خود مبلغ چگونه وصول می‌شود، محل بحث است، چون اکثر آن با تسهیلات بانکی است و خریدار آورده چندانی ندارد.

وی افزود: در برخی از خصوصی سازی ها، خریدار آورده‌ای متناسب با قیمت کارخانه و موجودی آن ندارد و عمده را که نگاه می‌کنیم یا از طریق خود دولت و یا منابع کشور است. در واقع منابع کشور را با ارتباطات و روابط، به کارخانه‌ای که می‌خواهد واگذار شود، اختصاص می‌دهند، بعد هم ایکاش کارخانه کار کند؛ یک مدتی کار می‌کند و بعد هم کارگرانش بیکار می‌شوند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: زمین هایش با یک تغییر کاربری به خانه مسکونی و تجاری تبدیل می‌شود و رهبر معظم انقلاب فرمودند که این وظیفه همه دستگاه هاست که با این تخلفات برخورد کنند و ما نیز مخاطب مقام معظم رهبری هستیم و نباید فقط به دولت نگاه کنیم و ما نیز مسئولیم.

آیت الله رئیسی به سازمان بازرسی و دادستان ها تاکید کرد که موضوعاتی از این قبیل و خصوصی سازی‌هایی از این دست باید قبل از اینکه حادثه‌ای صورت گیرد و تبدیل به یک بحران اجتماعی و کارگری شود، حتما مورد بررسی قرار گیرد و نگذارند این موارد اتفاق افتد و با حضور در مجامع مختلف، حتما به سوداگران اجازه ندهند سوداگری کرده و با اموال عمومی اینگونه بازی کنند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه قضیه خصوصی سازی مسئله درستی است، ادامه داد: در برنامه توسعه دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم خصوصی سازی مورد تاکید قانون قرار گرفته است و مسئله درستی است. به این دلیل که دولت نباید تصدی گری کند.

وی افزود: قریب به هفتاد درصد اقتصاد ما دولتی است و این نباید باشد و مجلس و دولت و مقامات تصمیم گیر و تصمیم ساز به این رسیده اند که این امر، امر نادرستی است و حالا باید خصوصی سازی شود و باید درست خصوصی سازی شود؛ اما این روشی که الان متاسفانه در برخی موارد مطرح است، حتما قابل تداوم و استمرار نیست و حتما باید با یک نگاه پیشگیرانه و با صیانت نسبت به اموال عمومی دنبال شود.

استفاده از همه ظرفیت‌های اداری و قضایی در قوه قضاییه برای حل مشکلات مردم

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: به عنوان دستگاه قضایی چه در حوزه نظارت و بازرسی و چه در حوزه قضاوت وظیفه داریم این مسئله را در حوزه‌های خودمان با حساسیت دنبال کنیم.

استفاده از همه ظرفیت‌های اداری و قضایی در قوه قضاییه برای حل مشکلات مردم نکته دیگری بود که رئیس قوه قضاییه بر آن تاکید کرد. وی گفت: چه در حوزه کارآفرینی و سرمایه گذاری و چه در گره گشایی از مشکلات مردم و شنیدن سخنان آن‌ها این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: مردمی بودن، با سمن ها و نهادهای مردمی ارتباط داشتن، سخن آنها را شنيدن ، نكات مهم مورد حساسيت آنها را كه قانوني هم باشد، دنبال كردن و در دسترس بودن همکاران قضایی موضوع مهمی است، البته ملاقات‌های مردمی که هر هفته برگزار می‌شود، جلوه‌ای از ارتباط با مردم است و تمام قضیه نیست؛ ولی کار بسیار پسندیده‌ای است و باید روحیه مردمی بودن به معنای واقعی در کار‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: در سال رونق تولید، حمایت از تولید و تولیدکننده و مبارزه با هر مانعی که برای تولید وجود داشته باشد، باید سرلوحه کار‌ها باشد. مثل مبارزه با قاچاق کالا که بخشی از آن به دستگاه قضایی مربوط می‌شود و باید تلاش کرد که تولید پا بگیرد و حمایت جدی و واقعی از کارآفرینی و سرمایه گذاری و تولید در کشور انجام گیرد.

پرونده معوقه و مسن مطلقا نباید در دستگاه قضایی باشد

رئیس قوه قضاییه در ادامه بار دیگر مسئله اطاله دادرسی را مورد اشاره قرار داد و خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها گفت: نسبت به رفع اطاله دادرسی به اقتضای استان و اقلیم و شرایط همکاران، راهکاری که حرکت جهادی را در قوه قضاییه به دنبال داشته باشد، پیدا کنید. گاهی ممکن است راهکار، دوشیفته کردن، استفاده از روز‌های تعطیل و استفاده از همکاران در بخش‌های دیگر باشد. الان نمی‌خواهم نسخه قطعی در این مورد عرض کنم؛ اما بنابر اقتضا در مورد اطاله دادرسی عمل شود.

