پیش بینی وضعیت جوی کشور در نوروز 1397

به گزارش نویدتهران،دکتر داود پرهیزکار معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور، در جمع اصحاب رسانه، وضعیت جوی کشور طی ایام نوروز 1397 را به شرح زیر پیش‌بینی نمود:

مدل‌های عددی پیش بینی وضع هوا شرایط نسبتاً پایداری را طی 10 روز آینده در کشور نشان می دهند. بر این اساس در دوره کوتاه مدت 10 روزه بارش قابل توجهی درغالب نقاط کشور پیش بینی نمی شود. دمای هوا در تمام مناطق کشور در این مدت افزایش خواهد یافت که برخی نقاط مانند خوزستان افزایش نسبی دما قابل توجه است و دمای شهر اهواز از حدود 27 درجه سلسیوس به 36 درجه خواهد رسید. دمای هوای سواحل شمالی کشور در هفته اول تعطیلات روند افزایشی خواهد داشت و روز شنبه بیشینه دمای هوا در سواحل خزر به حدود 28 تا 31 درجه سلسیوس خواهد رسید.

پیش بینی هفته اول تعطیلات

سه‌شنبه 29 اسفند1396: آسمان غالب نقاط کشور صاف خواهد بود. سواحل شمالی نیمه ابری. استان‌های شمال‌غرب، غرب و شمال شرق کشور قسمتی تا نیمه ابری خواهد بود.

چهارشنبه 1 فروردین 1397: آسمان غالب نقاط کشور صاف. سواحل شمالی نیمه ابری تا ابری و بارش پراکنده و خفیف باران در گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و شمال استان آذربایجان شرقی

پنجشنبه 2 فروردین: آسمان نیمه ابری تا ابری با بارش خفیف و پراکنده در ارتفاعات جنوبی گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی و در دامنه‌ها و ارتفاعات البرز در شمال و شرق سمنان

جمعه 3 فروردین : آسمان صاف و آفتابی در غالب نقاط کشور و بدون بارندگی

شنبه 4 فروردین: آسمان صاف و بدون بارش در غالب نقاط کشور، به تدریج از شمال‌غرب کشور با افزایش ابر و نیمه های شب به بعد با بارش باران در آذربایجان غربی. شایان توجه است با وزش باد گرم جنوبی در سواحل گیلان و اردبیل ضمن افزایش دما، وزش باد شدید به‌خصوص در دامنه ‌های شمالی سبلان در استان اردبیل را خواهیم داشت.

یکشنبه 5 فروردین: آسمان استان‌های آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی، کردستان و کرمانشاه نیمه ابری تا ابری با بارش باران، با بیشینه بارش در ارتفاعات غرب آذربایجان‌غربی و شمال‌غرب کردستان (10 تا 20mm) پیش بینی می شود. همچنین سواحل جنوبی دریای‌خزر نیمه ابری تا ابری با احتمال بارش پراکنده در دامنه‌های شمالی البرز.

سرعت باد درعراق بین 20 تا 50 کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی می‌شود که پتانسیل خیزش گردوخاک را فراهم می‌کند. بر این اساس احتمال ایجاد گردوخاک در استان خوزستان برای بعد از ظهر یکشنبه تا روز بعد وجود دارد.

دوشنبه 6 فروردین: آسمان غالب نقاط کشور آفتابی خواهد بود.

پیش بینی هفته دوم تعطیلات (آینده‌نگری):

تا چهارشنبه 8 فروردین: آسمان غالب نقاط کشور آفتابی خواهد بود.

پنجشنبه 9 فروردین تا دوشنبه 13 فروردین: با گذر یک سامانه بارشی در این مدت انتظار بارش باران در دامنه های البرز از شمال‌غرب تا شمال‌شرق، سواحل شمالی کشور و بخش‌های شمالی تا میانی زاگرس وجود دارد که بیشینه بارشی این سامانه در ارتفاعات البرز رخ خواهد داد. با توجه به فاصله زمانی باقی مانده تا این روزها احتمال تغییر در پیش بینی وضع هوا وجود دارد و با بروز شدن اطلاعات هواشناسی، پیش بینی های دقیق‌تر به اطلاع هم‌وطنان عزیز خواهد رسید.