سردار دکتر «سعید منتظر المهدی»:

پلیس از شکایت خود علیه شهرداری صرف نظر کرد

به گزارش نویدتهران، سخنگوی ناجا با تاکید بر اینکه هیچ گونه قرار داد میلیاردی از سوی نیروی انتظامی با شهرداری سابق بسته نشده است، گفت: با توجه به تصریح و شفاف سازی شهردار محترم تهران مبنی بر عدم امضاء قرارداد میلیاردی بین ناجا و شهرداری، پلیس از شکایت خود صرف نظر کرد.
سردار دکتر «سعید منتظر المهدی» در نوزدهمین نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه های مختلف، با اشاره به برگزاری راهپیمایی بزرگ و با شکوه ۲۲ بهمن با حضور میلیونی و مثال زدنی مردم، گفت: خوشبختانه با رصد و اشراف اطلاعاتی، حضور به موقع پلیس و … که از مدت ها قبل در سراسر کشور صورت گرفته بود، شاهد هیچ گونه مشکل امنیتی نبودیم و این اتفاق عظیم و سترگ در کمال شور ،هیجان، آرامش و امنیت در خاطره ها ثبت شد.

دستگیری عاملان شهادت ماموران ناجا

این مقام ارشد انتظامی با اعلام این که ۳ نفر از عوامل شهادت ۳ تن از ماموران ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر شرق کشور در منطقه خاش، توسط تکاوران پلیس شناسایی و دستگیر شدند،گفت: افراد مذکور از عوامل اصلی قاچاق مواد مخدر منطقه بودند که سابقه شرارت و ایجاد ناامنی در شرق کشور را نیز داشته اند.

به گفته وی در پی مقابله بی امان ماموران مبارزه با مواد مخدر ناجا، در سال جاری بالغ بر ۶۴۵ تن انواع مواد مخدر کشف و ضبط شده است؛ ۷۸ درصد این کشفیات در استان های شرقی و به اصطلاح در مبدا بوده و خوشبختانه از ورود این مواد به شهر ها و عمق خاک کشور جلوگیری شده است.

این مقام ارشد انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص طرح ترافیک جدید با بیان این که هر گونه تصمیم گیری در این باره در شورای ترافیک شهرداری تهران به ریاست شهردار صورت می گیرد، گفت: پلیس یکی از اعضاء این شوراست و همواره نظراتی که ارائه می کند در راستای تامین هر چه بیشتر امنیت، منافع و سلامت شهروندان عزیزمان است.

وی با اشاره به این که پلیس هرگز بر سر موضوع سلامت مردم مماشات نمی کند،گفت: پلیس راهور برای این که از فشار مضاعف بر مردم، آلودگی و ترافیک بیشتر جلوگیری کند به برخی از طرح های مطرح در شورا ( همانند پولی شدن طرح زوج و فرد و …) رای منفی داده است.

معاون اجتماعی ناجا با اعلام این که برای سال آینده مجوز ورود ۱۰۳ هزار خودرو به محدوده طرح ترافیک صادر شده است، افزود: این رقم نسبت به سال قبل که بالغ بر ۱۲۹ هزار خودرو بوده با کاهش ۱۲ درصدی مواجه است.

وی خاطر نشان کرد: پلیس در میزان دریافت هزینه ها در زمینه طرح ترافیک دخل و تصرفی ندارد و این موضوع بایستی در شورای شهر تهران مطرح شود و به تصویب برسد.

منتظرالمهدی با تاکید بر این که پوشاندن، مخدوش کردن و … پلاک تخلف نیست، بلکه جرم است و مجرم به ۶ تا ۱۲ ماه حبس تعزیری بدل از جریمه محکوم می شود،گفت: در سال ۹۶ حدود ۹۹ هزار و ۵۵۶ خودرو مورد اعمال قانون قرار گرفتند که ۲۳۱ مورد از آن ها به دادگاه منتقل شدند.

پول جرایم به حساب ناجا نمی رود

وی در پاسخ به برخی از شایعات و شک و شبهه ها در خصوص واریزی وجوه جرایم به حساب ناجا، گفت: از این نوع درآمد به اصطلاح به نام” درآمد- هزینه” یاد می شود؛ بدین معنا که اگر در آمدی وجود داشته باشد، هزینه ای صورت می گیرد و در میزان کل بودجه تعریف شده نیروی انتظامی تغییری حاصل نمی شود.

سخنگوی ناجا با اشاره به این که بر اساس ماده ۲۳ قانون مصوبه سال ۸۹، کلیه عواید حاصل از جرایم باید در چرخه حمل و نقل شهری و راهداری (حوزه جاده ای) هزینه شود، افزود: ۶۰ درصد از وجوهی که در خصوص جرایم دریافت می شود متعلق به شهرداری و راهداری در راستای تجهیز جاده ها، راه ها، افزایش امکانات و … است، ۲۰ درصد به صندوق دیات واریز می شود، ۱۵ درصد به پلیس راهور برای نوسازی ناوگان خودرویی، تجهیزات و … تعلق می گیرد و ۵ درصد باقی مانده نیز در راستای فرهنگ سازی در حوزه ترافیک باید هزینه شود.

وی افزود: پس اگر جریمه ای صورت گیرد و پولی به خزانه دولت واریز شود، در چرخه حمل و نقل هزینه می شود در غیر این صورت از بودجه ناجا نیز ریالی کسر نمی شود.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: ۸۰ درصد جانباختگان تصادفات در شهرها عابران پیاده و موتور سوار ها هستند و در کل کشور ۲۵ درصد جانباختگان تصادفات، موتور سیکلت سوارانند.

