دکتر روحانی در نشست مطبوعاتی داخلی و بین المللی:

پیام انتخابات ما همبستگی ملی و گفتگوی بین‌المللی بود

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن ‏روحانی رییس جمهور عصر دوشنبه در نشستی با خبرنگاران رسانه های ‏همگانی داخلی و بین المللی، ضمن طرح مهمترین مسایل کشور بویژه پس از ‏حضور پرشور و حماسی ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، مواضع ‏جمهوری اسلامی ایران را ‏درباره مسایل منطقه ای وبین المللی تشریح و تبیین کرد.

به گزارش نویدتهران،رییس جمهور در ابتدای این نشست که به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی داخلی و بین المللی پخش شد، با قدردانی از حضور گسترده مردم در انتخابات 29 اردیبهشت ماه و ابراز خرسندی از سخن گفتن با ملت بزرگ ایران از طریق رسانه های همگانی ، گفت: ملت ما در این انتخابات با حضور 42 میلیونی خود در پای صندوق های آراء که البته اگر همه آنهایی که در صف ها منتظر بودند می توانستند رای بدهند ، مجموع آرا، از 45 میلیون نفر هم فراتر می رفت ، یک حضور بی نظیر را در تاریخ ایران به نمایش گذاشت.
دکتر روحانی اظهارداشت: مردم با این انتخاب خواستند بگویند در کشور ما تکثر به رسمیت شناخته شده است و هیچ گروه، جناح، تفکر و ایده ای قابل حذف نیست، همه هستند و حضور دارند و از همه باید برای ساختن ایران پرآوازه بهره بگیریم.
رییس جمهوری با بیان اینکه در این انتخابات مردم در طراز بالاترین دمکراسی های جهان حضور پیدا کردند، گفت: مردمی که دارای مشکلات اقتصادی هستند و در روستاها با مشکلات زندگی می کنند، به پول” نه” گفتند و به خوبی اعلام کردند که ما می فهمیم آب شور عطش را کم نمی کند. مردمی که به فکر اقتصاد بزرگتر هستند به درآمد ملی 2.5 برابری تخیلی” نه” گفتند.
دکتر روحانی “نه” مردم به فریبکاران را مهمترین بخش انتخابات 29 اردیبهشت ماه برشمرد و افزود: برخی تلاش کردند به مردم بگویند دین آنان در خطر است و سند 2030 که ریشه‌اش مربوط به سال 1990 بازمی گردد علیه دین مردم است سندی که نه ما بلکه هیچ کشوری آن را امضا نکرده و صرفا یک توصیه است و دولت یازدهم نیز به صراحت نوشته است ما آن نکاتی را که با دین، فرهنگ و اخلاق ما سازگار نیست، نمی‌پذیریم.
رییس جمهوری با بیان اینکه مردم ما متدین و به دین و فرهنگ خودشان بسیار حساس هستند اما این دروغ ها کارگر نیفتاد، گفت: مردم به تخریب و سخنان غیردقیق “نه” و به وحدت، اتحاد، تعادل، تعامل، اعتدال و عقلانیت “آری” گفتند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه ” بسیار مهم بود که مردم ما در این انتخابات به همه نهادها و ارگان‌ها گفتند هر کس به جای خود هرکس بکار خود”، افزود: مردم به نیروهای مسلح ما از عمق جان عشق می‌ورزند، مردم ما به رسانه‌ها هم علاقمند هستند، به قوای دیگر هم علاقه مند هستند، اما نمی‌پذیرند که یک نهاد ملی و یا حتی به یک معنا فراملی به یک نهاد فرو ملی و به یک جناح تبدیل شود.
رییس جمهوری با بیان اینکه ولایت فقیه و مقام معظم رهبری متعلق به کل ملت ایران است ، گفت: مردم گفتند ما احترام نهادهای خودمان را حفظ خواهیم کرد و این نهادها متعلق به کل مردم و نه یک گروه یا جناح خاص است . مردم پایین آوردن مقام معظم رهبری را “نه “گفتند، مردم پایین آوردن مقام سپاه، بسیج و ارتش و نیروهای مسلح را “نه” گفتند.
دکتر روحانی تصریح کرد: سپاه و بسیج و نیروهای مسلح تعلق به کل ملت ایران دارند. مردم خواستند اعلام کنند ما یک ملت هستیم و صدای ما باید شنیده شود.
رییس جمهوری با بیان اینکه همه مردم ترانه و صدای موسیقی وحدت‌شان یکسان بود، گفت: همه اقوام، مذاهب، روستایی و شهری، همه مثل هم رأی دادند. همه گفتند ما یک مسیر را انتخاب کرده‌ایم؛ مسیر وحدت، اعتدال و عقلانیت برای پیشرفت ایران و اقتصاد کشورمان.
دکتر روحانی افزود: مردم می‌دانند اقتصاد بدون وحدت و اتحاد پیشرفت نخواهد کرد. مردم می دانند اقتصاد در رقابت معقول اقتصادی که رقابت بر مبنای کیفیت محصول باشد، نه بر مبنای قدرت سیاسی یا امنیتی، پیشرفت می‌کند. مردم به برنامه رأی دادند و می‌دانستند که اقتصاد و اشتغال در سایه سرمایه‌گذاری امکان پذیر است و سرمایه‌گذاری در سایه امنیت، آرامش، آزادی و تعامل سازنده با جهان امکان پذیر است.
رییس جمور اظهار داشت: مردم خواستند بگویند هیچ کس حق ندارد سلیقه خود را به دیگران تحمیل کند و همه باید تابع قانون باشیم و هیچ فرد و نهادی فرای قانون نمی‌شناسیم. سلیقه‌ها به جای خودش محترم است اما تحمیل سلیقه معنا و مفهومی ندارد. مردم می‌خواهند طبق دین و فرهنگ و انقلاب‌شان زندگی کنند. مردم بهتر از همه معنای انقلاب را می‌فهمند. این مردم بودند که در انقلاب همه گفتند استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی و انقلاب غیر از این سه کلمه نیست.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه همه مردم ما انقلابی هستند و هیچ کس حق ندارد انقلاب را به درون خیمه خود بکشاند، تصریح کرد: انقلاب، دین و اعتقادات ما آسمانی بر سر همه ما است. همه ملت نسبت به دین، اعتقادات و فرهنگ دینی‌شان حساس هستند. انتخابات ما یک پیام داشت؛ مردم خواستند بگویند ای همه مسئولین، مردم را باور کنید.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: مردم قدرت ملی هستند؛ مردم یعنی فرهنگ، ایرانیت و اسلامیت، مردم یعنی انقلاب اسلامی و یعنی دمکراسی. جوان‌ها، زنان و اقوام‌مان را باور کنیم. مرزنشین‌هایمان را باور کنیم. رأی مرز‌نشین‌ها، روستائیان و حاشیه‌نشین‌های کلانشهرها را ببینید. با آنکه در فشار و زحمت‌اند اما برای آینده و سرنوشت‌خودشان پای صندوق آراء آمدند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه مردم خواستند بگویند پیشاپیش، 40 سالگی انقلاب را جشن گرفتیم، گفت: مردم خواستند بگویند ما برای قرن آینده یعنی سال 1400 خود را آماده کردیم. مردم خواستند به ملت‌های منطقه بگویند ما در کنار شما هستیم؛ ملت ایران و دولت دوازدهم در کنار شما هستند تا تروریسم را ریشه کن کرده و ثبات را به منطقه باز گردانیم.
رییس جمهور اضافه کرد: ملت ایران خواست به جهانیان بگوید، ما با احترام متقابل و برپایه منافع مشترک حاضریم با هم تعامل و همکاری کنیم. خواستیم به دنیا بگوییم پیشرفت منطقه و جهان بدون اتحاد و هماهنگی و همزیستی مسالمت‌آمیز امکان پذیر نیست و خلاصه پیام انتخابات ما همبستگی ملی و گفتگوی بین‌المللی بود.
