وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

«پزشکی خانواده» از برنامه به کارنامه تبدیل می شود

به گزارش نویدتهران،دکتر عین اللهی با بیان این که «پزشکی خانواده» از برنامه به کارنامه تبدیل می شود، گفت: پزشکی خانواده از سال 82 در سطح یک در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار جمعیت شروع و به طور آزمایشی در دو استان فارس و مازندران اجرایی شده است.

دکتر بهرام عین اللهی با بیان این مطلب در اجلاس معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران، مهم ترین برنامه وزارت بهداشت را اجرای پزشکی خانواده در کشور دانست و افزود: در این دولت نیز این برنامه از ابتدای دی ماه در تمام سطوح ارجاع در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر آغاز شده است. اتصال سطوح یک تا سه نظام ارجاع جای کار دارد که باید با تلاش معاونان بهداشت و مدیران حوزه درمان، به طور کامل عملیاتی شود.

وزیر بهداشت با ببان این که رایگان شدن ارجاع در سطوح دو و سه در برنامه پزشکی خانواده منوط به تصمیم دولت است، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم با اجرای کامل برنامه، یک کانال قدرتمند از پزشکی خانواده ایجاد کنیم که هر کس وارد این کانال شد از مزایای آن بهره ببرد. مانند طرح دارویار که هر کس با نسخه الکترونیک به داروخانه مراجعه کند می تواند از مزایای بیمه ای طرح بهره مند شود.

دکتر عین اللهی با اشاره به این که در حال حاضر در فاز اجرایی برنامه در تمام سطوح در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر به سر می بریم، افزود: پیشنهادهای لازم برای اختصاص اعتبارات کافی جهت اجرای سراسری برنامه از طرف وزارت بهداشت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است و اگر این اعتبارات تامین شود از اردیبهشت 1402 قادر به اجرای سراسری برنامه در تمام کشور خواهیم بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهمیت تقویت شبکه بهداشت را مورد اشاره قرار داد و گفت: حوزه بهداشت در واکسیناسیون کرونا بهترین امتحان را پس داد و اکنون نیز باید با انجام جلسات مختلف و ایجاد کارگروه های تخصصی نسبت به اجرای برنامه پزشکی خانواده آمادگی لازم را در خانه ها، پایگاه ها و مراکز بهداشتی کشور فراهم آورد.

دکتر عین اللهی در پایان تصریح کرد: خوشبختانه زیرساخت های لازم برای اجرای سراسری برنامه پزشکی خانواده که همانا بیمه سراسری مردم و اجرای نسخه الکترونیک بود با بیمه ۶ میلیون ایرانی و افزایش نسخه نویسی الکترونیک از ۱۰ به ۹۰ درصد در کشور، ایجاد شده است و با تشکیل پرونده الکترونیک سلامت شاهد اجرای کشوری برنامه پزشکی خانواده خواهیم بود.