وزیر کشور خبر داد:

کاهش شمار کشته‌های تصادفات رانندگی در سال جاری

وزیر کشور با اشاره به کاهش تلفات تصادفات رانندگی گفت: شمار کشته‌های تصادفات رانندگی در سال جاری تا کنون به 14 هزار نفر کاهش یافته است.
دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی در نخستین روز دوازدهمین همایش سراسری روسا و مدیران پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا به اقدامات و عملکرد نیروی انتظامی پرداخت و گفت: ناجا در خط مقدم ارتباط با مردم است و این بیانگر مسئولیت خطیر ناجا است.
به گزارش نویدتهران و به نقل از پلیس راهور، وی با بیان این که آمادگی همه جانبه برای همه اقدامات لازم است به بسیج همگانی برای پیشبرد اهداف پرداخت و گفت: بسیج همگانی جامعه را به تعادل و پیشرفت برساند و باید برای تقویت اقتدار و امنیت در کشور تلاش کنیم.
وزیر کشور با بیان این که در حوزه بین‌المللی توانسته‌ایم تهدیدات و فشارها در تمام ابعاد را به فرصت تبدیل کنیم، ادامه داد: میثاق ما با امام (ره) و شهدا تکلیف ما را از موضع سازمانی به موضع اعتقادی تبدیل می‌کند.
وی به خدمت‌رسانی اشاره و تصریح کرد: موظفیم خدمت دهیم و در خدمت مردم باشیم.
وزیر کشور به نگرانی در خصوص برگزاری چند مناسبت اشاره و تصریح کرد: در برخی مناسبت‌ها برخی نگرانی‌ها بود به طور مثال دو عید داشتیم که با فاطمیه و محرم تقارن داشت اما خود مردم تفکر دینی داشتند و این مسائل را رعایت کردند.
وی در مورد بحث عاشورا و فوتبال گفت: از یک ماه قبل نگرانی وجود داشت که برگزاری فوتبال در شب عاشورا چگونه می‌شود؛ به طور مثال با سوت و تشویق تماشاچیان چه باید کرد. اما صد هزار تماشاگر نشان دادند که می‌توان بدون پول، صحنه‌ای از عاشورا را در تلویزیون‌های جهان به تماشا گذاشت.
وزیر کشور ادامه داد: در همین بحث فوتبال عده‌ای گفتند که نباید برگزار شود چرا که تقابل بین مذهب و ورزش ایجاد می‌شود اما با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شد و اقدامات نیروی انتظامی که بالاترین نقش را در این زمینه داشت و به عنوان عدالت اجتماعی نه مداخله انتظامی در آن حضور یافت فوتبال عاشورایی صد هزار نفری را نمایش دادیم.
وی به امید و نشاط اشاره و بیان داشت: باید کاری کنیم که مردم امیدوار باشند و اعتماد کنند و وقتی که جمع می‌شوند و رای می‌دهند وظیفه ما فعالیت‌هایی است که به مردم امید دهد و این شدنی است.
وزیر کشور ادامه داد: اگر مردم نظم و اقتدار و تصمیم و نتایج را ببینند امیدوار می‌شوند؛ نباید با طرح مشکلات و سیاه‌نمایی حس ناامیدی را تقویت کرد بلکه باید به مردم نشاط دهیم چرا که جامعه با نشاط پویا و فعال است و باید با تفکر توحیدی جامعه را مملو از نشاط کنیم.
وی به امنیت اجتماعی و انتظامی پرداخت و گفت: اگر مردم احساس امنیت کنند احساس نشاط می‌کنند؛ این احساس امنیت در پناه اقدامات شما است که به مردم انتقال داده می‌شود.
وزیر کشور درخصوص عید نوروز به عنوان یک مناسبت قابل قبول گفت: باید این مناسب سرشار و مملو از نشاط باشد و باید تلاش کنیم نوروز با نشاط و پویا را به مردم هدیه دهیم و نقش شما در این زمینه سازنده است.