بودجه ناکافی ناجا

معاون اجتماعی ناجا در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص کفایت بودجه تعیین شده از سوی دولت برای نیروی انتظامی گفت: ناجا در این سال ها همواره با کسری بودجه مواجه بوده است و بودجه تعیین شده نیز همانند بسیاری از ارگان ها به صورت تمام و کمال محقق نمی شود، اما این نیرو علی رغم کاستی ها و کمبودها با تمام توان در خدمت انضباط و امنیت این مرز و بوم است.

وی در پاسخ به سئوال دیگری که چرا ناجا در تصادفات درون و برون شهری سهم سایر دستگاه ها را در بروز این حوادث اعلام نمی کند، افزود: در اغلب حوادث ، بیشترین سهم تقصیر، به رانندگان تعلق دارد لیکن دستگاه های دیگر از جمله راه، خودرو سازان، امداد و نجات و پلیس هم سهم هایی دارند که افسر حاضر در صحنه تصادف همان موقع میزان قصور هر یک از سه عامل( راننده، خودرو و راه) را مشخص و اعلام می کند.

منتظر المهدی تصریح کرد: بی شک همه دوستانم در حوزه های خدمات عمومی و جاده ای، شهرداری، راهداری، صنعت خودرو سازی و … همت خود را به کار بسته اند تا به استاندارد های روز دنیا نزدیک تر شده و از بروز حوادث و میزان تلفات کاسته شود .

وی یادآور شد: وقتی اصطلاح “جاده و خودرو باید بخشنده باشند” را به کار می بریم بدین معنا است که اگر به هر دلیلی راننده قصور و بی توجهی کرده که منجر به حادثه ای می شود بایستی آن قدر ایمنی خودرو بالا باشد تا کمترین خسارت به سرنشینان وارد شود و امکانات و تجهیزات نیز در جاده به گونه ای تعبیه شود که میزان خسارت و تلفات را به حداقل ممکن برساند نه اینکه عواملی باشند برای خسارتی جبران ناپذیر.

سخنگوی ناجا با اشاره به این که ۵۰ درصد از حادثه دیدگان بعد از تصادف در میانه راه و در بیمارستان جان خود را از دست می دهند، گفت: ضرورت ایجاب می کند که همه دستگاه های خدمات رسان تلاش های خود را در این زمینه مضاعف کرده تا انشاالله شاهد جانباختن سانحه دیدگان نباشیم.

شناسایی انتشار دهندگان اخبار کذب

وی همچنین در راستای برخی شایعات در خصوص موسسه راهگشا، با اعلام این که متاسفانه برخی از اشخاص معلوم الحال در وب سایت ها و کانال ها مطالبی علیه ناجا و این که مبالغ دریافتی بابت تعویض پلاک خودرو ها به حساب برخی از افراد در نیروی انتظامی واریز می شود، منتشر می کنند، گفت: این شایعات پس از اختلاف نظر ناجا و کانون سردفتران بر سر برگ سبز خودرو منتشر شد و قوت گرفت و همچنان نیز ادامه دارد.

به گفته وی ۵ نفر از انتشار دهندگان این مطالب کذب شناسایی و تحویل مقام قضایی شدند که در حال حاضر با قید کفالت آزاد هستند و با انتشار مطالبی به کذب بودن شایعات قبلی نیز صحه گذاشته اند؛ بایستی اعلام کنم متاسفانه این افراد از کارکنان دفترخانه های اسناد رسمی در تهران و برخی از شهر های دیگر بودند.

واریز وجوهات به خزانه دولت

منتظر المهدی تاکید کرد: مجددا اعلام می کنم این گونه وجوهات مستقیما به خزانه دولت واریز می شود و هیچ منفعت مادی برای فرماندهان و کارکنان ناجا ندارد.

وی در خصوص هک سایت برخی از رسانه ها در چند روز اخیر با بیان این که پلیس تا کنون هیچ شکایتی در این زمینه دریافت نکرده است، گفت: اغلب این هک ها و تغییرات در صفحه اول صورت گرفته که کار زیاد سخت و دور از ذهنی نیست اما به لایه های عمقی نفوذ نشده است؛ طبق بررسی ها مشخص شد ” آی پی” حمله کنندگان به سایت ها در انگلستان و آمریکا است که وزارت فن آوری،اطلاعات و ارتباطات در حال پیگیری است.

کشف ۷۴ درصد جرایم سایبری توسط پلیس فتا که اغلب آن ها در حوزه کلاهبرداری مالی است، از دیگر محور های سخنان معاون اجتماعی ناجا در این نشست بود.

این مقام ارشد انتظامی متذکر شد: ضروری است تا کاربران فضای مجازی، آموزش های لازم را در این زمینه دیده و از دانش رسانه ای برخوردار باشند تا بتوانند در برابر هر گونه سوء استفاده و کلاهبرداری مجازی مصون بمانند.

سخنگوی ناجا در پایان نشست خبری با اشاره به نزدیکی سال جدید و ایام نوروز، از مردم خواست تا خرید و تهیه مایحتاج عید خود را از هم اکنون آغاز کنند و به روز های پایانی سال موکول نکنند تا در مدیریت ترافیک به پلیس کمک کرده باشند.