سردار محمد شرفي؛

پلیس کشور تا پایان سال ‌آینده به لباس دوربین‌دار مجهز می‌شود

به گزارش نویدتهران، رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: براساس هدف گذاری شورای تحول در کلانتری ها و پاسگاه ها، پلیس کشور تا پایان سال ‌آینده به لباس دوربین‌دار مجهز می‌شود؛ که این مهم گامی اساسی در ارتقاء حقوق شهروندی است.
سردار محمد شرفي در حاشیه همایش یک روزه فرماندهان پاسگاه ها و روسای کلانتری های انتظامی استان اردبیل در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: در نظام اسلامي پليس با برخورداري از اعتماد عمومي، مشاركت همگاني، تعامل مثبت فرابخشي و حمايت مسئولان از اقتدار قانوني و محبوبيت اجتماعي برخوردار است.

وی تصریح کرد: كاركنان انتظامي خدمت خالصانه، بي منت و شايسته به مردم و نظام اسلامي را هدفي مقدس براي خود گزينش و شبانه روز در تأمين امنيت و آرامش مردم تلاش جهادي دارند که بازخورد آن در رضایت ۸۷ درصدی مراجعه کنندگان به یگان های انتظامی تجلی دارد.

این مقام ارشد انتظامی افزود: بررسی و ارزیابی عملکرد استان ها در حوزه پاسگاه و کلانتری، نظارت بر تحقق فرامین، سیاست ها و خط و مشی ها و ابلاغ تدابیر و برنامه ها از اهداف مهم این همایش است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به اینکه پلیس استان اردبیل در کنترل جرائم خشن بسیار موفق و با شایستگی عمل کرده و مدیریت مطلوبی در این حوزه داشته است؛ خاطرنشان کرد: وقوع چنین جرائمی در جغرافیای استان اردبیل در حد صفر یا بسیار ناچیز بوده و سیاست های کشف جرم در این استان از کارآمدی لازم برخوردار است.

وی، به تشكيل شوراي عالي تحول كلانتري ها و پاسگاه ها در نیروی انتظامی به رياست سردار “اشتري” فرمانده ناجا با لحاظ گستردگی ماموریت ها و سطح تعاملات اجتماعی پلیس اشاره و بیان کرد: اين شورا در قالب ۷ كميته فعاليت هاي خود را با هدف خدمات رساني شايسته و كيفي به مردم انجام داده و تلاش دارد تا سطح خدمات رساني منطبق با شاخص هاي بين المللي باشد.

سردار  شرفی  یکی از برنامه های این شورا، را الکترونیکی کردن خدمات انتظامی عنوان کرد و ادامه داد: کاهش هزینه ها، ارائه خدمات در کمترین زمان ممکن، افزایش میزان رضایتمندی عمومی و کاستن از مشغله نیروها برای انجام ماموریت‌های مهمتر از جمله مزایای الکترونیکی کردن خدمات انتظامی است.

وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی مراکز مشاوره و مددکاری در کلانتری‌های سراسر کشور از دیگر برنامه های طرح تحول کلانتری‌ها و پاسگاه ها است؛ گفت: در مراکزی که این کار انجام شده ۷۵ درصد پرونده های ارجاعی به سازش منجر شده است؛ لذا تلاش داریم تا پایان سال ۹۸ در تمامی کلانتری ها و پاسگاه های کشور مرکز مشاوره و مددکاری راه اندازی و به مراجعان خدمات مشاوره ای ارائه شود.

سردار شرفی  با بیان اینکه نیروی انتظامی با هدف تسریع در خدمات رسانی به اقشار اجتماعی، راه اندازی ۱۰۰ کلانتری سیار تا پایان سال جاری را در دستور کار خود قرار داده است؛ گفت: این کلانتری ها با توجه به تغییر جغرافیای جرایم و با هدف ارتقای امنیت اجتماعی ایجاد؛ که طراحی و تجهیز آن کاملاً بومی و از سوی نیروهای داخلی انجام شده است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا، تجهیز پلیس به لباس دوربین دار را از دیگر برنامه های شوراي عالي تحول در كلانتري ها و پاسگاه ها عنوان کرد و گفت: این اقدام باعث تحقق عدالت قضائی شده و ابزار نظارتی بر رفتار پلیس و متهم در مسیر حفظ حقوق شهروندی است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود ۳۰ میلیون مراجعه کننده به کلانتری ها داشته ایم، افزود: با راه اندازی سامانه پیامکی شاهد کاهش ۵ میلیونی مراجعه کننده بوده ایم.

سردار شرفی، ضرورت افزایش توانمندی و ارتقاء حرفه ای گرایی پلیس را مورد تاکید قرار داد و گفت: در سال جاری ۲۸ هزار پلیس در کلاس های آموزشی با محوریت تعالی و استانداردسازی رفتار کارکنان ناجا شرکت کردند که بازخورد آن در اجرای هدفمند و اثربخش ماموریت ها ملموس بوده است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا، افزایش مهارت های حرفه ای پلیس در استفاده از تجهیزات، افزایش تحرک کارکنان ناجا، حضور به موقع سر صحنه امداد خواهی، بالا بردن قدرت بیان و اغناگری و نوسازی ناوگان پلیس را از دیگر اولویت های ناجا در شوراي عالي تحول در كلانتري ها و پاسگاه ها برشمرد و اضافه کرد: میانگین عمر خودروهای کلانتری ها و پاسگاه ها از ۱۰ سال به پنج سال و ۷ ماه کاهش یافته است.

سردار  شرفی ، تحقق شاخص های حقوق شهروندی را یکی از تکالیف نیروی انتظامی عنوان کرد و افزود: با هدف توسعه کمی و کیفی شاخص های ارائه خدمات انتظامی به مردم، تمامی نظرگاه های کشور به دوربین مدار بسته تجهیز و تحت پوشش تصویری قرار گرفته اند؛ که در این راستا فرماندهان ارشد انتظامی می توانند به صورت آنلاین تمامی این نظرگاه ها را زیر نظر و کنترل داشته باشند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه در سال گذشته ۷ فقره از کار‌های کلانتری برون‌سپاری شد؛ تصریح کرد: ۷عنوان ماموریت کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها به پلیس+۱۰ برون‌سپاری شده که می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش مراجعه مردم به کلانتری ها داشته باشد.