دکتر روحانی در ادامه این نشست و در پاسخ به سول خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه جناب عالی 4 سال قبل خود را حقوقدان نامیدید و حل مسأله هسته‌ای را می توان نمادی بر این تعبیر دانست و بعد از پیروزی در انتخابات اخیر تعبیر وکیل ملت را بکار بردید، منظورتان از این عبارت چیست؟ ، اظهارداشت: یکی از اهداف گذشته و امروز، احقاق حقوق مردم در همه زمینه‌ها بوده و این احقاق حقوق را باید در سایه انسجام و اجماع ملی به دست بیاوریم.
رییس جمهوری افزود: اگر در زمینه هسته‌ای توانستیم موفق شویم بخاطر این بود که همه مردم پشت سر مقام معظم رهبری جمع شدند و یک انسجام و اجماع ملی درست شد و دولت توانست از قدرت ملی مردم در صحنه بین‌المللی به خوبی استفاده بکند و توانستیم از تحریم هسته‌ای عبور کنیم. برای اینکه سایر حقوق ملت را هم پاس بداریم، راهش همان انسجام ملی و اجماع همه قوای داخل کشور پشت سر رهبری است که ان شاء‌الله این راه را ادامه خواهیم داد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی المنار لبنان درباره ارزیابی خود از دیدار اخیر سران عربی و ترامپ و متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و اعلام بازگشت ایران به جامعه جهانی به شرط دست برداشتن از جبهه مقاومت بخصوص از حزب‌الله گفت : اجتماع در عربستان به اعتقاد من یک اجتماع نمایشی بود و بینش سیاسی و عملی نداشت و نخواهد داشت از این نمایشات قبلا هم عربستان سعودی درست کرده بود .
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ” با جلسه و با دادن پول ملتی به یک ابرقدرتی ، مسأله تروریسم حل نمی‌شود”، اظهارداشت: آن کسی که در این منطقه توانسته در برابر تروریسم بایستد ملت سوریه و ملت عراق و ملت لبنان بوده و ملت ایران از طریق دیپلمات‌ها و مستشاران نظامی‌اش به دو ملت بزرگ سوریه و عراق کمک کرده و خواهد کرد. چه کسی باعث شد که داعش در شهرهای بزرگ عراق مستقر نباشد، جز ملت عراق؟ چه کسی باعث شد که داعش در دمشق نباشد جز ملت سوریه؟ ملت‌های منطقه در برابر تروریسم ایستادگی کردند و البته ایران در کنار آنها بوده و خواهد بود.
رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: چه کسی می‌تواند در این منطقه ادعا کند که بدون ایران ثبات منطقه حفظ خواهد شد؟ چه کسی می‌تواند ادعا کند بدون ایران امنیت کامل مستقر خواهد شد؟ سوری‌ها و عراقی‌ها بودند که با تروریست‌ها جنگیدند و ایران ،حزب‌الله و روسیه در کنار آنها قرار داشتند اما بقیه چه کار کردند؟ چه کسانی به تروریست‌ها پول دادند و می‌دهند، چه کسانی از تروریست‌ها حمایت کردند. آنهایی که از تروریست‌ها حمایت کردند ، نمی‌توانند ادعای مبارزه با تروریسم بکنند.
دکتر روحانی افزود: فکر هم نمی کنم مردم آمریکا حاضر باشند خونی که در 11 سپتامبر دادند با میلیاردها دلاری که از طریق فروش اسلحه است، معامله کنند و در برابر تروریست‌های منطقه سر فرود بیاورند. دولت آمریکا هیچگاه با تروریسم مبارزه نکرده اما مردم آمریکا با تروریست‌ها مخالفند و می‌خواهند تروریسم در جهان نباشد. حزب‌الله یک گروه قابل قبول و مورد اعتماد مردم لبنان است که در مجلس و دولت لبنان با رأی مردم حضور دارد و مورد احترام همه مردم لبنان حتی غیرمسلمان‌ها و مسیحی‌ها است بنابراین با اتهام زدن کاری حل نمی‌شود، باید صادقانه با تروریسم مبارزه کرد.
رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره اینکه در اجرای وعده‌هایتان در تبلیغات انتخاباتی دوره دوازدهم ریاست جمهوری چقدر جدی هستید؟ گفت: همه تلاشم این است که به وعده‌هایم عمل کنم. در دولت یازدهم نیز توانستیم تا حد بسیار زیادی موفق عمل کنیم. البته می‌دانید در آن دوره با کاهش قیمت نفت مواجه شدیم و مشکلاتی هم داشتیم؛ در عین حال مردم کمک کردند و قدم‌های خوبی را برداشتیم.
دکتر روحانی افزود: حتماً در این دولت بر اساس وعده‌های داده شده، برنامه‌ریزی و تلاش ما این است که سالانه 25 درصد صادرات غیرنفتی افزایش یابد تا در طول 4 سال صادرات غیرنفتی کشور دو برابر شود. معتقدم در وضعیت فعلی این هدف تحقق یافتنی است. همچنین بر اساس برنامه باید سالانه 955 هزار شغل ایجاد کنیم.
رییس جمهور اظهار داشت: در برنامه 5 ساله ذکر شده که برای ایجاد این میزان شغل باید سالیانه 770 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شود که از این رقم، 65 هزار میلیارد تومانش باید سرمایه‌گذاری خارجی جذب شود. تلاش ما این است روابط مان را با جهان به گونه‌ای حفظ کنیم که بتوانیم سرمایه داخلی و خارجی را جذب کنیم.
دکتر روحانی ادامه داد: البته هر کاری دولت انجام می‌دهد با کمک و تلاش مردم به نتیجه خواهد رسید. دولت تلاش دارد مستمری افرادی را که در فشار اقتصادی هستند – همان 7 تا 8 میلیونی که گفته شد – به سه برابر افزایش دهد و این کار را شروع کرده ایم و این رقم را در سالهای آینده بالاتر هم خواهیم برد.
رییس جمهور تصریح کرد: هدف ما این است که فقر مطلق را تا پایان دولت دوازدهم در سال 1400 از بین ببریم. آنچه گفتیم بر مبنای نظر کارشناسی، برنامه‌ای بوده که به مجلس دادیم و کتاب برنامه دولت دوازدهم بوده است و بر همین مبنا تلاش خواهیم کرد.
دکتر روحانی تاکید کرد: خودم را به برنامه‌ای که اعلام کردم متعهد می‌دانم و برای اجرای آن همه تلاشم را بکار خواهم گرفت و از همه کمکم می‌خواهم. از همه رقبا و از همه آنهایی که رقیب من بودند، از شخص آنها کمک می‌خواهم. از تمام احزاب، جناح‌ها و مخالفین کمک می‌خواهم، چرا که ما می‌خواهیم برای ملت و کشورمان کار کنیم.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اگر کسی نظام را هم قبول ندارد، بخاطر کشورش پای صندوق بیاید، حالا اگر کسی این دولت را هم قبول ندارد، بخاطر ملت و کشورش بیاید تا همه با هم کمک کنیم، دست هم را بگیریم و کشور را آباد کنیم. حتماً با همه وجودم تلاش خواهم کرد تا به آنچه وعده دادم عمل کنم.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس در خصوص اینکه آیا در دور دوم ریاست جمهوری ، امکان ایجاد گفتگوهای مستقیم بین ایران و آمریکا وجود دارد و چه زمینه‌های همکاری مشترک میان دو کشور می‌تواند وجود داشته باشد؟، اظهارداشت: ایران و آمریکا در طول 39 سال گذشته، مسیر پرپیچ و خمی را با هم طی کردند آمریکایی‌ها از انواع شیوه‌ها علیه ایران استفاده کردند و همواره شکست خوردند و ناموفق بودند از داستان طبس گرفته تا مداخلات در جنگ 8 ساله و تا فشار به ملت ایران از طریق تحریم. شاید یک جا موفقیت نسبی به دست آوردند، آنجایی که در برابر ملت ایران سر فرود آوردند در مذاکرات هسته‌ای حضور پیدا کردند و پای میز مذاکره، با احترام با نمایندگان ملت ایران حرف زدند آنجا به یک نتیجه برد – برد رسیدیم که به اعتقاد من به نفع ایران، آمریکا و 1+5 و به نفع جهان بود و آمریکا اگر راه دیگری را انتخاب کند، دوباره شکست خواهد خورد، هیچ تردیدی در این نیست.
