وزیر آموزش‌وپرورش:

کاستی‌های موجود تا زمان بازگشايي مدارس رفع شود

به گزارش نویدتهران،وزیر آموزش‌وپرورش در نشست شورای معاونان اظهار كرد: استان‌ها با برگزاري جلسات شوراي آموزش‌وپرورش به رفع کاستی‌ها تا زمان بازگشايي مدارس بپردازند.

محسن حاجی میرزایی در نشست با اعضای شورای معاونان ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت امام حسین علیه‌السلام، با تشكر از سيد جواد حسيني كه در دوره سرپرستي با جديت به اداره آموزش‌وپرورش پرداخت، اظهار كرد: زمان محدودی در اختیارداریم تا کاری انجام شود و درخواست می‌کنم تا در هر مسئولیتی هستید با تمام قدرت ادامه دهید و معطل هیچ‌چیزی نباشید.

وی ادامه داد: این نهاد بزرگ و گسترده نمی‌تواند متوقف شود و همه باید مراقبت حداکثری داشته باشند تا کارها باکیفیت انجام شود.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: آنچه تحت عنوان برنامه به مجلس شورای اسلامی داده شد مبنای عمل قرار خواهد گرفت.

حاجی میرزایی با اشاره به اينكه اولویت چند هفته آينده بازگشایی مدارس است، اظهار كرد: نزدیک ماه مهر هستیم و لازم است تا تمام افرادی که در این خصوص مسئولیت دارند، ازنظر نیروی انسانی، کتب درسی، فضاهای آموزشی، تجهیزات و امکانات اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی تأکید كرد: از مناطقی که دارای مشکلاتی برای بازگشایی مدارس هستند بازدید شود و برای حل‌وفصل امور پیگیری‌های لازم انجام داده شود.

حاجی میرزایی بابیان اینکه متأسفانه بخش عظیمی از دانش مدیران به‌سادگی از بین می‌رود، گفت: باید مدیریت دانش را اجرایی کنیم تا تصمیم‌های بهتري گرفته شود و امور به‌خوبی انجام بگیرد.

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: زمانی که در دولت حضور داشتم، پیشنهاد داده‌ام که در کنار هر پروژه بزرگ گروه مستندساز باشند تا همه وقایع و تجارب را ثبت کنند تا انتقال دانش تجربه صورت گيرد.

وی با اشاره به اهمیت مدیريت دانش، تصریح کرد: کسانی که تعامل با دستگاه‌ها دارند بر این موضوع شهادت می‌دهند که بخش عظیمی از کارها به‌گونه‌ای است که ارزش زیادی ندارند و افراد را از وظایف و کارهای اصلی دور کرده‌اند.

وزیر آموزش‌وپرورش تأکید کرد: باید از استان‌ها خواسته شود که قبل از مهرماه جلسات شورای آموزش‌وپرورش استان‌ها تشکیل شود تا مسائل آموزش‌وپرورش مطرح و حل‌وفصل شود.

وی در ادامه اضافه کرد: موضوع بازگشایی در مناطق سیل‌زده بسیار مهم است و انشالله این مناطق برای مهرماه در بازگشایی و شروع سال تحصیلی مشکل نخواهند داشت.

حاجی ميرزايي گفت: در اين مدت تغییرات زیادی در ساختار آموزش‌وپرورش نخواهيم داشت لذا بنای همکاری با تمام همکاران رادارم چراکه بر اساس امیال خودم یا دیگران بازی نخواهم کرد مگر در موردی که تغییر لازم است تا پیشرفت در کار صورت بگیرد و البته لازم است تا مهرماه را با آرامش پشت سر بگذاریم.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه مهم‌ترین سرمایه هر جامعه‌ای سرمایه اجتماعی است، اظهار کرد: مهم‌ترین رکن سرمایه اجتماعی اعتماد است و هیچ موفقیتی در سایه اعتماد به دست نخواهد آمد. باید باور شود که ما خادم هستیم و در این مسیر تمام ظرفیت‌ها به کار گرفته شود تا مسائل حل‌وفصل شود لذا اگر اعتماد نباشد تمام امور عبث خواهد بود.

وی در ادامه اضافه کرد: برای تقویت اعتماد، ایده‌ها و پیشنهادهاي خود را در اختیار مجموعه قرار دهید تا از این اعتماد حفاظت کنیم هرچند که برخی کاستی‌ها زخم‌هایی وارد کرده است که به‌راحتی قابل التیام نیست، اما کمک کنید تا به‌تدریج اعتماد برگردد.

وزیر آموزش‌وپرورش در پایان گفت: مسئولیت‌هایمان را مسئولیتی الهی بدانیم اگر رسالتی در هستی بالاتر از تعلیم و تربیت بود پیامبران را برای آن می‌فرستادند و این مسئولیت سنگینی که بر عهده ما قرارگرفته است جز با عنایت الهی ممکن پذیر نیست چراکه آموزش‌وپرورش همواره تراز دستگاه‌های دیگر بوده است.