آیت الله رئیسی افزود: ملاک این است که پرونده روز در دستگاه قضایی عبارت از پرونده‌ای است که مربوط به سال جاری است و پرونده معوقه و مسن مطلقا نباید در دستگاه قضایی باشد؛ مگر اینکه برای هر پرونده معوقه، حجت و دلیل خاص خودش وجود داشته باشد؛ یعنی دادستان و رئیس دادگستری به صورت پرونده‌ای بداند که علت ماندگاری پرونده چیست و اگر راه منطقی برای حل مشکل مورد تایید دادستان و رییس کل دادگستری بود، ما هم قبول داریم در غیراینصورت هیچ پرونده‌ای مربوط به سال‌های گذشته در کل عدلیه و دادگستری نباید باشد و این امر نسبت به هیچ بخشی قابل قبول نیست.

وی خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها تاکید کرد: همت شود که پرونده‌های مسن و معوقه وجود نداشته باشد؛ مگر به اینکه بصورت موردی و مصداقی روی هر پرونده معوقه دلیل تعویق ان بخورد که این پرونده به فلان دلیل معوق شده است و چاره‌ای نیست. این قابل قبول است و در غیراینصورت همه پرونده‌ها باید مربوط به سال جاری باشد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید براینکه در دستگاه قضایی نه سرعت باید فدای دقت شود و نه دقت فدای سرعت، گفت: اعتقاد دارم که آمارگرایی امرناپسندی است؛ اما استفاده از آمار کار درستی است و باید آمار داشته باشیم. مهم در این قضیه بحث کیفیت است و هیچ زمانی نباید کیفیت در رسیدگی‌ها فدای کمیت شود.

وی در ادامه به موضوع مبارزه با فساد اشاره کرد و افزود: مسئله سلامت قوه قضاییه تاکید همیشگی در دستگاه قضایی بوده است و بسیار مهم است. در دستگاه قضایی مبارزه با فساد و زمینه‌هایی که ایجاد فساد می‌کنند، مورد تاکید است. یک بخش از این کار به عهده دستگاه‌های نظارتی است؛ مانند حفاظت، بازرسی، بازرسی‌های نوبه‌ای و پنهان و آشکار؛ ولی اصل کار بر عهده تک تک مدیران در قوه قضاییه است.

آیت الله رییسی گفت: همه قضات و کارکنان در قوه قضاییه باید مدعی مبارزه با فساد و ناهنجاری‌ها در دستگاه قضایی باشند که بحمدالله عموما هستند؛ ولی این حساسیت نباید کم شود.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: هر رابطه‌ای که زمینه ارتباط در آن ناسالم است و زمینه ارتباطات ناسالم را فراهم می‌کند، نباید وجود داشته باشد؛ چراکه به مراحل بعد کشیده می‌شود؛ لذا باید نسبت به این موضوعات حساس بود که ارتباطات ناسالم برای همه بد است و برای دستگاه قضایی و همکاران و کارکنان در قوه قضاییه بدتر و قبیح تر، لذا مبارزه جدی با عدم سلامت در بیرون قوه قضاییه و درون قوه قضاییه مورد تاکید جدی است و هیچگونه ناسلامتی پذیرفته نیست.

وی افزود: در مورد نحوه کار در جلسات بیشتر باید بنشینیم و ببینیم نسبت به اعتماد سازی عمومی چه اقداماتی انجام شود. ممکن است در دستگاه قضایی دو مورد فساد است که در بیرون بیست مورد تلقی شود و ممکن است در یک استان یک کارمند تخلف کند و به کل مجموعه دادگستری سرایت داده شود. باید نسبت به این موضوع راهکار پیدا کرد و راهکار این است که نسبت به آن مورد خاص هم برخورد و هم نوعی از اطلاع رسانی را ارائه کرد که تمام مجموعه را دچار آسیب نکند. باید مورد بحث قرار گیرد که چکار باید کرد که برخورد متناسب و به موقع با مورد آسیب بشود و هم همکاران در جریان گیرند و هم به نحوی اعتماد سازی شود که سرمایه اجتماعی قوه قضاییه محفوظ بماند و افزایش یابد و تخلفات انگشت شمار به هزینه‌هایی برای دستگاه قضایی تبدیل نشود.

آیت الله رئیسی ادامه داد: از کار‌های مهمی که همه باید انجام دهیم، تبدیل هزینه اجتماعی به سرمایه اجتماعی است، بعضی از کار‌های ما هزینه اجتماعی درست می‌کند که نباید اینگونه باشد؛ بلکه باید سرمایه اجتماعی را برای دستگاه قضایی بسیار مهم بدانیم و این به معنای آن نیست که کوچکترین کوتاهی نسبت به انجام وظیفه بکنیم؛ بلکه سازوکار‌هایی برای اینکه هزینه‌های اجتماعی به سرمایه‌های اجتماعی تبدیل شود، تعیین کنیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اصل تشویق و تنبیه، گفت: باید نسبت به افراد کم کار و متخلف برخورد و نسبت به اشخاص خوشنام و پرکار و شجاع، نظام تشویق وجود داشته باشد. تشویق فقط به اعطای تقدیر نامه نیست؛ بلکه باید در مجموعه احساس کند که ما دست این فرد را بالا گرفته ایم و به عنوان یک فرد شاخص و چهره نمونه معرفی شده است. اگر ارتقا و پستی هست، آنرا به آن کسی که بهترین عمل را داشته است، بدهیم.

