دكتر جهانگيري در نشست خبری مشترك با نخست وزير سوريه:

پيروزي هاي سوريه حاصل هماهنگي هاي سياسي و ميداني تهران و دمشق است

جهانگیریمعاون اول رييس جمهور گفت: پيروزي هاي سوريه در برابر تروريست ها مرهون رشادت و پايداري ملت و ارتش سوريه و محور مقاومت و حاصل هماهنگي سياسي و ميداني ميان تهران و دمشق بوده است.
نخست وزير سوريه: ايران و سوريه در مقابله با تروريسم در يك سنگر قرار دارند

به گزارش نوید تهران،دكتراسحاق جهانگيري ظهر امروز (سه شنبه) در نشست خبري مشترك با نخست وزير سوريه اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عربي سوريه پس از پيروزي انقلاب اسلامي روابط بسيار خوب و مستحكمي در زمينه هاي مختلف داشته اند كه بنيان گذار اين رابطه امام خميني (ره) و مرحوم حافظ اسد بودند.
وي خاطر نشان كرد: دولت و ملت سوريه در دوران هشت سال جنگ تحميلي صدام عليه ملت ايران، در كنار دولت و ملت ايران بودند و امروز كه سوريه مدتي است به تحريك برخي كشورهاي غربي و منطقه با تروريست هايي روبرو است كه جز خشونت و كشتار راه ديگري نمي شناسند، جمهوري اسلامي ايران نيز از ملت و دولت قانوني سوريه حمايت كرده است.
معاون اول رييس جمهور پيروزي هاي اخير سوريه در حلب و ديگر مناطق درگير در اين كشور را به دولت و ملت سوريه تبريك گفت و افزود: ضرورت دارد براي حفظ دستاوردهاي حاصل شده ميداني و سياسي و نيز براي همكاري در زمينه بازسازي سوريه، تهران و دمشق هماهنگي ها و مشورت هاي خود را افزايش دهند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: سفر نخست وزير سوريه به تهران نيز در همين زمينه انجام شده تا علاوه بر افزايش هماهنگي ها و مشورت هاي سياسي دور جديدي از روابط و همكاري هاي اقتصادي ميان دو كشور آغاز شود.
وي با اشاره به امضاي پنج سند همكاري ميان دو كشور، گفت: بخش خصوصي ايران و شركت هاي فعال كه سابقه كار در سوريه را دارند مي توانند در شرايط جديد بوجود آمده، فعاليت خود را در سوريه مجدداً آغاز كنند و يك خط اعتباري به سوريه داده شده كه تجار مي توانند با استفاده از آن كالا و خدمات خود را به سوريه صادر نمايند.
نخست وزير سوريه نيز در اين نشست خبري مشترك با تسليت درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني به ملت ايران، به رابطه تاريخي و ديرين جمهوري اسلامي ايران و سوريه اشاره و خاطر نشان كرد: رابطه ممتازي از گذشته ميان دو كشور وجود دارد كه بنيان گذار اين رابطه امام خميني (ره) و مرحوم حافظ اسد بودند و امروز نيز مقام معظم رهبري، بشار اسد و دكتر روحاني ادامه دهنده اين راه هستند.
عماد خميس با بيان اينكه جنگ كنوني سوريه كه موجب ويراني هاي فراواني شده است، با پيروزي هايي نيز همراه بوده گفت: اين پيروزي ها مديون و مرهون رشادت ها و ايستادگي ملت سوريه، جان فشاني ارتش و حمايت هاي بي دريغ جمهوري اسلامي ايران است.
نخست وزير سوريه ادامه داد: تروريسمي كه امروز همه زيرساخت هاي سوريه را ويران كرده است امنيت منطقه را نيز به خطر انداخته و قصد دارد جهان را با مخاطره روبرو كند و ايران و سوريه هر دو در يك سنگر در مقابله با تروريسم قرار دارد.
عماد خميس اظهار داشت: ما به جايگاه ويژه و ممتاز جمهوري اسلامي ايران در عرصه منطقه اي و جهاني و سياست هاي اقتصادي، سياسي و نظامي كه اين كشور اجرا مي كند باور داريم.