رییس جمهور با بیان اینکه دو نکته نسبت به دولت جدید آمریکا وجود دارد، اظهارداشت: یکی اینکه منتظریم دولت جدید آمریکا از لحاظ فکری و موضع‌گیری و از لحاظ برنامه آینده‌اش استقراری پیدا کند و امیدوارم بتواند به یک استقراری برسد تا بتوانیم نسبت به گروه حاکم در واشنگتن قضاوت دقیق‌تری داشته باشیم.
رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: نکته بعدی آن است که آمریکایی‌ها متأسفانه نسبت به منطقه ما همیشه اشتباه کردند آن وقت که به افغانستان و عراق حمله کردند و ما را تحریم کردند، در سوریه و یمن هم اشتباه کردند. آمریکایی‌ها منطقه ما را نمی‌شناسند و اشکال این است و آنهایی هم که به آمریکایی‌ها مشورت می‌دهند متأسفانه حاکمانی هستند که یا آمریکا را منحرف می‌کنند یا با پول، افرادی را در آمریکا خریداری می‌کنند. امیدوارم دولت آمریکا اگر به فکر منافع دیگران نیست دستکم به فکر منافع مردم آمریکا باشد.
دکتر روحانی در جواب سوال خبرنگار آریا درخصوص اینکه چه برنامه‌های جدی برای خروج از رکود و چه تغییراتی را در کابینه دولت جدید خواهید داشت ، گفت: واژه رکود الان واژه دقیقی نیست برای اینکه در کشور، دو فصل پشت سر هم رشد مثبت اقتصادی داریم دیگر واژه رکود معنی ندارد، ما در سال گذشته در همه فصل‌ها، دارای رشد مثبت اقتصادی بودیم و از 12 سال پیش برای اولین بار به همان رشدی رسیدیم که چشم‌انداز می‌گوید و به بالای 8 درصد رسیدیم. همه بخش‌ها از رکود خارج شده اند و البته در یک بخش هنوز مشکل وجود دارد و آن بخش مسکن است که باید از رکود خارج شود. برای رکود در کتاب برنامه دولت دوازدهم نکاتی را ذکر کردم و هم اصولاً برای اقتصاد 2 برنامه مهم داریم. یک برنامه برای توسعه و یک برنامه برای حمایت.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: در بخش توسعه می‌خواهیم که اقتصاد کشور را بزرگتر کنیم و در این زمینه نیاز به سرمایه و مدیریت و تکنولوژی و روابط با جهان و صادرات غیرنفتی داریم. در همه این زمینه‌ها دولت برنامه‌هایی دارد که آنها را ادامه خواهد داد. به همان صورتی که دولت توانست در سال 93 رکود را برای اولین بار بشکند و توانست رشد اقتصادی را تا امروز ادامه دهد حتماً با برنامه‌هایش موفق خواهد بود که به سمت رشد اقتصادی حرکت کنیم.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: اضافه درآمدهایی که در سایه برجام به دست خواهیم آورد را برای بخش حمایتی و بخش توسعه خواهیم گذاشت راه حل را در این می‌دانیم که صندوق توسعه و بانک‌ها ، بودجه و سرمایه خارجی در کنار هم قرار بگیرد تا بتواند یک تحول بزرگ در زمینه سرمایه‌گذاری و رشد بوجود بیاوریم.
رییس جمهور اضافه کرد: البته بخش دانش‌بنیان به طور مستقل کار خوبی تاکنون انجام داده و آن را تقویت خواهیم کرد در زمینه بخش‌های دانش بنیان و در زمینه حمایت، تلاش ما بر این است که فقر مطلق را تا پایان دولت دوازدهم از بین ببریم و نگذاریم آنهایی که حقوق بگیر و مستمری بگیر هستند، حقوق‌شان و یا مستمری‌شان کمتر از تورم سالانه باشد و تلاش خواهیم کرد که بیش از تورم سالانه باشد.
رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری برنا که با اشاره به دستور احیاء سازمان ملی جوانان پرسید چه برنامه‌هایی برای رفع مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوانان دارید؟، گفت: در این انتخابات، شور انتخابات را عمدتاً جوانان ما از پسر و دختر در سراسر کشور آفریدند. البته همه مردم سهیم بودند؛ آن پیرمرد قد خمیده، آن بانوی قد خمیده، آنکه با ویلچر آمد و آنها که ساعت‌ها در صف ماندند. واقعاً هر چه ما به این مردم خدمت کنیم، کم است. مردم بزرگی داریم که دارای افکار و آرمان‌های بلند هستند و امیدوارم بتوانیم پیرو راه این مردم و جوان‌ها باشیم.
دکتر روحانی افزود: اشتغال جوان‌ها یکی از مهم‌ترین مسایل است. مخصوصاً جوان‌های تحصیل کرده، همانطور که قول دادم در 100 روز اول شاید هم قبل از 100 روز اول این کار را خواهیم کرد. در زمینه کارورزی حتماً اقدامات را شروع می‌کنیم و این کار را انجام می‌دهیم و امیدوارم بتوانیم یک حرکت خوبی در زمینه اشتغال جوانان عزیز بوجود بیاوریم.
رییس جمهور با اشاره به اینکه خیلی مهم است بتوانیم در همه استان‌ها و بخش‌های تولیدی به هدف برنامه که همان ایجاد سالیانه 955 هزار شغل است دست یابیم، اظهار داشت: جوان‌های ما غیر از بحث اشتغال، بحث مسکن و ازدواج، آزادی‌های اجتماعی و مسایل فرهنگی دارند و تلاش ما این خواهد بود که به آنچه خواست ملت ما و جوان‌های عزیزمان است، عمل کنیم.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون “الان” امارات که با اشاره به نشست اخیر در عربستان سعودی، پرسید با توجه به تأکید شما بر اعتدال و روابط خوب با تمام کشورهای اسلامی، منطقه و جهان، مکانیسم جنابعالی برای تحقق این تاکیدات و اهداف چیست؟ ، تصریح کرد: از ابتدای دولت یازدهم، در همان قدم اول به دنیا اعلام کردیم خشونت و افراط یکی از خطرات بزرگ برای منطقه ما و جهان است و جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری می‌خواهیم و این مورد پذیرش جهانیان قرار گرفت.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: آنهایی که در نشست اخیر عربستان جمع شدند، ظاهرا به همین نتیجه رسیدند که باید مرکز اعتدال درست کنند و شعار مبارزه با افراطی‌گری یعنی همان شعار ایران را در سال 92 دادند. آنها هم به همین جا رسیدند که راهی جز اعتدال وجود ندارد. اصلاً دوران دخالت در امور داخلی دیگران، دوران جنگ علیه کشورهای دیگر، دنبال پول دادن به گروه‌های تروریستی پایان پذیرفته و در سالهای اخیر نشان داده شده چگونه قدم به قدم تروریسم در مسیر اضمحلال قرار گرفته است.
