با اقامه نماز توسط آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی؛

پیکر آیت‌الله موسوی اردبیلی در آرامگاه ابدی قرار گرفت

%d9%82%d9%85مراسم تشییع و تدفین پیکر آیت‌الله‌العظمی موسوی اردبیلی امروز ۵ آذرماه با حضور رئیس جمهور، رئیس مجلس و چند تن از مراجع تقلید برگزار و پیکر مطهر ایشان در آرامگاه ابدی خود در حرم حضرت معصومه(س) قرار گرفت.
به گزارش نوید تهران،مراسم تشییع پیکر آن مرحوم روی دست دوستداران انقلاب و مرجعیت و با حضور شخصیت‌های دینی و سیاسی از بیت آن مرحوم آغاز و تا حرم مطهر حضرت معصومه(س) انجام شد.
آیات عظام جوادی آملی، سبحانی، علوی گرگانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس دفتر رهبر انقلاب، اعضای خبرگان رهبری و جامعه مدرسین، استادان و فضلای حوزه و دانشگاه و شاگردان ایشان حضور داشتند و مردم با قرائت لا اله الا الله؛ نیست خدایی جز الله، محمد رسول الله، عزاعزاست امروز روز عزاست امروز، مهدی صاحب زمان صاحب عزاست امروز پیکر آن مرحوم را تا بارگاه کریمه اهل بیت(س) مشایعت کردند.
اقامه نماز میت توسط آیت‌الله‌العظمی موسی شبیری زنجانی قرائت سپس پیکر ایشان در جوار بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) و در جوار مرقد علما و مراجع ماضی به خاک سپرده شد.
یادآور می‌شود، آیت‌الله سیدعبدالکریم‏ موسوی اردبیلی، در ۸ بهمن ۱۳۰۴ در شهر اردبیل در خانواده‏‌ای مذهبی و روحانی متولد شد؛ وی تحصیلات خود را در سن ۶ سالگی با ورود به مکتب خانه در اردبیل آغاز و در سال ۱۳۲۲ برای تحصیل علوم دینی به شهر مقدس قم مهاجرت کرد.
آیت‌الله موسوی اردبیلی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ رئیس دیوان عالی کشور و عالی‌ترین مقام قضایی کشور بود. عضویت در شورای انقلاب، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی دوره اول مجلس خبرگان رهبری، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور، عضو شورای عالی قضایی و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و مسئولیت اجرای فرمان شش ماده‌ای حضرت امام راحل از دیگر مسئولیت‌های این مرجع فقید تقلید بود.
از آثار علمی ایشان می‌توان به فقه القضاء در دو جلد، فقه الحدود والتعزیرات‏ در چهار جلد، فقه الدیات، فقه القصاص، فقه الشرکة والتأمین‏، فقه المضاربة، فقه الشهادات (تحت طبع)، حاشیه بر خیارات مکاسب (مخطوط)، یک دوره کامل اصول فقه (مخطوط)، تقریرات دروس آیات عظام حکیم و خوئی، در فقه و اصول (مخطوط) و الرسائل الفقهیة (مشتمل بر بحث های: ربا، تلقیح مصنوعی، ذبیحه اهل کتاب و …) اشاره کرد.
مقالاتی در تفسیر قرآن‏، اخلاق (تدریس در دانشگاه مفید)، چهار جلد اقتصاد،- یک دوره اقتصاد اسلامی بر اساس کتاب و سنت، – جمال ابهی (در رد بهائیت، رساله عملیه- مناسک حج‏۱۹ – نهج الرشاد (رساله عملیه به زبان عرب) و استفتائات از دیگر آثار علمی مکتوب آیت‌الله موسوی اردبیلی است.‏