وی خطاب به فرماندهان شرکت کننده در همایش با بیان اینکه همیشه قدردان شما بوده‌ایم گفت: کنترل جاد‌ه‌ها در شرایط بحرانی، برخورد با مردم، ساماندهی موضوع اربعین از صدور گذرنامه گرفته تا امنیت در مرزها و غیره از جمله اقدامات شماست.
وزیر کشور به موضوع اربعین پرداخت و گفت: 2 میلیون و 400 هزار نفر را از در خانه‌های‌شان برداشتیم و با تامین غذا، آب،‌ دارو درمان، اقامت، ویزا و … به کشور دیگری سالم بردیم و دم در خانه‌هایشان سالم برگرداندیم و این موضوع نشاط یک ماهه‌ای را به جامعه ما تزریق کرد و دل‌ها را نزدیک کرد.
وی تاکید کرد: باید گفت اگر کسی قانون و نظم را مورد خدشه قرار دهد وظیفه ما برخورد است چرا که بی‌قانونی کرده و ناجا باید چهره‌ قاطع نشان دهد و با آنها برخورد کند.
وزیر کشور گفت: نیروی انتظامی در عملکرد خود موفق بوده و رشد مطلوب داشته و رضایت حضرت آقا را نیز کسب کرد؛ البته ایشان توصیه کردند که باید به نیروی انتظامی بیشتر رسید و حقوق‌شان را تامین کرد.
رحمانی فضلی همچنین در حاشیه این همایش گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی در شبانه‌روز و در گرما و سرما و در مناطق مختلف به مردم کمک می‌کند.
وی به ایام نوروز اشاره و ابراز امیدواری کرد که با ارائه خدمات مناسب بتوانیم زمینه‌ساز نشاط اجتماعی نوروز برای مردم باشیم.
وزیر کشور با اشاره به این که 28 هزار نفر در سال 85 در تصادفات رانندگی کشته شدند گفت:‌ این آمار در سال 94، به 16 هزار نفر رسید و امروز این عدد تا بهمن ماه به 14 هزار نفر رسیده است و خوشبختانه روند کاهشی را شاهد هستیم؛ این در حالیست که شمار وسایل نقلیه 19 میلیون شده است و این کاهش کشته‌ها نشان‌دهنده زحمات پلیس راهور است.
وی به پیش‌بینی شرایط جوی و بارش نذورات و برودت هوا در ایام نوروز اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم مردم همکاری خوبی در نوروز با پلیس راهور داشته باشند و به تذکرات و راهنمایی‌های پلیس توجه کافی کرده و حتما با تجهیزات کامل شامل زنجیر چرخ، باک پر و … در جاده‌ها حضور یابند تا در ترافیک‌های احتمالی دچار مشکل نشوند.
وزیر کشور گفت: بنده به عنوان وزیر کشور از همه تلاش‌های این قشر آگاه هستم و طبق سفارش رهبری امیدواریم بتوانیم از نیروهای انسانی حمایت شایانی داشته باشیم و امکانات پشتیبانی و حقوق اجتماعی و فردی آنها را فراهم سازیم؛ دولت در این زمینه انگیزه دارد و ارائه خوبی شده است اما رافع نبوده است.
وی به خدمات نیروهای پلیس راهور اشاره کرد و گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی در شبانه‌روز و در گرما و سرما و در مناطق مختلف به مردم کمک می‌کند.
وزیر کشور به مناسبت‌های امسال اشاره و تصریح کرد: یکی از مناسبت‌ها اربعین بود که پلیس راهور زحمت زیادی کشید ساماندهی ترافیک و جابجایی 2 میلیون و 400 هزار نفر از زائران اربعین حسینی بود.
وی گفت: همچنین این قشر در ایام مختلف در برف و باران و راه‌بندان حضور فعال دارند و در همه لحظات در آماده‌باش هستند و ما امسال با کمترین تلفات مواجه بوده است.