دکتر روحانی ادامه داد: البته برای از بین بردن این پدیده شوم در جهان زمان لازم است اما امروز همه متوجه شدند که راه مقابله، وحدت و اتحاد در برابر تروریست‌ها است. ایران سردمدار مبارزه با تروریسم بوده و هست. چهره ایران در سطح جهان به خوبی نمایان است. از اول گفته بودیم دنبال سلاح کشتار جمعی نیستیم و با وجود اینکه سال‌ها آنها گفتند ایران راست نمی‌گوید، بعد معلوم شد که آنچه ما گفتیم درست بوده و مجامع بین المللی و آژانس این را اعتراف کردند که ما در مسیر صلح‌آمیز حرکت می‌کنیم.
رییس جمهور گفت: ما گفتیم در برابر تروریسم ایستادگی می‌کنیم و می‌جنگیم و دیدند به همه ملت ها در برابر تروریست‌ها کمک کردیم. بنابراین چهره جمهوری اسلامی ایران چهره مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه است و این راه را در دولت دوازدهم با قدرت بیشتر، با همکاری ملت‌های منطقه و کشورهای علاقمند برای مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد.
دکتر روحانی در در پاسخ به این سوال خبرنگار تلویزیون سی‌بی‌اس آمریکا که با توجه به قرارداد جدید فروش سلاح آمریکا به عربستان، شما چگونه بنیه دفاعی کشورتان را افزایش می‌دهید؟ ، اظهار داشت: عربستان سعودی قبلاً هم خریدهای تسلیحاتی صد میلیاردی از آمریکا در دوران جنگ 8 ساله ایران با عراق داشته است. عربستان سعودی حدود صد میلیارد دلار داد. این کشور همیشه صد میلیارد دلار خرج می‌کند و نتیجه آن دوره را عربستان دید. الان هم اشکال ندارد، صد میلیارد دلار از پول مردم عربستان برای خرید تسلیحات به جیب آمریکایی‌ها ریخته می شود.
رییس جمهور اضافه کرد: شاید عربستان فکر می‌کند باید سلاح بخرد. ما که نیاز نداریم سلاح بخریم؛ ما سلاح می‌سازیم. ما قدرت ساخت هر سلاحی که مورد نیازمان باشد، داریم و می‌سازیم و بنابراین در این راستا مشکلی نداریم. به نظر من عربستان نمی‌تواند از این سلاح‌ها استفاده کند و باز هم ناچار است مستشارهای نظامی آمریکا را به منطقه خودش بیاورد.
دکتر روحانی با بیان اینکه مردم عربستان دوست و همسایه ما هستند و ما همیشه دوست شان داشتیم و داریم و امیدواریم دولت عربستان هم راه صحیح را انتخاب کند، تاکید کرد: می‌خواهم یک نکته به دولت‌های منطقه مهم و حساس خاورمیانه و همچنین به دولت عربستان بگویم و آن نکته این است که راه قدرت، سلاح نیست، آن هم خریدن سلاح از دیگران و حتی راه قدرت درست کردن سلاح هم نیست که قادریم درست کنیم و درست می‌کنیم و حواسمان جمع است.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ” اساس قدرت، قدرت ملی است و این قدرت با انتخابات و حضور مردم پای صندوق آراء به دست می آید”، اظهارداشت: آقای ترامپ در یک زمانی به منطقه آمدند که حضور 45 میلیونی مردم ایران را پای صندوق انتخابات دیدند و به کشوری رفتند که فکر می‌کنم هیچ وقت معنی و کلمه انتخابات برایشان مفهوم نیست و هیچ وقت صندوق آراء را ندیده اند. امیدوارم یک روزی هم عربستان این راه را انتخاب کند و در پی قدرت ملی باشد و صندوق آراء را برای مردم بگذارد و اجازه دهد حاکمانش به صورت موروثی نباشند بلکه توسط خود مردم انتخاب شوند. آن روز قدرت عربستان به مراتب بیشتر از امروز خواهد بود.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما مبنی بر اینکه دو روز پیش وزیر امور خارجه آمریکا شما را خطاب قرار داد و گفت انتظار این است که در دوره جدید ریاست جمهوری جنابعالی برنامه موشکی ایران، جمع آوری شود و ایران به حمایت از تروریسم در منطقه و گروه‌های مقاومت که آنها را گروه‌های تروریستی نامید، پایان دهد، پاسخ جنابعالی به این اظهارات چیست؟، اظهارداشت: اینها رویا و خیال‌پردازی است. مردم ایران برای دفاع و تسلیحات و نیازمندی‌های خودشان نه از کسی خواهند پرسید و نه از کسی اجازه خواهند گرفت. ملت تصمیم خود را گرفته که قدرتمند و توانمند باشد. سلاح و موشک ما برای صلح است. اگر ایران سلاح نداشته باشد، اگر موشک‌های ما ساخته نشود، یک عده‌ای هستند که باز دچار اشتباه محاسبات می‌شوند قبلاً هم دچار اشتباه محاسبات شدند و منطقه را به جنگ کشاندند. موشک ما برای صلح و دفاع است و برای تهاجم نیست. مقامات آمریکایی‌بدانند هر موقع از لحاظ فنی ما نیاز به تست موشک داشته باشیم، تست خواهیم کرد و منتظر اجازه آنها نخواهیم ماند.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: درباره برجام توافق کرده و قطعنامه 2231 شورای امنیت را پذیرفتیم برای اینکه بتوانیم قدرت دفاعی خود را تقویت کنیم و این قدرت دفاعی هم به صراحت و هم به اشاره وبه شکل‌های مختلف در 2231 آمده است. آن آقای محترم را ارجاع می‌دهم که قطعنامه 2231 را یکبار دیگر بخوانند.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه در سال 92 با شعار تعامل سازنده با جهان، مسایل هسته‌ای را برطرف کردید و در انتخابات اخیر هم گفتید تحریم‌های غیرهسته‌ای را رفع خواهید کرد، در این مورد چه اقدامات عملی انجام خواهید داد ، گفت : در دولت یازدهم به مردم وعده داده بودم همه تلاشم را بکار خواهم گرفت تا دیوار تحریم فرو ریخته شود، این کار بحمدالله انجام گرفت. البته بعضی دولت‌هایی که طرف تعهد ما هستند، خوب عمل کردند و بعضی‌ها خیلی حداقلی عمل کردند ولی با اینحال در چارچوب توافق جلو می‌رویم و به پیش خواهیم رفت. نسبت به بقیه تحریم‌ها هم گفتم اگر خواست ملت ایران، چنین باشد و اگر همه به یک اجماع ملی برسیم، همه ارکان قدرت و اگر مقام معظم رهبری، هدایت این امر را بر عهده بگیرد، همه پشت سر مقام معظم رهبری خواهیم بود و این کار را انجام می‌دهیم این کار سخت است، اما شدنی است.
دکتر روحانی تاکید کرد: اگر اراده همه بر این موضوع باشد و حرکت بکنیم قدم به قدم می‌توانیم. چرا این حرف را می‌زنم چون تحریم غلط و ظالمانه است و برخلاف اصول زندگی جوامع بشری و به ضرر همه است و به نفع کسی نیست بنابراین وقتی تحریم را نادرست می‌دانیم در برابر عمل نادرست آماده‌ایم ،ایستادگی کنیم و آن عمل نادرست را از بین ببریم. دولت دوازدهم این آمادگی را دارد، امیدوارم شرایط لازم برای چنین حرکتی آماده شود.
