دكتر احمد شجاعی:

پزشکی قانونی نیز می تواند پیام آور صلح و دوستی و اتحاد میان ملل باشد

رییس سازمان پزشكی قانونی كشور گفت: همگرایی میان پزشکان قانونی کشورهای منطقه می تواند پزشکی قانونی را به نماد پیام آوری صلح و همکاری های بین المللی مبدل سازد. پزشکی قانونی می تواند به دور از گرایشات سیاسی و اختلاف نظرها و تفاوت های میان کشورها و صرف نظر از تفاوت های قومی، نژادی، دینی و جنسیتی و صرفاً بر اساس حس نوع دوستی در قالب تشکلی فراملیتی در خدمت انسان های آسیب دیده و نیازمند باشد.

دكتر احمد شجاعی در افتتاحیه نشست رؤسای پزشكی قانونی كشورهای منطقه كه در مركز همایش های دانشگاه الزهرا برگزار شد گفت: همکاری در هم افزایی علمی و اجرایی و بهره گیری کشورهای عضو از توان علمی، آموزشی، اجرایی و تکنولوژیکی یکدیگر، می تواند نوید بخش حرکتی مستمر در جهت بهبود توان پزشکان قانونی کشورهای عضو در ارائه خدمات هر چه بهتر به هموطنانشان و استفاده از این پتانسیل بزرگ در ارائه خدمات به کشورهای عضو در موارد مورد نیاز باشد.

منطقه ما از مناطق پرحادثه جهان است

دكتر شجاعی با اشاره به اینكه منطقه ما، از مناطق پر حادثه جهان به شمار می آید، اظهار داشت: درصد زیادی از حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان و … جهان در این منطقه به وقوع می پیوندد که به این موارد باید جنگ ها، انواع حوادث تروریستی و خشونت های مختلف را نیز باید افزود که گستره جغرافیایی وسیعی از میانمار در جنوب شرق آسیا گرفته، تا سوریه، لبنان و فلسطین اشغالی در آن سوی آسیا و صحرای سینا و شمال آفریقا را در برگرفته و متأسفانه با روندی افزایشی همراه بوده و مع الاسف با تلفات انسانی زیادی نیز همراه است.

وی ادامه داد: به علاوه، بخش هایی از این منطقه در مسیر مهاجرت های غیرقانونی و قاچاق انسان نیز قرار دارد که متأسفانه در مواردی با حوادث جمعی و تلفات انسانی بالایی همراه است.

تأكید بر نقش مهم پزشكی قانونی در حوادث دسته جمعی

رییس سازمان پزشكی قانونی حوادث دسته جمعی را حوادثی عنوان كرد که پزشکی قانونی، به عنوان تشکیلاتی تعیین کننده، خدمتگزار و پرکار کاملاً با آن ها درگیر بوده و نقشی مهم و تأثیر گذار در آن ها بر عهده دارد.

وی خاطرنشان كرد: اگرچه در ابتدای بسیاری از حوادثی که اتفاق می افتد، گروه های امدادی در محل حضور یافته و به فعالیت های امدادی می پردازند اما در نهایت این پزشکی قانونی است که تا ماه ها و بلکه سال ها درگیر در امر شناسایی و تشخیص هویت درگذشتگان، بررسی میزان صدمات انسانی، بررسی علل فوت و … می باشد. اقداماتی که نه تنها به لحاظ حقوقی، فردی و انسانی و بلکه به لحاظ مدیریت بخشی از تبعات روانی ناشی از حوادث، بسیار مهم و درخور توجه است.

لزوم ایجاد مجموعه ای فراملیتی برای مدیریت حوادث بزرگ

دكتر شجاعی با تأكید بر اینكه برخی حوادث به مرزهای جغرافیایی یک کشور محدود نشده و افرادی از ملیت های مختلف را درگیر می سازد گفت: نمونه این نوع حوادث را می توان در حادثه تروریستی حله عراق که با تلفاتی از 4 کشور همراه بود، دید. یا حادثه 3 سال پیش منی در عربستان که با تلفات انسانی بالاتر و از ملیت های مختلف از کشورهای اسلامی همراه بود و در این حادثه هم مانند همه حوادث مشابه، این پزشکی قانونی عربستان بود که تا ماه ها درگیر حادثه بود.

به گفته وی اگرچه عملکرد خوب و همکاری پزشکی قانونی عربستان در این حادثه قابل تقدیر بود اما به نظر می رسد در حوادثی از این دست که با گستردگی قابل توجهی همراه است، وجود مجموعه ای فراملیتی که با پتانسیل مناسب علمی و عملیاتی بتواند در صورت درخواست کشور درگیر، مداخله نموده و در راستای ارائه سریع و دقیق خدمات پزشکی قانونی با پزشکان قانونی کشور حادثه دیده همکاری كند کاملاً مفید و موثر باشد.

احیای N.G.O سازمان پزشکی قانونی کشورهای اسلامی

رییس سازمان پزشكی قانونی كشور در ادامه با قدردانی از دکتر سید شهاب الدین صدر که در زمان مسئولیت خود در پزشکی قانونی جمهوری اسلامی ایران، با همکاری 16 کشور، تشکیلات سازمان پزشکی قانونی کشورهای اسلامی را تأسیس کرد، اظهار داشت: اگرچه این نهاد در چند سال ابتدایی پیدایش خود فعالیت های نسبتاً خوبی داشته است اما متأسفانه با گذشت زمان و به دلایل مختلف از فعالیت های آن کاسته شد.

وی ابراز امیدواری كرد كه با تصویب اعضا و اصلاح موادی از اساسنامه، این سازمان بتواند فعال تر از گذشته، در خدمت کشورهای عضو قرار گیرد و به همکاری میان کشورهای عضو در قالب برنامه های مختلف در زمینه های مورد نیاز از جمله آموزشی، پژوهشی، همکاری در بحران ها و حوادث بزرگ جامه عمل بپوشاند.

رییس سازمان پزشكی قانونی كشور در پایان گفت: امیدوارم این نشست 3 روزه با نتایجی ملموس، عملی و کاربردی برای تمامی کشورهای عضو همراه باشد.

یادآور می شود نشست رؤسای پزشكی قانونی كشورهای منطقه دیروز در تهران آغاز به كار كرد و برنامه های آن با حضور نمایندگان پزشكی قانونی 15 كشور منطقه تا سه‌شنبه ادامه دارد.