سردار دكتر اميري:

پوشش 90 درصد محورهای مواصلاتی توسط سامانه سپهتن/ رانندگی در شب خطر تصادف را تا 10 برابر افزایش می‌دهد

به گزارش نویدتهران،جانشین رئیس پلیس راهور ناجا گفت: سامانه پايش هوشمند حمل و نقل عمومي (سپهتن) حدود ٩٠ درصد محورهاي مواصلاتي را پوشش مي دهد و تمام اتوبوس‌هاي بين‌شهري نیز به این سامانه مجهز شده‌اند و بدین ترتیب پلیس آنها را به صورت آنلاين کنترل کرده و تخطي از مقررات را به راننده پيامك مي‌كند.
سردار دكتر اميري در تشریح این خبر با اشاره به طرح ترافیک تابستانی، اظهارداشت: طرح ترافيك تابستانی امسال ٣ ماه كامل یعنی از اول تير ماه آغاز و تا ابتدای مهر ماه اجرا خواهد شد؛ تسهيل سفرهاي تابستاني و عبور و مرور شهروندان، ارتقاي ايمني سفرها و جلوگيري از وقوع تخلفات و حوادث رانندگي از مهمترین اهداف این طرح به شمار می آید.
وی افزود: دو پيك جدي ترافيكي براي سفرهاي تابستاني وجود دارد که اولی بعد از عيد سعيد فطر و دومی در دو هفته پاياني شهريور ماه است.
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا یکی از مهمترین علل وقوع تصادفات تابستان را خستگی و خواب آلودگی عنوان و تاکید کرد: خستگي و خواب آلودگي رانندگان متوجه همه كشورهاست ولي این آمار در کشور ما سهم بالاتری دارد.
وی ادامه داد: کم خوابی و بدخوابی که موجب بدخلقی راننده می شود، یکی از عارضه های رانندگی به شمار می آید که همین امر تمركز، واكنش و تصميم‌گيري را برای راننده سخت می‌کند و از علل بروز سوانح رانندگی به شمار می آید.
سردار امیری گفت: عدم استراحت كافي قبل از سفر، استفاده از داروهاي خواب آور حتي در حد قرص سرماخوردگي قبل يا حين رانندگي، بیماری افراد خصوصا آنهایی که اختلال خواب دارند، رانندگي در ساعات پيك خواب ١٣ تا ١٦و ٢ تا ٥ بامداد، رانندگی در شب، رانندگي بيش از ١٠ ساعت مداوم، رانندگي در جاده هاي يكنواخت بويژه در فصل تابستان، رانندگي در مسيرهای ناآشنا و رانندگي در شرايط بد آب و هوايي از مهمترین علل بروز سوانح رانندگی به شمار می آید.
وی با تاکید بر اینکه رانندگی در شب می‌تواند خطر بروز تصادف را تا ١٠ برابر افزایش دهد، گفت: رانندگان جوان و هم افراد مسن در معرض خستگي و خواب آلودگي هستند و نباید در این خصوص استثنایی قائل شد.
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا در خصوص خودروهاي عمومي نیز گفت: بخش قابل توجهي از سفرها به خصوص در تابستان با ناوگان حمل و نقل عمومي انجام مي‌شود لذا پلیس در این خصوص حساسیت ویژه‌ای دارد.
سردار امیری با اعلام اینکه نظارت بر ناوگان حمل و نقل عمومی در طرح تابستانه پلیس راهور تشديد شده است، افزود: هم‌اکنون سامانه پايش هوشمند حمل و نقل عمومي (سپهتن) حدود ٩٠ درصد محورهاي مواصلاتي را پوشش مي دهد و تمام اتوبوس‌هاي بين‌شهري نیز به این سامانه مجهز شده‌اند و بدین ترتیب پلیس آنها را به صورت آنلاين کنترل کرده و تخطي از مقررات را به راننده پيامك مي‌كند؛ امیدواریم امسال این سامانه به بخش بار هم گسترش يابد که در این راستا تمامی نفتكش‌ها امسال به این سامانه مجهز می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین سامانه پیامکی ١١٠١٢٠ نیز در اختیار مسافران است تا رفتار رانندگان را از طریق آن به پلیس گزارش دهند؛ ماموران نامحسوس پليس نیز به عنوان مسافر در اتوبوس‌ها سوار شده و تخلفات احتمالی رانندگان متخلف را گزارش می‌کنند.
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا درباره سفری ایمن، گفت: وسيله نقليه به لحاظ فني بايد آماده سفر باشد به گونه ای که تايرها مناسب فصل تابستان باشند.
سردار امیری بر برنامه ریزی در طول سفر، پرهیز از رانندگی در شب و نیز عجله و شتاب به هنگام رانندگی تاکید و توصیه کرد: حین سفر از رانندگان جوان و مبتدي در جاده‌ها استفاده نکرده و قوانين و مقررات رانندگی را رعايت كنيم.