رییس جمهوری در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار افه اسپانیا درباره اینکه شما در دور اول ریاست جمهوری گفتید عده‌ای اجازه ندادند به همه وعده‌ها عمل کنید و در دور دوم هم قول دادید مردم به آزادی بیشتری دست پیدا کنند در حالی که مخالفان شما هستند؟، تصریح کرد: به طور طبیعی در جامعه ما افکار همه واحد نیست و در زمینه مسایل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، نظرات همه مردم کشور یکسان نمی باشد، ما 80 میلیون جمعیت هستیم با آزادی‌هایی که داریم. یکسری مسایل جزو اصول و فرهنگ، دین و قانون اساسی است و همه قبول داریم، یکسری موارد هم هست که نظرات واحد نیست، و اصولا انتخابات برای همین است که مردم پای صندوق آراء بگویند در 4 سال آینده چه راهی را می خواهند و همه آنرا قبول کردیم . بحث 24 میلیونی که به من رأی دادند یا 4 میلیونی هم که در صف بودند و می‌توانستند رأی بدهند، نیست، بحث این است که اکثریت قاطع مردم ایران یک راهی را انتخاب کردند. دکتر روحانی اضافه کرد: همانطور که من امروز رییس جمهور همه مردم ایران هستند همه مردم ایران هم این راه را پذیرفتند نه اینکه معتقد باشند یا مخالف نباشند، ممکن است عقیده نداشته باشد ولی اجرا بر این مبناست یعنی باید بر مبنای رأی اکثریت، جامعه اداره شود. البته به منافع اقلیت هم باید توجه شود، اما اداره کشور بر مبنای نظر اکثریتی است که در کشور رأی دادند.
رییس جمهور در پاسخ به خبرنگار شبکه خبر مبنی بر اینکه در فرآیند انتخابات و پس از آن ابراز امیدواری کردید که دولت دوازدهم کارآمدتر از دولت یازدهم باشد، برای تحقق این هدف مهم چه تغییری در کابینه خواهید داشت؟، گفت: ما نیاز به نیروی جوان‌تری برای اداره کشور داریم. در دولت یازدهم در یک شرایطی بودیم که اگر چه کلمه بحران برای توصیف آن خیلی تعبیر درستی نیست، ولی در یک شرایط سختی بودیم. تحریم و مشکلات بود، رشد منفی اقتصادی، خزانه‌ها و انبارهای خالی که نیاز بود برای مقابله با آن از همه تجربه مدیریت کشور استفاده کنیم.
دکتر روحانی اضافه کرد: در اینجا می‌خواهم به ملت ایران بگویم بعضی از این وزرایی که با من کار کردند، دو سه بار از آنها خواهش کردم. خودشان می‌گفتند سن‌مان اقتضا نمی‌کند و کار را به کس دیگری واگذار کنید، اما بخاطر تجربه ارزشمندی که داشتند، می‌دانستم اینها در آن شرایط حساس باید بیایند و کار را به عهده بگیرند.
رییس جمهور اظهار داشت: امروز شرایط تغییر کرده و معتقدم نه تنها در دولت، که به طور کلی سن مدیریت ما باید کاهش پیدا کند. چند ماه پیش به سازمان اداری و استخدامی دستور دادم در این زمینه کار کند تا سن مدیریت را 5 سال کاهش دهیم. طرحی را برای استخدام جوانان نخبه در همه وزارتخانه‌ها در سطح مشاورین وزرا برنامه‌ریزی کردیم برای اینکه در آینده مسئولیت را به عهده بگیرند و دیروز هم در هیأت دولت در اولین جلسه بعد از انتخابات، به همه وزرا و معاونین، دو توصیه کردم؛ یکی بکار گرفتن جوان‌ها و دیگری بکار گرفتن بانوان.
دکتر روحانی ادامه داد: امیدوارم با نیروی جوان و فعال ما و با حضور همه ملت در سراسر کشور بتوانیم هم دولتی کارآمدتر و هم حرکتی پرشتاب‌تر به سمت اهداف ملی‌مان داشته باشیم و همانطور که گفتم کم اشتباه‌تر از دولت یازدهم باشیم.
رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه برخی با اظهارنظراتشان دنبال این هستند که سطح مطالبات از دولت دوازدهم را افزایش دهند و عده‌ای می‌گویند دولت باید برنامه هایی را که کاندیداهای دیگر داشتند، اجرایی کند، تصریح کرد: اولاً تلاش خواهم کرد و اولویت من عمل به وعده‌هایی است که داده ام. این معنایش این نیست که از نظرات گروه‌ها و احزاب استفاده نکنیم، باید همه نظرات را مرور کنیم. حتماً در میان حرف‌های آنها مطالبی هست که باید از آنها بهره‌برداری و استفاده کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دیگران هم برای آینده کشور فکر کردند، اضافه کرد: ما از بقیه کاندیداها و از نظرات و افکاری که ارایه کردند، استفاده می‌کنیم و خواهش می‌کنم همه مردم و همه احزاب به کشور خودشان کمک کنند. به این فکر نباشیم چه کسی انتخاب شده، فرد را به عنوان منتخب ملت در نظر بگیریم نه به عنوان حسن روحانی؛ به عنوان منتخب ملت ایران. همه به منتخب ملت ایران و به دولت آینده کمک کنیم و دست به دست هم دهیم تا بتوانیم کشورمان را سرزنده‌تر و آبادتر و با نشاط‌تر کنیم.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: از تمام احزاب، گروه‌ها و تفکرها خواهش می‌کنم به این نکته توجه کنند که نشاط با انقلاب و دین و منافع ملی مخالف نیست. بگذاریم مردم با نشاط باشند. یک جمله می‌گویم و امیدوارم از این جمله سوءاستفاده نشود. بیایید همانگونه که در هفته آخر ماقبل انتخابات با مردم رفتار کردیم، در این 4 سال با آنها رفتار کنید.
دکتر روحانی گفت: چگونه خوش رفتاری کردیم تا همه پای صندوق آراء بیایند ، درست است صندوق آراء صندوق سرنوشت و منافع ملی است. همین مردم باید کشور را بسازند و آینده مملکت را درست کنند. همین طور با مردم رفتار و به آنها احترام کنیم. مردم مراقب دین، کشور، اخلاق و خانواده خودشان هستند. مردم ما مردم دلسوز هستند؛ مردم را باور کنیم.
رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار ان‌تی‌ان کلمبیا مبنی بر اینکه راهکار شما برای توسعه روابط با کشورهای آمریکای لاتین چیست؟، اظهار داشت: در زمینه مسایل اقتصادی می‌خواهیم با همه کشورها، براساس منافع متقابل کار کنیم و با آمریکای لاتین هم کار می‌کنیم. این منطقه یک پتانسیل بسیار ارزشمندی است. مردم بسیار خوبی دارد و استعدادهای بسیار فراوانی از لحاظ اقتصادی در این منطقه وجود دارد و برنامه توسعه روابط ایران با کشورهای این منطقه ادامه خواهد یافت.
دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که با توجه به اعتراضات رو به گسترش در ونزوئلا، به عنوان رییس جمهور اعتدالگرا و میانه‌رو، آیا با آقای مادورو در رابطه با بحران سیاسی و اعتراضات رو به گسترش در این کشور صحبت می کنید؟ ، تصریح کرد: اینکه عده ای از مردم در ونزوئلا موافقند و عده ای مخالف، در همه کشورها به همین صورت است اما تصمیم‌گیر ملت هستند. همه حرف ما در دنیا و منطقه این است؛ درباره سوریه، عراق و یمن هم اینها را می‌گوییم که برای ملت‌های منطقه تصمیم نگیرید و بگذارید ملت‌ها خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند. درباره ونزوئلا هم نظر ما همین است که هر چه خواست اکثریت قاطع مردم باشد باید محقق شود و به طور طبیعی اساس مردم‌سالاری و دمکراسی همین است و دولت ونزوئلا هم استثنا نخواهد بود.
رییس جمهور در پاسخ سوال خبرنگار روزنامه سیاست روز مبنی بر اینکه شما حقوقدان هستید و حکم بر هم زدن امنیت عمومی و ایراد خسارت مادی و معنوی به کشور را می‌دانید، چرا یکبار به طور شفاف درباره حصر صحبت نمی‌کنید؟ ، خاطرنشان کرد: کشور دارای چارچوب و مقررات است و ما همه باید در پی اجرای مقررات در کشور باشیم. قوه قضائیه، قوه مجریه و قوه مقننه مسئولیت‌هایی دارند. ما در چارچوب قانون اساسی حرکت می‌کنیم.