وی با بیان اینکه برخی قضات شجاعی که شجاعانه رسیدگی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند و روحیه ضد فساد و انقلابی دارند، باید مورد حمایت جدی و واقعی قرار گیرند، گفت: روحیه انقلابی و ضدفساد داشتن و شجاعت را باید در دستگاه قضایی تقویت کنیم.
آیت الله رئیسی در ادامه به مسئله کاهش جمعیت کیفری اشاره کرد و افزود: روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها تلاش و نظارت کنند که در مواردی که میتواند به بازداشت کشیده نشود، بازداشت انجام نشود. مواردی که ضروری است و قانون حکم به بازداشت کرده، وفق حکم قانونی است و کاری نمی‌شود کرد. گاهی مواردی هست که نوع جرم و تشخیص قاضی این است که تنها راهکارش بازداشت است؛ اما بجز این موارد از بازداشت و از مجازات حبس تا می‌شود نباید استفاده کرد؛ زیرا قانون هم مجازات جایگزین پیش بینی کرده است.

‏‪رئیس قوه قضاییه با اشاره به دیدار روز گذشته اش با مراجع عظام تقلید و تاکید آن‌ها بر موضوع زندانیان مهریه، افزود: اکثر مراجع موضوع مهریه را به ما تاکید می‌کردند و می‌گفتند که با موازین شرعی سازگاری ندارد. فرمایش آن‌ها این بود که مطابق فقه کسی که معسر باشد، نباید زندانی شود و نسبت به کسی که ایسار و امکان داشته باشد و از پرداخت دیون خود امتناع کند، باید اقدامی کرد که دیون خود را پرداخت نماید

وی از روسای کل دادگستری‌ها خواست پس از بازگشت به استان‌های خود نسبت به زندانیان مهریه بازنگری جدی داشته باشند.
آیت الله رئیسی گفت: کسی که اعسار او روشن است، زندانی نشود و در مورد کسی که بین ایسار و اعسار او شک وجود دارد، باید حالت سابقه مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اجرای احکام مدنی و کیفری به عنوان مسئله‌ای بسیار مهم، خاطرنشان کرد: نتیجه روند دادرسی در اجرای احکام ظاهر می‌شود و آمار اجرای احکام در برخی استان‌ها در حوزه مدنی و کیفری آمار قابل قبولی نیست و به ویژه در شهر‌های بزرگ مسئله اجرای احکام از مسائل و معضلات ماست.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: نسبت به مسئله اجرای احکام باید یک کار بسیار جهادی انجام شود تا اجرای احکام کاملا به روز باشد و از آنچه دادگاه حکم می‌کند عقب نباشیم و باید مصداقا ذکر شود و معلوم باشد که فلان پرونده به چه دلیلی هنوز اجرا نشده است.

وی در بخش پایانی به نحوه اطلاع رسانی اشاره و خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی باید نسبت به عملکرد‌ها و برخی از اقدامات که دغدغه و سئوال مردم و نخبگان است، اطلاع رسانی داشته باشد و خصوصا در مورد پرونده‌هایی که خود پرونده قبل از اینکه به دستگاه قضایی بیاید، به نحوی در افکار عمومی مطرح می‌شود، پاسخ داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دستورالعمل صادره در رابطه با نحوه اطلاع رسانی و تاکید بر اجرای آن، گفت: البته برخی نسبت به دستورالعمل نظرات اصلاحی دارند که به نظرات اصلاحی نسبت به دستورالعمل توجه و ان اصلاح می‌کنیم؛ اما این دستورالعمل یک چارچوبی است که باید به آن توجه شود.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: نوع اطلاع رسانی باید دقیق، به موقع و زمان شناسانه باشد و موضوع کاملا روشن شود و در حد خودش باشد یعنی موضوع استانی ملی نشود ودر مورد موضوعاتی که دغدغه عموم است، باید افکار عمومی را نسبت به آن روشن کنیم. هم سخنگوی قوه قضاییه، هم معاون اول دستگاه قضا و روابط عمومی‌های استان‌ها باید ارتباط سازمان یافنه‌ای که در آن دستور العمل اشاره شده، داشته باشند که کار منسجمی نسبت به اطلاع رسانی انجام شود.

وی در پایان یادآور شد: اطلاع رسانی را امر درستی می‌دانیم؛ اما باید اطلاع رسانی در یک چارچوب دقیق و حساب شده باشد که هم اطلاعات بتواند به کسانی که سئوال دارند و موضوعی دغدغه آن‌ها است، داده شود و هم نوعی از همکاری و هماهنگی بین بخش‌های مختلف انجام شود.

براساس این گزارش، برخی از روسای کل دادگستری و دادستان‌ها نیز نقطه نظرات خود را در این نشست بیان کردند و در پایان با حضور رئیس قوه قضاییه از روسای کل دادگستری استان­های گلستان، خراسان شمالی، البرز، کرمانشاه و فارس در زمینه “تکریم ارباب رجوع” و “تعالی فرهنگی” در سال ۹۷ تقدیر بعمل آمد.