محمدجواد ظریف :

پنج شنبه؛ زمان اعلام گام سوم ایران

به گزارش نویدتهران،وزیر امور خارجه اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی کشورمان را در مراحل پایانی تصمیم گیری خواند

محمدجواد ظریف پس از پایان نشست کمیسیون امنیت ملی و در جمع خبرنگاران را در مراحل پایانی تصمیم گیری خواند و گفت: اگر تا روز پنج شنبه اروپایی‌ها اقدامات لازم را انجام نداده باشند اجرای گام سوم را به آن‌ها اعلام خواهیم کرد.

وی در خصوص پایان مهلت ۶۰ روزه اروپایی‌ها و اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران افزود: مذاکرات ما با اروپایی‌ها ادامه می‌یابد ضمن اینکه پیشنهاد اقدام گام سوم صورت گرفته و در مراحل آخر تصمیم گیری است.

ظریف گفت: اگر اروپایی تا روز پنج شنبه (۱۴ شهریور) اقدامات لازم را انجام نداده باشند براساس تصمیمی که در ۱۸ اردیبهشت ماه ابلاغ شده است در نامه‌ای به اروپایی‌ها گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران را به آن‌ها اعلام خواهیم کرد.

آقای ظریف همچنین درباره مصداق‌های گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران نیز افزود: پیشنهاد‌های دولت درباره گام سوم مشخص است و به محض تصمیم گیری قطعی حتما اعلام خواهد شد.

پیشنهاد‌های دولت درباره اجرای گام سوم مشخص است

وزیر امور خارجه گفت: همانطور که رئیس جمهور در نامه اولیه خود نوشتند، در صورت اقدام اروپایی‌ها برای اجرای تعهدات برجامی، هنوز امکان بازگشت ایران از اجرای گام سوم وجود دارد.

آقای ظریف، افزود: مذاکرات ایران با اروپایی‌ها ادامه پیدا می کند، ضمن اینکه در زمینه گام سوم کاهش تعهدات برجامی نیز پیشنهاد‌هایی مطرح شده و در مراحل آخر تصمیم گیری قرار داریم، اگر اروپایی‌ها اقدامات لازم را تا روز پنجشنبه انجام ندهند، براساس تصمیمی که در ۱۷ اردیبهشت ماه ابلاغ شده نام‌های به اروپایی‌ها خواهیم نوشت و اجرای گام سوم را به آن‌ها ابلاغ می کنیم.

وزیر امورخارجه در پاسخ به این سوال که آیا مصادیق گام سوم مشخص شده یا خیر، گفت: پیشنهاد‌های دولت در مورد گام سوم مشخص است و به محض اینکه تصمیم قطعی اتخاذ شود، رسما آن را اعلام می کنم.

آقای ظریف در پاسخ به این سوال که بعد از دیدار شما با آقای مکرون، آقای روحانی با رئیس جمهور فرانسه گفتگو کرده و همچنین آقای عراقچی قرار است به این کشور سفر کند و چنین ارزیابی می شود که این بار پیشنهاد مناسبی از سوی فرانسوی‌ها ارائه شده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه میز مذاکره را ترک نکرده است و همیشه اعلام کرده که ما برای اجرای برجام آمادگی داریم و اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند، ایران نیز اجرای تعهدات خود را از سر می گیرد. اقدامی که ایران انجام داده در چهارچوب بند ۳۶ برجام است و گفتگو‌های خود را ادامه می دهیم.

وی گفت: در دو دور گفتوگویی که من در فرانسه داشتم و گفتگو‌هایی که فردا آقای عراقچی و مسئولان بانک مرکزی خواهند داشت، در مورد چگونگی اقدام اروپا صحبت می شود.

وزیر امور خارجه افزود: باید با اروپایی‌ها گفتگو کنیم تا مشخص شود که چگونه آن‌ها می توانند تعهدات خود را اجرا کنند و نحوه اجرای تعهدات اروپا موضوع گفتگو است، اگر آن‌ها بتوانند به تعهدات خود عمل کنند فَبِها، وگرنه گام سوم را بر میداریم.

آقای ظریف گفت: همانطور که رئیس جمهور در نامه اولیه خود نوشتند، در صورت اقدام اروپایی‌ها هنوز امکان بازگشت از اجرای گام سوم وجود خواهد داشت.

وزیر امور خارجه در تشریح مهمترین محور جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، افزود: مهمترین محور این جلسه، گزارشی بود که از سفر‌های خود به کشور‌های اروپایی و چین ارائه کردم و همچنین گزارشی را نیز از سفری که امشب به روسیه خواهم داشت بیان کردم. همچنین ادامه دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی را به اطلاع عضو کمیسیون امنیت ملی رساندم و به سوالات آن‌ها پاسخ دادم.

وی در خصوص وضعیت اینستکس، گفت: همانطور که از ابتدا هم گفتیم، اینستکس مقدم‌های برای اجرای تعهدات اروپا است و اروپایی‌ها و سایر اعضای برجام یازده تعهد داده اند. البته ما به هیچ وجه چین و روسیه را در کنار اروپا قرار نمی دهیم، زیرا چین و روسیه روابط خود را با ایران ادامه دادند، اما اروپایی‌ها تقریبا روابط تجاری خود را با ایران قطع کردند و ضرورت دارد که آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

آقای ظریف با بیان اینکه اقداماتی که اروپایی‌ها کردند بسیار مشخص است و در چند اعلامیه، از جمله اعلامیه وزرای خارجه ایران و وزرای خارجه ۳ کشور اروپایی مشخص شده است، افزود: در ۲ اعلامیه کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا و چندین اعلامیه در سطح مدیران سیاسی، تعهدات اروپایی‌ها اعلام شده است، لذا اینستکس از نظر ما یک اقدام مقدماتی است که خود اروپایی‌ها این ساز و کار را برای اجرای تعهداتشان پیشنهاد کردند.

وی افزود: اجرای تعهدات کشور‌های اروپایی برای ایران مهم است، حال اینکه این چه مقدماتی باید برای اجرای این تعهدات فراهم شود، به ایران مربوط نمی‌شود.

وزیر امور خارجه گفت: در مورد اینستکس حرف‌های متفاوتی از اروپایی‌ها شنیده ایم لذا توجه ما بیشتر به تعهدات واقعی است.