دکتر روحانی گفت: من نسبت به حقوق تک تک شهروندان ایرانی، حتی ایرانیان خارج از کشور بدون استثنا مسئولم. هر کجا ببینم و احساس کنم حق یک ایرانی در داخل و خارج مورد تعرض قرار گرفته، یا اجحافی شده در حد توان خودم از او حمایت خواهم کرد. در مواردی هم که مربوط به قوه قضائیه می‌شود، از طریق وزیر دادگستری، از طریق مکاتبه مستقیم با دستگاه قضایی، از طریق جلسات مشترک قوای سه گانه‌ای که روسای سه قوه دارند، موضوع را دنبال می‌کنم و خواهم کرد.
رییس جمهور اضافه کرد: یکی از اهداف ما در دولت دوازدهم اجرای منشور حقوق شهروندی است و همه باید دست به دست هم دهیم که حقوق شهروندی را به خوبی اجرا و پیاده کنیم و در این زمینه حق همه مردم برای ما حائز اهمیت است.
دکتر روحانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار پانا مبنی بر اینکه برای رفع دغدغه مقام معظم رهبری در مورد سند 2030 و تقویت آموزش و پرورش چه برنامه هایی دارید ، اظهارداشت درباره 2030 وزیر خارجه ، وزیر علوم و آموزش پرورش نامه‌ای خدمت مقام معظم رهبری نوشتند و به طور مفصل مسأله 2030 را توضیح دادند که جمهوری اسلامی ایران تحفظ خود را از اول حفظ و اعلام کرده که چیزی اگر خلاف فرهنگ ملی ما، اسلام و مقررات و ارزش‌های ملی مان باشد، به آن توجه نخواهیم کرد و قبلاً گفتم که علی‌الظاهر گزارش‌هایی خدمت مقام معظم رهبری داده بودند که ایشان را نگران کردند و در سخنرانی‌هایم به ایشان اطمینان دادم و الان هم اطمینان می‌دهم به همه ملت ایران که نه تنها بحث سند 2030 بلکه در مورد هر آنچه به عنوان مقررات بین‌المللی است آنچه باید در مجلس تصویب شود به مجلس خواهد رفت و آنچه لازم به تصویب نیست، دولت در چارچوب سند بالادستی اقدام می‌کند.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه فرهنگ و آموزش و پرورش برای ما بسیار مهم است، گفت: حدود 12 میلیون نفر تحت تعلیم و تربیت هستند بنابراین همه توان‌مان را در این راه بکار خواهیم گرفت. بسیار متأسف هستم از آنهایی که در انتخابات سوء استفاده کردند. این خیلی بد است من در سخنرانی‌ام گفتم هر چه به شخص من تهمت زدند حاضرم بگذرم و می‌گذرم، به هر حال خداوند از گناه ما می‌گذرد و ما هم باید از غیبت و تهمت دیگران بگذریم. ولی نسبت به تهمت هایی که درباره2030 گفتند، نمی‌گذرم بخاطر اینکه به معلمین و آموزش و پرورش و دین توهین کردند. به روستاها، حاشیه شهرها و شهرهای کوچک و بزرگ رفته و در خانه ها اعلامیه انداختند و دروغ گفتند، من می‌دانم طلبه‌ها چقدر خوبند من می‌دانم حوزه علمیه یعنی چه، من در حوزه بزرگ شدم، یک عده‌ای رفتند طلبه‌های عزیز ما را تحریک کردند اینها را به عنوان رسالت اسلام فرستادند در روستاها و بلندگو دست‌شان دادند و در روستاها تبلیغ کردند که به این دولت رأی ندهید دین شما از دست می‌رود وا دینا وا اسلاما سر دادند. کار زشت و بدی کردند خدا از گناهشان بگذرد. مردم هم از گناهشان بگذرند، معلمین ما هم خودشان می‌دانند من هم به سهم خودم نمی‌گذرم.
دکتر روحانی در پاسخ سوال خبرنگار جهان صنعت درباره سایه سنگین نهادهای فراقانونی در حوزه اقتصادی و آسیب‌های این نهادها به بخش خصوصی و اقتصاد کشور و علت عدم برخورد با آنها گفت: دو کار اساسی باید انجام دهیم که تاکنون راه ما کامل نبوده یکی اینکه اقتصاد را باید به مردم دهیم. البته من معتقدم فرهنگ و مسایل اجتماعی و خدمات اجتماعی را هم باید به مردم واگذار کنیم. دولت وظایف خود را انجام دهد در حدی که وظیفه‌اش است و قانون مشخص کرده است. مردم همه جا بهتر از دولت عمل می‌کنند بهتر از بخش‌های خصولتی عمل می‌کنند . باید این شرکت‌ها و بخش‌های اقتصادی را در رقابت آزاد بگذاریم و به مردم دهیم و در این دولت باید این تلاش مضاعف شود.
رییس جمهوری افزود : مسأله دوم شفافیت است همه چیز باید شفاف شود . اگر مالیات می‌دهم باید معلوم شود چقدر مالیات می دهم اگر نمی‌دهم باید بگویم که چرا نمی دهم. باید یک کسی شرکت عمومی غیردولتی را تفسیر کند. در دنیا خیلی از این چیزها وجود ندارد یا اقتصاد تعاونی ، خصوصی یا دولتی است. هر شرکتی باید شفاف عمل کند و به مردم گزارش دهند که سودشان چقدر است کجا سرمایه‌گذرای کردند، حقوقشان چقدر بوده است.
دکتر روحانی افزود: در موضوع حقوق‌هایی که در جریان انتخابات درست کرده بودند که البته دولت استقبال کرد و اشکالی از گذشته بود که رفع کردیم.در این موضوع همه پولی که گرفته شده بود و می‌گفتند غیرمنصفانه است کلاً 23 میلیارد تومان بود و این را برگرداندیم ولی یک جایی بایستی می‌گفتیم که این نهادهای عمومی غیردولتی، این خصولتی‌ها اینها حقوق‌شان چقدر بود اینها چقدر گرفتند و چکار کردند.من خیلی‌ حرف‌ها را در 4 سال نزدم در دوره انتخابات نزدم، نمی‌زنم و نخواهم زد. بخاطر آرامش جامعه و بخاطر اینکه کشورمان را به پیش ببریم. اما خواهش می‌کنم همه ما بخاطر دین و کشور و مملکت‌ و ملت‌مان همه چیز را شفاف اعلام کنیم.
رییس جمهوری تصریح کرد : شفافیت یک اصل اساسی و مهم است و ان شاء الله لوایح مربوطه در این زمینه به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهم کرد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرآنلاین درباره چگونگی ایجاد ثبات در منطقه و اینکه مبارزه با تروریسم را تا کجا می‌خواهید ادامه دهید؟ ، گفت: تا آخر. تروریسم یک معضل بسیار بزرگی است، اولین ملتی که در این منطقه غیر از فلسطین که آنها زجرشان بیشتر از ماست، گرفتار تروریست‌ها شد، ایران بود. بیش از 17 هزار و 500 نفر از مردم بی‌گناه ما را کشتند ولی به آنها پناه دادند و کمک کردند. هیچ کس مثل ما قربانی تروریسم نیست و هیچ کس مثل ما تجربه مبارزه با تروریسم را ندارد، الان چرا تروریست‌ها نمی‌توانند به کشور ما نفوذ کنند این همه پول خرج می‌کنند بخاطر اینکه تجربه بلندمدتی از اول انقلاب تا حالا داریم. دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ما تجربه زیادی دارند و البته مردم ما در صحنه حضور دارند.
رییس جمهوری گفت: جای تروریسم در بین مردم است مردم وقتی بیدار باشند تروریسم جا ندارد تا ورود پیدا کند. بنابراین همین هوشیاری و بیداری را باید حفظ کنیم. تروریسم برای همه خطرناک است و هر کجا است باید مبارزه با تروریسم را تا پایان ادامه دهیم.
رییس جمهور در پاسخ به این سوال خبرنگار شبکه فونیکس چین که پرسید شما می گویید، می‌خواهید با جهان دوست باشید ولی گویا آقای ترامپ به این مساله توجه نمی‌کند، شما چه تدبیری در این زمینه دارید؟ ، گفت: سیاست ما تعامل با جهان است. ما راهی برای پیشرفت و صلح و ثبات در جهان جز تعامل با کشورهای مختلف نداریم. با آمریکایی‌ها هم اگر مشکل داریم، مشکل را آنها شروع کردند والا ابتدای انقلاب با آمریکا مشکل نداشتیم.
دکتر روحانی اضافه کرد: آمریکایی‌ها در ایران سفارتخانه داشتند، گروه دیپلماتیک شان فعال بود، رفت و آمد و تجارت داشتند، شرکت‌هایشان از ما نفت می‌خریدند. ما مشکل نداشتیم، آنها در برابر ملت ما و علیه انقلاب ما دشمنی را شروع کردند والا اگر آنها دشمنی نمی‌کردند، ما با ملت آمریکا که دشمن نیستیم، ما با سیاست‌های دولت آمریکا مخالف هستیم. امیدواریم آمریکا راهی را انتخاب کند که به نفع خود و جهان باشد و از این خشونتی که علیه ملت‌ها و بویژه ملت ایران، از گذشته داشته، دست بردارد؛ این خواست ماست.
رییس جمهور همچنین در پاسخ به این پرسش که شما در دوران تبلیغات انتخاباتی انتقاداتی به واردات کالاهای چینی داشتید، چه موضعی در این ارتباط خواهید داشت؟ ، اظهار داشت: روابط بسیار خوبی با چین داشتیم و داریم. مردم ما نه با چین مخالفند و نه با کالای چینی. کالای کم کیفیت مردم را آزار می‌دهد. یکسری کالاهایی وارد کشور ما شده و یا می‌شود که دارای کیفیت خوب نیست. مردم ما می‌خواهند کالا با کیفیت باشد. به نظر من با توانمند شدن تولید ملی ما از این مسأله نجات پیدا می‌کنیم و روابط ما از سطح تبادل کالاهای مصرفی به سطح روابط استراتژیک سوق می یابد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه خراسان مبنی بر اینکه در برنامه مکتوبی که منتشر کردید در تبلیغات انتخاباتی یکی از وعده‌هایتان ارتقاء 5 برابری معیشت حدود 10 میلیون نفر از افراد کم درآمد کشور در سال 1399 بود، چه راهکارهای عملی برای تحقق این وعده دارید؟، تصریح کرد: این بحث مربوط به الان نیست. از پارسال وقتی مقداری درآمد نفتی ما در سایه اجرای برجام بالاتر رفت، این بحث را با گروه اقتصادی مطرح کردیم که دریافتی افراد دهک‌های پایین که وضع‌شان خوب نیست، افزایش یابد. این طرح برای پارسال است که به مجلس رفت و الان دریافتی همان 8 تا 10 میلیونی که اسم می‌برید، نسبت به سال گذشته بیش از 3 برابر شده است.
رییس جمهور ادامه داد: برنامه و وعده ما این بود که تا پایان این دولت دریافتی این عده 5 برابر خواهد شد و حتماً این طور خواهد شد. اصلاً بحث انتخابات نیست. در ایام انتخابات هم نبود که این را طراحی کرده بودیم. در کتاب هم آمده و هدف ما این است که تا پایان این دولت در سال 1400 بتوانیم فقر مطلق را ریشه کن کنیم.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه آپا آذربایجان درباره برنامه های دولت برای گسترش روابط با این کشور به ویژه در عرصه حمل و نقلی خاطرنشان کرد: آذربایجان همسایه خوب ما است که روابط خوبی از آغاز استقلال این کشور داشتیم و بویژه در دولت یازدهم همفکری و هماهنگی بسیار خوبی با رییس جمهور آقای الهام علی اف برقرار شد. ملاقات‌های متعددی داشتیم و روابط را از سطح روابط دو جانبه بالاتر بردیم و برنامه‌های سه جانبه با آذربایجان و کشورهای مختلف داشتیم.
رییس جمهور با اشاره به اینکه نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، آذربایجان و روسیه ادامه خواهد یافت و احتمالا نشست بعدی در تهران باشد، گفت: در زمینه حمل و نقل یک طرح بسیار مهمی داریم که راه آهن ما از طریق آستارا به آذربایجان و از آنجا به روسیه، گرجستان و به کشورهای اروپایی وصل می‌شود و مسیر این راه‌آهن از رشت به آستارا به شکل مشترک بین ایران و آذربایجان اجرا خواهد شد.
دکتر روحانی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار آرمان مبنی بر اینکه در مناظره انتخاباتی مخصوصاً آخرین مناظره، بداخلاقی‌هایی صورت گرفت آیا شما قایل به پیگیرد قضایی هستید یا در دولت آشتی ملی به فراموشی سپرده می‌شود؟، اظهارداشت: در مناظرات انتخاباتی حرف‌هایی مطرح می‌شود و مطرح شد. نسبت به بنده هم مواردی بود که همانجا اعلام کردم اینها تهمت و ناصحیح است. قضاوت به مردم واگذار شد که مردم قضاوت کنند و قضاوت کردند و بهترین قاضی بعد از خدا، وجدان عمومی مردم و جامعه است. سومی قوه قضائیه می‌شود. دو جا شکایت رفته یکی پیش خدا و دیگری پیش وجدان عمومی. مردم پای صندوق جواب دادند. درمورد پیگرد قضایی از طریق قوه قضائیه فعلا قصدی ندارم.
رییس جمهوری در پاسخ سوال خبرنگار روزنامه صبا مبنی بر اینکه با توجه به حمایت اهالی سینما در تبلیغات انتخاباتی، آیا قصد دارید وزیری را انتخاب کنید که از بدنه هنر باشد و در رابطه با موسیقی هم با توجه به اینکه در دوران تبلیغات مخالفین صددرصد موسیقی جزو موافقین شدند، آیا شما قول مساعدت می‌دهید که برگزاری کنسرت‌ها در مشهد و غیره با لغو مجوز و ملوک الطوایفی نباشد، گفت: در انتخابات 96 همه با موسیقی صلح کردند. منتها ما خیلی موسیقی‌های سطح پایین را نمی‌پسندیم. موسیقی، فرهنگ، سینما و همه بخش‌های هنری برای مردم ایران خوب و پسندیده است، مردم ایران فرهنگ دوست هستند و سوابق تمدنی و فرهنگی ما با کشورها و ملت‌های دیگر فرق می‌کند. حتماً دولت حمایت بیشتری از اصحاب فرهنگ خواهد کرد. البته در دولت یازدهم هم شرایط بهتر شد، سینماها فضاهای بیشتری یافتند و رغبت بیشتری به سینما پیدا شد. ساختن سینما بیشتر شد و موسیقی شرایط بهتری پیدا کرد. فضا عمومی بازتر شد. حتماً در دولت دوازدهم همین مسیر و راه را ادامه می دهیم، چون خواست مردم ما و خواست اصحاب هنر است. از همه ملت ایران و اصحاب هنر که حمایت کردند هم برای حضور مردم در انتخابات و هم از بنده، تشکر می‌کنم.
رییس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج درباره برنامه دولت دوازدهم در حوزه زنان و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی‌شان، اظهارداشت: در دولت یازدهم تلاش شد تا برای اشتغال جوان‌ها و ایجاد فرصت برای خانم‌ها، اقدامات خوبی داشته باشیم. خانم‌ها خودشان توانستند در طول این 40 سال بسیاری از فضاهای لازم را تصرف کنند. آنها در حوزه علم، دانش، مشاغل اجتماعی، حضور سیاسی مشارکت فعال دارند . در این انتخابات حضور خانم‌ها، عین حضور آقایان است هیچ فرقی نمی‌کند بلکه بعضی‌ جاها خانم‌ها حضور فعالتری پیدا می‌کنند.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در دوره قبل از دولت یازدهم خیلی از خانم‌ها مشاغل خود را از دست دادند و در 8 سال قبل 850 هزار شغل از دست دادند و بیکار شدند اما در دولت یازدهم 750 هزار شغل به دست آوردند این تفاوت کاملاً نشان می‌دهد که ما مصمم هستیم نسبت به خانم‌ها آن وظیفه‌ای که داریم یعنی وظیفه شهروندی و قانونی و شرعی را انجام دهیم .
رییس جمهور افزود: چرا یک خانم تحصیلکرده‌ای که درس خوانده و زحمت کشیده و آماده است کار خوب انجام دهد از کار محروم شود؟ چرا باید حقوق کمتر بگیرد و فرصت مساوی نداشته باشد به همین دلیل هم حتی بخشدار، فرماندار و حتی سفیر زن رابرای اولین بار انتخاب کردیم و معاونت‌های برخی وزرا که فنی بود را از خانم‌ها انتخاب کردیم.در حوزه استاندارد، کتابخانه ملی معاونین رییس جمهور و خیلی جاهای دیگری که می‌توانستیم از خانم‌ها استفاده کردیم این راه را باز هم ادامه می‌دهیم تا بتوانیم از توان آنها و استعداد آنها بهتر استفاده و بهره‌برداری کنیم.
دکتر روحانی تصریح کرد: این تفکر که مرد بالاتر از زن است و کار را بهتر از زن می‌تواند انجام دهد، صحیح نیست ، البته برخی مشاغل هستند که مردها مناسب‌ترند و در یک مشاغلی هم زن‌ها مناسب‌ترند. خود خلقت ویژگی‌هایی برای مردها و زن ها قرار داده است ولی مقام زن از مقام مرد پایین‌تر نیست، حبس زن در خانه نه با منطق اجتماعی سازگار است و نه با منطق قانون و نه با منافع ملی.
رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه سانای سوریه درباره اینکه رویکرد دولت برای مسایل سوریه و هماهنگی و همکاری با کشورهای دیگر در مبارزه با تروریسم بین‌المللی و تکفیری چیست؟، گفت: از ابتدای دولت یازدهم اعلام کردیم راه‌حل سوریه راه حل نظامی نیست. خوشحالیم امروز ایران، روسیه و ترکیه با هم در این زمینه تلاش و کار می‌کنند و امیدوارم این تلاش به ثمر بنشیند و با ایجاد آرامش و آتش‌بس در سوریه و مبارزه با گروهک‌های تروریستی مثل داعش، بتوانیم فضایی را برای مردم سوریه ایجاد کنیم که بتوانند برای آینده خودشان تصمیم‌گیری کنند. ایران همه توان خودش را برای صلح و ثبات در سوریه بکار خواهد گرفت و این مسیر را ادامه خواهد داد.
خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از دکتر روحانی پرسید: در جریان تبلیغات انتخاباتی و همین الان مطالبی در مورد احتمال رفع تحریم‌های فراهسته‌ای گفتید، در حالی که هنوز بخش مهمی از تحریم‌ها و محدودیت‌ها در حوزه بانکی از زمان اجرای برجام باقی مانده و مخاطرات جدی برای اجرای سایر توافقات اقتصادی بوجود آورده است. بخش عمده‌ای از این اشکالات از طرف آمریکایی ها دارد اعمال می‌شود. آیا برنامه مشخصی برای وادار کردن آمریکایی ها به تن دادن به مفاد برجام در حوزه تحریم‌های بانکی دارید؟
رییس جمهور در پاسخ اظهار داشت: دو مسأله در این رابطه وجود دارد. یکی اینکه طرف مقابل ما به تعهد خودش در برجام عمل نکند و بخواهد تعهداتش را نقض کند. البته ما ناقض برجام نخواهیم بود و آغاز کننده نخواهیم بود. اگر یکی از کشورهای گروه 1+5 که احتمالش در مورد آمریکا وجود دارد و درباره بقیه کشورها بعید است چنین کاری انجام دهند، بخواهد تخلف کند ما حتماً به این تخلف پاسخ خواهیم داد.
دکتر روحانی اضافه کرد: قبلاً در این باره بحث و برنامه‌ریزی کردیم و معلوم است چه کار می‌خواهیم بکنیم. خوشبختانه آمریکایی‌ها در این روزهای اخیر که زمان تمدید موقت تحریمها بود و اگر این کار را نمی کردند، نقض برجام بود، این کار را انجام دادند. قبلاً هم گفته بودیم اگر این کار را نکنند، این نقض برجام خواهد بود. خوشبختانه علی‌رغم شعارهایی که می‌دادند درباره برجام این کار را کردند. نمی‌خواهم بگویم به سادگی، درباره آمریکایی‌ها حداقل کار همیشه با سختی و مشکلات و با یک مسایلی همراه بوده، اما تحریمی که مربوط به هسته‌ای بوده برداشته شده است.
رییس جمهور تصریح کرد: اما در عین حال ما در مسایل بانکی مشکلات دیگری هم داریم. تنها مسأله تحریم هسته‌ای نبوده و مشکلات دیگری داشتیم که تلاشهایمان را برای رفع مشکلات ادامه می‌دهیم. در مسایل بانکی برخی از مسایل حل و فصل شده و برخی از مسایل هنوز به آن روالی که مطلوب ما است برنگشته اما این راه را ادامه خواهیم داد.
دکتر روحانی تاکید کرد: نسبت به بقیه تحریم‌ها توضیح دادم که اگر خواست ملت و دستور رهبری باشد ما دنبال می‌کنیم.
رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار الوفاق که رقابت کشورهای منطقه برای اعلام تبریک به دکتر روحانی را نشانه اهمیت روابط با ایران دانست و پرسید که “در پاسخ به این پیام‌ها برنامه دولت دوازدهم در راستای گسترش روابط با کشورهای منطقه، بخصوص کشورهای عربی و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس چیست؟، گفت: خواست ما توسعه روابط است. واقعاً دلمان می‌خواهد در بحرین هم دولت بحرین به افکار عمومی خودش احترام بگذارد و به آنجا هم ثبات برگردد.
دکتر روحانی افزود: آیا رفتاری که امروز عمان و کویت با ما دارند، رفتار بهتری نیست و موضع‌گیری آنها، موضع‌گیری بهتری برای منطقه نیست؟ از بقیه کشورهای منطقه می‌خواهیم همین راه را انتخاب کنند و ادامه دهند، منتها در این راستا باید منافع منطقه و منافع مشترک‌مان را در نظر بگیریم. البته نسبت به عربستان سعودی همین قدمی که برداشته شد برای اینکه زائرین ما بتوانند به زیارت خانه خدا مشرف بشوند، قدم خوبی بود. یک قدمی در مسیری بود که می‌تواند مشکلات و گره‌ها را به تدریج باز کند اما، ما آمادگی داریم برای اینکه با کشورهای منطقه، با همسایگان، با دنیای عرب و اسلام روابط بهتر و نزدیک‌تری داشته باشیم و امیدواریم آنها هم بدانند روابط نزدیک با ایران به نفع آنها و به نفع کل منطقه خواهد بود. البته ایران کشوری نیست که با یک جمله تحریک شود و یا تحریک‌پذیر باشد. همه دنیا می‌دانند منطقه بدون ایران به ثبات و امنیت کامل نخواهد رسید.